Jump to content



Recommended Posts

Τελευταία πέρσα σκριπτάκι στο G15 για να βλέπω cpu utilization, μνήμη και άλλα. Παρατηρώ ότι όταν ξεκινά από boot το pc, δείχνει 1700mb memory και περίπου άλλα τόσα σε virtual memory. Το ένα θέμα είναι ότι έχω απενεργοποιήσει το page file τελείως!

Ένα άλλο θεματάκι είναι ότι με την χρήση και μετά από μερικές μέρες, η μνήμη φτάνει στα 3700mb (virtual στα 3500mb) και αρχίζει να μπουκώνει αν τρέξω το bfbc2. Από task manager βλέπω ότι οι διεργασίες svchost μου τρώνε τη μνήμη. Πώς μπορώ να την απελευθερώσω?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα κάποιο app δημιουργεί memory leak που σταδιακά σου τρώει τη μνήμη (είναι θέμα κακού προγραμματισμού). Όταν δεν τρέχεις αυτό το tool του G15 έχεις τέτοια φαινόμενα? Αν όχι τότε προφανώς φταίει αυτό και η μόνη λύση είναι κάποιο update που θα διορθώνει τη ...διαροή. Δε γίνεται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία πέρσα σκριπτάκι στο G15 για να βλέπω cpu utilization, μνήμη και άλλα. Παρατηρώ ότι όταν ξεκινά από boot το pc, δείχνει 1700mb memory και περίπου άλλα τόσα σε virtual memory. Το ένα θέμα είναι ότι έχω απενεργοποιήσει το page file τελείως!

Ένα άλλο θεματάκι είναι ότι με την χρήση και μετά από μερικές μέρες, η μνήμη φτάνει στα 3700mb (virtual στα 3500mb) και αρχίζει να μπουκώνει αν τρέξω το bfbc2. Από task manager βλέπω ότι οι διεργασίες svchost μου τρώνε τη μνήμη. Πώς μπορώ να την απελευθερώσω?

Και εγώ το έπαθα αυτό όταν εγκατέστησα το SP1...

Αν το έκανες και εσύ, τότε κάνε format και βάλε τα Windows 7 SP1 που έχουν ήδη ενσωματομένο το SP1...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα κάποιο app δημιουργεί memory leak που σταδιακά σου τρώει τη μνήμη (είναι θέμα κακού προγραμματισμού). Όταν δεν τρέχεις αυτό το tool του G15 έχεις τέτοια φαινόμενα? Αν όχι τότε προφανώς φταίει αυτό και η μόνη λύση είναι κάποιο update που θα διορθώνει τη ...διαροή. Δε γίνεται διαφορετικά.

Πως μπορώ να το βρω? Ο task manager δεν μου δείχνει κάτι άλλο, πέρα από το svchost.

Και εγώ το έπαθα αυτό όταν εγκατέστησα το SP1...

Αν το έκανες και εσύ, τότε κάνε format και βάλε τα Windows 7 SP1 που έχουν ήδη ενσωματομένο το SP1...

lοl, αγόρασα αυθεντικά win πρώτη φορά στη ζωή μου και πάλι σε torrentάδικα θα ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

To svchost διαχειρίζεται services. Η εφαρμογή που λες λογικά θα τρέχει ως service. Δες ποιο svchost τρώει μνήμη (θα έχεις κάμποσα ενεργοποιημένα) και από task manager κάνε δεξί σε αυτό το svchost και επέλεξε Go to Service(s) για να δεις ποιο service είναι.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη επιτελους βρηκα λυση σε κατι που με ενοχλουσε καιρο, το ποσταρω εδω για οποιον αλλο εχει αντιστοιχο προβλημα.

Συχνα αλλα τυχαια και οχι μετα απο κατι συγκεκριμενο η taskbar μετα απο reboot εκανε μονη της reset στα default, χανοντας οποιαδηποτε toolbars και γενικα customizations που της εχω κανει.

Η λυση ερχεται με ενα ανεπισημο hotfix της MS που στο αποστελουν μονο με email και δεν ειναι διαθεσιμο για download στο MS site.

Οποιον ενδιαφερει περισσοτερες πληροφοριες εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παλιοτερα σε κάθε φάκελο που ήμουν μέσα οτιδήποτε αρχείο κατέβαζα το εμφάνιζε ΧΩΡΙΣ να κάνω ανανέωση στον φάκελο αυτόν και τώρα δεν εμφανίζει τα νέα αρχεια/φακελους αν δεν κάνω ανανέωση στο φάκελο υπάρχει λυση γι' αυτό?

Να κάνει δηλαδη ΜΟΝΟ του αυτόματη ανανέωση και με το που μπει κάποιο νέο αρχείο ή φάκελος στο σημείο που είμαι να μου το εμφανίζει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μικρή βοήθεια θα ήθελα για την ενεργειακή διαχείριση του επεξεργαστή...

Έχω περάσει πλέον τα win7 x64 Ultimate και έχω βάλει επεξεργαστή Athlon64 II x4 640 κι αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι πως η συχνότητα του επεξεργαστή μένει πάντοτε πολύ ψηλά ακόμη κι αν οι πόροι του συστήματος δεν επιβαρύνονται με εργασίες...

Στις επιλογές ενεργειακής διαχείρισης έχω επιλέξει "high performance", αλλά έχω ρυθμίσει τον επεξεργαστή - μέσω των επιλογών - να ρίχνει την συχνότητά του μέχρι το 10%...γενικά όμως, δεν τον έχω δει να πέφτει κάτω από 2.5GHz...

Τί άλλες ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω και γενικά ποιά είναι η ενεργειακή συμπεριφορά αυτών των νέων επεξεργαστών;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aκουγεται πως απο τα windows oτι ειχες να κανεις, το εχεις κανει.

Οποτε πλεον ειναι ρυθμισεις μεσα απο το bios που θα σου ριξουν την συχνοτητα.

Αν ειχες intel ηξερα τις ρυθμισεις να στις πω, για amd ας σου πει καποιος αλλος.

Ποιο mobo εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Η μητρική μου είναι η Asrock A780GXE/128M...

...δεν έχει και πολλές επιλογές το bios..πάντως η κρίσιμη ρύθμιση "Cool'n'Quiet" είναι ενεργοποιημένη...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και πάλι...

Δυστυχώς, όμως, όπως αναφέρει το άρθρο, δεν είναι διαθέσιμη αυτή λειτουργία παρά για τους Phenom...

If you're feeling a little greener than power hungry, you may be more interested in the Intelligent Energy Saver feature of this motherboard. This feature only works with Phenom Quad core processors at this time and puts the CPU into a lower power state and even drops the voltage regulation from 4-phase to 2-phase. This is dynamic and when required your processor will clock back up to normal speed. Think of IES as an advanced "Cool & Quiet" for Phenoms.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ devil 7

πας πινακα ελεγχου μπαινεις μεσα και εχει μια κατηγορια για να το καταλαβεις μια γη

μαζι με ενα ρολοι[γλωσσα ωρα και περιοχη] μπαινεις μεσα και πας αλλαγη της γλωσσας

εμφανισης λογικα θα εχει και την ελληνικη μεσα αλλιως την κατεβαζεις απο microsoft

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα windows 7 ultimate άμα είναι multi language που διαλέγεις τη γλώσσα?

Αν κάνει κάποιος εγκατάσταση στα Αγγλικά μετά μπορεί να το αλλάξει σε Ελληνικά μέσα από τα windows?

Start > control panel > region and language > keyboards and language > το "choose a display language" γύρνα το σε Ελληνικά.

Θα σου ζητήσει αποσύνδεση. Μόλις ξανασυνδεθείς θα είναι όλα στα ελληνικά.:T::T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω εγκατεστημενα στ windows 7 home 64 bit σε desktop και δε ξερω αν πρεπει να εχω τις ρυθμισεις ενεργειας στο (εξισσοροπηση ή υψηλες επιδοσεις) και να υπαρχει διαφορα??

Link to comment
Share on other sites

Το 'υψηλές επιδόσεις' πέραν τον άλλων σου έχει τη cpu να τρέχει με default ρολόγια

και τάση. Το άλλο ανεβοκατεβάζει τάση/πολλαπλασιαστή ανάλογα με τις ανάγκες,

κρατάει το laptοp πιο κρύο και απαιτεί λιγότερο ρεύμα/μπαταρία.

Εκτός αν τραβάς bench δε χρειάζεσαι 'υψηλές επιδόσεις', ούτε καν στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.