Jump to content



Δικτυακός γρίφος


astrolabos

Recommended Posts

Μπορεί να μην είναι και τόσο, για εμένα τουλάχιστον είναι. Έχω στο σπίτι μου σε ένα σημείο στημένο το usr 9108 μαζί με δύο υπολογιστές που συνδέονται στο διαδίκτυο μέσω του πρώτου. Σε ένα δευτερο σημείο του σπιτιού μου, θέλω να βάλω έναν υπολογιστή ο οποίος θέλω να συνδέεται και αυτός με το διαδίκτυο. Το θέμα είναι ότι είναι κάπως μακρυά το δεύτερο σημείο προς σύνδεση με το πρώτο και η επιλογή να ρίξω 15m utp καλώδιο δεν ενθουσιάζει ούτε εμένα, ούτε τη γυναίκα μου. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ασύρματη λύση για να μπορέσω να συνδέσω τα δύο αυτά σημεία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Εκτός του ότι προτιμώ να ρίξω καλώδιο από το να δώσω 99 €, έχω ακουσει ότι λόγω της ποιότητητας του ηλεκτρικού δικτύου στην Ελλάδα, δεν είναι και ό,τι καλύτερο αυτή η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι προτιμώ να ρίξω καλώδιο από το να δώσω 99 €, έχω ακουσει ότι λόγω της ποιότητητας του ηλεκτρικού δικτύου στην Ελλάδα, δεν είναι και ό,τι καλύτερο αυτή η λύση.

Ειτε βαζεις wireless (εχω μια PCI καρτουλα της Netgear να σου δωκω)

Ειτε home plug

Εγω εχω homeplug που συνδεουν 2 υπολογιστες και το satelite box. Ειναι στα 84Mbps και videostreaming κανει καλο, και δεν εχει κοληματα του Wireless βρες σημα, χανεις σημα, βαλε keys κλπ

Link to comment
Share on other sites

Astro, το δικό μου D.B. παίζει μέσω home plug.

Εκτός αυτού, στο σημείο εκείνο είναι τοποθετημένα και ένα HTPC και ένα Set top Box, όλα μαζί μέσω ενός Hub περνάνε μέσω Power plug μέχρι το δωμάτιο με το Router-modem.

Το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό. Σταθερότατη σύνδεση, για το D.B. δεν το συζητώ, είναι υπεραρκετή, το ίδιο και για το S.T.B. Το HTPC κάνει κανονικά Stream ταινίες (720 και 1080p) από το PC που είναι δίπλα στο Router (αν και οι ταινίες είναι τοπικά στο htpc απλά το αναφέρω για να ξέρεις ότι είναι do-able).

Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά μεγάλων αρχείων που δεν είναι και η καλύτερη δυνατή αλλά αυτός είναι ένας συμβιβασμός που θα πρέπει να κάνεις.

Επίσης μη σε προβληματίζει το ηλεκτρικό δίκτυο της Ελλάδας. Αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση στο σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα 14Mbps είναι λίγα και στηνπραγματικότητα ακόμα πιο λίγα. Γνώμη μου, αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε κάτι πριν το πάρεις.

Αν από την άλλη το θές μόνο για το D.B. και τη διασύνδεσή του με τον έξω κόσμο (φαντάζομαι εννοούμαστε) θα σου είναι υπεραρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω κάτι τέτοιο δηλαδή;

Nαι αυτο ειναι μια χαρα για την δουλεια που το θες, επισης να αναφερω οτι τα home plug δεν "περνανε" μεσα απο την "φαση" αλλα απο τον "ουδετερο" και τη "γειωση".

Γι'αυτο το λογο δεν παιζουν σε διαφορετικα ρολογια διοτι η φαση και ο ουδετερος πανε απο σπιτι σε σπιτι τα ιδια καλωδια ενω η γειωση ειναι ξεχωριστη για καθε εγκατασταση.

Οποτε το βλεπω λιγακι δυσκολο στη περιπτωση σου να εχεις καποιο προβλημα με την εγκατασταση του σπιτιου σου.

go for it!!

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω κάτι <a href="http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613544" target="_blank">τέτοιο</a> δηλαδή;
<br />

<br />

Τα 14Mbps είναι λίγα και στηνπραγματικότητα ακόμα πιο λίγα. Γνώμη μου, αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε κάτι πριν το πάρεις.

Αν από την άλλη το θές μόνο για το D.B. και τη διασύνδεσή του με τον έξω κόσμο (φαντάζομαι εννοούμαστε) θα σου είναι υπεραρκετό.

Aν το θες ΜΟΝΟ για το drembox, ειναι υπεραρκετο !!! Το μηχανημα δεν κανει videostream στο νετ, αλλα απλα στελνει κ δεχεται μερικα kb !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιζει και σε πολυμπριζο. ;)

Σε καλό πολύπριζο και κατά 99% κάποιες απώλειες θα τις έχεις. Επίσης σε ένα που είχα με προστασία από υπερτάσεις κτλ μου έκανε διάφορα παλαβά, disconnections, χαμηλή ταχύτητα κτλ. οπότε προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Μια πιο απλή λύση είναι να πάρεις από ebay ένα la fonera με 5-10 δολλάρια και να του βάλεις dd-wrt. Είναι και πάρα πολύ μικρό οπότε δε θα σε πειράζει και κάνει αυτό που θες άψογα (να σου συνδέσει την ethernet του με τον ασύρματο κόσμο).

Δεν πρόκειται:

1. Ούτε να στο ψάξω / πάρω

2. Ούτε να στο στήσω

Πήραμε dreambox και δεν έχουμε utp στο σαλόνι, ε ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!

Από κει και πέρα σοβαρά το homeplug για τέτοιες περιπτώσεις δεν νομίζω ότι έχει αντίπαλο, αν ψάχνεις κάτι plug and play, και αν δεν έχεις τα προβλήματα που γράφει ο B52 :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.