Jump to content



Σπαστό raid, υπάρχουν πλεονεκτήματα;


mariosalice

Recommended Posts

Δεν είναι με software controler. Θέλει τα ICHxR chipsets που έχουν RAID controler για 0, 1, 0+1, 5. Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το 0+1. Αν κρασάρει ένας δίσκος απλά τον αλλάζεις.

Απο την στιγμη που δεν εχει επεξεργαστη να υπολογιζει το parity σε raid5 για software raid προκειται ουσιαστικα. http://blogs.zdnet.com/Ou/?p=484

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε ολους.Ειμαι καινουριος στη παρεα.Προσφατα πηρα καινουργειο pc με mobo Asus P5QL-E με Intel P43, ICH10R.Σκεφτομαι να παρω δυο WESTERN DIGITAL WD6401AALS 640GB CAVIAR BLACK SATA2 και να επωφεληθω απο τα καλουδια της μητρικης με raid 0.Εχω καποιες αποριες.Να σας πω επισης οτι εχω αλλους δυο σκληρους εναν seagate 320gb sata 7200 και εναν maxtor ide 250Gb.Η απορια μου ειναι η εξης.Πρεπει οι δισκοι που θα κανω raid 0 να εχουν την ιδια χωρητικοτητα η μπορω να το κανω με εναν 640 wd και τον 320 seagate?επισης σε οποιαδηποτε περιπτωση απο οτι καταλαβα το καλυτερο θα ειναι να εχω σε μικρο κομματι 150gb πχ raid 0 και στο υπολοιπο των δισκων raid1?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.