Jump to content



Το πρώτο μας Παιχνίδι/PC -Έρωτας-


NikMark

Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply
:hehe: τί είπες τώρα... Rick ftw...

τον είχα παλουκώσει άπειρες φορές στα χαντάκια με τα παλούκια... :rofl:

DJD, Rick Dangerous I vs Prehistoric I...? vote...

τι Ricky ρε παιδια...?? :p

Rick the Dangerous λεγοταν - χαλαρα ασσος στο vote.

Επισης prince of persia

και Indiana Jones,

California Games.

Link to comment
Share on other sites

Dem, το μπασκετάκι που αναφέρεις, είχε ένα σύστημα που βαρούσε απ'τη μεριά σου και έμπαινε στην άλλη μεριά. Αλλά αυτό, πριν από μένα το είχε ο φίλος μου σε Amiga και όλο έτρεχα σπίτι του καθώς και όλο έχανα. Ασπρόμαυρο φυσικά το παίζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ημουν φανατικος pc-gamer.. προτιμουσα παντα τις κονσολες...

Το πρωτο παιχνιδι π εφαγα κολλημα στο pc ηταν το Command & Conquer Red Alert 2 σε pentium III 450MHz

Ditto. Ένα ολόκληρο καλοκαίρι είχα καεί τότε με RA2.

Παιχνίδια έπαιζα από πιο παλιά, αν και το μοναδικό που θυμάμαι έντονα ήταν κάτι με τον Alladin xD

Link to comment
Share on other sites

Dem, το μπασκετάκι που αναφέρεις, είχε ένα σύστημα που βαρούσε απ'τη μεριά σου και έμπαινε στην άλλη μεριά. Αλλά αυτό, πριν από μένα το είχε ο φίλος μου σε Amiga και όλο έτρεχα σπίτι του καθώς και όλο έχανα. Ασπρόμαυρο φυσικά το παίζαμε.

μπα εμεις δεν καναμε τετοια....

απλα μου την εσπαγε ο τζαμπαρ που εκανε συνεχεια ραβερσες και τις εβαζε.

Ενα ΒΟΧ της SIERRA που ειχε και ενα καγκουρο θυμαται κανεις πως λεγοταν?

Link to comment
Share on other sites

πωπω αναμνησεις....

απο λιωσιμο arcanoid σε Spectrum στο σπιτι του κολλητου (κοπανα απο το σχολειο)

καλους στα δαχτυλα απο Commando & Decathlon σε κασετα του Commodore64

(αφου την καταψυχαμε πρωτα για να καταφερει να φορτωσει!!!)

Cabal στην amiga σε ενα διαρκη coin-op παροξυσμο

μεχρι απιστευτο Dune:Battle for Arrackis (αν θυμαμαι καλα τον υποτιτλο)

και το εθιστικοτατο RoadRush3 στο mega drive

την εποχη του Playstation1 την εβγαλα με Resident Evil ολονυχτιες καιομαδικα τουρνουα Grand Turismo

Civilization και UFO Εnemy Unknown στα πρωτα gaming ξενυχτια στο pentiumακι...

στις συγχρονες εποχες, αυτα που θεωρω οτι θα γινουν προσωπικα all time favorites & classics

ειναι τα GTA San Andreas, Civ IV και Company Of Heroes

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σε ένα φίλο το 1996 και είχα δει το demo του Die hard trilogy στο playstation. Είχαμε παίξει το demo πάνω από 100 φορές. Μετά μπήκα σε ένα από το τότε κομπουτερομάγαζα της εποχής και το είδα στο ράφι. Καθόμουν και το κοίταζα αποσβολωμένος σαν artifact για 15 λεπτά :p. Ε η μάνα μου το έπιασε το νόημα και μου το αγόρασε. 13.200 δραχμές παρακαλώ !

Την επόμενη βδομάδα πήγα και παρήγγειλα με τον πατέρα μου το ιστορικό 166mhz, 16mb ram, 2.1GB hdd και voodoo 1 όπου και έλιωσα το παιχνίδι.Mέχρι να έρθει το pc βέβαια διάβαζα το manual 5 φορές την ημέρα ! :p

Μετά ακολούθησαν Duke Nukem 3D, Tomb Raider 2, Red alert, Virtua Fighter 2, Broken sword 2...

Ωραία εποχή !

Link to comment
Share on other sites

Commodore 64 με κασσετούλες... :hi:

Πρώτο κάψιμο με το Raid over Moscow και λίγο μετά με το Ace of aces.

Απίστευτη μουσική από το Monty on the run.

Ώρες βραδυνές και ατελείωτες με το Infiltrator.

Λίγο αργότερα στην Amiga στο video club ενός φίλου ατελείωτες ώρες (για πολλές κοπάνες μιλάμε) με το Defender of the crown...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνιδια που επεσε το μεγαλυτερο λιωσιμο ηταν τα Premier Manager,F1 Challenge,Civilization,Dune 1&2,Mad TV και φυσικα Kick Off 2,TV Sports Basketball,Lotus 2,Pirates,Vroom....

Πολυ αγαπημενα επισης Turrican 2,Agony,Shadow of the beast,Katakis,Project-X,Monkey Island,Loom,Mortal Combat,Cabal,Jaguar XJ220,Skidmarks(8 δισκετες :suicide:),Flashback & Another World,F1 GP(αυτο της Microprose),Toyota Celica,Pinball Dreams&Pinball Fantasies.........και αλλα 50-100 ακομα που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη

Στο PC,μετα το :help1: WOW ~2000ωρες :help1:.....το χαος(ολα τα υπολοιπα παιχνιδια συνολικα δεν συγκεντρωνουν τοσες ωρες)

Link to comment
Share on other sites

Στο PC το πρώτο game ήταν το e-racer:

http://bp1.blogger.com/_nz3YZpZnXIc/RyoRc4HiCdI/AAAAAAAAAW0/i_1ICBDIACE/s400/untitled1-19.jpg

http://ui31.gamespot.com/1022/eracer2006111108430771_2.jpg

Αλλά το αγαπημένο μου ήταν και είναι το LFS...

Στις κονσόλες, αγόρασα τότε το PS 1 μόνο και μόνο για το Colin Mcrae Rally (το πρώτο λέω). Μετά έπαιξα GT1 και μου δεν μου άρεσε στην αρχή, αλλά τελικά στο GT και GT2 έχω λιώσει 3 dual shock στο παιχνίδι...:p

Το πρώτο PC που έπαιξα game ήταν το τωρινό κατεβαστήρι μου: P3 800, 64mb ram(...τότε), 15άρι δίσκο, SB 128pci, TNT2 32mb...

Το αγαπημένο μου PC ήταν και είναι o XP 2400+, με την NF7-s, τα 2*512 UTT, το OCZ Booster και την NU6800(mod@16,6) 128mb. Ακόμα παίζει(εκτός την 6800 που μας άφησε άδοξα...), πάντα OCed:happy2:, και εξυπηρετεί την αδερφή μου...:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.