Jump to content



Recommended Posts

Δε μας τα λες καλά.... αυτό το παράθυρο είναι XP-style. Δεν φαίνεται να έχεις aero ενεργοποιημένο. Δεν είναι ότι δεν έχεις transparency - δεν έχεις aero. Κι εγώ δεν έχω transparency αλλά aero έχω - δες screenshot.

post-5804-1416076787,9965_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ξεχνάμε το θέμα του backup, γιατί το δίσκο του λειτουργικού τον κάνω back up ανά 3 βδομάδες και τώρα έχω back up 2 εβδομάδων (αρκετό σε περίπτωση disk failure, αλλά όχι αρκετό για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα).

Το κυρίως θέμα είναι, γιατί έβγαλε αυτό το πρόβλημα. η κάρτα γραφικών υποστηρίζει DX10 και pixel shader model 4 ή 4.1, οπότε αυτά που μου λέει το διαγνωστικό είναι εκτός πραγματικότητας. Επίσης η κάρτα δουλεύει άριστα.

Link to comment
Share on other sites

'Οπως λέει και το screenshot που έβαλες (deninho), πρέπει να επιλέξεις

ένα Win 7 theme για να ενεργοποιηθεί το aero. Πιθανώς στο έκανε off

ο ΙΕ10 installer καθώς στα 8 το aero πήρε τον λούπο αν δεν κάνω

λάθος και ο ΙΕ10 έχει 2 mode λειτουργίας, full screen metro (χωρίς

transparencies) και old school windowed (τα ονόματα δικά μου).

.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αυτό είναι το windows 7 basic. Πάντως, aero themes επιλέγω και μου βγάζει αυτό το παράθυρο. Δες για παράδειγμα εδώ:

attachment.php?attachmentid=53304&stc=1&d=1352933276

Είχα διαλέξει το architecture theme (που έχει glass effect κλπ), και μου βγάζει το παράθυρο που βλέπεις.

Μπερδεγουέι, γουιν 7 προφέσιοναλ έχω, και τζενουίν. Οπότε δεν τίθεται θέμα να με πήραν χαμπάρι και να τα έκοψαν, ή να μην μου επιτρέπει η έκδοση των windows που έχω

Τελικά μου έκοψε και τσέκαρα το blog της ομάδας ανάπτυξης του IE10. Ορισμένοι ανέφεραν ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα. Επίσης έχει δηλωθεί και ως bug στην ομάδα ανάπτυξης. Δυστυχώς η λύση που βρήκαν (σχετική με το orientation της οθόνης), δεν είχε εφαρμογή στο δικό μου πρόβλημα. Οπότε ή περιμένω fix, ή περιμένω να βρω χρόνο για να κάνω φορματ :hehe:

Μια χάρη θέλω μόνο, από όποιον μπορεί: ένα screenshot από τα advanced settings (Control Panel\System and Security\System -> advanced system settings -> Performance settings) γιατί έχω την αίσθηση ότι κάτι λείπει από τη λίστα μου

attachment.php?attachmentid=53305&stc=1&d=1352935876

post-4171-1416076789,3427_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Tην εντολή sfc /scannow τη δοκίμασες;

Nα προτείνω και μια "μπακαλο-λύση"...

Πρώτα περνάς το patch για να χρησιμοποιήσεις custom themes, από δω... TCP-Z, Best TCP/IP Patch: Universal Theme Patcher (v1.5, Build 20090409)

(Αν έχεις 64αρια χρησιμοποιείς το x64 αν έχεις 32αρια το x86...)

Πατσάρεις τα τρία αρχεία, κάνεις επανεκκίνηση και τσεκάρεις αν το πρόβλημα λύθηκε!

Αν δε λύθηκε, κάνεις restore τα 3 αρχεία (από το ίδιο το πρόγραμμα) και ουτε γάτα ούτε ζημιά! :p:hehe:

Επίσης να αναφέρω πως το ΑΕΡΟ καταναλώνει αρκετούς πόρους από το σύστημα...Γι αυτο και πήρε Λος Πούλος από τα 8!

Επίσης το default AERO είναι άσχημο!Όπως και το default AEROBASIC!

Υπάρχουν custom themes Browsing Windows 7 Utilities on deviantART που είναι πολύ πιο όμορφα! :fun:

Ειδικά σε θέματα τα οποία δεν χρησιμοποιούν glass/aero εφφέ όπως αυτό Browsing Windows 7 Utilities on deviantART υπάρχει επιλογή να αφαιρέσεις το windows blur και να απελευθερώσεις ακόμα περισσότερους πόρους από το σύστημα!

Οδηγίες για το πως τα ενεργοποιείς υπάρχουν από τους δημιουργούς!Piece of cake είναι αλλά όποιος έχει πρόβλημα εδώ είμαστε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω πως το ΑΕΡΟ καταναλώνει αρκετούς πόρους από το σύστημα...Γι αυτο και πήρε Λος Πούλος από τα 8!

Ακριβώς! Γι αυτό (και επειδή ήταν και ασχημο) πηρε λος πούλος και από τα δικά μου PCs.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ενωσω δυο συνδεσεις ιντερνετ(Ασυρματα και ενσυρματα) δυο εντελως διαφορετικων δικτυων σε εναν υπολογιστη για μεγαλυτερες ταχυτητες κατεβασματος?

Αν ναι πως ακριβως γινεται αυτο αν σε ενα netbook εχω ασυρματη & ενσυρματη καρτα δικτυου?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχει τυχει στον υπολογιστη σας με το που τον ανοιγετε ΧΩΡΙΣ να κανετε απολυτως τιποτα μετα απο μερικα λεπτα να ακουτε το δισκο να δουλευει για 1-2 λεπτα για μα και μονο φορα και μετα παλι να ειναι σε idle κατασταση.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Εχω ενεργο το superfetch δεν ξερω κατα ποσο υπευθηνο ειναι αυτο για τα win7.

Link to comment
Share on other sites

erm.... είσαι ο ίδιος "φιτσ79" που το 2006-07 έκανες 4 κουαντριλιον ερωτήσεις τη μέρα

στο xbox και στο insomnia και σε είχαν γειώσει όλοι ; :magic:

plz plz μην το στείλετε στην τρύπα πριν απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Α, μπράβο! κι έλεγα τι ξέχασα να αναφέρω ότι δοκίμασα. Εμφανίζει αυτό:

attachment.php?attachmentid=53302&stc=1&d=1352932467

Σε αυτο το screenshot πως εφτασες;

Δωσε screenshot απο την προηγουμενη οθονη, αυτη που σου παραθετω και κοιτα το transparency να ειναι enabled.

post-11813-1416076823,9003_thumb.jpg

Αν δεν στην ανοιγει λογω κολληματος, δωσε το path στον w.explorer manually.

Eπισης στην αρχικη οθονη του personalize εχεις επιλεξει καποιο aero theme και οχι basic ετσι;

post-11813-1416076824,209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] αντί να μου ανοίξει το παράθυρο που λες, με τις επιλογές για τις διαφάνειες, μου εμφανίζει το παράθυρο που έκανες κουότ.

Το γιατί δεν έχω το παράθυρο με τις επιλογές για διαφάνειες, οφείλεται στα performance options που εξαφανίστηκαν αρκετές επιλογές όταν εγκατέστησα τον ie10 preview. Είναι bug, δηλωμένο στην ομάδα ανάπτυξης του ie κι από άλλους.

Το γιατί εξαφανίστηκαν, ή το πως θα τις ξαναεμφανίσω, είναι ένα άλλο θέμα που δεν έχει απαντηθεί ακόμη. Οι δύο λύσεις που προτάθηκαν από χρήστες, σε φόρα της microsoft ήταν είτε το recovery (δεν έχω), είτε η απεγκατάσταση του update KB2670838 για την οποία, όμως, δεν είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλή ιδέα ([MENTION=5462]dimitris_s[/MENTION] εσύ τι λες?).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μου έχει δημιουργήσει αυτή η βλακεία είναι ότι αυτό που έχει πειράξει στα windows, έχει κάνει την αριθμομηχανή των windows να μη λειτουργεί

attachment.php?attachmentid=53446&stc=1&d=1353694163

Το μόνο σημείο των Windows που λειτουργεί το transparency :hehe:

post-4171-1416076824,2727_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :D

Και να πω οτι ηταν κανενας beta driver παει στο καλο. Aλλα και απο ms product τετοιο bug, πολυ περιεργο.

α)To system restore το εχεις απενεργοποιημενο;

β) Re-install windows δεν γινεται στα 7 οπως καναμε στα windows98/Μe/(νομιζω και)ΧΡ;

Edit: γινεται απλα θα χρειαστεις και επανεγκαταση προγραμματων & backup τυχον αρχεια στο C: .

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες πως γινεται οταν ξεκιναει το sony vaio netbook που εχω να μπορω να ανοιξω/κλεισω κανονικα το ασυρματο ιντερνετ wifi και το bluetooth και μετα απο λιγες ωρες αν το εχω κλειστο να ΜΗΝ ανοιγει ακομα και αν το ανοιξω απο το διακοπτη του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε εναν υπολογιστη σε οποιοδηποτε δισκο και να προσπαθησει να παει το παιδι του βγαζει το παρακατω

image.png

με αποτελεσμα να μην μπορει να παει σε κανεναν δισκο.

Εχετε ιδεα τι μπορει να φταιει?

Εφτιαξε ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ για λιγες μερες με το tune up utilities 2013 one click checkup αλλα το ξανα κανει και δεν ξερουμε το λογο αφου το εχουμε σκαναρει με 2 anti-virus προγραμματα και δεν βρηκε κανεναν απολυτως ιο και το εχω τσεκαρει με προγραμματα του ειδους tune up utilities 2013 one click fix κ.τ.λ. και δεν βρηκαν σοβαρα προβληματα περα απο κατι ακυρα λινκς εικονιδιων προγραμματων που ειχαν σβηστει.

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βγαζει αλαλ συνεχιζει και δειχνει οτι σαρωνει ολους τους δισκους και ΔΕΝ δειχνει κανεναν φακελο καποιου δισκου οποτε και που παει χειροκινητα στο φακελο που του δηλαωσεις τι αλλαζει?

Καμια ιδεα για λυση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.