Jump to content



Macro Φωτογράφιση


Recommended Posts

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply

παιδια ερωτησις :

η φωτογραφια με μακρο φακο σημαινει οτι απλως φαιρνουμε ενα αντικειμενο κοντα στο φακο και παταμε κλικ ;δηλαδη με τους απλους φακους που τραβαμε τοπια , τι ; θα βγουν αλλιωτικα απο το πως ειναι ;

τι αλλαζει με τον μακρο ;

Link to comment
Share on other sites

αυτό που νομίζω (εγώ) πως κάνει τη διαφορά είναι οτι oι macro φακοι εχουν mag. ratio 1:1

δε ξερω τι ειναι αυτο που λες...αλλα εγω αλλιως εθεσα την ερωτηση μου.

εννοω το μονο που μας ενδιαφερει ειναι να φερουμε το αντικειμενο κοντα στο φακο και να κλικαρουμε ; δε μας νοιαζουν αλλα θεματα ; οπως καδρο ; θεμα , γωνιες , φωτισμοι η γενικως οτι κοιταμε οταν βγαζουμε ενα τοπιο αςπουμε η μια φωτογραφια δρομου..

καταλαβαινω οτι ειναι πιο δυσκολο και πιο περιορισμενο , αλλα αυτο που εχουν πει κιαλλοι εδω μεσα

" ενταξει ξερουμε οτι ο μακρο φακος τα φερνει κοντα...αυτος ειναι ο σκοπος ; "

Link to comment
Share on other sites

Γενικά macro ονομάζονται οι φωτογραφίες που λαμβάνονται σε πολύ κοντινή απόσταση από τον φακό , ο οποίος μπορεί να είναι ο απλός φακός μιας point & shoot φτηνής φωτογραφικής καμερούλας μέχρι και οι πολύ ακριβοί εξειδικευμένοι φακοί των slr μηχανών . Οι ψηφιακές μηχανές έχουν έτοιμα προγράμματα macro και είναι πολύ εύκολο να τραβήξει κανείς μια τέτοια λήψη .

Και μόνο το γεγονός ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν είναι συνηθισμένος να αντιλαμβάνεται τα αντικείμενα σε τόσο μικρό μέγεθος και από τόσο κοντινή απόσταση , κάνει τις macro λήψεις πολύ θεαματικές είτε πρόκειται για την λεκάνη του μπάνιου μας ή μια εκπληκτική λεπτομέρεια από ένα έντομο .

Link to comment
Share on other sites

όλα όσα μας ενδιαφέρουν και στα άλλα είδη φωτογράφισης μας ενδιαφέρουν και εδώ. είναι δυνατόν να μην ενδιαφέρει τον φωτογράφο η γωνία ή ο φωτισμός;

Όσοω για το "κοντά", είναι νομίζω σχετικό καθώς υπάρχουν φακοί που επιτυγχάνουν 1:1 στα 15cm και άλλη που πετυχαίνουν την ιδια μεγένθυση στα 45 εκατοστά ή ακόμη και στο μισό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.