Jump to content



Σπαστό raid, υπάρχουν πλεονεκτήματα;


mariosalice

Recommended Posts

Για δυο λεπτά. Γιατί λέτε σπαστό RAID το κοινό RAID-0, όπου φτιάχνουμε partitions κανονικά, όπως σε ένα κοινό δίσκο? Και δίνετε και link με οδηγούς που είναι άσχετοι με το θέμα.

Αυτά που γράφετε δεν έχουν καμιά σχέση με το σπαστό raid, που βλέπω τελευταία σε Intel controllers, όπου από το BIOS φτιάχνουμε δύο ξεχωριστά RAID.

Το πραγματικό σπαστό RAID είναι ένα τρυκ για να φαίνεται η πραγματική ταχύτητα του δίσκου στο HD Tach και σε άλλα μετροπρογράμματα.

Να εξηγήσω τι συμβαίνει.

Από παλιά ξέρουμε ότι όταν φτιάχνουμε δύο partitions στο RAID-0, ένα μικρό για το λειτουργικό και ένα μεγάλο για αρχεία, το μικρό είναι πολύ πιο γρήγορο, γιατί ψάχνει τα δεδομένα σε ένα μικρό κομμάτι που βρίσκεται εξωτερικά, κοντά στο parking των κεφαλών, όπου η γραμμική ταχύτητα περιστροφής είναι μεγαλύτερη.

Πχ, από το 2005 έχω βάλει RAID-0 με δύο partitions.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=348426&postcount=178

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=355031&postcount=242

Εν τούτοις, το HD-Tach, δεν μετράει την ταχύτητα κάθε partition ξεχωριστά, αλλά το σύνολο κάθε raid. Έτσι στις μετρήσεις, δεν φαίνεται ότι το μικρό εξωτερικό partition είναι πολύ πιο γρήγορο.

Με τον controller της Intel, μπορούμε με δύο δίσκους να φτιάξουμε δύο RAID-0 (αν κατάλαβα καλά γιατί δεν έχω Intel chipset), ή ακόμα δύο διαφορετικά είδη RAID.

Το μεγάλο πλεονέκτημα στα μετροπρογράμματα είναι ότι βλέπουν και μετρούν κάθε RAID ξεχωριστά. Αλλά στην πραγματικότητα η ταχύτητα δεν διαφέρει από το παλιό καλό κόλπο με δημιουργία δύο partitions σε ένα RAID-0.

Άλλο αν μερικοί έσκιζαν τα ρούχα τους ότι το raid-0 είναι επικίνδυνο, όταν έγραφα για το πόσο σημαντικό και χρήσιμο είναι.

Επίσης τα διάφορα links που βάλατε νομίζω ότι είναι άσχετα με το θέμα μας και με το σπαστό raid.

Αναφέρομαι στο οδηγό με το acronis και με το system backup και restore των Vista.

Έχω γράψει πριν από χρόνια τέτοιους οδηγούς εδώ μέσα και μάλιστα αναλυτικότατους και για τα XP και για τα Vista.

Ανακαλύπτουμε μου φαίνεται τον τροχό ξανά και ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Για δυο λεπτά. Γιατί λέτε σπαστό RAID το κοινό RAID-0, όπου φτιάχνουμε partitions κανονικά, όπως σε ένα κοινό δίσκο? Και δίνετε και link με οδηγούς που είναι άσχετοι με το θέμα.

Επίσης τα διάφορα links που βάλατε νομίζω ότι είναι άσχετα με το θέμα μας και με το σπαστό raid.

Αναφέρομαι στο οδηγό με το acronis και με το system backup και restore των Vista.

Έχω γράψει πριν από χρόνια τέτοιους οδηγούς εδώ μέσα και μάλιστα αναλυτικότατους και για τα XP και για τα Vista.

Ανακαλύπτουμε μου φαίνεται τον τροχό ξανά και ξανά.

Μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τον ΟΔΗΓΟ στην αρχη ή εκανες μονο Scroll?

O οδηγός στην αρχή δείχνει βήμα-βήμα την δημιουργία σπαστού ή οχι RAID με τον ISM.

Τα αλλα που λες ισα ισα δεν κολλανε και δεν εχουν σχεση..ακα δεν υπαρχει μονο το HDtach για να μετρας τις επιδοσεις των δισκων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό σπαστό RAID είναι ένα τρυκ για να φαίνεται η πραγματική ταχύτητα του δίσκου στο HD Tach και σε άλλα μετροπρογράμματα.

Να εξηγήσω τι συμβαίνει.

Από παλιά ξέρουμε ότι όταν φτιάχνουμε δύο partitions στο RAID-0, ένα μικρό για το λειτουργικό και ένα μεγάλο για αρχεία, το μικρό είναι πολύ πιο γρήγορο, γιατί ψάχνει τα δεδομένα σε ένα μικρό κομμάτι που βρίσκεται εξωτερικά, κοντά στο parking των κεφαλών, όπου η γραμμική ταχύτητα περιστροφής είναι μεγαλύτερη.

Πχ, από το 2006 έχω βάλει RAID-0 με δύο partitions.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=348426&postcount=178

Εν τούτοις, το HD-Tach, δεν μετράει την ταχύτητα κάθε partition ξεχωριστά, αλλά το σύνολο κάθε raid. Έτσι στις μετρήσεις, δεν φαίνεται ότι το μικρό εξωτερικό partition είναι πολύ πιο γρήγορο.

Με τον controller της Intel, μπορούμε με δύο δίσκους να φτιάξουμε δύο RAID-0 (αν κατάλαβα καλά γιατί δεν έχω Intel chipset), ή ακόμα δύο διαφορετικά είδη RAID.

Διαφωνώ μαζί σου στο εξής: Δεν είναι τρυκ για να "ξεγελάς" τα μετροπρογράμματα (όχι οτι αυτό δεν γίνεται).

Είναι ένας τρόπος να έχεις ΈΝΑ πολύ γρήγορο "δίσκο" (raid0) και ταυτόχρονα άλλον ένα με προστασία για να φυλάς πράγματα σε περίπτωση που κάποιος δίσκο πάθει κάτι.

ΠΧ σε 4 WD640GB κόβεις τα πρώτα 50GB ("δίσκος" 200GB για OS όπου μπορείς να πάρεις 7-8ms random access και καμια 300ΜΒ/s sequential read) και τα υπόλοιπα 4χ550GB τα κάνεις ένα ωραιότατο raid 5 (3x550GB) για storage και ασφάλεια αν χτυπήσει ο ένας.

Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις με άλλους "software" raid controlers (JMicron, NV, ATi ktl) όπου αναγκάζεσαι να κάνεις ΟΛΟ τον δίσκο raid 0 και να κόψεις ένα partition (το πρώτο που θα σου δώσει τις ίδιες επιδόσεις με το "τρυκ" της Intel) για το λειτουργικό.

Φαντάσου να είχες 2 Velocci 300GB και για να ποιάσεις τα 5+ ms κάνεις αυτό το "τρυκ" με ένα partition στα 100GB και άλλο ένα τα υπολοιπα. Τα υπόλοιπα 2χ250 είναι στο έλεος του raid 0, ενώ με τον intel μπορείς να τα κάνεις ένα raid1 και να σου μείνουν (όσο γίνεται πιο ασφαλή) 250GB για να μπορείς με Ghost/Acronis/Vista Backup να κρατάς τον raid 0 (γρήγορο) "δίσκο".

Link to comment
Share on other sites

ChSin7

Τελικά δεν διαφωνείς με όσα λέω. Το τρυκ αναφέρεται στο πρώτο raid-0 που μετράμε την ταχύτητα. Δεν είπα πουθενά τίποτα για το τι κάνουμε το άλλο raid. Ούτε έχω intel chipset, ούτε ενδιαφέρομαι για άλλο raid πέρα από το raid-0. Για ασφάλεια, προτιμώ το παλιό καλό backup. Ειδικά τα σημαντικά αρχεία μου τα έχω σε εξωτερικούς δίσκους.

Μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τον ΟΔΗΓΟ στην αρχη ή εκανες μονο Scroll?

O οδηγός στην αρχή δείχνει βήμα-βήμα την δημιουργία σπαστού ή οχι RAID με τον ISM.

Τα αλλα που λες ισα ισα δεν κολλανε και δεν εχουν σχεση..ακα δεν υπαρχει μονο το HDtach για να μετρας τις επιδοσεις των δισκων.

:)

Το διάβασα και δεν είδα τίποτα που να εξηγεί τι είναι το σπαστό raid και τι κερδίζουμε.

Εσύ διάβασες αυτά που γράφω από το 2005 για την αξία του raid-0 με partitions και για το system backup- restore?

Το μόνο που άλλαξε τώρα με το σπαστό RAID είναι τα αποτελέσματα που παίρνουμε αποκλειστικά στα μετροπρογράμματα (η ταχύτητα παραμένει ίδια είτε με σπαστό raid είτε με partition) και ότι μπορούμε να ορίσουμε περισσότερα από ένα διαφορετικά ή ίδια raid, στην ίδια συστοιχία δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και δεν είδα τίποτα που να εξηγεί τι είναι το σπαστό raid και τι κερδίζουμε.

Το παλικάρι στην αρχή (ΑΝ διάβασες το πρώτο post) Λεει για οσους δεν βλεπουν:

οτι δεν εχω ξανακανει raid ποτέ σκεφτηκα να κανω αυτο το νεο thread για να μαθω πως γινεται ενα σπαστο raid μεταξυ 2+ διαφορετικων partition's 2+ δισκων!

Και βγαινω και του δείχνω με τον οδηγό βημα-βημα πως να το κανει.

Αυτο που απαντησες στο Quote παλι ''οτι να ειναι'' το βρίσκω..για 3 λογους:

1)Δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις τι ειναι το σπαστο RAID.

2)Τα πλεονεκτηματα αυτου ειναι προφανη για τον καθενα μας εδω μεσα.

3)Ο οδηγος που ποσταρα εχει αλλη φιλοσοφια και δεν εγινε για να εξηγησει ''τι είναι το σπαστό raid και τι κερδίζουμε''

Οσο για τις εμπειρίες μου sto Σπαστο Raid της απαριθμισα στο 2ro post.Διαφωνεις καπου?

Εσύ διάβασες αυτά που γράφω από το 2005 για την αξία του raid-0 με partitions και για το system backup- restore?

Μπραβο εισαι μεγαλος,εμεις δεν υπηρχαμε τοτε.

Εκτος απο να sn00βαρεις τον οδηγο,μπορεις να μου πεις γιατι μου την ''λες''?

Δεν βρισκω τον λογο δλδ.

(Μαλλον επειδη ο οδηγος ειναι απο το ΟΟS,που δεν το θεωρείς και τοσο ''οργανωμένο'' Site)

Το μόνο που άλλαξε τώρα με το σπαστό RAID είναι τα αποτελέσματα που παίρνουμε αποκλειστικά στα μετροπρογράμματα (η ταχύτητα παραμένει ίδια είτε με σπαστό raid είτε με partition) και ότι μπορούμε να ορίσουμε περισσότερα από ένα διαφορετικά ή ίδια raid, στην ίδια συστοιχία δίσκων.

Μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

ChSin7

Τελικά δεν διαφωνείς με όσα λέω.

Και όμως διαφωνώ, γιατί δεν είμαστε όλοι λεφτάδες για να έχουμε 4 δίσκους σε raid0 (για να έχουμε μια κάποια ταχύτητα) και άλλους 4 δίσκους για backup. Αυτό σου λέω στο παράδειγμα με τους 4 WD640. Για ποιόν λόγo να εκθέτουμε 2ΤΒ στον κίνδυνο του raid0 ενώ μπορούμε να έχουμε 200GB σε raid0 και 1.5GB σε raid5 ? ? ? ? Τώρα, αν εσύ είχες ICH8-9-10R και γουστάρεις να φτιάξεις το raid σου the-nVidia-way, γούστο σου.
Το πραγματικό σπαστό RAID είναι ένα τρυκ για να φαίνεται η πραγματική ταχύτητα του δίσκου στο HD Tach και σε άλλα μετροπρογράμματα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=2824

Δες και τα νουμεράκια από τις δοκιμές με 4x Raptor-X για να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι το σπαστό RAID-0, οσον αφορά τις επιδόσεις :D

Τι εννοείς σπαστό και γιατί είναι σημαντικό ή έστω σημαντικότερο "όσον αφορά τις επιδόσεις" από το να φτιάξει ένα raid-0 και να βάλει δύο partitions?

@GeorgeVasil

Τι σχέση έχουν αυτά με το σπαστό RAID???

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=1865

Ας αρχίσουμε λοιπόν:

Αρχικά κάνουμε Enable τον RAID Contoller της μητρικής μας:

1_800.jpg

Save & Exit στο BIOS.Μετα το POST τις μητρικής μας, εμφανίζεται η επιλογή Ctrl+I (σε αλλη Mobo/Controller μπορεί να είναι αλλιώς) η οποία μας βάζει στο Configuration του RAID.

Αντικρίζουμε την παρακάτω εικόνα:

2_800.jpg

Το Configuration του RAID μας δίνει τις έξης επιλογές:

* Create RAID Volume

* Delete RAID Volume

* Reset Disks to Non-RAID

* Exit

Πατάμε Create RAID Volume και Επιλέγουμε το Όνομα και το είδος του RAID. Στην Ρύθμιση Select Disk's επιλέγουμε τους Δίσκους με το SpaceBar.

3_800.jpg

Στην Συνέχεια διαλέγουμε το Stripe και την Χωρητικότητά του Array και πατάμε Create Volume.

4_800.jpg

TIP1*=Ο λογος Stripe/Cluster είναι κάλο να είναι ίσος με 1/4. Το Cluster του δίσκου που θα μπει το λειτουργικό πρέπει να είναι παντα 4k, οπότε το Stripe γίνεται 16Κ (4*4κ). Ωστόσο ο ICΗ8/9R ανεβάζει αρκετό CPU load με 16Κ οπότε Βάζουμε 32Κ Stripe. Tα Nvidia Controllers δεν έχουν πρόβλημα με το 16K Stripe. (Special thanks to Hadji)

TIP2*=O ICH8/9R μας επιτρέπει να κάνουμε δυο διαφορετικά είδη RAID ανάλογά με τους δίσκους που έχουμε (δείτε την παρακάτω εικόνα).

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil

Τι σχέση έχουν αυτά με το σπαστό RAID???

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=1865

Το μισό lab έχει καταλάβει τι έχει σχέση και τι όχι ..εσυ ακομα.

Οι εικονες βλεπεις τι δείχνουν?

Σ Π Α Σ Τ Ο RAID.

Μας δουλευεις μου φενετε.

Και εμενα και τον ChSin7 και τον gznp.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει μια χαρα σε σπαστο raid το raid1. Εκανα και δοκιμη αφαιροντας τον ένα δίσκο, και το raid1 ειναι εκει (degraded) και μπορείς να πάρεις μια χαρά τα δεδομένα σου.

Κατα τη γνωμη raid5 σε onboard controller δεν αξίζει. Θα έχεις πολύ υψηλο cpu load γύρω στο 25-30% και η ταχυτητα του θα είναι πολυ αργή, γύρω στα 40mb/s. Aν παντως το κάνεις με 3 δίσκους θα σου λεγα να κάνεις ένα raid0 και το υπολοιπο σε raid1 (με 2 αντίγραφα δλδ).

Oπως και να χει αν θες να χεις και ένα μικρότερο access time στο raid0, φροντισε να το δημιουργήσεις πρώτα αυτό (δλδ στην αρχή των δίσκων) και μετά το raid1 και πάρε κάτι λιγότερο απο το 10%. Πχ αν πάρεις απο κάθε δίσκο γύρω στα 50γιγα με σύνολο 100γιγα (ή 150 αν βάλεις 3 δίσκους) θα έχεις ένα access time γύρω στα 8,5-9ms απο τα 13-14ms που έχει ο κάθε δίσκος κανονικά, και αν το μικρύνεις λίγο ακομα μπορεις να φτάσεις μέχρι τα 7ms που έχουν οι ραπτορ

Συμφωνώ με όσα λες, αλλά δεν ξεκαθαρίζεις ότι και χωρίς σπαστό raid, δηλαδή με ένα raid volume, αν φτιάξεις μετά δύο partitions, το πρώτο θα έχει τις ίδιες επιδόσεις με το σπαστό.

Link to comment
Share on other sites

Το μισό lab έχει καταλάβει τι έχει σχέση και τι όχι ..εσυ ακομα.

Οι εικονες βλεπεις τι δείχνουν?

Σ Π Α Σ Τ Ο RAID.

Μας δουλευεις μου φενετε.

Και εμενα και τον ChSin7 και τον gznp.

Όχι τις εικόνες δεν μπορώ να τις δω γιατί δεν θυμάμαι ούτε τον κωδικό να μπω ούτε αν έχω κάνει εγγραφή στο παρελθόν.

Το κείμενο διάβασα και δεν βλέπω να αναφέρεις το σπαστό raid, ούτε ότι είναι δυνατόν να γίνουν δύο raid volumes.

Εσύ μας δουλεύεις που μας δίνεις link που θέλει εγγραφή για να δούμε τις εικόνες και επιπλέον μου την είπες αρχικά πρώτος, ενώ αυτά που έγραψα τα έγραψα για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

Αντί να πεις ευχαριστώ, μας λες ότι το ήξερες και όλοι το ξέρουν, ότι είναι το ίδιο αν κάνουμε partitions ή σπαστό raid, από άποψη ταχύτητας στο πρώτο κομμάτι (με partition ή σπαστό).

Και πού το έγραψες αυτό ή που αλλού το είδες γραμμένο?

σαπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τις εικόνες δεν μπορώ να τις δω γιατί δεν θυμάμαι ούτε τον κωδικό να μπω ούτε αν έχω κάνει εγγραφή στο παρελθόν.

...

Εσύ μας δουλεύεις που μας δίνεις link που θέλει εγγραφή για να δούμε τις εικόνες και επιπλέον μου την είπες αρχικά πρώτος, ενώ αυτά που έγραψα τα έγραψα για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

Προβλημα σου αν δεν μπορείς να τα δεις.

Το κείμενο διάβασα και δεν βλέπω να αναφέρεις το σπαστό raid, ούτε ότι είναι δυνατόν να γίνουν δύο raid volumes.

Εκτός οτι το δείχνει στις εικόνες το αναφέρει και στο TIP 2.

Αντί να πεις ευχαριστώ, μας λες ότι το ήξερες και όλοι το ξέρουν, ότι είναι το ίδιο αν κάνουμε partitions ή σπαστό raid, από άποψη ταχύτητας στο πρώτο κομμάτι (με partition ή σπαστό).

Ευχαριστω

Και πού το έγραψες αυτό ή που αλλού το είδες γραμμένο?

Το εκλεψα απο αυτα που ελεγες το 2005-2006-2007 οταν εμεις δεν υπηρχαμε και μας ταιζε η μαμα μας γαλα.

σαπέρα.

Ειλικρινα δεν περιμενα τετοια αντιμετώπιση απο Vip Member.

Τα παντα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Το σπαστό έγκειται στο ότι δεν χρειάζεται να έχεις ένα ολόκληρο δίσκο σε ένα μόνο raid, αλλά μπορείς να βάλεις έναν δίσκο να μετέχει και σε raid0 και σε raid1/5.

ΠΧ όπως είπαν πιο πάνω, έστω 4*640, βάζεις 50gb από τον κάθε ένα σε ένα raid0 και άρα έχεις ένα δίσκο 200gb που βρίσκεται στις περιφέρειες των δίσκων, κοντά στις κεφαλές και είναι πολύ γρήγορος και τα υπόλοιπα τα κάνεις 5αρι για data.

Έχει διαφορά από το να κάνεις όλα μαζί ένα raid0 4*640gb και από τα win να πάρεις ένα partition 200gb. Νομίζω ότι με την πρώτη έχεις σίγουρα το raid στις περιφέρειες, ενώ το άλλο μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις ένα partition στο κέντρο του δίσκου στα Vista και να αφήσεις αφορμάριστο το υπόλοιπο στην περιφέρεια? Σε πάει με σέκτορες, από την αρχή προς το τέλος (κέντρο).

Το raid που φτιάχνεις πρώτο από δύο, πόσο σίγουρος είσαι ότι μπαίνει στην περιφέρεια όλων των δίσκων μιας συστοιχίας?

Λογικά έτσι γίνεται, αλλά φαντάζομαι ότι δεν ξέρεις στα σίγουρα.

Σχετικά με τα πλεονεκτήματα που δίνει το διπλό raid σε σχέση με την ασφάλεια δεδομένων, δεν αναφέρθηκα, ούτε είναι δικός μου ο τίτλος. Αναφέρθηκα καθαρά στο θέμα της ταχύτητας.

Όποιος θέλει και raid 1 ή 5, του δίνεται αυτό το πλεονέκτημα. Εμένα δεν με ενδιαφέρει. Προτιμώ backup μόνο των αρχείων που θεωρώ σημαντικά.

Ειδικά όμως το σπαστό 1ο- "μικρό" (ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός) raid-0 για λειτουργικό, συν 2ο- raid-5 με τέσσερις φθηνούς δίσκους του 1TB, είναι μια καλή λύση.

Στα πλεονεκτήματα θα αναφέρω

1. Ασφάλεια

Τα 3ΤΒ μείον τη χωρητικότητα του raid-0 είναι σχετικά "ασφαλή" (σε εισαγωγικά) σε περίπτωση καταστροφής ενός δίσκου.

2. Ταχύτητα

Το 4Χ raid-0 στην αρχή του δίσκου είναι ταχύτατο.

Στα μειονεκτήματα, θα αναφέρω τα εξής.

1. Απώλεια χωρητικότητας

Χάνεται το 1/4 της χωρητικότητας του κομματιού που είναι σε raid-5 (για τέσσερις δίσκους).

2. Ασφάλεια

Το raid δεν είναι backup. Αν κάνουμε αλλαγές, ή σβήσουμε τα αρχεία ή κολλήσουμε ιό, τα χάσαμε τα αρχεία. Το raid μας καλύπτει μόνο σε περίπτωση καταστροφής ενός δίσκου.

3. Συνεχής λειτουργία

Με το σπαστό raid χάνουμε το πλεονέκτημα του raid-5 για συνεχή λειτουργία, ακόμα και σε περίπτωση καταστροφής ενός δίσκου. Ο λόγος είναι ότι θα χάσουμε το λειτουργικό και θα πρέπει να το επαναφέρουμε από backup.

4. Αξιοπιστία? (ίσως?)

Έχω διαβάσει κάποιες περιπτώσεις όπου οι οδηγοί του raid-5 ήταν αιτία προβλημάτων αξιοπιστίας και corruption (δεν έχω στοιχεία, οπότε αν θέλετε μας λέτε τη δική σας εμπειρία στο θέμα αυτό).

5. Πόροι επεξεργαστή

Το raid-5 τρώει αρκετούς πόρους από τον επεξεργαστή.

6. Αναβάθμιση

Είναι δύσκολο να αναβαθμίσει κανείς αγοράζοντας ένα δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας, διαφορετικής τεχνολογίας ή μεγαλύτερης ταχύτητας. Πρέπει να αγοράσει τέσσερις δίσκους μαζί.

7. Δύσχρηστο

Σε περίπτωση καταστροφής ενός δίσκου, πρέπει να έχουμε κρατήσει backup του λειτουργικού, να βρούμε ποιος δίσκος τα έπαιξε από τους τέσσερις (αλήθεια πώς), να τον αντικαταστήσουμε, να επαναφέρουμε το λειτουργικό και το raid-5. Νομίζω ότι χρειαζόμαστε οδηγό για να τα κάνουμε αυτά και η πιθανότητα να χάσουμε όλα τα δεδομένα δεν είναι μικρή.

Σε περίπτωση αναβάθμισης, πρέπει να αλλάξουμε και τους τέσσερις δίσκους μαζί. Αλλά με ποιο τρόπο θα το κάνουμε, ώστε να ξαναστήσουμε το σπαστό raid, πχ με τέσσερις δίσκους των 2ΤΒ? Εδώ ίσως χρειαστούμε δεύτερο PC.

Η δική μου επιλογή.

Δεν μου αρέσουν οι ιδιαίτερα περίπλοκες καταστάσεις. Προτιμώ να έχω την ελευθερία να αναβαθμίσω σε ότι χωρητικότητα ή τύπο δίσκου θέλω, αγοράζοντας ένα δίσκο τη φορά. Για το λειτουργικό κάνω μια εξαίρεση και βάζω δύο ολόιδιους δίσκους, ώστε να έχω την ταχύτητα που προσφέρει το raid-0.

GeorgeVasil

Sapera είναι χορός που μιμείται την κίνηση του φιδιού. :)

Link to comment
Share on other sites

Τρομάξατε να συννενοηθείτε... μαζί μιλάτε και χώρια καταλαβαίνετε. Μιλάτε για ΣΠΑΣΤΟ RAID (το ότι το γράψατε με κεφαλαία δε σημαίνει ότι αυτομάτως κατάλαβαν όλοι) και ο ένας μιλάει για >1 διαφορετικά RAID στους ίδιους δίσκους ενώ ό άλλος μιλάει για πολλά partitions σε ένα RAID.

ΒΤW, Άνοιξα ένα άλλο thread και ζητάω βοήθεια καθώς αντιμετωπίζω αρκετά από αυτά που λέει ο mariosalice.

Link to comment
Share on other sites

Καλά που με βρήκε ο Πιτσιρίκος στο msn γιατί δεν θα το βλεπα το θέμα...:p

Βρε συ Μάριε, ποια τρυκ λες, μην μπερδεύεσαι!

Το σπαστό RAID-0 που κάνει ο Intel ICH κόβει στην ουσία Partitions στις εξωτερικές (και ταχύτατες) περιοχές των δίσκων της συστοιχίας, ανεβάζοντας τραγικά - επετρεψε μου να πιστευω - τις επιδόσεις σε εκείνο το πρώτο "κομμάτι" του RAID-0.

Έτσι εν τέλει, έχεις τρομερές επιδόσεις για το λειτουργικό και τα προγράμματά σου, μαζί με τις "κλασικές" επιδόσεις για όλα τα υπόλοιπα, στο 2ο (και πιο αργό) τμήμα του RAID-0 που έκανες.

Για το αν η διαφορά είναι αληθινή ή πλασματική, επέτρεψέ μου να πιστεύω το 1ο. Είναι μεγάλη η διαφορά του random access των 6 ms + transfer rates @ 300++ MB/sec, από το κλασικό 8.5-9.0 ms με αντίστοιχο transfer rate.

Να φανταστείς μάλιστα ότι οι Raptor-X (γενικά θορυβώδεις δίσκοι), το "βούλωσαν" όταν ήταν 4 σε συστοιχία τέτοια, γιατί προφανώς ήταν τόσο μικρές οι αποστάσεις που διένυε η κεφαλή, που εκμηδένιζε το θόρυβο ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που επιτέλους μιλάμε στην ουσία του θέματος.

Δεν είπα κάτι διαφορετικό στο πρώτο ποστ, ώστε να βγάλεις το συμπέρασμα ότι μπερδεύομαι.

Το πραγματικό σπαστό RAID είναι ένα τρυκ για να φαίνεται η πραγματική ταχύτητα του δίσκου στο HD Tach και σε άλλα μετροπρογράμματα.

Και το partition, κόβεται στις εξωτερικές (και ταχύτατες) περιοχές των δίσκων της συστοιχίας, και επέτρεψέ μου κι εμένα να πιστεύω ότι ανεβάζει εξίσου τραγικά τις επιδόσεις σε εκείνο το πρώτο "κομμάτι" του RAID-0. Μόνο που δεν φαίνεται στο HDtach και σε άλλα μετροπρογράμματα γιατί μετράνε όλο το δίσκο και όχι το partition. Ίσως αυτό σε μπέρδεψε και νόμιζες ότι είναι ταχύτερο το σπαστό raid-0.

Τόνισα το πιστεύω, γιατί δεν έχω τρόπο να μετρήσω ένα Partition μόνο και να το συγκρίνω με σπαστό RAID-0.

Αν όμως θέλεις, μπορούμε να βρούμε ένα τρόπο να το λύσουμε το θέμα.

Αρκεί να βρούμε κάποια μετροπρογράμματα που να μετράνε πραγματικά μόνο ένα partition και όχι ολόκληρο το δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Χα χα

Αυτή τη στιγμή γράφω σε virtual machine, που έχει Windows Me.

Δυστυχώς δεν τρέχει το HDTach 3. Αλλά τρέχει το HDTach 2.7.

Δείτε τα αποτελέσματα ...

Ο πραγματικός δίσκος όπου γράφονται τα δεδομένα είναι ένας Hitachi 1ΤΒ.

Στις εικόνες φαίνεται πόσο είναι το γραμμένο κομμάτι (1.2GB), που η ταχύτητα είναι μικρή. Το υπόλοιπο είναι εικονικό, γι αυτό δίνει μεγάλη ταχύτητα το HDTach.

Αν μικρύνω τον εικονικό δίσκο στο μέγεθος των πραγματικών δεδομένων που έχουν γραφεί, ίσως έχω ένα μέτρο κατά πόσο το μέγεθος του δίσκου παίζει ρόλο.

Κατά τα άλλα, το έβαλα εδώ ως μεθοδολογία, αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει το ίδιο με Windows XP, σε virtual machine.

Πάντως έχει πλάκα να τρέχει κανείς bench σε vitrual machine.

attachment.php?attachmentid=34013&stc=1&d=1235146052

attachment.php?attachmentid=34015&stc=1&d=1235146249

attachment.php?attachmentid=34014&stc=1&d=1235146073

post-2226-1416073856,7346_thumb.jpg

post-2226-1416073856,7762_thumb.jpg

post-2226-1416073856,8676_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ακούγεται πολύ επίφοβη αυτή η πατέντα της Intel για χρήση σε καθημερινή βάση. Το να κάνεις μια ματσακωνιά για να τρέξεις ένα bench είναι ένα θέμα. Το να στήσεις PC με config AID-0 στην αρχή 4 δίσκων και RAID 5 στο υπόλοιπο, με software controller, απλά πάτε γυρεύοντας.

Δηλαδή στο σύνηθες σενάριο που κατεβάζεις ένα αρχείο στο desktop (στο AID-0 δλδ) και το κάνεις copy στο storage partition, που είναι RAID 5, που να πρωτοδιαβάσει ο δίσκος, που να πρωτογράψει, τι parity να υπολογίσει?

Και μόλις κακαρώσει ο ένας δίσκος, τι κάνεις πετάς επάνω ένα καινούριο και τα κάνει rebuild όλα?

Για μένα (και νομίζω και για κάθε HW controller) το κάθε array πρέπει να έχει τους δικούς του δίσκους και αν υπάρχει AID-0 να έχει επάνω μόνο το OS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.