Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Βήματα για τον nephilim (και όχι μόνο).

1) Εκκινώ τον υπολογιστή από άλλο drive (όχι τον SSD που θέλω να κάνω update).

2) Μπαίνω windows.

3) Παίρνω backup το SSD μου με ότι πρόγραμμα μου αρέσει (Acronis True Image Home, Windows Backup, Norton Ghost).

4) Δεξί κλικ στο My computer και μετά Manage

5) Click στο Disk Management

6) Δεξί κλικ πάνω στο partition του SSD και delete.

7) Δεξί κλικ πάνω στο drive και πατάμε πάνω στο Offline

8) Κλείνω Disk Management

9) Ανοίγουμε OCZ SSD Toolbox. (ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ SSD)

10) Επιλέγουμε το drive μας και πατάμε πανω Tools.

11) Πατάμε πάνω στο firmware update.

12) Κάνουμε το update.

13) Μόλις ολοκληρωθεί το update πατάμε πάνω στο security και μετά πάνω στο secure erase.

14) Μόλις ολοκληρωθεί το secure erase κλείνουμε το toolbox και με δεξί κλικ πάνω στο My Computer πηγαίνουμε στο Manage.

15) Ξαναπηγαίνουμε στο Disk Management. Κάνουμε δεξί κλικ στο drive και click στο Online.

(αν μας εμφανίσει μήνυμα λάθους πατάμε ΟΚ και επαναλαμβάνουμε το βήμα 15)

16) Αν κάτω από το όνομα του drive εμφανίζει Not Initialized, κάνουμε δεξί κλικ και Initialize drive.

17) (OPTIONAL) Κάνουμε shut down τον υπολογιστή και τον βγάζουμε από το ρεύμα (αυτό είναι σε περίπτωση που χρειάζεται για να περαστεί το νέο firmware - δεν το χρειάζονται όλα).

18) Ανοίγουμε πάλι τον υπολογιστή και κάνουμε restore με το πρόγραμμα που επιλέξαμε για το backup.

Σε περίπτωση που δεν θέλετε να κάνετε update μέσα από τα windows ή για κάποιον λόγο δεν γίνεται ακολουθείτε τα βήματα εδώ:

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?99275-NEW!-Bootable-Linux-based-tools-for-OCZ-SSD-s

Link to comment
Share on other sites

Με την αντικατάσταση τί παίζει ? Μήπως μέσα στην ατυχία σου είσαι τυχερός και σου δώσουν Vertex 4 ?

Ήδη πήγε για αντικατάσταση και περιμένω. Ευτυχώς δηλαδή που ήταν εντός εγγύησης. Δεν ξέρω για vertex 4, αλλά αν δεν έχουν ίδιο δίσκο, οφείλουν να μου δώσουν κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Άνετα μπροούν να σε δώσουν τον 128αρι Vertex4. Μην φας παπά και σε δώσουν τον 3, αλλιως ζήτα πίστωση. Απο που τον είχες πάρει ? Ελλάδα?

Γνωρίζω πως να το αντιμετωπίσω, ευχαριστώ πάντως :)

Από Κύπρο τον αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μερικες παλιες μετρήσεις απο τους Vertex3 (120Gb) και μιας που το ΣΚ μπηκαν σε Raid0 (μονο για να έχω ενα εννιαιο volume) πηρα και μερικες ακομα...

Δεν ξέρω αν τα αποτέσματα είναι "καλά" ή "κακά", δεν εχω σημεία αναφοράς αλλωστε, στην πράξη ούτως ή άλλως για τα δικά μου δεδομένα ακόμα και ο Vertex2 που έχω είναι "φυσεκι"...

Σε όλες τις περιπτώσεις οι δισκοι ειναι στις sata3 σε P67, το RAID0 ειναι 200Gb (απο τα 222Gb αν θυμάμαι καλα), 64Κ Stripe...

Οι μονοι μόνοι τους εδωσαν παραπλήσια αποτελέσματα οπότε ποστάρω του ενός.

CrystalMark Μονός και RAID0:

attachment.php?attachmentid=50709&stc=1&d=1339423920attachment.php?attachmentid=50711&stc=1&d=1339423920

ATTO Μονός και RAID0:

attachment.php?attachmentid=50708&stc=1&d=1339423920attachment.php?attachmentid=50710&stc=1&d=1339423920

post-58-1416076317,3604_thumb.jpg

post-58-1416076317,3924_thumb.jpg

post-58-1416076317,4055_thumb.jpg

post-58-1416076317,4186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.