Jump to content



COOL IT FREEZONE


MORBID21

Recommended Posts

ΕΧΩ TO ΠΑΡΑΠΑΝΩ http://www.coolitsystems.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=5ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ QX6850 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΝΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ (72c ΣΕ VIDEO ENCODING KAI 35c IDLE)ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΑΛΛΗ ΘΕΡΜΟΑΓΩΓΙΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΑΠΟ ΣΚΟΝΕΣ (ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ)

ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ ΣΕ ΦΑΣΗ ΑΦΡΟΥ ΔΗΛΑΔΗ.FREEZONE FRAPE.

ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ (18c IDLE--MAX 52c LOAD)ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ,ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΞΑΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΤΙ ΥΓΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ?:unsure:

ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΕ FAN CONTROLLER ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΡΜΑ 2700-2800RPM ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΟΡΙΖΩ KAI ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Ο 90ΑΡΗΣ ΜΑΜΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ.ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ (1500 ΠΕΡΙΠΟΥ) ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΚΕΤΟ ΘΟΡΥΒΟ(DELTA POWER)

ΚΑΜΙΑ ΜΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ 120ΑΡΗ?

ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΘΟΡΥΒΟΣ 90ΑΡΗΣ?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ...ΜΑΛΛΟΝ:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια κοινή υδρόψυξη που έχει πάνω στις δύο επιφάνειες του ψυγείου TEC.

Η ζεστή πλευρά των TEC έχει block υδρόψυξης και η παγωμένη πλευρά κρυώνει το νερό που περνάει μέσα από το ψυγείο.

Το νερό γίνεται αφρός όταν δεν υπάρχει δοχείο (tank). Η είσοδος και η έξοδος του νερού πρέπει να γίνεται χαμηλά στο tank (η έξοδος πιο χαμηλά), ώστε να μην παίρνει αέρα το κύκλωμα. Ο αέρας μαζεύεται στο πάνω μέρος του tank και το υγρό δεν αφρίζει. Αν όμως είναι μικρό το tank και πέσει η στάθμη του νερού, τότε το νερό γίνεται αφρός. Αρκεί να προσθέσουμε νερό και θα φύγει σταδιακά ο αέρας. Δεν φταίει το υγρό.

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα ρωταω εδω

επειδη παιζει παραλληλο project υδροψυξης σε κουτι απο ηχειο και καλα σαν εξωτερικη υδροψυξη look ηχειου και επειδη μου εβαλε μπριζες ο mario ,το ψυγειο (διπλο) το εχω ξαπλα στο πλαι με 2 pull στην πισω πλευρα,απο εξω διπλα το tank(τα ρακορ απο κατω)http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_41&products_id=119 (ΑΥΤΟ) λιγο πιο ψηλα απο το πανω ρακορ του ψυγειου(που δινει στο τανκ) και μπροστα απο το ψυγειο μεσα στο ηχειο παλι η αντλια (δεν εμποδιζει αερα,ειναι στην ακρη του ψυγειου) η οποια αντλια το πανω ρακορ της απο εκει που τραβαει δηλαδη ειναι λιγο πιο κατω απο το ψυγειο και το κατω του ψυγειου (η εισοδος του δηλαδη)με το κατω ρακορ της αντλιας (η εξοδος της δηλαδη)ειναι στο ιδιο υψος και τα δυο πανε στο waterblock και οπου θελουν ας πανε τεσπα.ολο το πακετακι stadar θα καθεται πιο κατω απο οποιο waterblock μπει.

επειδη το κοβω οτι δεν εχει καταλαβει κανεις jesus απλα ριχτε ενα explain τι πακετο μπορει να παιχτει με τα θεματα ποιο ειναι πιο ψηλα απο το αλλο και αν βολευει ετσι το ψυγειο η καλυτερα να το βαλω ορθιο με τα ρακορ και τα δυο πανω κτλ.:hehe::confused:

οποιος εχει καταλαβει τι λεω να μου πει και εμενα γιατι χαθηκα τωρα που το ξαναδιαβασα.το ριχνω και οποιον παρει ο χαρος:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι κάτοχος του coolit freezone και παρατήρησα το ίδιο ακριβώς με εσένα. Εδώ και λίγες ημέρες έχει ανέβει το temp σε idle καταστάσεις από τους 38 βαθμούς στους 43 και αντίστοιχα το ίδιο σε full load, περίπου 5 βαθμούς επάνω στο σύστημα της υπογραφής μου. Το έβγαλα έξω από το κουτί μου και είδα ότι έχει μειωθεί λίγο η στάθμη του υγρού που έχει μέσα. Το θέμα είναι όμως απο που γεμίζει... Όσο και αν το κοίταξα δεν βρήκα κανένα σημείο εισόδου για το υγρό. Η αλήθεια είναι ότι το έχω πάνω από 1,5 χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Κρίμα είναι να χαλάσει... Αν βρει κανείς καμιά λύση ας ποστάρει please!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανει δουλεια αυτο? Θελω να πω εναν 8500 τον κραταει στα 4600+ η μπα? (η εναν q9550 στα 4000+)

Δουλειά κάνει και με το παραπάνω θα έλεγα απλά ακούγεται... Εγώ έχω τον 920 στα 4ghz 24/7 σε ιdle κοντά στους 40 και σε load κοντά στους 75.

Link to comment
Share on other sites

Δουλειά κάνει και με το παραπάνω θα έλεγα απλά ακούγεται... Εγώ έχω τον 920 στα 4ghz 24/7 σε ιdle κοντά στους 40 και σε load κοντά στους 75.

Τόσο κρατάει η True 120 Black τον 965 μου... οπότε αν το σκεφτείς ανάλογα... μάλλον δεν κάνει και τόση δουλειά. Απο την άλλη, ειναι πολλά τα watt των i7.

Στο θέμα, ολα τα FreezOne υποτίθεται οτι είναι ΚΛΕΙΣΤΑ κυκλώματα. Τουτ' εστιν δεν χρειάζονται συμπλήρωμα ή καποιου είδους "παρακολουθηση". Το γεγονός οτι εχει πέσει η στάθμη, προφανώς υποδηλώνει κάποιο πρόβλημα. Μπορει κάποιος σωλήνας άθελα σου να έχει "τσακίσει" ή κατι τέτοιο... Αν είσαι μεσα στην εγγύηση, στείλε ενα mail στην εταιρία να δείς και επίσημα τι θα σου πούν, και πράττεις ανάλογα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αληθεια αυτο το 75 δεν ειναι ιδιαιτερα κολακευτικο.. :p Απο την αλλη βεβαια οι i7 (τουλαχιστον απο την μικρη εμπειρια μου) ανεβαζουν αρκετα θερμοκρασια.. Παντως αν η διαφορα με μια καλη αεροψυξη ειναι 4-5 βαθμοι νομιζω συμφαιρει να μεινω με την tuniq μου η να δωσω τα λευτα και να φτιαξω μια υδροψυξη.. :)

Link to comment
Share on other sites

τον QX6850 μεχρι και 1,5ν που του εχω δωσει πανω απο 60-65 δεν πηγε με στρεσαρισμα γερο.ακουγεται ομως οπως η 2900χτ σε 90% ανεμιστηρες.:-O και το waterblock δεν μου γεμιζει και πολυ το ματι.πολυ νικελ.μπορει και πολυ καλυτερα με λιγο μοντα πιστευω.παντως λειτουργει ανετα σαν αεροθερμο.αυτο οφειλω να του το αναγνωρισω :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και εγώ είμαι κάτοχος του coolit freezone και παρατήρησα το ίδιο ακριβώς με εσένα. Εδώ και λίγες ημέρες έχει ανέβει το temp σε idle καταστάσεις από τους 38 βαθμούς στους 43 και αντίστοιχα το ίδιο σε full load, περίπου 5 βαθμούς επάνω στο σύστημα της υπογραφής μου. Το έβγαλα έξω από το κουτί μου και είδα ότι έχει μειωθεί λίγο η στάθμη του υγρού που έχει μέσα. Το θέμα είναι όμως απο που γεμίζει... Όσο και αν το κοίταξα δεν βρήκα κανένα σημείο εισόδου για το υγρό. Η αλήθεια είναι ότι το έχω πάνω από 1,5 χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Κρίμα είναι να χαλάσει... Αν βρει κανείς καμιά λύση ας ποστάρει please!!!

Εχω το ιδιο συστημα εδω και 2 χρονια.Πρωτα με εναν amd 4200+ μετα με amd 6400BE και τωρα με 9950BE

Εχω ιδιες temp me 1.3V και με 1.55V στα 3000 και 3450 αντιστοιχα.22idle-52full load.

και εμενα αρχισε να ανεβαινει και τωρα εχω 35idle-60full load.Το υγρο εχει αφρισει μεσα και εχει και λιγο αερα.

Μηπως εχει κανεις προσφατα αγορασμενο,να το καλυπτα εγγυηση???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΕΧΩ TO ΠΑΡΑΠΑΝΩ http://www.coolitsystems.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=5ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ QX6850 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΝΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ (72c ΣΕ VIDEO ENCODING KAI 35c IDLE)ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΑΛΛΗ ΘΕΡΜΟΑΓΩΓΙΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΑΠΟ ΣΚΟΝΕΣ (ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ)

ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ ΣΕ ΦΑΣΗ ΑΦΡΟΥ ΔΗΛΑΔΗ.FREEZONE FRAPE.

ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ (18c IDLE--MAX 52c LOAD)ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ,ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΞΑΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΤΙ ΥΓΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ?:unsure:

ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΕ FAN CONTROLLER ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΡΜΑ 2700-2800RPM ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΟΡΙΖΩ KAI ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Ο 90ΑΡΗΣ ΜΑΜΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ.ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ (1500 ΠΕΡΙΠΟΥ) ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΚΕΤΟ ΘΟΡΥΒΟ(DELTA POWER)

ΚΑΜΙΑ ΜΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ 120ΑΡΗ?

ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΘΟΡΥΒΟΣ 90ΑΡΗΣ?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ...ΜΑΛΛΟΝ:hmm:

Και εγω εχω την ιδια ψυκτρα,κ μου εκανε τα ιδια με τον αφρο και τον αερα.παιρνει γεμισμα απο την βαλβιδα του pump αλλα πρεπει να το συνδεσεις με καποια βαλβιδα να το γεμισεις,εγω προσωπικα αλλαξα το pump γιατι χαλασε.οτι υγρο για υδροψυξη θες βαλε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.