Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

Πάντως το Bios που φοράς έχει : Intel® RAID for SATA - v5.1.2.1002

Από όσο θυμάμαι στα παλιά το ROM ήταν ενιαίο για AHCI και RAID.

Από όσο θυμάμαι σε κάποια φάση από 10.x και μετά έγραφε σε κάποια Release Notes ότι πρέπει να είναι εγκατεστημένη κάποια έκδοση ROM ή νεότερη οπωσδήποτε.

Οπότε αν δε λυθεί ίσως είναι και αυτός ένας λόγος (ICH7R , και αναφέρεται πως είναι για ICH8 upwards αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Καλημερα σε ολους. Εχω εναν V3 εδω και καιρο. Τον ειχα στο pc που παιζω games και δεν ειχα ποτε προβλημα. Αλλαξα καποια πραγματα και τον περασα στο cube που εχω ανοιχτο ολη μερα. Τα windows φυσικα ειναι πανω του. Χτες επειδη ειχα να κανω πολυ καιρο, εκανα format και ξαναπερασα τα παντα. Ηδη 3 φορες ομως, βρισκω το pc να εχει κανει reset και να μην βρισκει με τιποτα τον ssd. Μονο αν το κλεισω τελειως τον ξαναβρισκει και μπαινει στα windows. Reset αν κανω παλι δεν τον βρισκει. Μετα το κλεισιμο και ανοιγμα παει να μπει και μου λεει το κλασικο οτι τα windows δεν εκλεισαν σωστα και αν θελω να μπω normal mode η safe mode. Μπαινω κανονικα. Το bluescreen viewer δεν μου βγαζει τιποτα απολυτως. Εχει κανεις ιδεα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα το bluescreen viewer δεν δειχνει τιποτα απολυτως. Γινεται παντα οταν δεν ειμαι εκει...

Εκανα πρωτα απο ολα bios update. Τα υπολοιπα θα τα κανω σταδιακα για να δω που θα εχω αποτελεσμα. Σκεφτηκα να κανω update και τον ssd αλλα το φοβαμαι μηπως τον παρω στο χερι. Εχει το firmware που ειχε την πρωτη μερα που τον αγορασα. Δεν τον ειχα πειραξει μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μια ερώτηση παίδες. άνοιξα σήμερα το pc και ξαφνικά έχασα 12 gb απο τον ssd agility 3 τον οποίο έχω περσαμένα τα win 7 . ήταν και τα ταελευταία gb του δίσκου και έχω μείνει :slap:.

έχω όλα τα tweeks σύμφωνα με jax και το πισι δούλευε σφαίρα 2 χρόνια σχεδόν και απροβλημάτιστα.

καμιά βοήθεια? 0 gb δείχνει ο σκληρός και το crystal disk info to δείχνει 100% health.

Link to comment
Share on other sites

πες μου τι να κάνω γιατί είμαι άσχετος. μόνο τα άρθρα σου διαβάζω:...:.

μάλλον κάτι έπαθε το λειτουργικό γιατί μου ζήταγε κάτι γνησιότητες και πράσινα άλογα.

μπορείς να με καθοδηγήσεις? μόνο τα tweaks system restore και page file τσέκαρα και είναι οκ

άμα θες το πιστεύεις...κατέβαζε ένα update για το hitman και εξαφάνισε το σκληρό. έσβησα ένα game να ελευθερώσω χώρο και κατέβηκε το update. με το που έκανε το install εμφανίστηκαν τα χαμένα gb..

πες μου τώρα δάσκαλε τι παίχτηκε..

Link to comment
Share on other sites

πες μου τι να κάνω γιατί είμαι άσχετος. μόνο τα άρθρα σου διαβάζω:...:.

μάλλον κάτι έπαθε το λειτουργικό γιατί μου ζήταγε κάτι γνησιότητες και πράσινα άλογα.

μπορείς να με καθοδηγήσεις? μόνο τα tweaks system restore και page file τσέκαρα και είναι οκ

άμα θες το πιστεύεις...κατέβαζε ένα update για το hitman και εξαφάνισε το σκληρό. έσβησα ένα game να ελευθερώσω χώρο και κατέβηκε το update. με το που έκανε το install εμφανίστηκαν τα χαμένα gb..

πες μου τώρα δάσκαλε τι παίχτηκε..

To update για το Hitman λογικά έκανε reserve το χώρο μέχρι να κατέβει. Μόλις κατέβηκε και έγινε install, αποδέσμευσε το χώρο του update και εμφανίστηκαν τα GB.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες. Έπεσε ένας 128άρης vertex4 στα χέρια μου. Γρήγορα και απλά, θέλω link (από το φορουμ) με το τι και πως πρέπει να κάνω για τα σετάρω σωστά τον δίσκο. Θα γίνει μεταφορά του υπάρχοντος συστήματος (64άρια Win7).

Το λειτουργικό είναι σε ένα partition, και σε ένα άλλο (ανάμεσα στα άπειρα), έχω τα προγράμματα που χρησιμοποιώ συνήθως. Μπορώ να τα μεταφέρω σαν 2 ξεχωριστά partitions στον SSD, ή καλύτερα να μεταφέρω μόνο OS partition και μετά να ξανα-εγκαταστήσω τα προγράμματα;

Σύστημα. Q6600, abit Ip35PRO, 5850, 4GB.

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα και απλά, ίσως ένας ολοκληρωμένος και δημοφιλής οδηγός :

Sean's Windows 7 Install & Optimization Guide for SSDs & HDDs

Η περίπτωσή που αναφέρεις είναι λίγο περίεργη, συνήθως χρησιμοποιώ το Acronis True Image ή το EASEUS Todo BAckup, αλλά δεν γνωρίζω πως είναι τα partition σου οπότε δεν ξέρω αν θα πετύχει κάτι από τα 2.

ϊσως καλύτερα να ήταν να έχεις OS & Apps σε ένα partition, clean installation.

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτό Move Windows to SSD with Paragon Migrate OS to SSD 2.0: Review - Geeks to Go! - Free help from tech experts « Geeks to Go! – Free help from tech experts

το υπάρχουν partition στον HDD, χάνεται;

Αν δηλαδή κάτι πάει στραβά κτλ ή για κάποιο λόγο θέλω να ξαναμπουτάρω από τον σκληρό, μπορώ; Βασικά μπορώ να έχω triple boot ας πούμε; (έχω ήδη dual με τα XP)

EDIT: To έκανα με το easyBCD και δουλε'υει μια χαρά.

Λοιπόν. Αν και είμαι με sata2, η διαφορά είναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η.!!!!!!!!!!!

Με BIOS κ άλλες ρυθμίσεις δεν έχω παίξει καθόλου.

EDIT 2: Βασικά...εχμ, όποτε προσπαθώ να μπουτάρω με τον Onchip Controller enables και σε AHCI, μου βγάζει μυνήματα για σφάλματα αμέσως μετά (μαύρη οθόνη, δε βρίσκει το winload.exe λέει, repair disk,κτλ κτλ,)

Link to comment
Share on other sites

Με το Pagefile τι πρέπει να κάνω; Διάβασα ότι καλύτερα να το έχω λίγο. Έτσι από πείπου 6GB που το είχα παλιά, το έβαλα μόνο 1024ΜΒ (πάνω στον SSD), αλλά σήμερα που έβγαλε αυτό:

Close programs to prevent information loss. Your computer is low on memory. Save your files and close these programs:" Then it lists whatever programs are running. At the bottom of the message it says "Windows will only close enough programs to restore needed memory."

28k4x7b.jpg

Με άλλα προγράμματα βέβαια.

Οπότε καλύτερα το ενεργοποιώ; Και είναι καλά να το αφήσω στον SSD ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.