Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Και ναι και όχι... Η μνήμη δούλεψε μια χαρά, αλλά τελικά δούλεψε και η δικιά μου...

Ο controller τα έχει παίξει τελικά :wall:

Και το είχα πει ΠΡΙΝ τον πάρω, ότι δεν ήθελα τέτοια λύση, γιατί αν χαλάσει και μεγάλο κόστος είναι και χρονοβόρο να βρεις άλλον, εκτός αν σου περίσσευαν 100-120€ να έχεις πάρει δεύτερο, που και πάλι, άμα χάλάσει ο ένας και θέλεις να είσαι ασφαλής πρέπει να πάρεις 2ο.

Έβαλα τη δική σου μνήμη κι έκανε τα ίδια, δηλαδή κόλλαγε στο boot των Windows. Θεωρώντας ότι μπορεί να είχα κατεστραμμένα αρχεία, είπα να κάνω format και στήσιμο από την αρχή. Ξεκινάει λοιπόν η εγκατάσταση και εκεί που κάνει το expanding των αρχείων, τρώω error:

Files are missing, please insert disk (ή κάτι παρόμοιο).

Δοκιμάζω να συνεχίσω την εγκατάσταση. Με βγάζει στο μενού πάλι, πατάω Install Now και στη σελίδα που διαλέγεις partition δεν έχει τίποτα! Αναγκαστικά κάνω reset και κατά το post ο Perc μου λέει ότι δε φορτώνει το bios γιατί δε βρίσκει συσκευές... ή κάτι τέτοιο.

Βγάζω τους SSD τους βάζω στην onboard, στήνω Win στα γρήγορα και τους περνάει από test. Πέρασαν και οι δύο κανονικά. Τρέχω κι ένα memtest, επίσης χωρίς πρόβλημα. Κλείνω το pc, συνδέω τον Perc έχοντας μόνο το Raid5 απάνω, μπαίνω Win, βάζω drivers, κάνω reboot και μετά βλέπει κανονικά το 5άρι. Δοκιμάζω να κάνω ένα concistency check, βγάζει κατευθείαν δύο errors στο parity check, που λέει ότι διόρθωσε και μετά παγώνει το μηχάνημα...

Τα έπαιξε ο Percουλας;

Γενικά τα chips του που τα έπιασα ήταν χλιαρά, ούτε καν ζεστά, όπως γενικά κι όλα μέσα στο κουτί (chipeset, vga mem, μνήμες, κλπ). To σύστημα (cpu, vga) είναι σε νερό και λόγω καλοκαιριού παίζει στα defaults. :shout:

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο forum μου πρότειναν να κάνω degrade το firmware, βάζοντας ένα πιό παλιό, μήπως έχει φάει κόλλημα... Λέτε να είναι πιθανό; Που βρίσκω παλαιότερο, γιατί στο site της Dell, βρίσκω μόνο το τελευταίο;

Εν τω μεταξύ, παράγγειλα κι άλλον... ακόμα κι αν δουλέψει αυτός, να έχω έναν spare. 99+12=$111 με τα μεταφορικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έστησα το μηχάνημα από την αρχή, αφού έκανα και RMA τη μητρική γιατί είχε ένα πρόβλημα, και τον έβαλα πάλι απάνω. Μετά το Finding Devices 100%, μένει εκεί και δεν προχωράει. Το μηχάνημα αντιδρά, μπορώ να κάνω ctrl+alt+del, αλλά όσο κι αν το άφησε, δεν προχώρησε... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Ναι (την οποία αν μπορείς, θα στη φέρω σήμερα ίδια ώρα)

Το έλεγξα κι αυτό. Το έχω κάνει με μανό νυχιών και το πέρασα ξανά προχθές, οπότε μέχρι σήμερα που το έβαλα, θα είχε στεγνώσει 100%

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τους 55C ο PERC5 τους έχει για πρωινό.

Για την ακρίβεια, ανεβάζει 40C από την στιγμή που θα πάρεις την απόφαση να αγοράσεις έναν, μετά μόλις σου δώσει ο ταχυδρόμος το κουτί πιάνει 50C και όσο πλησιάζεις τον controller στον υπολογιστή σου, η θερμοκρασία του ανεβαίνει +4C ανά μέτρο απόστασης.

True story.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, δε διαφωνώ, απλά ειδικά το μανό, δεν χαλάει με τη ζέστη, αντίθετα, στερεοποιείται καλύτερα. Επίσης, εκεί που το βάζεις, δεν έχει τέτοια θερμοκρασία, είναι μέσα στο slot όχι στον επεξεργαστή του :)

Anyway, τα κάνω τις δοκιμές μου το ΣΚ, να δω τι θα πετύχω. Έτσι κι αλλιώς ο καινούριος θα έρθει κάπου μέσα στην άλλη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμών συνέχεια...

Για να διευκρινήσω, όλες οι δοκιμές έγιναν με τη μνήμη που μου έδωσε ο [MENTION=79]apotsi[/MENTION] οπότε δεν είναι θέμα να είναι προβληματική.

Αφού λοιπόν στήθηκαν τα Win από την αρχή σε έναν εκ των SSD, βάζω απάνω τον Perc μόνο του χωρίς δίσκους.

Όπως ήταν λογικό, μου έβγαλε μήνυμα ότι στο config υπάρχουν δίσκοι που δεν είναι συνδεδεμένοι. Του είπα να συνεχίσει.

Του έβαλα πάλι το Firmware, μήπως έχει γίνει κάποιο corruption λόγω ζέστης ή ότι άλλο.

Μπαίνω στο config του και μηδενίζω όλο τα config.

Συνδέω τους δίσκους και κάνω clear foreign config.

Στήνω το RAID5 από την αρχή και κάνω initialize το virtual disk.

Μπαίνω στα Win και πάω να ανοίξω την κονσόλα της LSI.

Κολλάει...

Κάνω restart τα Windows και μένει 2-3 λεπτά στο "Shutting down"

Με το που ελέγχει τα virtual devices, παίρνω πάλι το ίδιο μήνυμα

Multi bit errors detected. Replace DIMM, etc...

Μετά πετάει και ένα error ότι δε φόρτωσε το BIOS και μπαίνοντας στα Win, ανοίγει η κονσόλα της LSI, αλλά μου λέει ότι δεν υπάρχει device attached...

Κάνω shutdown.

Βγάζω τους δίσκους από πάνω, και το ανοίγω. Προχωράει κανονικά και μπαίνει στα Win.

Ανοίγω την κονσόλα, κάνω crear log.

Το κλείνω, βάζω τους δίσκους, το ανοίγω, τα ίδια :wall::hang3::fie::help:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμών συνέχεια...

Βγάζω τους δίσκους.

Κάνω clear το configuration και περνάει πάλι από πάνω το firmware.

Κάνω reboot.

Μπαίνω στα Windows, ανοίγω την κονσόλα, βλέπει τον controller αλλά όχι τους δίσκους.

Τους συνδέω με το μηχάνημα ανοικτό.

Κάνω refresh τα devices στην κονσόλα και βλέπει ΜΟΝΟ τους 2!

Κάνω πάλι refresh, εμφανίζει τον 3ο και 2" μετά και τον 4ο.

Λέτε να παίζει θέμα με τα καλώδια...;;;; :hmm: Στα καλά καθούμενα...;

Αφού μηδενίζω το "foreign configuration" στους δίσκους, στήνω το 5άρι από την αρχή.

Το φτιάχνει κανονικά, κάνω partition στα Windows και εδώ και 1 ώρα κάνει format, είναι στο 35%.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι άλλα καλώδια. Θα δοκιμάσω αν και τα χρειάζομαι και τα δύο γιατί έχω 6 δίσκους...

Αλλά για το firmware, τι στο καλό; Χάλασε; :confused: Από LSI τι θα μπορούσα να βάλω, δεν έχω κάνει δοκιμές ούτε έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.