Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

έχω αρχίσει να ψάχνομαι με το alignment

είδα ότι ο ένας δίσκος μου έχει 63 hiddentsectors και το raid0 μου έχει 2048.

το ιδανικό είναι 128 για έναν ssd και 256 για δύο (στο πολύ περίπου όλα αυτά)

έχω πρόβλημα στο backup-restore και να κρατήσω το alignment

κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

@L1 : :neo:

speeding-ticket.jpg

@Teodor_ch: Με acronis ή Norton Ghost δεν γίνεται (image όλου του δίσκου). Πολλοί το ρωτάνε αυτό, απάντηση δεν βλέπω. Για πες τι partitions έχεις επάνω και τι OS μπας και γίνεται το εξής (αυτό που σκεφτόμουν) :

1) Στήνεις το raid

2) φτιάχνεις τα partitions και το alignment

3) εγκαθιστάς XP/Vista χωρίς τίποτα άλλο και δοκιμάζεις boot (boot loader)

4) κάνεις copy (overwrite) τα partition από τον μηχανικό δίσκο όπως τα έχεις (acronis, norton) πάνω στα καινούργια που έφτιαξες και σέταρες.

Link to comment
Share on other sites

Στον SLC με το aligment δεν θα δεις διαφορα, αν θες κάνε αυτό :

1) diskpar & aligment & partition (4k cluster)

2) copy το partition (με acronis/NGhost) με τα Vista στο aligned partition

3) boot με το Vista DVD και κάνε repair

Στους MLC (raid0) :

1) Στήνεις το raid

2) φτιάχνεις τα partitions και το alignment

3) κάνεις copy (overwrite) τα partition από τον μηχανικό δίσκο όπως τα έχεις (acronis, norton) με τα προγράμματα πάνω στo καινούργιο που έφτιαξες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από μένα:

Ο ένας χρόνος εγγύησης και μάλιστα από την novatech (= αποστολή στον Θοδωρή-> novatech -> έλεγχος -> επιστροφή στον Θοδωρή -> αποστολή Ελλάδα) δεν σας αποθαρύνει ;;;

Λίγο αργά βέβαια το επισημαίνω, καθώς οι μισοί έχουν αγοράσει ήδη, απλά βλέπω ότι έχει ακόμη διαθεσιμότητα (και αν είναι διαθέσιμος ακόμη ο Θοδωρής) το σκέφτομαι κ εγώ

ΥΓ: το Θοδωρής είναι εικασία, αναφέρεται στον Teodor_ch

Link to comment
Share on other sites

Μυστήρια πράγματα... αλλαξα το Stripe απο 64K σε 128K και...

Ποιο ειναι το μυστηριο ακριβως?

Το μονο που εχει αλλαξει στα νουμερα σου ειναι τα sequential read και write και αυτο ειναι λογικο λογω μεγαλυτερου Stripe size.

Τα random που σε ενδιαφερουν (γι'αυτο δεν πηρες SSD??) ειναι στα ιδια.

ή κανω λαθος?

Κανε και μερικες δοκιμες με διαφορετικα cluster size να δεις ποιο βολευει καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να ρωτησο δοκιαμσε κανεις το EasyCo's ΜFT Software που ειχε προαναφερθει σε αυτο το θεμα http://thelab.gr/showthread.php?t=61099

εαν καποιος θελει να κανει δοκιμες pm me να στειλω λινκ.

Εχω στον ssd exο οs οποτε δεν μπορω να το δοκιμασω

Ακομη το hyperfast ενα προσθετο του diskkeeper οπου οπου προοριζεται για ssd ?

Έγινε επεξεργασία από TheoV
Link to comment
Share on other sites

Στον SLC με το aligment δεν θα δεις διαφορα, αν θες κάνε αυτό :

1) diskpar & aligment & partition (4k cluster)

2) copy το partition (με acronis/NGhost) με τα Vista στο aligned partition

3) boot με το Vista DVD και κάνε repair

Στους MLC (raid0) :

1) Στήνεις το raid

2) φτιάχνεις τα partitions και το alignment

3) κάνεις copy (overwrite) τα partition από τον μηχανικό δίσκο όπως τα έχεις (acronis, norton) με τα προγράμματα πάνω στo καινούργιο που έφτιαξες.

θα τα δοκιμάσω μόλις βρώ ευκαιρία με το imaging που προτείνει η OCZ (δε το θυμάμαι το όνομα τώρα) σήμερα δεν έκανα δουλειά. Τσάμπα 4 ώρες παίδεμα.

Το κάνω καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο πιο γρήγορα μπορεί να πάνε οι δίσκοι :)

ευχαριστώ για τις ιδέες

Μία ερώτηση και από μένα:

Ο ένας χρόνος εγγύησης και μάλιστα από την novatech (= αποστολή στον Θοδωρή-> novatech -> έλεγχος -> επιστροφή στον Θοδωρή -> αποστολή Ελλάδα) δεν σας αποθαρύνει ;;;

Λίγο αργά βέβαια το επισημαίνω, καθώς οι μισοί έχουν αγοράσει ήδη, απλά βλέπω ότι έχει ακόμη διαθεσιμότητα (και αν είναι διαθέσιμος ακόμη ο Θοδωρής) το σκέφτομαι κ εγώ

ΥΓ: το Θοδωρής είναι εικασία, αναφέρεται στον Teodor_ch

Ο Θοδωρής θα είναι Αγγλία μέχρι τον Ιούνη και απο Μάιο έχει εξετάσεις επάνω σε Master.

Δεν θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε καν μαζί του. Τί θα κάνει και εκείνος το καλοκαίρι? Θα χάσει την εγγύηση επειδή άλλαξε χώρα? Απλά θα πληρώσει τα μεταφορικά λογικά και για τις δύο κατευθύνσεις.

Ο Θοδωρής δεν είμαι απαραίτητα εγώ :whistle2:

Ότι τον αφορά επικοινώνησε με ΠΜ μαζί του :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τους εχοντες Samsung MLC σαν δισκο λειτουργικου συστηματος και μονο.

Εχει παρατηρησει κανεις διαφορες στο feeling μετα απο καιρο?

Εχει παρατηρησει κανεις μεγαλες διαφορες στις ταχυτητες μετα απο καιρο?

Τιποτα περιεργα κολληματα?

Θελω να παραγγειλω 2 δισκους 64αρηδες για 2 φιλους οι οποιο θα τους εχουν αποκλειστικα για λειτουργικο. Ο ενας σε λαπτοπ και ο αλλος σε desktop και επειδη το novatech δεν εχει SLC, που θα τους αγοραζα με την μια ειπα να ρωτησω για τους MLC.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στον SLC με το aligment δεν θα δεις διαφορα, αν θες κάνε αυτό :

1) diskpar & aligment & partition (4k cluster)

2) copy το partition (με acronis/NGhost) με τα Vista στο aligned partition

3) boot με το Vista DVD και κάνε repair

Στους MLC (raid0) :

1) Στήνεις το raid

2) φτιάχνεις τα partitions και το alignment

3) κάνεις copy (overwrite) τα partition από τον μηχανικό δίσκο όπως τα έχεις (acronis, norton) με τα προγράμματα πάνω στo καινούργιο που έφτιαξες.

τα κατάφερα για τον SLC

ΑΛΛΑ το repair δεν δούλεψε και έτρεξα απο εδώ

http://support.microsoft.com/kb/927392

τα /fixmbr και /fixboot

για διαφορά σε επιδόσεις θα τρέξω κανένα pcmark το βραδάκι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, δώσε και τι μετρήσεις ;)

To άλλο παρτιτιον με τα προγράμματα είναι εύκολο, και με xcopy (που λέει ο λόγος... μιας και παίζει το user permisions & ownerships) γίνεται αλλά καλύτερα με κανα acronis/nghost.

@Jax: Για τοn φορητό μην το σκέφτεσαι, καμιά σχέση οι 5400 ακόμα και με mlc. Τώρα για τον desktop, αν ήταν να μπουνε 2 επάνω για raid0 πάλι θα σου έλεγα go, έχει δώσει ο Teodor_ch benchakia με 2χ64MLC που είναι πολύ καλά. Αλλά ακόμα και μόνος του ο MLC αυτός και στην τιμή αυτή λέει. Στο notebookreview.com τον έχουν πολλοί, προβλήματα δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

H Samsung ενημέρωσε το site της με τους καιρούργιους SSD MLC (3rd generation) : 256/128GB με read/write 220/200 GB/s και 64GB με read/write 220/120 GB/s

Δεν νομίζω να τους δούμε σε προσφορα σύντομα.

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/products/flash/ssd/2008/product/pc.html

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τους εχοντες Samsung MLC σαν δισκο λειτουργικου συστηματος και μονο.

Εχει παρατηρησει κανεις διαφορες στο feeling μετα απο καιρο?

Εχει παρατηρησει κανεις μεγαλες διαφορες στις ταχυτητες μετα απο καιρο?

Τιποτα περιεργα κολληματα?

Θελω να παραγγειλω 2 δισκους 64αρηδες για 2 φιλους οι οποιο θα τους εχουν αποκλειστικα για λειτουργικο. Ο ενας σε λαπτοπ και ο αλλος σε desktop και επειδη το novatech δεν εχει SLC, που θα τους αγοραζα με την μια ειπα να ρωτησω για τους MLC.

Ευχαριστω.

Κολλήματα όχι αλλά η ταχύτητα φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί στα 70ΜΒ/s από 90MB/s που ήταν αρχικά όταν γέμισε ο δίσκος. Όταν πήρα τον δίσκο είχε ένα μικρό partition στην αρχή που το διέγραψα και έκανα format σε όλο τον δίσκο. Είχε κάποιο ρόλο αυτό το μικρό partition του κατασκευαστή λες?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βγήκαν οι 3rd generation MLCs της Samsung, έχουν πέσει οι τιμές σε όλη την ευρώπη : Samsung 64GB MLC στα 160 ευρώ.

Ta Tech Specs των νέων Samsung MLCs

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.