Jump to content



Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Μα ειναι εκνευριστικο πια, να μην μπορεις να χαρεις με 32ΒΙΤ λογισμικο, τα 8 γιγα που εχεις σαν μνημη.

Βαζω τα 32ΒΙΤ τα 7αρια, παιζουν ολα παιχνιδια μια χαρα, και στο ρελαντι η μνημη παει στο 35% με κατι προγραμματακια ανοιχτα.

Βαζω τα 64ΒΙΤ τα 7αρια, ιδια προγραμματα, στο ρελαντι η μνημη με τα ιδια προγραμματα 12% !!!!!!!!!!

Και οταν ερθει η ωρα να τρεξω καποια παιχνιδια, πχ Emergency 4, Gta4, απλα δεν παιζουν λογω 64Βιτ.

Συν του οτι τα 64ΒΙΤ εχουν καποια μπαγκς με τα θεματα Thubnails & Preview στις φωτο :jump:

Μιλαμε παντα για Ultimate Edition. :happy2:

Συν του οτι νομιζω, πως στα 64ΒΙΤ η μεταφορα δεδομενων, ειναι λιγο πιο γρηγορη απο δισκο-> δισκο . . . .

Παντως απο τα 7, οταν δουλευω μηχανημα με ΧΡ, νιωθω σαν να ανοιγω τα παλια 3.1 :fie:

Link to comment
Share on other sites

περιεργο αυτο που λες.δεν εχω βρει παιχνιδι που να μην παιζει στα 64bit ultimate.και εχω δοκιμασει καμποσα.11 εχω τωρα εγκατεστημενα και ολα παιζουν ρολοι.απο τα παλια μεχρι τα πιο καινουργια

Link to comment
Share on other sites

Συν του οτι τα 64ΒΙΤ εχουν καποια μπαγκς με τα θεματα Thubnails & Preview στις φωτο :jump:

To bug που λες είναι μάλλον μια ρύθμιση στο πίνακα ελέγχου->επιλογές φακέλων->προβολή->Να εμφανίζονται πάντα εικονίδια και ποτέ μικρογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτόματη διαδικασία και αποτελεί βασική προϋπόθεση για να λειτουργεί το Bitlocker Driver Encryption.

Επίσης περιλαμβάνει τα system recovery options και τα Windows boot files.

Στην ουσία κάθε φορά που πας να εγκαταστήσεις τα windows σε ενα άδειο καινούριο δίσκο ή σβήνεις/διαχειρίζεσαι τα partitions μέσω του windows setup, τότε τα windows δημιουργούν το system reserved partition.

Αντίθετα αν το windows setup βρεί το δίσκο με προκαθόρισμένα τα partitions και φορμαρισμένο, τότε δε θα δημιουργήσει το system reserved partition.

Σε αυτή την περίπτωση δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Bitlocker encryption, ενω system recovery options και Windows boot files θα περιληφθούν σε ενα hidden and protected directory (\Recovery) στο δίσκο που έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό.

Έγινε επεξεργασία από tamerlan
Link to comment
Share on other sites

Γιατι καθε φορα που παω να εγκαταστησω κατι, πρεπει να μου σπαει τα νευρα η ερωτηση για το αν επιθυμω να προχωρησω ???? Πως γινεται να το σβυσω αυτο το μαραφετι????

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου καθονται με τιποτα τα 7 64bit, για καποιον λογο που δεν μπορω να καταλαβω. Εντελως ξαφνικα μπορει να κολλησει το συστημα να κανει παρα πολυ χρονο να ανοιξει ενα παραθυρο και η μονη γιατρεια ειναι το reset. Η εγκατασταση ειναι καθαρη με τα windows update μεσα αλλα παρολα αυτα σε ανιποψιαστο χρονο μπορει να παγωσει. Πηγα να ριξω μια ματια για λαθη στο control panel--->system and security--->system--->performance information and tools--->advance tools--->view performance details in event log και τι να δω... ενα σωρο απο error, critical και warnings στο φακελο microsoft--->windows--->diagnostics performance--->operational. Τι μπορει να συμβαινει και να βγαζει τοσα λαθη σε μια καθαρη εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτόματη διαδικασία και αποτελεί βασική προϋπόθεση για να λειτουργεί το Bitlocker Driver Encryption.

Επίσης περιλαμβάνει τα system recovery options και τα Windows boot files.

Στην ουσία κάθε φορά που πας να εγκαταστήσεις τα windows σε ενα άδειο καινούριο δίσκο ή σβήνεις/διαχειρίζεσαι τα partitions μέσω του windows setup, τότε τα windows δημιουργούν το system reserved partition.

Αντίθετα αν το windows setup βρεί το δίσκο με προκαθόρισμένα τα partitions και φορμαρισμένο, τότε δε θα δημιουργήσει το system reserved partition.

Σε αυτή την περίπτωση δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Bitlocker encryption, ενω system recovery options και Windows boot files θα περιληφθούν σε ενα hidden and protected directory (\Recovery) στο δίσκο που έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό.

Δηλαδη στην ουσια το partition αυτο ειναι χρησιμο μονο αν χρειαζεσαι το bitlocker. Encryption στα δεδομενα του δισκου τι ακριβως σημαινει? Πως δηλαδη μπορεις να επωφεληθεις απο τετοια λειτουργια?

Τα windows boot files τι αρχεια περιλαμβανουν? Χωρις αυτα δηλαδη δεν μπουταρει το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στην ουσια το partition αυτο ειναι χρησιμο μονο αν χρειαζεσαι το bitlocker. Encryption στα δεδομενα του δισκου τι ακριβως σημαινει? Πως δηλαδη μπορεις να επωφεληθεις απο τετοια λειτουργια?

Ναι, είναι απαραίτητο μόνο αν χρειάζεσαι το Bitlocker encryption.

Τώρα οσον αφορά τη χρησιμότητα του χαρακτηριστικού, φαντάζομαι ότι δεν ενδιαφέρει το μέσο οικιακό χρήστη. Δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε και εχω πλήρη γνώση του τι ακριβώς κάνει. Μια γενική ιδέα, καλύτερη από αυτή που θα σου δώσω εγω, μπορείς να πάρεις [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/BitLocker_Drive_Encryption[/ame].

Τα windows boot files τι αρχεια περιλαμβανουν? Χωρις αυτα δηλαδη δεν μπουταρει το συστημα?

Ειλικρινά δε ξέρω αν θα μπουτάρει ή οχι. Αυτό που ξέρω είναι πως χωρίς τα συκεκριμμένα, σίγουρα δε θα μπορείς να αλλάξεις ή επιδιορθώσεις μέσω της recovery console τα boot files σου αν ποτέ σου χρειαστεί. Aλλά όπως σου γράφω αυτές οι λειτουργίες δεν επηρρεάζονται από τη δημιουργία(ή μη) system reserved partition, οπότε θεωρητική είναι η κουβέντα που κάνουμε.

system recovery options και Windows boot files θα περιληφθούν σε ενα hidden and protected directory (\Recovery) στο δίσκο που έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό
Μην νομίζεις ότι εχω πειραματιστεί ιδιαίτερα με το ολο θέμα. Πιο πολύ ψάχτηκα γιατί κι' εγω έφαγα ενα ανάλογο σκάλωμα:p με το δικό σου, όταν μετά από ενα πρόσφατο φορμάτ με 7 ultimate σκέφτηκα ότι αυτό το μικρό partition χαλάει την αισθητική μου. Γιατί μόνο η αισθητική και όχι τίποτα άλλο (επιδόσεις, boot time) κατάλαβα πως χαλάει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι απαραίτητο μόνο αν χρειάζεσαι το Bitlocker encryption.

Τώρα οσον αφορά τη χρησιμότητα του χαρακτηριστικού, φαντάζομαι ότι δεν ενδιαφέρει το μέσο οικιακό χρήστη. Δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε και εχω πλήρη γνώση του τι ακριβώς κάνει. Μια γενική ιδέα, καλύτερη από αυτή που θα σου δώσω εγω, μπορείς να πάρεις εδω.

Ειλικρινά δε ξέρω αν θα μπουτάρει ή οχι. Αυτό που ξέρω είναι πως χωρίς τα συκεκριμμένα, σίγουρα δε θα μπορείς να αλλάξεις ή επιδιορθώσεις μέσω της recovery console τα boot files σου αν ποτέ σου χρειαστεί. Aλλά όπως σου γράφω αυτές οι λειτουργίες δεν επηρρεάζονται από τη δημιουργία(ή μη) system reserved partition, οπότε θεωρητική είναι η κουβέντα που κάνουμε.

Μην νομίζεις ότι εχω πειραματιστεί ιδιαίτερα με το ολο θέμα. Πιο πολύ ψάχτηκα γιατί κι' εγω έφαγα ενα ανάλογο σκάλωμα:p με το δικό σου, όταν μετά από ενα πρόσφατο φορμάτ με 7 ultimate σκέφτηκα ότι αυτό το μικρό partition χαλάει την αισθητική μου. Γιατί μόνο η αισθητική και όχι τίποτα άλλο (επιδόσεις, boot time) κατάλαβα πως χαλάει.

Οκ φιλαρακι, σε ευχαριστω για την περιεκτικη σου απαντηση. Τωρα μπορω και κατανοω και εγω το θεμα με το μυστηριωδες partition :cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,γνωρίζει κανείς μια λύση για αυτό το πρόβλημα : cannot start d3d compiler _42.dll is missing .Αυτό γίνεται τώρα μετά την εγκατάσταση των win7 όταν πάει να ξεκινήσει το dirt 2 .Κάρτα 10.1 direct x , hd 4870 , και το διρτ 2 υποστηρίζει dx 9c και 11 . Καμιά βοήθεια κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,γνωρίζει κανείς μια λύση για αυτό το πρόβλημα : cannot start d3d compiler _42.dll is missing .Αυτό γίνεται τώρα μετά την εγκατάσταση των win7 όταν πάει να ξεκινήσει το dirt 2 .Κάρτα 10.1 direct x , hd 4870 , και το διρτ 2 υποστηρίζει dx 9c και 11 . Καμιά βοήθεια κανείς ;

Google is our friend

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γιατί κατά καιρούς ενώ δεν κάνω απολύτως τίποτα και ούτε εχω βάλει εικονική μνήμη(page file) στα windows 7 64bit ultimate ακούγετε ότι διαβάζει ο δίσκος για μερικά λεπτά.

Υπάρχει λυση γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.