Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Δεν ειναι ακριβως upgrade ρε θειο...

Αλλον controller βλεπει ξαφνικα, αλλη μαρκα, αλλο model No... Μονο το hardware παραμενει το ιδιο :p

upgrade dell->dell fw και lsi->lsi fw δε χάνει τα vd...

αλλά lsi-> dell fw τα χάνει... (dell -> lsi δεν θυμάμαι, έχω την εντύπωση όμως μου τα είχε κρατήσει)

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο mobo και τον perc και λύθηκε με αυτό το fw της LSI..

790FX-M2R

Μ3Α79Τ-Deluxe

P5Q-Deluxe

AW9D-MAX

D975XBX

που έχω δοκιμάσει παίζουν όλες με το fw αυτό χωρίς πρόβλημα...

Για την αλλαγή του fw δες προηγούμενα posts...

Καλημέρα, έβαλα το fw της LSI και το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν κάνει post εάν έχω τον controller στην 4η pcie, μόλις τον έβαλα στην 1η όλα ok [και με το reset].

Πάω να αγοράσω τώρα 4 τέτοιους για να στήσω raid5 :jump:

Έγινε επεξεργασία από MD1032
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παθων...:hehe:Πηρα 4 x 1 TB WD EACS (τους Green), εφτιαξα το VD και μετα στο managment μεσα στα win δεν μπορουσα να φτιαξω partition με ολο τον διαθεσιμο χωρο

ΥΓ: Vista Ultimate 64bit εδω

Αν έχεις όρεξη και μπορείς (και είναι στην ίδια τιμή) προτίμησε τους καινούργιους green WD10EADS γιατί είναι πολύ πιο γρήγοροι και για τους παλιούς διάβασα ότι πολλοί είχαν προβλήματα.

Δύο μέρες initialize? Γιατί έβαλες και τα δύο VD ταυτόχρονα? Δεν θα καθυστερήσουν και τα δύο πολύ ετσι? (οι κεφαλές θα πρέπει να κάνουν βόλτες αντί να το πάνε sequential, λέω εγώ τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φτιάχνω το raid5, κάνω initialize σε MBR μέσω του Computer management και μου εμφανίζει 2 partitions,

1)2TB

2)744GB

Στο 1 μπορώ να κάνω New partition αλλά στο 2 είναι γκρίζο.

Εάν κάνω "Convert to GPT Disk" τότε μπορώ να κάνω partition με όλη την χωρητικότητα.

Κάνω κάτι λάθος?

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΒΙΟS του Perc μαλλον εχεις εχεις φτιαξει ενα virtual drive με πανω απο 2 ΤΒ. Πρεπει απο εκει να το σπασεις σε 2ΤΒ + το υπολοιπο ωστε τα Win να δουν εναν σκληρο με 2ΤΒ κ εναν δευτερο με το υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φτιάχνω το raid5, κάνω initialize σε MBR μέσω του Computer management και μου εμφανίζει 2 partitions,

1)2TB

2)744GB

Στο 1 μπορώ να κάνω New partition αλλά στο 2 είναι γκρίζο.

Εάν κάνω "Convert to GPT Disk" τότε μπορώ να κάνω partition με όλη την χωρητικότητα.

Κάνω κάτι λάθος?

Thanx!

Σχετικό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις μου ηρθε κι εμενα ο perc αλλα εχω καποια προβληματα και θελω να με κατατοπισετε...

1) Η bbu φορτιζει μονη της σωστα? Βασικα δεν βλεπει την bbu. Μαλλον εχει ερθει νεκρη αλλα θελω να το σιγουρεψω πριν τη στειλω πισω. Εβαλα και το tool του jaco και παλι η μπαταρια δεν φαινεται συνδεδεμενη.

post-9915-1416073952,8266_thumb.jpg

2) Εβαλα τους 3 mobi της sig πανω, εστησα το raid-0 με 128κ/4κ οπως το ειχα πριν (κυριως για να συγκρινω) και βλεπω απο το hdtune pro μειωση των iops. Δυστυχως δεν εχω κρατησει ss απο τον ich10r αλλα θυμαμαι οτι στα 512k ειμουν πανω απο 10000 (νομιζω ~14000).

post-9915-1416073952,5596_thumb.jpg

Τοση μεγαλη διαφορα κανει η ελλειψη της bbu??? Ολο το setup απο το msm:

post-9915-1416073952,8479_thumb.jpg

post-9915-1416073952,861_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ηρθε κι εμενα ο perc αλλα εχω καποια προβληματα και θελω να με κατατοπισετε...

1) Η bbu φορτιζει μονη της σωστα? Βασικα δεν βλεπει την bbu. Μαλλον εχει ερθει νεκρη αλλα θελω να το σιγουρεψω πριν τη στειλω πισω. Εβαλα και το tool του jaco και παλι η μπαταρια δεν φαινεται συνδεδεμενη.

[ATTACH]34863[/ATTACH]

2) Εβαλα τους 3 mobi της sig πανω, εστησα το raid-0 με 128κ/4κ οπως το ειχα πριν (κυριως για να συγκρινω) και βλεπω απο το hdtune pro μειωση των iops. Δυστυχως δεν εχω κρατησει ss απο τον ich10r αλλα θυμαμαι οτι στα 512k ειμουν πανω απο 10000 (νομιζω ~14000).

[ATTACH]34861[/ATTACH]

Τοση μεγαλη διαφορα κανει η ελλειψη της bbu??? Ολο το setup απο το msm:

[ATTACH]34864[/ATTACH]

[ATTACH]34865[/ATTACH]

1. Αν η μπαταρία δεν είναι συνδεδεμένη, τότε θα στο λέει και κατά την διάρκεια του post από το bios του perc... αλλά αν δεν στην δείχνει στο tool, τότε δεν την έχει δει ο controller... Απλά αν θες σιγούρεψε ότι έχει συνδεθεί σωστά το βυσμα και στην πλευρά της μπαταρίας και του controller, γιατί είναι λίγο περίεργο αυτό το βυσματάκι...

2. Τώρα γι' αυτό δεν μπορώ παρά να υποθέσω καθώς δεν έχω ssd στον perc, αλλά συμβατικούς και επίσης ... Πάντως οι ταχύτητες σου είναι χαμηλές για 3x mobi και σίγουρα η bbu επιρρεάζει πρακτικά στο write, αλλά θυμάμαι από άλλους όταν ψαχνόμουν ότι επιρρέαζει και το read...

Με τι f/w είσαι...? Αν είσαι με πολύ παλιό, δοκίμασε να βάλεις κάποιο καινούργιο είτε dell είτε LSI...

Επίσης βεβαίωσε ότι η ταχύτητα του pcie είναι 8x στο socket που έχεις βάλει τον controller...

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω βάλει κ εγώ ssd στον perc για test (8x :p) είχα δει ότι σε iop σε κόβει ο controller (επειδή δοκίμασα ocz core που είναι χώμα σε write, μου έκοβε από τα iop του read, αλλά κέρδιζε σε write πολλαπλάσια), δε ξέρω βέβαια αν υπάρχει extra διαφοροποίηση κ με/χωρίς bbu

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω βάλει κ εγώ ssd στον perc για test (8x :p) είχα δει ότι σε iop σε κόβει ο controller (επειδή δοκίμασα ocz core που είναι χώμα σε write, μου έκοβε από τα iop του read, αλλά κέρδιζε σε write πολλαπλάσια), δε ξέρω βέβαια αν υπάρχει extra διαφοροποίηση κ με/χωρίς bbu

O δικός σου perc δεν μπορεί να συγκριθεί με τον μέσο όρο, γιατί τον διακατέχει ένα σύνδρομο ανασφάλειας για το αύριο, λόγο του ότι είναι στα χέρια σου, οπότε οι αντιδράσεις του είναι αψυχολόγητες και δεν περιγράφονται από κάποιο στατιστικό ή εμπειρικό κανόνα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.