Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

Σε ASUS P7P55D Deluxe πάντως, λέει εδώ ότι έχει λειτουργήσει, με το Raid Rom Intel RAID ROM v11.6.0.1702, όπως δηλώνει εδώ το τυπάκι.

Σε Maximus III Formula πάλι με Intel P55 , πιό πάνω στη λίστα έχει σταματήσει στο Intel RST RAID ROM v11.1.0.1413 κάποιος άλλος χρηστης, αλλά είναι από το Μάρτιο του 2012 η προσπάθεια....

Καλό θα ήταν να το ψάξεις περαιτέρω...

Το Raid Rom που έχει χρησιμοποιηθεί πιό πάνω στην P7P55D είναι μονταρισμένο και θα το βρείς εδώ με κόκκινα γράμματα, πιο συγκεκριμένα σε αυτό το link .

ολα πηγαν καλα με τη μοντα στο p55 socket με το ανεπισημο βιος Intel RAID ROM v11.6.0.1702 :) !!

στην maximus extreme III και πλεον υποστηριζει επισημα και το trim στο raid !! :clap:

θελω να ευχαριστησω τον [MENTION=5217]felix[/MENTION] για το link που μου εδωσε !!

και τον [MENTION=51]jax7480[/MENTION] για το τροπο το πως να ελεγχουμε το αν δουλευει το trim !!

σκρινακι απο το νεο πλεον Intel RAID ROM v11.6.0.1702 στη maximus extreme !!

100_3251.jpg

εγινε και η συστοιχια μεσα στο raid bios !!

100_3260.jpg

και ο τελικος ελεγχος με το προγραματακι WinHex !!

περισσοτερα εδω στο review του jaco SSD RAID0 RoundUp 2012

FGJYGJY.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Ωραίος, χαίρομαι ιδιαίτερα που το σύστημά σου είναι φρέσκο και το ότι χαίρεσαι και εσύ!!! :T:

Αν μπορείς πόσταρε και ένα AS-SSD με το καινούριο ROM και τί drivers έχεις βάλει.

Λέγεται πως τις καλύτερες επιδόσεις έχουν οι 11.2 .

Aν σου είναι εύκολο, δοκίμασε και το TRIMCheck που πόσταρα πιό πάνω

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, χαίρομαι ιδιαίτερα που το σύστημά σου είναι φρέσκο και το ότι χαίρεσαι και εσύ!!! :T:

Αν μπορείς πόσταρε και ένα AS-SSD με το καινούριο ROM και τί drivers έχεις βάλει.

Λέγεται πως τις καλύτερες επιδόσεις έχουν οι 11.2 .

Aν σου είναι εύκολο, δοκίμασε και το TRIMCheck που πόσταρα πιό πάνω

οριστε 2x vertex 2 60 >stripe size 16k< με intel rst drivers 11.7.0.1013 !!

nvnv.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενδιαφέρον...

Gene V 1604 bios με το OROM 11.6.0.1702 (raid0 trim support), εγκατάσταση τελευταιων intel chipset drivers και Intel RST 11.7.0.1013. Δύο Vertex3 120GB σε RAID0 και ενας Samsung 830 256Gb. Προς το παρόν μονο ο Samsung εχει Win7 64b το raid0 αδειο.

Στο πανελάκι της Intel φαίνεται οτι "λείπει" η επιλογή Enable για το "Write-back cache option" για το RAID0. By default ειναι Disabled απλα η απιλογη Enable/Activate ή οτι αλλο επρεπε να υπάρχει απλά δεν υπάρχει...καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Στο πανελάκι της Intel φαίνεται οτι "λείπει" η επιλογή Enable για το "Write-back cache option" για το RAID0. By default ειναι Disabled απλα η απιλογη Enable/Activate ή οτι αλλο επρεπε να υπάρχει απλά δεν υπάρχει...καμιά ιδέα?

OK, τικ στο Turn off windows write cache buffer flushing απο Device Manager και εμφανιζεται και το enable στο πανελ του IRST. solved...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πρόλαβα. Μου έχει τύχει άπειρες φορές. Η λύση όπως είπες...

Δεν πειραζει Ζάζο, βασικα ειμαι λακαμάς γιατι στο πανελ της intel ακριβώς εκει που λειπει το enable εχει bubble info και εχει και την "λυση"...μαμώ τα γεράματα μου, λολ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Eχω ενα Vertex 2 και θελω να τον κανω erase, αλλα εχω ηδη windows 8 σε αλλο δισκο.

Οποτε, πως μπορω να το κανω μεσα απο Windows? Eχετε να μου υποδειξετε tutorial;

Ocz toolbox

Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο

Από τη στιγμή που έχεις περασμένο το λειτουργικό σε άλλο δίσκο δεν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα,ειναι λογικο ενας vertex 3 μετα απο secure erase και καινουρια εγκατασταση να ειναι αρκετα πιο αργος απο οτι ηταν καινουριος πριν απο 1 χρονο?

εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει?

(το τριμ ειναι ενεργοποιημενο..)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτά πως σας φαίνονται? Είναι vertex 3 60gb μητρικη giagabyte a75 ud4h.

http://s1327.photobucket.com/user/elpatron669/media/ssd/crystalmark_zps4efb9316.png.html

http://s1327.photobucket.com/user/elpatron669/media/ssd/as-ssd-benchOCZ-VERTEX3SAT21320135-53-02mumu_zpsa569a0f5.png.html

Είναι σε sata 3 με ahci.

as-ssd-benchOCZ-VERTEX3SAT21320135-53-02mumu_zpsa569a0f5.png.htmlcrystalmark_zps4efb9316.png.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

Συγχαρητιρια για το πολυ ωραιο και κατατοπιστικο φορουμ εχει γινει πολυ ωραια δουλεια.

Αποφασισα να παρω και εγω τον πρωτο μου ssd, εναν vertex 4 128GB, για να δωσω λιγο ζωη στο σχετικα παλιο μου σύστημα, ενος intel quad core.

Περα απο τα διαφορα και περίπλοκα tweaks απλα για να τρεχει απροβλημάτιστα το συστημα, εαν απλα βαλω τον ssd αλλαξω το sata mode σε AHCI θα ειμαι ενταξει?

και μετα να κανω φορματ στον παλιο δισκο και να ξαναπεράσω τα win8.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

Συγχαρητιρια για το πολυ ωραιο και κατατοπιστικο φορουμ εχει γινει πολυ ωραια δουλεια.

Αποφασισα να παρω και εγω τον πρωτο μου ssd, εναν vertex 4 128GB, για να δωσω λιγο ζωη στο σχετικα παλιο μου σύστημα, ενος intel quad core.

Περα απο τα διαφορα και περίπλοκα tweaks απλα για να τρεχει απροβλημάτιστα το συστημα, εαν απλα βαλω τον ssd αλλαξω το sata mode σε AHCI θα ειμαι ενταξει?

και μετα να κανω φορματ στον παλιο δισκο και να ξαναπεράσω τα win8.

Ένα πράγμα απαγορεύεται να λειτουργεί όταν έχεις SSD εγκατεστημένο σε υπολογιστή. Το defrag. Όλα τα υπόλοιπα είναι tweakings τα οποία δίνουν ελάχιστη απόδοση παραπάνω. Το defrag όμως μειώνει τη ζωή λειτουργίας του.

Αν βάλεις επάνω του Windows 8, τότε το defrag θα απενεργοποιηθεί αυτόματα. Αν βάλεις 7αρια, τότε πρέπει να το κλείσεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Win 8 εχω και τωρα, αυτα θα βαλω και μετα.

Σε διάφορους οδηγους διαβαζω οτι πρεπει λεει να βγαλεις ολες τις συσκευές που εχεις πριν εγκαταστήσεις τα win μηπως εγκατασταθει το boot sector σε αλλο δισκο. Πρεπει να ακολουθήσω αυτη την διαδικασια?

Επισης εαν χρειαζεται αναβαθμιση firmware θα σβηστουν τα δεδομενα που εχει?

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα Win 8 εχω και τωρα, αυτα θα βαλω και μετα.

Σε διάφορους οδηγους διαβαζω οτι πρεπει λεει να βγαλεις ολες τις συσκευές που εχεις πριν εγκαταστήσεις τα win μηπως εγκατασταθει το boot sector σε αλλο δισκο. Πρεπει να ακολουθήσω αυτη την διαδικασια?

Επισης εαν χρειαζεται αναβαθμιση firmware θα σβηστουν τα δεδομενα που εχει?

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Σε πρώτη φάση βάλε τον ως δεύτερο πάνω στο σύστημά σου και αναβάθμισε το firmware όσο είναι κενός, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις μετά που θα τον γεμίσεις.

Κατά τα άλλα, αν είναι να κάνεις φρέσκια εγκατάσταση Win 8 (που είναι και το καλύτερο), αν αφαιρέσεις δίσκους με άλλα εγκατεστημένα συστήματα δε θα χρειαστεί να σκέφτεσαι αν θέλεις να στήσεις multiboot. Απλά όταν τελειώσεις τη φρέσκια εγκατάσταση, συνδέεις και τον παλιό σου δίσκο και αντιγράφεις τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει να στησω multiboot ενα λειτουργικο θελω να εχω.

Οποτε τον βαζω πανω σαν δευτερο κανω update firmware εαν χρειάζεται και μετα μπαινω στο setup των win8 κανω φορματ τον παλιο C: και κανω εγκατασταση στον SSD σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.