Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

περισσότερο απο το σφαίρα που βλέπεις δεν πάει

ή τουλάχιστον δεν θα καταλάβεις διαφορά που να αξίζει να επενδύσεις σε ακριβότερο SSD

Με όλους όσους έχω μιλήσει φωνάζανε για INTEL. To θέμα δεν είναι ο INTEL το θέμα είναι αν με τον ΙNTEL θα υπήρχε

ουσιαστική διαφορά στην χρήση που κάνω και αν αξίζει να δαπανηθούν αυτά τα χρήματα. Αλλα απο ότι καταλαβαίνω μιας και

δεν κάνω PHOΤΟSHOP,AUTOCAD και παρόμοιες εργασίες μάλλον δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε σχέση με τον SUMMIT o 80άρης INTEL είναι ένα κλίκ πιο πάνω σε ταχύτητα σε απλη χρήση.

Σε νούμερα τώρα ο INTEL είναι αρκετά καλύτερος καθώς και στο RANDOM.

169€ οι SAMSUNG BASED δίσκοι (SUPERTALENT MASTEDRIVE SX, OCZ SUMMIT, CORSAIR P)

από 193 μέχρι 205 ο INTEL.

Υπόψιν οτι στα FORUMS της OCZ,CORSAIR & SUPERTALENT γίνεται ο χαμός διότι η SAMSUNG αργει το GC firmware και υπάρχουν παράπονα απο πολλούς χρήστες οτι πέφτει κατακόρυφα η απόδοση των δίσκων. Βγήκε και μια βρώμα "λέγεται" οτι η SAMSUNG θα το δώσει πριν την επίσημη κυκλοφορία των 7. Εκεί είναι που τσινίσανε όλοι και αναρωτιούνται αν θα περιμένουν 2 μήνες ακόμα.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση.εχω σε raid 0(2) τους παλιους summit με τους 90/70, θα είναι υπερβολή να προσθέσω έναν ακομα,αλλα απο τους καινουριους με τα 220/120;θα δουλέψει η θα μπλέξω τα μπούτια μου; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα παίδες.Εχω ενα προβλημα λοιπον.Αγορασα εναν samsung 128gb 1st gen. και δεν μπορω να τον φορμαρω ειτε στο λαπτοπ μου ειτε στο σταθερο που εχω.Το βιος τον βλεπει αλλα οταν παω να κανω partitions δεν τον βλεπει με καμια δυναμη.Τον εχω δοκιμασει και σε ide και σε ahci.Δεν ειναι plug 'n play;Λειτουργικα δοκιμασα τα basic και τα business

(βιστα).Eπισης το disk management τον βρισκει healthy.Καθε βοηθεια δεκτη για να κανω καλα χριστουγεννα:yawn:

Έγινε επεξεργασία από ερμαρος
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τον βάλεις ως 2ο δίσκο στον στεθρό Η/Υ σου και να τον φορμάρεις μέσα από τα Windows;

δυστυχως δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.μπορω μηπως να τον φορμαρω ως εξωτερικο δισκο;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε αρχηγέ, τι σταθερό PC είναι αυτό που δεν έχει 2 SATA υποδοχές στη μητρική;

Αν έχεις άλλους δίσκους, βγάλτους προσωρινά και άσε πάνω μόνο τον δίσκο με το λειτουργικό και τον SSD.

Σ'εμένα η μόνη περίπτωση που μου έτυχε έτσι να μην βλέπει δίσκους το λειτουργικό, ήταν όταν είχαν RAID signature από hardware controller (PERC5). Σ'εκείνη την περίπτωση έπρεπε να τους ξαναβάλω στον PERC και να σβύσω το RAID.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 βδομάδες λειτουργίας με λειτουργικό 1x 32GB Samsung SLC

41268893.jpg

Όπως βλέπετε σε σχέση με 9 μήνες πριν, έχουν πέσει πάρα πολύ τα writes. Τότε είχα Win2k3 64bit, ενδιάμεσα έκανα 4 εγκαταστάσεις Win7 Pro 64 bit και κατέληξα προς το παρόν να είμαι με WinXP 32bit. Indexing απενεργοποιημένο. Κατά τα άλλα ΔΕΝ τον προσέχω καθόλου. Υπάρχει επιστροφή?

attachment.php?attachmentid=37479&stc=1&d=1261946854

post-1002-1416074261,3961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εάν κάνω το hdderase, μπορώ να κρατήσω Image του λειτουργικού μου ή πρέπει να κάνω εγκατάσταση όλα από την αρχή?

edit : απαντάω στον εαυτό μου, διάβασα ότι είναι καλύτερο να περάσεις Image μετά το hdderase, παρά να κάνεις καινούργια εγκατάσταση μιας και έτσι γλιτώνεις τον σκληρό από πολλά γράψε σβήσε

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν 64αρη SLC και μoλις του περασα win7.

Διαβαζα που πολλοι ελεγαν οτι τα 7 καταλαβαινουν τους ssd και απενεργοποιουν το defrag.

Αυτο δεν εγινε στην περιπτωση μου. Εγω το απενεργοποιησα.

Τι αλλο να κανω στα 7 σχετικα με τον ssd?

Επισης, στην αλλαγη απο vista σε 7 εκανα απλο delete το partition και νεο... οχι hddreset. Τωρα μολις το διαβασα. Θα ειχε αυξημενη διαφορα αν το ετρεχα? το crystal mark που ετρεξα δε το ειδα και πολυ ασχημο... 16,71/5,869 στα 4kb

Link to comment
Share on other sites

@chosen : οι 8.8 βγήκαν 13 Μαρτιού (build date τέλος Φεβρουαρίου) και το θέμα νομίζω είναι αρκετά παλιότερο από ότι θυμάμαι.

Ανέβασα και εγώ το Jax-Test με την λίστα του Unstoppable : http://cid-126b7d650f19ab20.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/4x64sammy%7C_Jax%7C_Test.rar (rar 5.5MB)

Δεν πάνε και άσχημα.

Η λιστα ειναι αυτη (με bold οι αλλαγές) :

  1. ConvertX to DVD 3.5.1 ... 28. Windows DVD Maker

Edit: Q9400 @ 3600, 8GB Ram (450, 1:1, 5-5-5-15), 8800GTS512, Windows Seven build 7000

super_shovel.jpg

Να ρωτήσω τους πιο έμπειρους με 2 ή 3 SAMSUNG SLC 64gb θα έχω αυτό που φαίνεται στο video ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.