Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Εντάξει καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να σου πω πάρε τον τάδε, δεν χρειάζεται να τα σκάσεις κλπ... είναι θέμα προσωπικό, κάνε αυτό θες όπως και να 'χει δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, αρκεί το freenas να υποστηρίζει τον controller...

Τα pins που μονώνουμε στον perc είναι για το sm bus της nvidia... τώρα ο συγκεκριμένος controller δεν ξέρω αν χρειάζεται το sm bus απαραίτητα για να δουλέψει, αλλά αν μ' αφήνεις να μαντέψω εμπειρικά, τότε δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα γιατί θα μπορείς να κάνεις την ίδια μόντα...

Οποιαδήποτε κάρτα pcie μπορείς να την βάλεις σε οποιαδήποτε θύρα αρκεί η θύρα να είναι ίδια ή μεγαλύτερη... οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να έχεις (υποθετικά μιλάμε) θα έχει να κάνει καθαρά με bug του bios ή της κάρτας και όχι του pcie...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά όπως κατάλαβες, την επιλογή την έχω κάνει, έχω PERC. Το συζητάω, γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά εδώ και δύο μήνες, με μικρές απώλιες σε δεδομένα και τελικά εκτός από σαφώς ανώτερες επιδόσεις, λειτουργικά δεν είδα κάτι παραπάνω από τον PERC. Κι απαντάω:

1) Ο Onboard raid controller χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή του υπολογιστή για τους υπολογισμούς του array (XOR, CRC) ενώ ο perc έχει δικό του επεξεργαστή. Μπαίνουμε σε τόσο κόπο να πάμε τον επεξεργαστή πάνω από τα 4GHz, δεν είναι κρίμα να πετάμε ισχύ για το RAID;

Όταν τρέχω benches, δε μου βγάζει ποτέ παραπάνω από 4% cpu usage. Αμελητέο. Εκτός αυτού, όταν θέλω την ισχύ, πχ σε ένα παιχνίδι, οι δίσκοι δουλεύουν ελάχιστα, οπότε πάλι δεν παίζει ρόλο.

2) Δεν υποστηρίζουν οι μητρικές RAID 5

Είχα RAID5 σε μητρική από το 2001. Ακόμα κι αυτή που έχω τώρα έχει 5άρι και μιλάμε για μητρική των 130€. Ο PERC με όλα τα καλούδια κάνει παραπάνω και χρειάζεσαι ΚΑΙ μητρική... Επίσης είναι πολύ εύκολο να βρω κάποιον με μητρική που έχει Intel Chipset + ICHR-X, παρά κάποιον με PERC, οπότε αναγκάστηκα να πάρω και 2ο (άλλα 100€) για να έχω τρόπο να πάρω τα δεδομένα αν γίνει στραβή.

Οι λόγοι είναι πολλοί:

3) Αν πέσει το ρεύμα χάνεις τα δεδομένα της cache. Αν εκείνη την στιγμή γράφονταν και δεδομένα file index υπάρχει κίνδυνος να γίνει corrupted και να χαθούν ολόκληροι κατάλογοι με αρχεία. Στον perc αν χρησιμοποιείς BBU δεν ανησυχείς.

Δεν πέφτει το ρεύμα. Είναι πάνω σε UPS, και κρατάει >15' με διακοπή. Δε μιλάω για μηχάνημα που μένει 24/7 ανοικτό, αλλά για workstation που χρησιμοποιώ όταν είμαι εκεί, άρα δε μπορεί να κλείσει ενώ θα λείπω. Και πάλι το UPS κοστίζει λιγότερο από τον PERC και κάνει κι άλλα πράγματα.

4) Στον perc μπορείς να προσθέσεις δίσκο on the fly στο array, στην μητρική δεν μπορείς

Όταν λες "on the fly" τι ακριβώς εννοείς; Αν μιλάμε για hot-swap, πρέπει να το υποστηρίζει η θήκη του δίσκου και όχι ο controller. Αν μιλάμε για προσθέσεις δίσκο στο array μέσα από το λειτουργικό, το κάνει μια χαρά το Intel Matrix Storage Manager, όπως επίσης και αλλαγές στο RAID, degrade, upgrade, rebuild, κλπ. Το μόνο που δεν κάνει, είναι Rebuild πριν μπει στο λειτουργικό, αλλά ελάχιστα με νοιάζει, αφού όπως είπα όταν τον ανοίγω, το κάνω για να δουλέψω, άρα θα είναι στο λειτουργικό.

5) Αν αναβαθμίσεις τον υπολογιστή και χρησιμοποιείς controller απλά τον εγκαθιστάς στην νέα μητρική και έχεις το array όπως και πριν. Αν έχεις το array στην μητρική δεν ξέρω αν θα το δει η νέα μητρική και αν θα σου πειράξει τα δεδομένα.

Από το 2001, αυτό κάνω. Ουδέποτε είχα πρόβλημα, μέχρι τώρα που έπεσα σε προβληματικό chipset, το οποίο δε μου χάλασε το 5άρι, αλλά ένα RAID0 που είχα και κάνοντας πειράματα με τους δίσκους, χάλασα εγώ το 5άρι. Κι όπως είπα παραπάνω, είναι πολύ πιό εύκολο να βρω κάποιον με μητρική που να το δει, παρά κάποιον με PERC.

6) Συνήθως το array των μητρικών δεν είναι bootable αλλά το βλέπει το λειτουργικό αφού φορτώσει τους drivers. Ο perc μπορεί να ρυθμιστεί να κάνει boot από το array (αρκεί νομίζω να είναι <2ΤΒ).

Κανονικότατα bootάρει, δεν έχει plain δίσκους στο μηχάνημα, είναι πάντα σε RAIDs απάνω. Μόνο εξωτερικοί backup/transfer δίσκοι είναι plain.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται hot swap θήκη. Απλά βγάζεις το καλώδιο του δίσκου και βάζεις άλλον στην θέση του.

Το έχω δοκιμάσει.

Είναι ενδιαφέρον το γεγονός ότι έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ οι on-board controllers. Θα το σκεφτώ για αργότερα, αν και προς το παρόν χωράνε ακόμα 2 δίσκοι στον perc (έχω 6 μέχρι τώρα).

Η παλιά μου μητρική υποστήριζε μέχρι 2 (socket 939) δίσκους σε Raid 0 ή 1 και από τότε είχα πάρει τον perc, δεν είχε χρειαστεί να το ψάξω παρόλο που έχω πάει σε X58. Πόσοι δίσκοι μπορούν να συνδεθούν σε ένα array σε σύγχρονη μητρική;

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνει και ο ICHR. Το ρίσκο είναι στο ρεύμα, μη δε μπει σωστά το καλώδιο και κάψεις κανένα δίσκο. Αν τον έχεις ήδη απάνω με ρεύμα (ποιός ο λόγος; :nothing: ), τότε κι στον ICHR μπορείς να τον βάλεις on the fly.

Εγώ είχα καταλάβει ότι το βασικότερό του πλεονέκτημα είναι η ταχύτητά του, όχι μόνο όσον αφορά στο bandwidth, αλλά και στις διαδικασίες, πράγμα που τελικά δε βλέπω να ισχύει στην πράξη.

Αυτό που σίγουρα είναι βασικό πλεονέκτημα είναι η μνήμη, επειδή είναι ECC, πράγμα που σε γλιτώνει από πολλά προβλήματα με τον καιρό.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι kick-ass στα πάντα (τουλάχιστον όχι οι controllers που συζητάμε), αλλά νομίζω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των ουσιαστικών προϋποθέσεων που θα ζήταγα από raid controller είναι...

Επίσης μειονεκτήματα του perc για "σπιτική χρήση" είναι

- πολύ ζεστός για να κουλάρει (θέλει πάρα πολύ καλή ψύξη)

- μεγάλη κατανάλωση

- θέλει χώρο πάνω και κάτω από το pcb του για να μην επηρεάζει τις άλλες κάρτες, οπότε τρώει χώρο

- μαζί με τα καλώδια του δεν χωράει σε μικρό-κανονικό κουτί, γιατί είναι επικίνδυνο κλείνοντας το καπάκι να χάσεις όπως είναι και το raid σου

- είναι enterprise grade, οπότε δεν έχει απλά-εύχρηστα εργαλεία για τον απλό χρήστη

- αν δεν έχεις δεύτερο, την έκανες

- o iop333 και ειδικά στην συχνότητα που τρέχει είναι μάλλον μικρός για 8 δίσκους (παρόλο που το interface το αναλαμβάνει ένας επιπλέον ARM, αλλά πάλι καλά γιατί σε άλλους controllers δεν έχουν ούτε καν το στάδιο του ARM)

- θέλει σκάλισμα στα firmware για να δεις ποιο παίζει καλά

- πρέπει να του ταπώσεις το sm bus για να παίξει

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τον λόγο να έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό, γιατί ακόμα και στην μέγιστη ταχύτητα του pcie δεν θα έχεις πρόβλημα από παρεμβολές γιατί το μήκος κύματος είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με το μήκος της καλωδιοταινίας ώστε να έχεις εκπομπή και η ισχύς πολύ μικρή ώστε να έχεις παρεμβολή... Επίσης το pcie σαν πρωτόκολλο έχει υιοθετήσει αλγόριθμους που χρησιμοποιούνται σε υψίσυχνα πρωτόκολλα bus έτσι ώστε να μειώνονται οι πιθανότητες δημιουργίας παρεμβολών (data scrambling, το οποίο αποτρέπει την δημιουργία patterns που μπορεί να προκαλέσουν εκπομπή)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι riser.

Αν έχεις μεράκι και χρόνο, κόψε με προσοχή μια σχισμή στο πλαστικό του x1 ή x4 pci-e slot ώστε να μην εμποδίζει την κάρτα να κουμπώσει και θα δουλέψει, με μειωμένες όμως επιδόσεις αν έχεις γρήγορο array (250ΜΒ/sec αν έχεις v1 θύρες PCI-E, μέχρι 500MB/sec αν έχεις v2). Τις ίδιες (μειωμένες) επιδόσεις θα έχεις και αν χρησιμοποιήσεις το riser.

Τα παραπάνω με προσοχή, το εννοώ και με το παραπάνω. Δεν πρέπει να ακουμπήσεις επαφές στην μητρική γιατί μπορεί ο στατικός ηλεκτρισμός να κάνει ζημιά. Δεν πρέπει να μπουν ρινίσματα μέσα στο slot γιατί ίσως χαλάσει κάποια επαφή. Δεν πρέπει να χαλάσεις καμία επαφή. κτλ...

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του riser αναφέρθηκε καθαρά για θέμα χωροταξικό/ψύξης/ευκολίας, όπως είπα και παραπάνω συνδέοντάς το με το τρίτο σημείο στο post του Jaco,επιπλέον έχει σχέση και με το πρώτο σημείο στο ποστ του. :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αργός...? :hehe:

Που να δεις ο areca που το μετράς σε μέρες... (και κοστίζει και 3x σε σχέση με τον perc)

εδιτ: Ιδού... και στον areca 1210 που χρησιμοποιώ, μου έκανε 1.5 μέρα για ένα rebuild σε 3x 640GB...

κακίες κακίες :D θέλεις να τα στήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα απο ~2 χρονια με τον Perc ηρθε η στιγμη για μενα να αναβαθμισω. Δεν ειναι θεμα επιδοσεων, αλλα επεκτασιμοτητας. Ειμαι εδω και πολυ καιρο με γεματες και τις 8 θεσεις με 1.5tb στην καθεμια, και ο perc εχει οριο τα 2tb ανα θυρα. Εχω "γεμισει" και η μονη λυση ειναι να τους αλλαξω με 2tb κερδιζοντας τελικα ~3tb εξτρα χωρο αλλα δεν υπαρχει μελλον μετα απο αυτο...

Οποτε ο λογος που θελω να αναβαθμισω ειναι να παρω κατι νεο που να υποστηριζει πανω απο 2tb, και να μην εχει και το ελατωμα του Perc που δεν μπορει να κανει capacity expansion αλλαζοντας τους δισκους με μεγαλυτερους, και σκοπος μου ειναι στο νεο αυτο controller να βαλω 8x2tb που εχουν πολυ καλη τιμη τωρα, και οταν χρειαστει και ειναι και φτηνοτεροι, τους αλλαζω εναν-εναν με 3tb και ειμαι αρχοντας.

Το κακο ειναι οτι δεν ξερω πολυ καλα το χωρο και οι τιμες ειναι λιγο απλησιαστες απο ενα σημειο και πανω,οποτε θελω καμια συμβουλη για συμφερουσες αγορες...

Αυτα που ζηταω ειναι :

1) >2tb physical disk support

2) online capacity expansion αλλαζοντας καθε δισκο με μεγαλυτερο

3) 8 θεσεις sata (12 θα ηταν ευπροσδεκτο αλλα πλεονασμος μια που ανεβαινει το κοστος)

4) Καλο θα ηταν οι επιδοσεις να μη πεσουν κατω απο τον perc5

Κερδισα χτες στο ebay ενα auction για εναν lsi 9240-8i που καλυπτει τα παραπανω εκτος απο το 4 μαλλον (δεν εχει ουτε Onboard cache ουτε bbu support) και το ψιλομετανιωσα γιατι φοβηθηκα μη δω τιποτα 20mb/s writes...αλλα η τιμη ηταν καλη....τεσπα ΔΕΝ θα τον παρω γιατι ειχε κανει μλκια ο πωλητης.

Η μλκια του ηταν η εξης, οτι δεν ηταν κανονικος 9240 αλλα ηταν IBM M1015 ο οποιος ειναι rebadged 9240 ΑΛΛΑ δεν υποστηριζει raid5 και παροτι φλασαρεται σε 9240 ευκολα, δεν ειναι θεμα firmware αυτη η υποστηριξη.... για να το ενεργοποιησεις θελει ενα κλειδι που σου πουλαει η IBM για ~150$. Παντως τους πουλανε παμφθηνα τους Μ1015 βρισκεις και στα 50$ πχ, οποτε ισως αξιζει γενικα αν βρεις και κανα κλειδακι με ~120$...

Ομως αφου θα κανω τη δουλεια ειπα να παρω αν γινεται κατι καλυτερο μη ξενερωσω και με τις επιδοσεις σε σχεση με τον perc...

Αυτο που θελω ειναι καμια προταση που να μπορει να ερθει λιγο πιο οικονομικα (πιθανον και τιποτα rebadged...). Δηλαδη, γενικα αυτα που ζηταω + καλη αποδοση κοστιζουν ~500$ σε κανονικες τιμες (πχ lsi 9260, areca 1880, 3ware 9750) ποσο το οποιο δε διαθετω με τιποτα...αλλα κανενα 300αρι θα το εδινα αμα ηταν αν ξενοιασω μια για παντα (και αυττο θα γινει αν υποστηριζει τα παραπανω που ειπα)...

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αυτή είναι η σωστή λύση... :nothing:

Προσωπικά όταν αναβάθμιζα, έκανα τις εξής κινήσεις:

1. Έγραφα τα δεδομένα μου στους καινούριους δίσκους

2. Έστηνα ένα RAID0 με τους υπόλοιπους καινούριους

3. Αντέγραφα τα δεδομένα από τους απλούς στο RAID0

4. Πρόσθετα στο 0 όλους τους υπόλοιπους εκτός από 1

5. Αναβάθμιζα το 0 σε 5 βάζοντας τον τελευταίο απάνω.

Το upgrade έπαιρνε ώρες ίσως και μέρες, αλλά ήταν μιά φορά στο τόσο... Ίσως και 2-3 χρόνια.

Καλοί αυτοί οι controllers που αναφέρεσαι, αλλά πας σε άλλο επίπεδο που νομίζω ότι μπαίνει στα χωράφια του επαγγελματικού και ξεφεύγεις. Θέλει άλλου είδους συντήρηση, επίβλεψη και προσοχή. Ήδη ο PERC απευθύνεται σε small business και όχι σε home users.

Επίσης, δε βλέπω το logo να έχεις τόσα πολλά δεδομένα (12ΤΒ) online... Ρισκάρεις πολλά... Βάλε πράγματα που δε χρησιμοποιείς και τα θέλεις μόνο σαν αρχείο σε επιμέρους δίσκους και μετά στο συρτάρι. Λιγότερο θα σου κοστίσει να τα έχεις διπλά όλα αυτά (για backup σε διπλούς επιμέρους), παρά το σύστημα που θέλεις να στήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αυτή είναι η σωστή λύση... :nothing:

Προσωπικά όταν αναβάθμιζα, έκανα τις εξής κινήσεις:

1. Έγραφα τα δεδομένα μου στους καινούριους δίσκους

2. Έστηνα ένα RAID0 με τους υπόλοιπους καινούριους

3. Αντέγραφα τα δεδομένα από τους απλούς στο RAID0

4. Πρόσθετα στο 0 όλους τους υπόλοιπους εκτός από 1

5. Αναβάθμιζα το 0 σε 5 βάζοντας τον τελευταίο απάνω.

Το upgrade έπαιρνε ώρες ίσως και μέρες, αλλά ήταν μιά φορά στο τόσο... Ίσως και 2-3 χρόνια.

Περιπου αυτο εκανα και εγω οταν πηγα απο 640gb/δισκο σε 1tb και αργοτερα σε 1.5tb.

Αλλα δε λυνει το προβλημα οτι ο perc πανω απο 2tb δεν παει οτι και να κανεις οποτε συντομα θα εχω προβληαμ ουτως η αλλως...

Γενικα παντως δεν ειναι τοσο βολικη η λυση που κανεις εσυ (και που εκανα και εγω),γιατι απαιτει να αγορασεις τους νεους δισκους πρωτου σπασεις το raid σου με τους παλιους. Με τον αλλο τροπο μπορεις να αλλαζεις τον καθε δισκο εναν εναν και να το αφηνεις να κανει rebuild και ετσι αν εχεις τη δυνατοτητα να "ανταλλαξεις" τους δισκους σου με μεγαλυτερους μπορει να κανεις ετσι σταδιακα αυτην την ανταλλαγη εναν-εναν χωρις να χρειαστεις προσωρινο backup. Εγω αυτη τη στιγμη για να στησω το raid απο την αρχη με 2tb δισκους θελω 10tb διαθεσιμα στην ακρη...

Ειναι μεγαλη πατατια που δεν υποστηριζει grow του virtual drive ο perc και ειλικρινα δε το καταλαβαινω, δεν ειναι κατι δυσκολο καιτ ο παρεχοθν σχεδον ολοι οι ελεγκτεσ της αγορας πιστευω....ακομα και φτηνοι fake raid της highpoint πχ...

Συμφωνω με το τελευταιο που λες για το 1:1 backup....και γι'αυτο δε θελω να παω σε κατι ακριβο...

Στην ουσια τα δεδομενα μου ειναι multimedia storage, δεν ειναι κατι που καταστραφηκε ο κοσμος αμα το χασω, αλλα θελω να εχω ενα επιπεδο ασφαλειας και το raid5 μου δινει ακριβως αυτο.... Επειδη ειναι bluray ISOs κατα κυριο λογο, απαιτειται πολυς χωρος αναγκαστικα... Το παλιοτερο πλανο μου ηταν οτι ο perc θα αντεξει μεχρι να φτηνινουν τα αγγραφα dual layer blurays και τοτε σιγα σιγα θα αρχισω να τον ξεφορτωνω και εκει...αλλα ο ρυθμος που πεφτουν οι τιμες αποδειχτηκε πολυ λιγο καλυτερος απο τον τυθμο που φτηναινουν οι δισκοι, και καπου καλομαθα και με το να υπαρχουν τα παντα διαθεσιμα με ενα click, και πλεον θεωρω καλυτερη λυση να αντικαταστησω τον perc παρα να δωσω αλλη μια παραταση...

Βρισκω Bluray recorder στα ~100 ευρω, και απο Ιαπωνια το αγγραφο dual layer μπορει να ερθει και λιγοτερο απο 5 ευρω το κομματι, αλλα απλα δε συμφερει και δε το κοβω να συμφερει any time soon...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις άλλον έναν perc και μετά άλλον έναν κ.ο.κ...?

Από την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος και ξέρεις πια να τον δουλεύεις και τον εμπιστεύεσαι πάρε 1-2 ακόμα και γέμιζέ τους με δίσκους... 3perc x 2TB/hdd x 8hdd=48ΤΒ*perc... To TBperc (τεραμπερκ) είναι μονάδα του SI...

Link to comment
Share on other sites

Βρισκω Bluray recorder στα ~100 ευρω, και απο Ιαπωνια το αγγραφο dual layer μπορει να ερθει και λιγοτερο απο 5 ευρω το κομματι, αλλα απλα δε συμφερει και δε το κοβω να συμφερει any time soon...

Εμπιστεύεσαι οπτικά μέσα; Εγώ όχι... Μετά από μερικά χρόνια μπορεί να μη διαβάζεται τίποτα και δεν υπολογίζω την περίπτωση της γρατσουνιάς...

Γιατί δεν βάζεις άλλον έναν perc και μετά άλλον έναν κ.ο.κ...?

Από την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος και ξέρεις πια να τον δουλεύεις και τον εμπιστεύεσαι πάρε 1-2 ακόμα και γέμιζέ τους με δίσκους... 3perc x 2TB/hdd x 8hdd=48ΤΒ*perc... To TBperc (τεραμπερκ) είναι μονάδα του SI...

Σωστά! Βέβαια κι εδώ κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να πάρεις μητρική με 3-4-14 PCI 4x και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω server παιδια....ενα stacker 830 εχω που αυτη τη στιγμη του εχω βαλει 2 cages απο lian-li που δινουν 8 hot swap θεσεις για δισκους, και πιθανον να προσθεσω ενα τριτο τετοιο για αλλους 4. Το συστημα ειναι το καθημερινο μου μηχανημα και εκτελει ταυτοχρονα χρεη gaming-htpc-downloading.

Δεν εχω διαθεσιμες αλλες θυρες pci-e ουτε και το χωρο για παραπανω δισκους, ειπα αντε το πολυ 12...

Επισης, και καπως να αλλαζα τα παντα και να ειχα τις 24 θεσεις απο 3 perc5, παλι δεν ειναι ιδιαιτερα συμφερον να εχεις απειρους δισκους, αφου η τεχνολογια προχωραει και το καλυτερο κοστος/gb πηγαινει σε ολο και μεγαλυτερους δισκους, συνηθως στο προ-προ-τελευταιο μοντελο. Καποτε ηταν στους 640 μετα στους 1tb μετα 1.5 τωρα στα 2....

Προτιμω να ειμαι με 8 δισκακια και απλα να τα αναβαθμιζω καθε 1 χρονο με δισκους με 1.5 φορ τη χωρητικοτητα τους που θα ειναι και οι πιο προσιτοι τοτε...

Link to comment
Share on other sites

2) online capacity expansion αλλαζοντας καθε δισκο με μεγαλυτερο

Αν βρεις κάποιον που να το κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό με ενδιαφέρει και εμένα. Πρόσφατα αναβάθμισα από 8Χ1 σε 8Χ2Τβ και μου βγήκε η Παναγία για να βρω που να πάρω backup τα δεδομένα... και να σκεφτείς ότι υποτίθεται ο περκ 5ι που έχω το υποστηρίζει αλλά στα ψιλά γράμματα βλέπεις ότι αναφέρεται μόνο σε προσθήκη δίσκων και όχι αλλαγή αυτών που έχει με μεγαλύτερους - fail...

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κάποιον που να το κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό με ενδιαφέρει και εμένα. Πρόσφατα αναβάθμισα από 8Χ1 σε 8Χ2Τβ και μου βγήκε η Παναγία για να βρω που να πάρω backup τα δεδομένα... και να σκεφτείς ότι υποτίθεται ο περκ 5ι που έχω το υποστηρίζει αλλά στα ψιλά γράμματα βλέπεις ότι αναφέρεται μόνο σε προσθήκη δίσκων και όχι αλλαγή αυτών που έχει με μεγαλύτερους - fail...

απ'οσο ξερω σχεδον ολοι παρεχουν αυτη τη δυνατοτητα, ακομα και φτηνιαρικοι χωρις καν πραγματικο hardware raid...μονο ο perc πρωτοτυπει για να μας ταλαιπωρει... ασε τι εχω τραβηξει και εγω σε καθε αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.