Jump to content



Macro Φωτογράφιση


Recommended Posts

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply

τον αγορασα σε μια στιγμη αδυναμιας....Τα ηθελα ολα σε ενα φακο και τηλε και μακρο και λιγα λεφτα.

Εκεινο που κανει ειναι εκει οπου δε (δια)φημιζεται.Καλος απο 70-150 με μεγαλα διαφραγματα.

Σε μακρο σταματω στα 200mm (με το κουμπακι μακρο στο on βεβαια)

Για 300mm και 1-2 max mag το βρισκω κομματακι αχρηστο.

Μονο μυρμηγκι χωραει στο καδρο και αυτο παιζει να ειναι ανεστιαστο με τοσο ρηχο βαθος πεδιου.Απο f11 και πανω καλο θα ηταν να εχεις εκει περα ,μαζι με απλετο φως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος :)

Ας τα πάρουμε ένα ένα:

1)IF σημαίνει inner focus, δηλαδή το focus για να γίνει σε φακό που ΔΕΝ το έχει, απαιτεί μεταφορά του εξωτερικού στοιχείου μέσα ή έξω, προκαλώντας φαινόμενα backward focus και forward focus, σωστά;

2)Αν επηρρεάζεται το πολωτικό από το μπρος-πίσω, πιστεύω πως δε μας νοιάζει, αφού κάλλιστα μπορούμε να περιστρέψουμε το φίλτρο ΑΦΟΥ γίνει το focus.

3)Από τη στιγμή που περιστρέφεται το εξωτερικό στοιχείο, με δεδομένο ότι έχουμε circular polarizer φίλτρο, δεν έχουμε και πάλι πρόβλημα αφού κάλλιστα το ρεγουλάρουμε σε αντίστροφη κατέυθυνση από αυτή που περιστράφη ο φακός κατά το focus.

Χάνω κάτι; Αν είναι διόρθωσε με plz :).

Link to comment
Share on other sites

το πολωτικό δεν επηρεάζεται από το ότι μπαινοβγαίνει το εξωτερικό τμήμα του φακού αλλά από το ότι ταυτοχρόνως περιστρέφεται. αυτό πρακτικά σημαίνει (για εμένα τουλάχιστον) ότι είναι αρκετά (έως πολύ) δύσκολο να κρατήσεις σταθερή την πόλωση και ιδιαίτερα αν μιλάμε για AF-C εστίαση αφού θα πρέπει να αντισταθμίζεις συνεχώς την παραμικρή αλλαγη πράγμα που δεν είναι και ιδιαίτερα βολικό στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Ξαναλέω, δεν είναι αδύνατη η χρήση του απλά δυσκολεύει αρκετά την δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μολις χθες ηρθε ενα μικρο μπιχλιχπιδι με το οποιο κουμπώνεις το φακο αναποδα για να εχεις macro.απο κατω μερικες δοκιμες που εγιναν.

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_0012.jpg

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_0013-1.jpg

αυτες οι δυο ειναι απο τα G51

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_0021.jpg

αυτη εδω ειναι απο το w910i

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε ξέρεις πόσο εκτιμώ τις φωτογραφίες σου ;)

Η συγκεκριμένη όμως δεν φαντάζει ιδιαίτερη στα μάτια μου (ίσως επειδή δεν έχει το θέμα κάτι ιδιαίτερο). Έχουμε δει απείρως καλύτερες φωτογραφίες με τον 100άρι-ξυράφι ;)

Από τεχνικής απόψεως βεβαια αν και δεν ειμαι ειδικος δεν μπορω ναπω οτι ειδα κατι :T:

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε ξέρεις πόσο εκτιμώ τις φωτογραφίες σου ;)

Η συγκεκριμένη όμως δεν φαντάζει ιδιαίτερη στα μάτια μου (ίσως επειδή δεν έχει το θέμα κάτι ιδιαίτερο). Έχουμε δει απείρως καλύτερες φωτογραφίες με τον 100άρι-ξυράφι ;)

Από τεχνικής απόψεως βεβαια αν και δεν ειμαι ειδικος δεν μπορω ναπω οτι ειδα κατι :T:

Τι λες μωρέ National Geographic? Πότε θα καταλάβεις ότι η φωτογραφία δεν είναι θέμα τι απίδια πιάνει ο φακός σου αλλά ολόκληρη τέχνη;

Το έχουμε καταλάβει ότι ο Macro βγάζει macro, hello? Το θέμα είναι, τι μπορείς εσύ σαν φωτογράφος να κάνεις παραπάνω από ένα ντοκιμαντέρ ή ένα μικροσκόπιο. FFS, για δες λίγο την φωτό του Άγγελου, ίσα με 3-4 τίτλοι μου ήρθαν στο κεφάλι με μία ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες μωρέ National Geographic? Πότε θα καταλάβεις ότι η φωτογραφία δεν είναι θέμα τι απίδια πιάνει ο φακός σου αλλά ολόκληρη τέχνη;

Το έχουμε καταλάβει ότι ο Macro βγάζει macro, hello? Το θέμα είναι, τι μπορείς εσύ σαν φωτογράφος να κάνεις παραπάνω από ένα ντοκιμαντέρ ή ένα μικροσκόπιο. FFS, για δες λίγο την φωτό του Άγγελου, ίσα με 3-4 τίτλοι μου ήρθαν στο κεφάλι με μία ματιά.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε ξέρεις πόσο εκτιμώ τις φωτογραφίες σου ;)

Η συγκεκριμένη όμως δεν φαντάζει ιδιαίτερη στα μάτια μου (ίσως επειδή δεν έχει το θέμα κάτι ιδιαίτερο). Έχουμε δει απείρως καλύτερες φωτογραφίες με τον 100άρι-ξυράφι ;)

Από τεχνικής απόψεως βεβαια αν και δεν ειμαι ειδικος δεν μπορω ναπω οτι ειδα κατι :T:

ενω οι δικιες σου τι θεμα εχουν δηλαδη ;

και ασε απο τεχνικης αποψης , ειναι σα να εχουν βγει απο το paint των windows

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.