Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

O PERC προορίζεται για μηχανήματα χωρίς καλώδια αλλά με αριθμημένα backplanes που ο κάθε δίσκος σου λέει μόνος του ποιος είναι.

Μια λύση για εμάς που τους έχουμε με καλώδια, είναι να βάλεις έναν δίσκο την φορά σε κάθε καλώδιο και να κολλήσεις μια ταινιούλα πάνω στην άκρη του κάθε καλωδίου, με τον αριθμό του.

Υπάρχουν και καλώδια που είναι αριθμημένα. Αυτά που είχα πάρει εγώ από DealXtreme ήταν.

Τελικά και τα δικά μου έχουν αριθμούς αν και παραλίγο να γίνει η ζημιά, αφού ήταν 1-2-3-4 και όχι 0-1-2-3 όπως οι θύρες... Τέλος καλό... Βέβαια ο δίσκος όντως έχει πρόβλημα, αλλά το Πλαίσιο δεν τον φέρνει πλέον και να δω με τι θα μου τον αντικαταστήσουν :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους ψαγμένος. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα SAS non RAID controller για το Freenas. Κάπου διάβασα ότι υπάρχει Dell SAS 5i τα οποία απλά δεν έχουν raid, ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι που και πόσο παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, γιατί είναι τόσο αργός σε RAID Reconstruction...???

Είχα 3x1TB@R0 και έβαλα έναν 4ο μετατροπή σε Raid5.

Κάνει r εδώ και 11 ώρες και θέλει λέει άλλες 9... :hang3:

Δεδομένου ότι τα έχω όλα σε backup, πολύ λιγότερο θα μου έπαιρνε να το σπάσω, να το κάνω 5αρι και να αντιγράψω τα δεδομένα (~4 ώρες από usb)

Link to comment
Share on other sites

Αργός...? :hehe:

Που να δεις ο areca που το μετράς σε μέρες... (και κοστίζει και 3x σε σχέση με τον perc)

εδιτ: Ιδού... και στον areca 1210 που χρησιμοποιώ, μου έκανε 1.5 μέρα για ένα rebuild σε 3x 640GB...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Οι ICHR-x είναι απλά controllers που κάνουν implement το hardware interface μόνο και χρησιμοποιούν την cpu του συστήματος για το software raid... οι controller της κλάσης του perc έχουν την δική τους cpu η οποία είναι πολύ πιο αργή (γι' αυτό παίρνει και τόση ώρα), αλλά προσφέρει άλλα (+), όπως ότι ακόμα και αν το μηχάνημα σου τον έχει πιει και δεν κάνει post και έχει μείνει πχ στο bios, τότε ο controller συνεχίζει κανονικά μόνος του το rebuild ή το parity check...

Επίσης το rebuild και το parity check γίνονται πάντα σε timeslots στους controller (δεν έχουν threads) και αφήνουν πάντα idle ένα μέρος της cpu (περίπου το 50%) και αυτό το κάνουν έτσι ώστε να μπορέσεις να πάρεις backup, αλλά και να συνεχίζεις να δουλεύεις... πχ αν έχεις ένα raid5 που πιάνει 220ΜΒ/sec, αν του αλλάξεις δίσκο και κάνεις rebuild θα σου δώσει κοντά στα 100MB/sec (κάνοντας ταυτόχρονα rebuild) έτσι ώστε να μπορέσεις να πάρεις γρήγορα backup...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα καταλάβει ότι επειδή είναι εξειδικευμένη η cpu του, θα ήταν πολύ πιό γρήγορο το rebuild σε αντίθεση με τους software. Επίσης, δε μου δίνει την αίσθηση της ταχύτητας, αφού άνοιξα ένα pdf ~80mb να διαβάσω όσο δούλευε και μου έκανε 1" να αλλάξει σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Στο MegaRAID έχει επιλογή στο task rates για το rebuild.

Αν του βάλετε χαμηλή τιμή, π.χ. 5%, τότε θα έχετε αμελητέα πτώση στην ταχύτητα αν χρησιμοποιείτε παράλληλα τον δίσκο αλλά θα κάνει μέρες για το rebuild.

Αν του βάλετε μεγάλη τιμή, π.χ. 100%, θα κάνει Rebuild πολύ πιο γρήγορα (RAID 5 από 4x1TB σε 6x1TB σε 1 μέρα περίπου) αλλά θα διαβάζει αισθητά πιο αργά τα δεδομένα.

Διαλέγετε και παίρνετε.

@Wizard!

Οι λόγοι είναι πολλοί:

1) Ο Onboard raid controller χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή του υπολογιστή για τους υπολογισμούς του array (XOR, CRC) ενώ ο perc έχει δικό του επεξεργαστή. Μπαίνουμε σε τόσο κόπο να πάμε τον επεξεργαστή πάνω από τα 4GHz, δεν είναι κρίμα να πετάμε ισχύ για το RAID;

2) Δεν υποστηρίζουν οι μητρικές RAID 5

3) Αν πέσει το ρεύμα χάνεις τα δεδομένα της cache. Αν εκείνη την στιγμή γράφονταν και δεδομένα file index υπάρχει κίνδυνος να γίνει corrupted και να χαθούν ολόκληροι κατάλογοι με αρχεία. Στον perc αν χρησιμοποιείς BBU δεν ανησυχείς.

4) Στον perc μπορείς να προσθέσεις δίσκο on the fly στο array, στην μητρική δεν μπορείς.

5) Αν αναβαθμίσεις τον υπολογιστή και χρησιμοποιείς controller απλά τον εγκαθιστάς στην νέα μητρική και έχεις το array όπως και πριν. Αν έχεις το array στην μητρική δεν ξέρω αν θα το δει η νέα μητρική και αν θα σου πειράξει τα δεδομένα.

6) Συνήθως το array των μητρικών δεν είναι bootable αλλά το βλέπει το λειτουργικό αφού φορτώσει τους drivers. Ο perc μπορεί να ρυθμιστεί να κάνει boot από το array (αρκεί νομίζω να είναι <2ΤΒ).

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί να προτιμήσει κάποιος έναν αντίστοιχο και να μη μείνει με τους onboard;

Για raid1 και πάνω, αν έχεις σωστό backup plan και ups, δεν χρειάζεται σε απλούς χρήστες, οπότε αν δεν έχεις πραγματικούς λόγους, είναι πολυτέλεια...

παλιά είχα καλό backup plan και έκανα backup και σε εξωτερικούς δίσκους κάθε 2-3 μέρες, αλλά όμως είχα και έναν 39160 και κάτι cheetah να κρατάω τα δεδομένα μου, τώρα έχω χαλαρώσει γιατί ο εξωτερικός controller με βολεύει και άντε να πάρω κάθε 2-3 μήνες σε εξωτερικό, γιατί εκτός από το raid κάθε βράδυ κάνει μόνο του sync και σε έναν άλλο δίσκο 1ΤΒ που βρίσκεται στον controller του mobo...

Αν κάτι πάθει το mobo απλά βγάζεις τον controller, τον κουμπώνεις κάπου αλλού και παίζει, χωρίς να είναι απαραίτητα intel ή amd ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο chipset... Επίσης μαζί με έναν φίλο πλέον, έχουμε τους ίδιους controllers, οπότε οποιαδήποτε στιγμή πάθει ο controller κάτι μπορώ να σώσω τα δεδομένα μου...

Επίσης δεν καταλαβαίνω και όσους έχουν raid arrays για να κρατάνε μόνο ταινίες και μουσική... άντε φωτογραφίες το δέχομαι, που και πάλι αν κάνεις sync σε 2-3 δίσκους δεν χρειάζεται το raid5...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, γιατί να πάρεις σκέτο controller χωρίς raid...? Θα κάνεις softraid στο freenas..?

Δεύτερον, για ποιο λόγο να είναι sas...?

Γιατί δουλεύω RaidZ το οποίο γνώμη μου είναι σαφώς ανώτερο απο RAID5

Επίσης σε περίπτωση που πάθει κάτι το hardware πρέπει να πάρω καινούργιο ίδιο controller, ενω με το RAIDZ και να καεί όλο το hardware απλά στήνω ένα καινούργιο Freenas και τραβάω τα δεδομένα

O perc εκτός ότι είναι ακριβότερος κάνει περίπου 70-90$, δεν ξέρω αν μπορώ να τον δουλέψω passthrough δηλαδή απλά σαν SATA controller. Η απλή κάρτα DELL SAS έχει κάπου στα 13-17$ με καλώδιο.

http://cgi.ebay.com/Dell-P-N-0HN359-SAS-5-PCIE-Adapter-Card-USC-51-CABLE-/220616616937?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335dc66be9

Ψάχνω αυτή γιατί ξέρω ότι παίζει με το Freenas, δεν θα έχω προβλήματα σε σχέση με απλούς SATA controllers πιθανόν, και θα μου βγάλει 4 SATA κανάλια

Χρειάζεται ο controller duct tape mod στα Pin 5&6 για να δουλέψει σε απλό mobo?

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

To raidz μπορεί να είναι ανώτερο σε κάποιους τομείς, αλλά υστερεί στο ότι είναι softraid που σημαίνει ότι αμέσως έχει μειωμένη ασφάλεια ή καλύτερα η ασφάλεια του εξαρτάται από πολλούς εξωτερικούς παράγοντες πχ kernel panics, unsync buffers κτλ... Τέλος πάντως και αυτό σχετικό είναι και εξαρτάται από τα δεδομένα που έχεις...

Όσων αφορά τον controller, επειδή θα κάνεις softraid πάρε οποιοδήποτε αρκεί να τον υποστηρίζει το freenas γιατί με κάποια modules έχει πρόβλημα ή δεν τα έχει καθόλου... βασικά όσο πιο απλός είναι ο controller τόσο καλύτερα γιατί κάνει pass-through τις εντολές χωρίς να χρειάζεται drivers... αν θες buffered writes (=controller με bbu), δεν ξέρω αν οι controller που παρέχουν την δυνατότητα αυτή, τα υποστηρίζουν όταν παρακάμπτονται από software raid, αυτό θέλει διερεύνηση... πάντως σε σημαντικά δεδομένα καλό είναι να υπάρχουν buffered writes, αν είναι για μουσική-ταινίες δεν σε νοιάζει...

Αν ψάξεις το τελευταίο (για τo αν ισχύουν τα buffered writers του controller σε softraid), πες μου τι θα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν έχεις ένα καινούργιο σύστημα συμβατό με το freenas και δεν το έχεις κλοκάρει προς θεού δεν έχεις kernel panics. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι προτείνουν server based μητρικές γι'αυτό τον λόγο, άσχετο αν το 99% των χρηστών επιλέγει desktop λόγο οικονομίας. Μια φορά έχω φάει kernel panic και αυτό λόγο κάποιου bug του Freenas όταν είχες ZFS raid και προσπαθούσες να κάνει εξωτερικό δίσκο με ZFS mount αλλά και αυτό λύθηκε, παρεμπίπτοντος δεν έχασα data στο RAIDZ. Προσωπική άποψη το ZFS είναι ότι καλύτερο σε filesystem-RAID subsystem έχω δει

Το BBU είναι η μπαταρία φαντάζομαι; Η απλή κάρτα της Dell δεν έχει μπαταρία απ'οτι είδα. To pass though διάβαζα ότι το κάνουν κάποιο ακριβοί controllers της LSI αλλά δεν αξίζουν κατα την γνώμη μου να πας σε $$$ αν απλά θες ένα SAS controller non RAID μόνο και μόνο για να κρατήσεις τα buffered writes (αν παίζουν και αυτά). Αυτό ο Dell είναι λουκουμάκι όσο τον βλέπω, σίγουρα είναι καλύτερος και πιο αξιόπιστος απο τους φτηνιάρικους promise λόγο ότι μπαίνει σε servers.

Jaco θέλει το κόλπο με τα πινάκια 5&6 να μονώσεις για να παίξει; H μητρική δεν έχει 4Χ PCIE μπορεί η κάρτα να μπει στο 16Χ της GPU;

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

Το raidZ είναι εντελώς άλλο filesystem, συγκεκριμένα το έχει μόνο το freebsd και το solaris, ναι μπορείς απο μητρική με pentium4 να το βάζεις σε μητρική με phenom x4 αλλά δεν κάνει για windows όπως φαντάζομαι ότι θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Googlαρε το για να μάθεις περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.