Jump to content



Νέες τουρκικές παραβιάσεις στο Αιγαίο


VIL

Recommended Posts

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Ότι λέμε εμείς, το λένε και οι απέναντι. Έτσι ξέρω τουλάχιστον, όπως κάνουν κι αυτοί κάνουμε κι εμείς. Όπως εμείς ανοίγουμε τέτοια θέματα "τι θα κάνουμε επιτέλους με δαύτους", έτσι κανουν κι αυτοί.

Θα ήθελα να το επιβεβαιώσω κάποια μέρα πάντως, τα όσα ξέρω είναι από γνωστούς, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει τοοοοοοοσα κ τοοοοοοσα. Στην δουλεια μου, εχω πελατες απ'ολον τον κοσμο (οχι δεν ειμαι pimp). Με τους Τουρκους τα λεω μια χαρα και κανουμε κ την καλυτερη πλακιτσα

ΥΓ: Παστουρμας & Ishkender kebab ruuulez !!! :D

Link to comment
Share on other sites

@jimakos: Σε αυτό το θέμα, δε μας πειράζουν τόσο οι πολιτικοί τους όσο οι στρατιωτικοί τους, καθώς λειτουργούν τελείως αυτόνομα και αυθαίρετα ;)

Ο πατέρας μου, 29 χρόνια αξιωματικός στην ΠΑ, ισχυρίζεται ότι από την πλευρά μας δεν κάνουμε παραβιάσεις. Και δε μου φαίνεται παράλογο αυτό, αν σκεφτεί κανείς ότι το στρατιωτικό μας δόγμα είναι αμυντικό (οι στρατιωτικές μας δαπάνες είναι κατά βάση αμυντικού εξοπλισμού)

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέμε εμείς, το λένε και οι απέναντι. Έτσι ξέρω τουλάχιστον, όπως κάνουν κι αυτοί κάνουμε κι εμείς. Όπως εμείς ανοίγουμε τέτοια θέματα "τι θα κάνουμε επιτέλους με δαύτους", έτσι κανουν κι αυτοί.

Θα ήθελα να το επιβεβαιώσω κάποια μέρα πάντως, τα όσα ξέρω είναι από γνωστούς, κτλ.

Το τι κάνουν αυτοί μας αφορά το τι δεν κάνουμε εμείς μας καίει.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%82_%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82

Έχθροι μας δεν είναι οι Τούρκοι και οι Αλβάνοι αλλά οι πολυεθνικές , οι δημοσιογράφοι, οι παπάδες και οι πολιτικοί! :)

Έτσι λοιπόν κατάφεραν να μας πείσουν ότι ο εχθρός είναι (μόνο) από μέσα και όχι από απέξω.

Έχουμε να ζήσουμε μεγάλες και ιστορικές στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε να ζήσουμε μεγάλες και ιστορικές στιγμές.

Τις ζούμε κάθε μέρα:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7817926.stm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7807004.stm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7802804.stm

Εκτός φυσικά αν δε γεννήθηκες σε πλανήτη, αλλά σε μια αιωρούμενη, απεξαρτημένη από αυτόν χώρα, ή να σε νοιάζει περισσότερο το FIR από τις ανθρώπινες ζωές που χάνονται στους συνεχείς και καθημερινούς πολέμους, που ο "πολιτισμός" μας δημιούργησε.

Και δεν πιστεύω ότι εμείς υπήρξαμε άγιοι στην ιστορία μας, ούτε είμασταν ανέκαθεν αμυνόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Τις ζούμε κάθε μέρα:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7817926.stm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7807004.stm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7802804.stm

Εκτός φυσικά αν δε γεννήθηκες σε πλανήτη, αλλά σε μια αιωρούμενη, απεξαρτημένη από αυτόν χώρα, ή να σε νοιάζει περισσότερο το FIR από τις ανθρώπινες ζωές που χάνονται στους συνεχείς και καθημερινούς πολέμους, που ο "πολιτισμός" μας δημιούργησε.

Και δεν πιστεύω ότι εμείς υπήρξαμε άγιοι στην ιστορία μας, ούτε είμασταν ανέκαθεν αμυνόμενοι.

Δέν θα σου αποκαλύψω τον πλανήτη μου, ούτε την αιωρούμενη απεξαρτημένη από αυτόν χώρα.

Αλλά το θέμα μας είναι Νέες τουρκικές παραβιάσεις στο Αιγαίο

Τι το παράξενο βλέπεις που σε πείραξε?

Και γιατί αυτός ο χαρακτηρισμός σε εμένα?

Σου έχω μιλήσει εγώ ποτέ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτός ο χαρακτηρισμός σε εμένα?

Σου έχω μιλήσει εγώ ποτέ έτσι?

Κοίτα, ανέκαθεν σε σοβαρές κουβέντες, και στην καθημερινότητά μου, έτσι μιλάω. Δεν μου φάνηκε να είπα κάτι τόσο "βαρύ", αλλά ειλικρινά αν σε πείραξε, συγχώρεσέ με, δεν το ήθελα.

Δέν θα σου αποκαλύψω τον πλανήτη μου, ούτε την αιωρούμενη απεξαρτημένη από αυτόν χώρα.

Αλλά το θέμα μας είναι Νέες τουρκικές παραβιάσεις στο Αιγαίο

Τι το παράξενο βλέπεις που σε πείραξε?

Το θέμα είναι ότι εγώ χαίρομαι που βλέπω μια πρόοδο στα μυαλά της νεολαίας, που ξεφεύγει από ρατσιστικά φαινόμενα του στυλ "δεν ξεχνιέται η σκλαβιά - κρίμα που δε φτάσαμε μέχρι την Άγκυρα στο Μικρασιατικό", και τολμά να μιλά ανοιχτά για τα εγκλήματα των παπάδων/πολιτικών/κεφαλαιούχων.

Είδα όμως το σχόλιό σου στο Jimako και το ερμήνευσα ως "να ακόμα ένας που ξέχασε την ιστορία της πατρίδας του, που πάμε άραγε? Θα μας πάρουν οι Τούρκοι τις γκρίζες ζώνες και δε θα πούμε κουβέντα, πάει η Ελλαδίτσα μας". Και να σου πω την αλήθεια - δε με εκφράζει κάτι τέτοιο. Και το γιατί είναι εύκολο: Η ιστορία που με δίδαξαν εμένα στο σχολείο, δε μου φαίνεται και πολύ αντικειμενική, ενώ τις Γκρίζες ζώνες περισσότερο με νοιάζει να μην τις πάρουν οι Αμερικάνοι (Γαλλικές έρευνες για πετρέλαια οι οποίες "μυστυριωδώς" δεν έχουν δημοσιευτεί ποτέ και φυλάσσονται ως επτασφράγιστο μυστικό - Αμερικάνοι γιατί σχεδόν όλος ο ορυκτός πλούτος της Τουρκίας από εταιρείες των USA βγαίνει)...:/

Link to comment
Share on other sites

οταν περνανε πανω απο ελληνικα εδαφη που κατοικουν ελληνες και μιλανε ελληνικα υπαρχει θεμα , και FYI αεροσκαφος της ΠΑ δεν εχει πεταξει πανω απο τουρκικο εδαφος μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

οσες κανουμε κι εμεις κανουν και αυτοι

τοσο με αεροπλανα οσο και με βαπορια:hehe:

θέλω να πιστεύω πως έτσι είναι....

μας συμφέρει αυτή η άτυπη ισοδυναμία

ο Bro ήταν Κω και είχανε Ομάδες στο Αγαθονήσι και στο φαρμακονήσι

οι πραγματικές ιστορίες και τα καθημερινά επεισόδια απλά δεν ακούγονται

όλα όσα μαθαίνουμε είναι κατασκευασμένα.

θα ενδιαφερομουν να μαθω περισσοτερα για ελληνικες "παραβιασεις" η παραβιασεις τουρκικης αιγιαλιτιδας ζωνης η εναεριου χωρου.

λέγεται πως οι Τούρκοι έχουν εκπαιδευτικό σκοπό στο αιγαίο

μαθαίνουν να πετάνε σε μπλε μπλε

και να προσανατολίζονται διαφορετικά από το καφέ μπλε (αποφυγή Vertigo κλπ)

κάτι κάνουμε και εμείς,απλά δε το λένε στον αυτιά ούτε στον Βερύκιο

Link to comment
Share on other sites

περίεργο..

α. όταν μαθαίνεις να πετάς, δεν πας το f16 στα 300μ και τα 500μ από το έδαφος, έτσι δεν είναι;

β. Έχουν δυνατότητα να κάνουν εκπαίδευση στο βορρά, για "μπλε μπλε". Άρα δεν ειναι θέμα εκπαίδευσης ;)

Link to comment
Share on other sites

Πια τουρκική θάλασσα κατάφερε να παραβιάσει ελληνικό πολεμικό σκάφος;

Εκτός αν μιλάμε για βάρκα.

Οι παραβιάσεις γίνονται γιατί δεν έχουν, και θέλουν να αποκτήσουν

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω και εγω, δεν γινονται παραβιασεις απο μερους της Ελλαδας ,τουλαχιστον συστηματικα και λογω πολιτικης οπως συμβαινει στην Τουρκια , μιας και οπως αναφερθηκε το στρατιωτικο δογμα της Ελλαδας ειναι αμυντικο και "αποτρεπτικο"

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέμε εμείς, το λένε και οι απέναντι. Έτσι ξέρω τουλάχιστον, όπως κάνουν κι αυτοί κάνουμε κι εμείς. Όπως εμείς ανοίγουμε τέτοια θέματα "τι θα κάνουμε επιτέλους με δαύτους", έτσι κανουν κι αυτοί.

Θα ήθελα να το επιβεβαιώσω κάποια μέρα πάντως, τα όσα ξέρω είναι από γνωστούς, κτλ.

Δεν θυμαμαι να εχουμε διεκδικησει Τουρκικο εδαφος παντως...βλεπε Ιμια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.