Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Το γράφει στην υπογραφή: 4x1TB @ Raid5 και 2x80GB @ Raid0. Οι 80άρηδες είναι SSD. Μνήμη, της μάνας του (ή του πατέρα του :p)

Πες μου τι θέλεις με τη Giga. Εκεί τον είχα πριν πάρω την Asus.

Τους SSD τους εχεις πανω στον Perc? γιατι ετσι? δεν σου κοβουν ταχυτητα αρκετα σε σχεση με τον onboard?

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις να αλλαξεις το καλωδιο των 4X1TB απο τη μια θεση του perc στην αλλη για δοκιμη να δεις τι θα σου εμφανισει.

Σχετικα με την Giga, ειχες κανενα θεμα με τον perc? Εχω την P67A-UD5 B3 και με τον perc κουμπωμενο επανω, δεν μπορω να μπω στο BIOS της μητρικης.

Εχει κανενας παρομοιο προβλημα?

Ο perc και η Giga εχουν τελευταιο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Τους SSD τους εχεις πανω στον Perc? γιατι ετσι? δεν σου κοβουν ταχυτητα αρκετα σε σχεση με τον onboard?

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις να αλλαξεις το καλωδιο των 4X1TB απο τη μια θεση του perc στην αλλη για δοκιμη να δεις τι θα σου εμφανισει.

Σχετικα με την Giga, ειχες κανενα θεμα με τον perc? Εχω την P67A-UD5 B3 και με τον perc κουμπωμενο επανω, δεν μπορω να μπω στο BIOS της μητρικης.

Εχει κανενας παρομοιο προβλημα?

Ο perc και η Giga εχουν τελευταιο BIOS.

στην p67a-ud4 επαιζε μια χαρα μεχρι να τον πουλησω...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αυτό που σου έβγαλε, μπορεί να είναι από την ζέστη, μπορεί να είναι και το DIMMάκι όντως, μπορεί και να είναι θεματάκι με την mobo.

Κάθισα και του έβαλα λαλλη ψύκτρα και μεγαλύτερο ανεμιστήρα. Συνεχίζει τα κουλά, και πλέον δε μπαίνει καν στα Windows!

Υποθέτω πως δεν άλλαξες τώρα μητρική, αλλά δούλευε κανονικότατα καιρό σε αυτή που τον έχεις επάνω, σωστά ?

Τον είχα αρχικά στη Giga, αλλά από όταν πήρα την Asus, δεν έχω κάνει άλλη αλλαγή.

Αν ναι, τον έχεις δίχως κάποιο fan να φυσάει πρός αυτόν ?

Όπως έγραψα, έβαλα μεγαλύτερο σήμερα

Τους SSD τους εχεις πανω στον Perc? γιατι ετσι? δεν σου κοβουν ταχυτητα αρκετα σε σχεση με τον onboard?

Μπα, από μετρήσεις που έκανα, μάλλον λίγο καλύτερα παίζει. Εκτός αυτού, για άλλο λόγο, δε με βολεύει να έχω τον ICHR γυρισμένο σε RAID MODE.

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις να αλλαξεις το καλωδιο των 4X1TB απο τη μια θεση του perc στην αλλη για δοκιμη να δεις τι θα σου εμφανισει.

Αυτό είναι δύσκολο, γιατί τα καλώδια είναι περασμένα σε περίεργα σημεία και δε φτάνουν για την αλλαγή...

Σχετικα με την Giga, ειχες κανενα θεμα με τον perc? Εχω την P67A-UD5 B3 και με τον perc κουμπωμενο επανω, δεν μπορω να μπω στο BIOS της μητρικης.

Εχει κανενας παρομοιο προβλημα?

Ο perc και η Giga εχουν τελευταιο BIOS.

Δες στην πρ'ωτη σελίδα το mod για το smbus

Μήπως έχει κάποιος διαθέσιμη μνήμη, πχ 256 ενώ έβαλε 512, να μου το δανείσει να το δοκιμάσω; Αν είναι αυτό όντως, να αλλάξω μια μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Δεν την δειχνει ποια available. Ειμαι σιγουρος οτι ηταν.

Ήταν και έκανα 2-3 φορές refresh, αλλά δεν την έβαζε στο καλάθι.

Πρεπει να εχω κατι ντιμακια θελεις να δω?

Αν δε σου κάνει κόπο. Πρέπει να είναι DDR2-533 256 ή 512 και Registered ECC

Link to comment
Share on other sites

DIMMs > 512MB απλά τα βλέπει σαν 512MB ( στις περισσότερες περιπτώσεις, παίζει όμως και να μην το βλέπει καν )

DIMMs ταχύτητας DDR2-6xx και άνω, τα βλέπει κανονικά ( άλλωστε όλα τους έχουνε SPD profile στα 266MHz και χαλαρά timings ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.