Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

1. Άσε τους Χ25 στα SATA3 ports.

Ok, βολεύει γιατί θα γλιτώσω και το format...

2. Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με LSI firmware. Ο μόνος λόγος που το κάναμε παλιά ήταν γιατί το f/w της Dell δεν

Και το εργαλείο managment της LSI θα παίξει κανονικά, ή έχει βγάλει ανάλογο η Dell;

3. (προσωπική άποψη) 32

Κι εγώ μετά από κάτι μετρήσεις που έκανα, εκεί κατέληξα, αλλά σίγουρα δεν έχω συμπεριλάβει όλες τις παραμέτρους.

4. Όχι, δεδομένου ότι στο RAID5 του PERC θα κάθονται στάσιμα data.

Ok. Βασικά το σκέφτηκα αν έβαζα και τους Intel εκεί μαζί με το OS.

5. Μεγάλο κεφάλαιο η συμβατότητα με PCI-e slots μητρικών, μόνο άμα δεις μαρτυρία στο internet από κάποιον που έχει την ίδια μητρική μπορείς να ξέρεις με σιγουριά. Στην χειρότερη περίπτωση αν δεν παίξει σε κανένα slot να του κάνεις το mod* με το μικρό κομματάκι ταινίας.

Για τη modα έχω διαβάσει (αυτό και τα threads που παραπέμπει). Απλά επειδή θα πέσει πολύ cable managment, θα ήθελα να ξέρω από πριν σε ποιά θέση θα κάτσει για να τα έχω έτοιμα... Επίσης τι γίνεται από ταχύτητα και συμβατότητα... Από αυτή την πλευρά ρωτάω. Επειδή η τελευταία πόρτα σε αυτή τη μητρική είναι PCIE 16x, η Asus όμως αναφέρει τα παρακάτω:

PCIe 2.0 x16 * [black] (max. at x4 mode, compatible with PCIe x1 and x4 devices)

*The PCIe x16_3 slot shares bandwidth with PCIe x1_1 slot, PCIe x1_2 slot, USB3_34 and ESATA12. The PCIe x16_3 runs at x1 mode by default for system resource optimization.(PCIe x1_2 will be disabled.)

6. Welcome back ρε :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Και το εργαλείο managment της LSI θα παίξει κανονικά, ή έχει βγάλει ανάλογο η Dell;
Για τη modα έχω διαβάσει (αυτό και τα threads που παραπέμπει). Απλά επειδή θα πέσει πολύ cable managment, θα ήθελα να ξέρω από πριν σε ποιά θέση θα κάτσει για να τα έχω έτοιμα... Επίσης τι γίνεται από ταχύτητα και συμβατότητα... Από αυτή την πλευρά ρωτάω. Επειδή η τελευταία πόρτα σε αυτή τη μητρική είναι PCIE 16x, η Asus όμως αναφέρει τα παρακάτω:

PCIe 2.0 x16 * [black] (max. at x4 mode, compatible with PCIe x1 and x4 devices)

*The PCIe x16_3 slot shares bandwidth with PCIe x1_1 slot, PCIe x1_2 slot, USB3_34 and ESATA12. The PCIe x16_3 runs at x1 mode by default for system resource optimization.(PCIe x1_2 will be disabled.)

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε αυτά..; :o

Link to comment
Share on other sites

Για το slot σου είπα, σε κάποιες μητρικές παίζει μια χαρά και σε άλλες θέλει το κομματάκι της ταινίας. Δεν μπορείς να βρεις θεωρητική απάντηση "θα παίξει/δεν θα παίξει" εκ των προτέρων.

Και στις μητρικές που παίζει εξαρχής αλλά και στις άλλες που θέλουν το mod, τα PCI-e slots έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και γι'αυτό δεν μπορεί να δημιουργηθεί ένας κανόνας, παρά μόνο μια δυναμική και μόνιμα ανανεώσιμη λίστα μητρικών που θέλουν ή όχι το mod.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε αυτά..; :o

Εγώ όχι, αλλά ίσως μπορεί ο Shadezero που μάλλον τον έχει στην μητρική που λες...

__________________

Intel Core i7-2600K @ 4.8GHz [1.350v] | 16GB Corsair Vengeance DDR3-1600 |

EVGA GTX 470 | Corsair HX850 | ASUS P8P67 Deluxe |

(1) 2TB WD Caviar GP | (1) 2TB Hitachi 7200RPM |

(1) 1TB WD RE3 | (2) 1TB WD Caviar GP | (1) 1TB WD Caviar Black |

(2) Seagate Cheetah 15K.5 73GB [RAID-0] | Dell Perc 5/i SAS |

Antec Twelve Hundred + (2) Additional 120mm Fans

Heatware: ShadeZeRO

Originally Posted by ShadeZeRO View Post

I'm not planning on SLI.

My setup will go as this:

PCI-E

16x - GTX470

8x - 9800GT (For PhysX)

4x - Dell Perc 5/i SAS Controller

PCI

Sound Blaster Audigy X-Fi

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 3η θύρα στο 4χ και τοποθέτησε την εκεί.

Χάνεις μεν τις άλλες 1χ αλλά μπορείς να κανείς multy gpu.

Εγώ στη gigabyte p55a ud6 που έχει τέτοιο layout αυτό έκανα και παίζει μια χαρά.

Εάν έχει κάποια άλλη συσκευή 1χ η θα χρειαστεί να χάσεις 8χ από την vga η να βάλεις τον controller σε 1χ

Υ.γ το Μοντ εγώ χρειάστηκε να το κάνω γιατί χωρίς αυτό έβλεπε μόνο το 1 στικάκι από τις ράμ!

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα pm και πήρα την εξής απάντηση :

Originally Posted by felix

Hi,

I saw your signature and your post about joining those two.

Did you manage to do it finally ? Any troubles so far ?

Thank You

I have no troubles with it. Works fine. Didn't have to do tape mod. It's in my PCI-E 4x Slot. Running super fast as well.

If you could, link me to the post you were referring to. I don't remember saying I had issues with it.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα pm και πήρα την εξής απάντηση :

Εγώ έστειλα pm και πήρα την εξής απάντηση:

------ Τέλος απάντησης... :getlost:

Ευχαριστώ για τον κόπο σου πάντως :)

Από ότι κατάλαβα, ούτε τη modα δε χρειάζεται να κάνω, και όσον αφορά στην απόδοση δε θα έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν τον βάλεις στην x4 ....

Tώρα , αν δεν έχεις xtra κάρτα όπως έχει αυτός την 9800GT για PhysX, ίσως να μπορέσεις και στην x8...

Πάντως με ASUS και ASRock , ούτε με τον Perc ούτε με τον 9260 είχα θέμα....και με AMD μητρικές...ενώ με Gigabyte τζίφος...

Link to comment
Share on other sites

Στη 2η θέση, δύσκολο να μπει. Αρχικά θα ακουμπάει στην υδρόψυξη. Ύστερα, δε θέλω να ρισκάρω απώλειες από την απόδοση της κάρτας γραφικών ρίχνοντάς τη στο 8Χ.

Αφού παίζει μια χαρά στην 3η θέση, εκεί θα μπει για να μην ενοχλΆει και τις άλλες κάρτες αφού θα μπει κι ανεμιστήρι.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τελικά απάντηση από τον ShadeZeRO:

1. I did not use the mod. Although, I had it on my old board.

2. If by the "black PCI-E slot" you mean the 3rd one, then yes, works perfectly fine and fast. Dell perc 5/i's are not maxed out on 4x, unless you're running 8 SSDs or something ridiculous.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις, απορίες, σκοτεινά σημεία...:

1. Τα καλώδια SAS-to-SATA έχουν κι ένα λεπτό μαύρο στη μέση, με βύσμα όπως των ανεμιστήρων, αλλά 3x2. Σε τι χρησιμεύει;

2. Μπορώ να κάνω αναβάθμιση το firmware μέσα από τα Windows ή πρέπει οπωσδήποτε να βρω τρόπο να bootάρω σε DOS;

3. Ενώ λοιπόν όλα πήγαν ρολόι και δε χρειάστηκε drivers, mods κλπ για να παίξει, έχω το εξής πρόβλημα... Δε μπορώ να εγκαταστήσω κανέναν driver για το σύστημα :nothing:

Όποιον και να πάω να τρέξω μου λέει ότι δεν είναι συμβατός με το σύστημά μου (Win.7.64.Ultimate) και ότι θα πρέπει να βρω την αντίστοιχη έκδοση (x32/x64) και να τρέξω εκείνη... Φυσικά τρέχω τις 64bit εκδόσεις, αφού αυτές είχα και πριν την εγκατάσταση του Perc και το format... Μπορεί να φταίει ο SMBus controller; Λέτε αν καλύψω τα pins να δουλέψει; Δε μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να φταίει.... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να μην μπορείς να μπεις στο BIOS της κάρτας, στο μπουτάρισμα του υπολογιστή. Αν όντως συμβαίνει αυτό, χρειάζεσαι το SMBus mod :)

Είχα και γω αυτή την συμπεριφορά ακριβώς σε μια Asus με το Ρ45.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έφταιγε ο raid. Μάλλον με την καταστροφή του προηγούμενου raid, κάποια αρχεία έγιναν corrupt. Το περίεργο είναι ότι ότι δοκίμασα έτρεχε κανονικά, εκτός από τους drivers... :nothing:

Anyway...

Εχτές στήθηκε κανονικά. Το firmware γίνεται update μέσα από τα Windows και το καλώδιο δεν το συνέδεσα πουθενά. Αύριο θα ανεβάσω και μερικά benchmarks, γιατί εχθές δεν έστησα τίποτα στα Win αφού ήθελε 5 ώρες να αντιγράψει τα δεδομένα από τον backup... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το expansion, στο MSM έχει στο ajustable task rates επιλογή για να αυξήσεις την ταχύτητα που γίνεται. Έβαλα 100% σε όλα. Όσο γινόταν το Rebuild o δίσκος σερνότανε, αλλά σε 24 περίπου ώρες ολοκληρώθηκε η προσθήκη 2 δίσκων (από 4x1TB σε 6x1TB, RAID 5).

Μετά την αναβάθμιση παρατηρώ ότι η μέγιστη ταχύτητα παραμένει σχεδόν η ίδια (από 334.2 πήγε 342.5), όπως και το burst rate (ap;o 355 πήγε 359,4).

Είναι λογικό; Πιάνει κανείς μεγαλύτερη ταχύτητα;

Αν πάω σε perc 6 θα δω διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.