Jump to content



Νέες τουρκικές παραβιάσεις στο Αιγαίο


VIL

Recommended Posts

Να πω και εγώ την γνώμη μου....

Ναι, οι Τούρκοι εχουν πιο ***** οικονομία από την δικιά μας, αλλά έχουν βαριά βιομηχανία και κάνουν και εξαγωγές. Άλλωστε, αφού κάνουν κουμάντο οι στρατιωτικοί, για τον στρατό τους θα έχουν πάντα λεφτά.

Τώρα για τους εξοπλισμούς, πιστεύω ότι πολλές φορές επιλέγουμε με λάθος κριτήρια και χωρίς σχεδιασμό τι θα αγοράσουμε...

Και κάτι ακόμα: Αν θες ο μπούλης του σχολείου να μην σε πειράζει, και οι δάσκαλοι δεν ασχολούνται ή δεν μπορούν να κάνουν κάτι, του ρίχνεις και καμιά ανάποδη. Ο νοών νοείτο....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

επισης να πω τη γνωμη μου για κατι και αν καπου ειμαι λαθος να μου το πειτε. τοσα χρονια υποστηριζουμε τους αραβες/παλαιστινιους. καλα κανουμε κατα τη γνωμη μου μιας και οι εβραιοι εχουν γινει χειροτεροι και απο ναζοι. εχουμε κερδισει κατι ομως απο ολο αυτο?

ισα ισα οι αραβες σε οτι θεμα εχει αναφερθει η τουρκια την εχουν υποστηριξει. ποσοι απο εσας γνωριζουν οτι 80 f-16 τα εχουν κανει δωρο στην ουσια οι αραβες στην τουρκια για τη συμμετοχη της και καλα στον πολεμο του κολπου?

μηπως πρεπει να αλλαξουμε κατι οσον αφορα το μερος ποιανου περνουμε? το ισραηλ τα τελευταια 3 χρονια δε θυμαμαι να εχει δοσει τη παραμικρη αφορμη σε εμας. ισα ισα μας εχει πουλησει εξοπλισμο που παλια δεν τον εδινε, εκοψε τις ασκησεις με τουρκια και τις κανει με εμας. δεν ξερω, μια γνωμη λεω

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά σε θέματα συμφέροντος, σαφέστατα είναι καλύτερα το Ισραήλ. Άλλωστε, παρ'ότι ως λαό τους αντιπαθώ, έχω να το λέω ότι το 53, όταν ισοπεδώθηκαν τα 3 νησιά του Ιονίου οι πρώτοι που είχαν έρθει για βοήθεια ήταν οι Εβραίοι και οι Αμερικάνοι.

Σε θέμα ηθικής όμως, μπορείς να τους υποστηρίξεις;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα χρονου ποτε θα γινει ο χαμος εκει πανω , οπλισμενα και τα νευρα στο κοκκινο και τα G να ανεβαινουν σιγουρα θα γινει μλκια καποια μερα

Βάλε λίγο τον όρο "ρουτίνα" στην σκέψη σου και θα δεις ότι τα κόκκινα νεύρα δεν είναι πια και τόσο κόκκινα.

Και επίσης μετά από τόσα χρόνια της ίδιας κατάστασης που και οι ΜΕΝ και οι ΔΕ ξέρουν ότι είναι κατάσταση "συντήρησης" και ότι ακόμα ένα ανθρώπινο λάθος δεν πρόκειται να πυροδοτήσει τίποτα, (εκτός βέβαια αν αλλιώς ζητάν οι "άλλοι" παράγοντες που όλοι γνωρίζουμε), αυτό που νοιάζει περισσότερο τους πιλότους (και τους τούρκους βέβαια) είναι τι ώρα θα επιστρέψουν, να κάνουν την αναφορά τους και να ασχοληθούν με τον εαυτό τους, οικογένεια κτλ. Εϊτε είναι σε Readiness σε νησί είτε στην μητρική μονάδα.

Και να σου θυμίσω την σύγκρουση με τον Ηλιάκη. Πυροδότησε τίποτα; Άλλαξε τίποτα; Χμμμ. Ίσως το ..να περιορίσουν οι δύο πλευρές τις "σκληρές εμπλοκές"? Και γιατί όχι; Η δουλειά και των δύο γίνεται και από απόσταση.

"Μας είδατε, σας είδαμε....τα λέμε αύριο πάλι."

Ευτυχώς η δυστυχώς κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

Τα της φρεγάτας τώρα, ας τα απαντήσει κάποιος του νερού.....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο τον όρο "ρουτίνα" στην σκέψη σου και θα δεις ότι τα κόκκινα νεύρα δεν είναι πια και τόσο κόκκινα.

Και επίσης μετά από τόσα χρόνια της ίδιας κατάστασης που και οι ΜΕΝ και οι ΔΕ ξέρουν ότι είναι κατάσταση "συντήρησης" και ότι ακόμα ένα ανθρώπινο λάθος δεν πρόκειται να πυροδοτήσει τίποτα, (εκτός βέβαια αν αλλιώς ζητάν οι "άλλοι" παράγοντες που όλοι γνωρίζουμε), αυτό που νοιάζει περισσότερο τους πιλότους (και τους τούρκους βέβαια) είναι τι ώρα θα επιστρέψουν, να κάνουν την αναφορά τους και να ασχοληθούν με τον εαυτό τους, οικογένεια κτλ. Εϊτε είναι σε Readiness σε νησί είτε στην μητρική μονάδα.

Και να σου θυμίσω την σύγκρουση με τον Ηλιάκη. Πυροδότησε τίποτα; Άλλαξε τίποτα; Χμμμ. Ίσως το ..να περιορίσουν οι δύο πλευρές τις "σκληρές εμπλοκές"? Και γιατί όχι; Η δουλειά και των δύο γίνεται και από απόσταση.

"Μας είδατε, σας είδαμε....τα λέμε αύριο πάλι."

Ευτυχώς η δυστυχώς κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

Τα της φρεγάτας τώρα, ας τα απαντήσει κάποιος του νερού.....

Δεν νομίζω να έχεις και τόσο πολύ δίκιο, γιατί εδώ έχουμε να κάνουμε με την ιστορία του βοσκού του λύκου και των πρόβατων.

Ο λύκος (σαν κυνηγός) έχει αναπτύξει μια άλλη στρατηγική (χρόνια τώρα) όχι βέβαια αυτής της ιστορίας, δηλαδή παρουσιάζεται κοντά στο κοπάδι και κάθεται και κοιτάζει μόνο και περιμένει την αντίδραση του βοσκού, ο βοσκός μία δύο πέντε δέκα των διώχνει αλλά αυτός την άλλη ημέρα (και κάθε μέρα) πάλι τα ίδια κάθεται σε απόσταση και κοιτάζει ο βοσκός στην αρχή φοβότανε αλλά αφού βλέπει ότι ο λύκος δεν επιτίθεται και μετά από λίγο φεύγει μόνος του, δεν του δίνει σημασία και δεν ανησυχεί.

Εδώ ο λύκος έχει φτάσει να περνά μέσα από το κοπάδι και να έχει εξασφαλίσει οτι ο βοσκός δεν πρόκειται να τον ενοχλήσει γιατί πλέων με την τακτική του έχει πείσει τον βοσκό ότι δεν έχει καμία πρόθεση να επιτεθεί και ότι ό λύκος πλέων έχει αλλάξει.

Όταν θα αποφασίσει ο λύκος να επιτεθεί (στο κοπάδι) θα είναι σίγουρος ότι έχει εξασφαλίσει την εμπιστοσύνη του βοσκού.

Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ αφού είσαι του αέρα.;) ο βοσκός όμως θα πρέπει να είναι πάντα έτοιμος και να μην εμπιστεύεται τον λύκο γιατί ότι και να κάνει πάντα λύκος παραμένει και αφού το ξέρει πρέπει να πράξει αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6196&Itemid=83

Οι τουρκοι περασαν και ειπαν ενα γεια στο Κωστακη σημερα , να χαιρεστε τη κυβερνηση σας μερικοι :happy2::rolleyes:

Γιατί το βάζεις στη βάση ενός πολιτικού κόμματος?

Το πρόβλημα σου είναι η εθνική περηφάνια και η σημαία ή ο Κωστάκης και πώς θα πέσει?

Τις Ένοπλες Δυνάμεις τις έχουμε απαξιώσει και νομίζουμε ότι μπορούμε να πετύχουμε τα πάντα με πολιτικούς χειρισμούς.

Θεωρούμε τη σημαία φετίχ των ηλιθίων και την καίμε.

Αφήνουμε τα κορόιδα να πάνε στρατό και μετά περηφανευόμαστε γι αυτό και γινόμαστε δάσκαλοι να εκπαιδεύσουμε τη νέα γενιά.

Κι όσοι πάμε στρατό, δεν πιστεύουμε ότι θα γίνει ποτέ πόλεμος και δεν εφαρμόζουμε κανένα σχέδιο γιατί θα μας περάσουν για τρελούς ή πολεμοχαρείς εθνικοσοσιαλιστές.

Καταστρέφουμε, κάνουμε πλιάτσικο και λέμε ότι κάνουμε επανάσταση.

Ανεχόμαστε την παρανομία και δε ζητάμε ευθύνες από τις κυβερνήσεις για τις πράξεις τους.

Και ο λόγος είναι ότι «πολίτευμα» που να μπορή να διοικήση καλά τα πράγματα, ούτε έχουμε ούτε με καλή τακτική επιδιώκουμε να συστήσουμε.

Ψυχή» της πολιτείας δεν είναι τίποτε άλλο παρά το «πολίτευμα», γιατί αυτό ακριβώς, είναι που φροντίζει για όλα, και τα μεν αγαθά διαφυλάττει, ενώ τις συμφορές προσπαθεί να εξαλείφη.

Σε μια τέτοια Ελλάδα τι θα έκανες αν σου λέγαμε γίνε εσύ Πρωθυπουργός και κάνε ότι νομίζεις?

Link to comment
Share on other sites

να λεμε και του στραβου το δικιο το "transit passage" (ακα αβλαβης διελευση) ειναι κατι λιγο πιο περιπλοκο σαν ρυθμιση απο οτι το παρουσιαζουν τυποι του στυλ defencenet/antibaro κλπ... που σε τετοιου ειδους αναλυσεις κανουν κατι "βολικες" παραλειψεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το βάζεις στη βάση ενός πολιτικού κόμματος?

Το πρόβλημα σου είναι η εθνική περηφάνια και η σημαία ή ο Κωστάκης και πώς θα πέσει?

Τις Ένοπλες Δυνάμεις τις έχουμε απαξιώσει και νομίζουμε ότι μπορούμε να πετύχουμε τα πάντα με πολιτικούς χειρισμούς.

Θεωρούμε τη σημαία φετίχ των ηλιθίων και την καίμε.

Αφήνουμε τα κορόιδα να πάνε στρατό και μετά περηφανευόμαστε γι αυτό και γινόμαστε δάσκαλοι να εκπαιδεύσουμε τη νέα γενιά.

Κι όσοι πάμε στρατό, δεν πιστεύουμε ότι θα γίνει ποτέ πόλεμος και δεν εφαρμόζουμε κανένα σχέδιο γιατί θα μας περάσουν για τρελούς ή πολεμοχαρείς εθνικοσοσιαλιστές.

Καταστρέφουμε, κάνουμε πλιάτσικο και λέμε ότι κάνουμε επανάσταση.

Ανεχόμαστε την παρανομία και δε ζητάμε ευθύνες από τις κυβερνήσεις για τις πράξεις τους.

Σε μια τέτοια Ελλάδα τι θα έκανες αν σου λέγαμε γίνε εσύ Πρωθυπουργός και κάνε ότι νομίζεις?

Τι παραληρημα ειναι αυτο Μαριε , γιατι ετσι?

Ποτε απαξιωσα εγω τις Ε.Δ.?

Γιατι πηγες στα πλιατσικα , τι σχεση εχει τωρα αυτο?

Πολιτικα ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ θα παει η κουβεντα γιατι εχεις μια κυβερνηση που μετα απο ΠΟΛΛΑ χρονια επετρεψε εκτος απο τις παραβιασεις στον αερα εχουμε και στα χωρικα υδατα (εκανε αβλαβης διελευση αλλα παραβιασε ολους τους κανονες αυτης...αυτο πως ειναι αβλαβης?). Λοιπον τι θελεις να κανω , ευθυνες εχουν αυτοι που ειναι κυβερνηση ΤΩΡΑ και σε αυτους ριχνω το φταιξιμο. Δλδ τι να κανουμε για να μην στεναχωρεθουν τα παιδια της δεξιας δεν θα κραξουμε τη κυβερνηση που αφησε το τουρκο να κοβει βολτες απο το κρητικο πελαγος στις κυκλαδες και τουμπαλιν? ή μηπως να σας κανω το χατιρι και να πω "μα 20 χρονια το ΠΑΣΟΚ τι εκανε?"...

Κυριοι εισαστε κυβερνηση , κανετε χοντρολαλακιες , ε θα τα ακουσετε τελεια και παυλα. Αλλα στου κουφου τη πορτα λεει...

Ποιος χορευε ζεμπεκιες με το τουρκο , ποιος εκανε κουμπαρια? Και τι με ρωτας τι θα εκανα εγω , αυτη η ερωτηση απο τη φυσης της ειναι ακυρη.

Link to comment
Share on other sites

.......

Αν έγινε παράλειψη καθηκόντων ποιος κοινά αποδεκτός μηχανισμός υπάρχει για να αποδώσει αντικειμενικά ευθύνες?

Ο λόγος σου, που μου χαιδεύει τα αυτιά και με βολεύει?

Δεν έχω αντίρρηση σε κάθε κριτική οποιουδήποτε μας κυβερνάει.

Το δικό μου κείμενο ήταν βαρύτερη κριτική της κυβέρνησης από το δικό σου, αλλά δεν το κατάλαβες.

Μόνο που τα γεγονότα που ανέφερα είναι αυταπόδεικτα, ενώ τα δικά σου αίολα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνειτε που διαφωνειτε,διαφωνειστε με ορθογραφια μαμωτεν μου.

εκανε αβλαβης διελευση

κανω αβλαβη διελευση, οι κανονες της αβλαβους διελευσεως,οι πολλες αβλαβεις διελευσεις.

ενώ τα δικά σου αίολα.

Αιολος= O αρχαιος θεος του ανεμου.Εωλος=σε ελευθερη μεταφραση ανυποστατος

http://tipoukeitos.blogspot.com/2008/01/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

Οι Διοικητές του Πολεμικού Ναυτικού εφαρμόζουν τις παρακάτω εντολές σχετικά με την αβλαβή διέλευση.

Η αβλαβής διέλευση αποτελεί δικαίωμα κάθε πλοίου, και δεν απαιτεί άδεια, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Πηγή: Ιστοσελίδα Πολεμικού Ναυτικού.

(1) Δικαίωμα αβλαβούς διελεύσεως, ήτοι της ναυσιπλοίας διά της χωρικής θαλάσσης ενός παρακτίου κράτους με σκοπό απλής, αδιακόπου και άνευ παρεκκλίσεων διελεύσεως, -εφόσον η διέλευση αυτή δεν προκαλεί κινδύνους διά την ειρήνη, την ασφάλεια και την έννομη τάξη του παρακτίου κράτους, απολαύουν άπαντα τα πλοία, όλων των κρατών. Τα υποβρύχια υποχρεούνται κατά την άσκηση του δικαιώματος τούτου να πλέουν εν επιφανεία και να δεικνύουν την σημαία τους. Το δικαίωμα της αβλαβούς διελεύσεως δεν επεκτείνεται στην υπέρπτηση των αεροσκαφών διά μέσου του εθνικού εναερίου χώρου.

(2) Διέλευση σημαίνει ναυσιπλοία διά μέσου της χωρικής θαλάσσης με τον σκοπό και μόνο

(α) Διάπλου αυτής χωρίς είσοδο στα εσωτερικά ύδατα.

(β) Εισόδου στα εσωτερικά ύδατα.

(γ) Εξόδου από εσωτερικά ύδατα.

Η διέλευση αυτή πρέπει να είναι συνεχής, αδιάκοπη και ταχεία και με ταχύτητα ανάλογη προς τις περιστάσεις. Το διερχόμενο πλοίο δεν επιτρέπεται να αγκυροβολεί ούτε να κρατεί, αλλά μόνο σε περίπτωση ανωτέρας βίας, παροχής βοηθείας σε ανθρώπους και πλοία σε κίνδυνο ή εφόσον το απαιτεί η ασφάλεια της ναυσιπλοίας. Κάθε άλλος σκοπός ή τρόπος διελεύσεως (π.χ. διάπλους μη συνεχής, δι' αδικαιολογήτων ελιγμών, αδικαιολόγητη αγκυροβολία ή κράτηση) δεν υπόκεινται στην νομική έννοια της διελεύσεως, όπως αναλύθηκε ανωτέρω.

(3) Αβλαβής είναι η διέλευση, η οποία δεν θέτει σε κίνδυνο από ηθικής ή υλικής πλευράς τη δημοσία ειρήνη, τη δημοσία τάξη και ασφάλεια και γενικά την ομαλή διαβίωση του παρακτίου κράτους. Οι κατωτέρω περιπτώσεις δεν συνιστούν αβλαβή διέλευση:

(α) Απειλή ή χρήση βίας εναντίον της κυριαρχίας, εδαφικής ακεραιότητος ή πολιτικής ανεξαρτησίας του παρακτίου κράτους ή καθ' οποιοδήποτε άλλο τρόπο παραβίαση των αρχών του διεθνούς δικαίου.

(β) Οποιαδήποτε πράξη προς συλλογή πληροφοριών που θέτει σε κίνδυνο την άμυνα ή ασφάλεια του παρακτίου κράτους.

(γ) Οποιαδήποτε άσκηση με όπλα οποιουδήποτε τύπου

(δ) Οποιαδήποτε πράξη προπαγάνδας που αποσκοπεί στον επηρεασμό της αμύνης ή ασφαλείας του παρακτίου κράτους.

(ε) Απονήωση, προσνήωση αεροσκαφών ή ελικοπτέρων.

(στ) Φόρτωση και εκφόρτωση πραγμάτων ή επιβίβαση και αποβίβαση προσώπων κατά παράβαση των τελωνειακών, φορολογικών, μεταναστευτικών ή υγειονομικών ή άλλων κανονισμών του παρακτίου κράτους.

(ζ) Οποιαδήποτε πράξη πταισματικής (εκ προθέσεως ή αμελείας) ρυπάνσεως.

(η) Οποιεσδήποτε αλιευτικές δραστηριότητες.

(θ) Η διενέργεια οποιασδήποτε επιστημονικής ερεύνης.

(ι) Οποιαδήποτε πράξη η οποία συνιστά οποιασδήποτε φύσεως παρενόχληση των συστημάτων και εγκαταστάσεων επικοινωνιών του παρακτίου κράτους.

(ια) Οποιαδήποτε άλλη πράξη η οποία δεν έχει άμεση σχέση με την διέλευση (π.χ. εκτέλεση γυμνασίων, πλους υπό κάλυψη φώτων).

Link to comment
Share on other sites

Πώς συμπεραίνεις ότι το πλοίο δεν έκανε αβλαβή διέλευση? Επειδή το είπε ο κυρ Μήτσος?

Κι αν πράγματι έκανε μια στροφή, τι θα έπρεπε να κάνει ο κυβερνήτης του πλοίου που το ακολουθούσε? Να του τη ρίξει?

(μου αρέσει πιο πολύ το "αίολα", γιατί μου δίνει την αίσθηση του συριγμού, του στροβιλισμού του αέρα, της αερολογίας, του αστήρικτου επιχειρήματος). Δελφικός ύμνος.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ας πουμε οτι μου το ειπε ο κυρ μητσος , εσυ που το ξερεις οτι δεν εγινε ετσι? Με το κλιμα στο Αιγαιο τις τελευταιες μερες τι ειναι πιο πιθανο , ο τουρκος να πηγε οπως πρεπει να παει ή εκανε ματσακονιες?

Ο καπετανιος εχει οδηγιες του τι να κανει σε αυτες τις περιπτωσεις , δεν εκανε τπτ ομως. Εσυ πες μου γιατι δεν εκανε , γιατι με το υφος σου φαινεται οτι κατι ξερεις παραπανω..

Επισης ποια ειναι τα αστηρικτα επιχειρηματα μου για να καταλαβω. Το οτι ΔΕΝ εκανε αβλαβη διελευση? γιατι κατο αλλο να στηριξω δε βλεπω , φυσαει και Βοριας σημερα εχει σκονη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ισχυρίζεσαι ότι το Τούρκικο πολεμικό σκάφος έκανε μη αβλαβή διέλευση και οφείλεις να το στηρίξεις.

Διαφορετικά το επιχείρημα σου είναι αίολο, με την έννοια ότι στηρίζεται στον αέρα και δεν αποδεικνύεται.

Θύμισε μου τη λέξη για όσους κατηγορούν χωρίς αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε τα τελευταια νεα http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6226&Itemid=83

, αν δεν τους θεωρεις εξιοπιστους τοτε ειναι αιολα τα επιχειρηματα μου . Πες μου ομως αν ειναι οι φαντασιωσεις τους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.