Jump to content



Macro Φωτογράφιση


Recommended Posts

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply

θεωρώ πως τον κύριο ρολο τον παίζει η μεγένθυση. από εκεί και πέρα πιστεύω πως όσο περισσότερα χιλιοστά τόσο το καλύτερο γιατί μπορείς να επιτύχεις μια καλή μεγένθυση χωρίς να πρέπει να πλησιάσεις υπερβολικά κοντά.

Πχ ο κατοστάρης μου εχει ελάχιστη απόσταση εστίασης 30 cm, ενώ ένα 70αρης έχει λιγότερο. Μπορεί και οι δύο να πιάνουν 1:1 αλλά άντε να μείνει ένα έντομο στην θέση του αν το πλησιάσεις από τους 15-20 πόντους

edit: Η πιο φιλική σφήκα που είδα ποτέ στη ζωή μου :D

th_DSC_4046.jpg

Link to comment
Share on other sites

National Geographic thread.. ρε σεις, τίποτα που να αξίζει να δούμε βγάλατε; :p

Ή θα πιάστε όλα τα έντομα; Νταξ το ξέρουμε, ο μάκρο κάνει καλό μάκρο χαίρω πολύ.

Κάτι για να δούμε τέχνη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλή!

χαίρομαι ;)

Αυτή μάλιστα.. πολύ ωραία. Αλλά θες και εσύ καθάρισμα.. :p

την έχω καθαρίσει από τότε. όχι ιδιαίτερα πράγματα (δεν την πήγα στον Δαμκαλίδη ή σε μαγαζί δηλαδή) αλλά τα πολλά έφυγαν :)

Link to comment
Share on other sites

@Haya και η 2η πολύ καλή αλλά μού αρέσει και η πρώτη:clap:

PS: Βαράτε βαράτε ρε σείς πού θά πάει δε θά ερθει άνοιξη και κατά δώ πάνω νά βγεί κανά λουλουδάκι.....θά δείτε...:p

Link to comment
Share on other sites

Το λουλούδι είναι ολίγον έξω από το κάδρο, το μόνο σωστά νεταρισμένο είναι το μυγάκι, αλλά είναι απίστευτη η δουλειά που έκανε ο φακός :hehe:

από τη στιγμή όλο τον ενδιαφέρον μου ήταν στο μυγάκι όλα τα άλλα έπρεπε να είναι φλουταρισμένα ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως που την έχει τραβήξει παίχτουρα, πρωταρχικό ρόλο παίζει το λουλούδι που δεν σε ενδιαφέρει και μετά η χτυκιάρα μύγα. Πως το κατάφερες αυτό? Καλά το καμένο κίτρινο όλοι κατάλαβαν ότι είναι από το φλας.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κατάφερες αυτό?

καδράρισμα fail ;)

έπρεπε να έχω καδράρει πιο ψηλά ώστε να μην φαίνεται ολόκληρο το λέλουδο αλλά χωρίς τρίποδο και με την θέση που είχε το σώμα μου ήταν απίστευτα δύσκολο να κρατήσω την μηχανή σταθερή (παλεύοντας ταυτόχρονα για 1:1)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.