Jump to content



Macro Φωτογράφιση


Recommended Posts

Για την παραπανω χρησιμοποιησα 1 προστατευτικο cd (ξερετε αυτα που εχουν πανω και κατω στις κορινες)

Αλλα δεν ειναι απαραιτιτο να κανετε το ιδιο οτι διαφανες υπαρχει κανει.

Το στιριξα προχειρα σε μια στοιβα απο βιβλια (30-40 εκατοστα περιπου) και αναμεσα στις 2 στοιβες εβαλα ενα περιοδικο που ειχα προχειρο.Καλυτερα θα ειναι να το βαλετε αναποδα για να βγει σωστα μεσα απο τις σταγονες.

Μετα πηρα τον macro φακο μου και στιριξα την μηχανη σε τριποδο για εξτρα σταθεροτητα,η μηχανη ηταν ακριβως πανω απο το θεμα.

Για καλυτερο φωτισμο εβαλα την μηχανη σε 2sec και εριξα μια "φλασια" απο δεξια σε 1/64 power του speedlite 430ex II μου.

Αυτα για το στησιμο...για το photoshop τωρα εκανα ενα high pass για να τονισω λιγο τις λεπτομεριες,αλλαξα λιγο τα cuvres και τελος εκανα λιγο blur το background.

Ελεγα να κανω και crop για να μεινουν μονο οι 4 σταγονες αριστερα αλλα δεν μου αρεσε τοσο πολυ το αποτελεσμα.

@DJD ευχαριστω αλλα δεν πηγαμε πολυ μακρια καταληξαμε σε σιχαμερα ποντικια :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply

σα να λέμε .....

τη μαμήσαμε....

θα αρχίσω να βγάζω macro εντομοκτόνα....:banging:

η φύση αρχίζει να βάζει τα ανοιξιάτικα ρούχα της

και κάτω από το δυνατό φως του ήλιου πετάνε διάφορα έντομα :D

Link to comment
Share on other sites

και μιας και πιασαμε τα νομισματα....

εδω μερικα πειραματα με την compact ΤΖ5

απο τεχνικης αποψης δεν σκαμπαζω γρι οποτε μη μ'αρχισετε στα κινεζικα f, iso διαφραγματα κτλ..

P1010295.jpg

και εδω στερεωμενη σε εναν μινι μεγενθυντικο φακο

P1010298.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.