Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Ο δίσκος είναι δώρο οποτε μια χαρά μου ήρθε. Άσε που η διαφορες είναι τεράστιες στο άνοιξε - κλείσε , εγκατάστασης κτλπ.

Δυστυχώς δεν κρατεισα την μέτρηση, μιας και αναγκαστικά να τους βγάλω σχεδόν αμέσως τους drivers. Αλλα θα κάνω μια απόπειρα να τους ξαναπεράσω γιατί ο δίσκος με μερικά προγράμματα έπεσαι παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα είναι το λιγότερο απαράδεκτα.

Το λειτουργικό είναι Windows XP ή 7;

Σε ποια θύρα έχεις τον SSD;

Αν έχεις Windows 7, τα High performance settings είναι ενεργοποιημένα μέσα στο power management;

Η cache είναι ενεργοποιημένη;

Επίσης και τα 2 screenshot που έχεις δώσει είναι με τους drivers της Intel.

Link to comment
Share on other sites

Τους Οδηγούς στο Πρώτο screenshot τους είχα βγάλει. Ίσως τις μητρικής ?

Γνωστης δυστυχως δεν είμαι και όπως έγραψα η ρύθμισης έγιναν σύνφωνα με της ρύθμισης που δίνει ο τυπος εδω Sean's Windows 7 Install & Optimization Guide for SSDs & HDDs

Ναι Win 7 64bit εχω. Θυρα SATA I

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική η επένδυση σε σατα3 αν δεν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις σύντομα.

Δεν θα δεις διαφορές με το ματι..

Τι ακριβως εννοεις λεγοντας πως "ειναι η υπερβολικη η επενδυση σε σατα3" ?

Καταρχην η διαφορα τιμως μεταξυ σατα2 και σατα3 ειναι απειροελαχιστες (της ταξης του 10% +/-), οποτε απο αποψη τιμης ειναι σιγουρα προτιμοτερο καποιος να αγορασει σατα3 drive τωρα παρα σατα2

Δευτερον, ο SSD ειναι ενα εξαρτημα του συστηματος το οποιο κρατας και σε επομενες αναβαθμισεις, εκτος και εαν ειναι πολυ μικρος και θελησεις αργοτερα μεγαλυτερο drive

Επιπροσθετως, θεμα να υπαρξει σατα4 αμεσα δεν υπαρχει, οποτε για τα επομενα χρονια ειναι καλυμενος

Σε αντιθεση με ενα drive sata2 το οποιο στην επομενη αναβαθμιση, θα ειναι αισθητα χαμηλοτερων επιδοσεων και θα ειναι καλο να αλλαχτει (λογο σατα3)

Ως εκ τουτου, το θεμα δεν ειναι το αν θα δει διαφορες με το υπαρχον συστημα του ή ποσο αμεσα θα αναβαθμιστει, αλλα το εαν υπαρχει ξοημα στο να παρει καποιος τωρα σατα2 δισκο, παρα μονο εαν και εφοσον βρει καποια φοβερη προσφορα με ακρως δελεαστικη τιμη, για προσορινη λυση :victory:

Θυρα SATA I

Υποθετω πως εννοεις οτι ο δισκος ειναι συνδεδεμενος στην πρωτη σατα θυρα της μητρικης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλημέρα,

Eχθές με ένα φίλο κάναμε εγκατάσταση αυτόν τον δίσκο πρώτη φορα που έβαλα SSD. Η τιμές που βλέπω σε σχέση με αλλα παιδεία είναι δραματικές τι λάθος έχουμε κάνει.

Test%2520ssd.JPG

Xρησιμοποιήσαμε αυτόν τον οδηγό για την εγκατάσταση του δίσκου.

Sean's Windows 7 Install & Optimization Guide for SSDs & HDDs

Aκόμα δεν έχω εγκαταστήσει προγράμματα οποτε βασικά είναι άδειος.

Win 7 64bit, Asus P5QDeluxe, 2Quad CPU Q8200, Ram 8.00 GB

Tο είδα και με έβαλε σε σκέψεις. Είναι δυνατόν SATA 3 SSD 128αρης σε socket 775 να εμφανίζει καλύτερα νούμερα από SSD 256αρη σε socket 1366 ?:suicide::suicide::suicide:

Μήπως τα προγράμματα αυτά τελικά δεν είναι αξιόπιστα ή ακόμα και ο 28αρης Vertex 4 είναι καλύτερος από τον 256αρη Samsung ?

post-6376-1416076786,8338_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tο είδα και με έβαλε σε σκέψεις. Είναι δυνατόν SATA 3 SSD 128αρης σε socket 775 να εμφανίζει καλύτερα νούμερα από SSD 256αρη σε socket 1366 ?:suicide::suicide::suicide:

Μήπως τα προγράμματα αυτά τελικά δεν είναι αξιόπιστα ή ακόμα και ο 28αρης Vertex 4 είναι καλύτερος από τον 256αρη Samsung ?

Εξαρτάται πως μετράει το κάθε πρόγραμμα.

Επίσης η Asus P5Q Deluxe και η P6T Deluxe V2 που έχεις εσύ, έχουν τον ίδιο ICH controller, τον ICH10R. Άρα άκυρη η σύγκριση της πλατφόρμας, η σύγκριση είναι με ίδιο controller, άρα σωστή. Επίσης ο Vertex 4 είναι πιο γρήγορος από τον Samsung 830 τουλάχιστον στα ίδια GB.

Link to comment
Share on other sites

Tο είδα και με έβαλε σε σκέψεις. Είναι δυνατόν SATA 3 SSD 128αρης σε socket 775 να εμφανίζει καλύτερα νούμερα από SSD 256αρη σε socket 1366 ?:suicide::suicide::suicide:

Μήπως τα προγράμματα αυτά τελικά δεν είναι αξιόπιστα ή ακόμα και ο 28αρης Vertex 4 είναι καλύτερος από τον 256αρη Samsung ?

Τι σχεση εχει το Socket ?

Kαι οι 2 ειναι σε SATA 3 Gb/s ports, οπότε παίζουν ρόλο οι SSD, τι κοντρόλλερ έχουν, αν είναι με τους σωστούς drivers, αν έχεις ή όχι ενεργοποιημένα τα power saving modes για τον επεξεργαστή σου (C1 C6 Speedstep κ άλλες τέτοιες επιλογές), αν είσαι Overclocked ή Default από επεξεργαστή κλπ...

O 830 είναι μια γενιά πίσω από τον Vertex 4 και γενικά δεν είχε κ τα τρελλά writes. Σε αίσθηση κ καθημερινή χρήση δεν πρέπει να έχουν κάποια αισθητή ή εύκολα αντιλιπτή διαφορά.

Επίσης, τα νούμερά σου μου φαίνονται νορμάλ, ποιό είναι ακριβώς το θέμα ?

EDIT :

Jaxx = Typing Junkie ή εγώ έχασα κάθε αίσθηση του χρόνου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Επανερχομαι για αλλη μια φορα γιατι αντιμετωπιζω προβλημα με το Vertex 3 ο οποιος ειναι δευτερο RMA (η πρωτη αντικατασταση πεθανε μολις τον παρελαβα και τον εβαλα πανω για εγκατασταση windows) σε αντικατασταση του Vertex 2 που ειχα και απεβιωσε δυστυχως μετα απο 1,5 χρονο που επαιζε αψογα.

Αντιμετωπιζα τα γνωστα στα φορουμ της ocz freeze στο λειτουργικο, ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Ειπα δεν πειραζει ετσι και αλλιως ειχα σκοπο να αλλαξω μηχανημα.

Αλλαξα συνθεση Η/Υ και εστησα χτες συγκεκριμενα ενα i5-3470, Asrock z77 pro4-M, 8GB Geil Rip jaws @ 1600Mhz.

Προσπαθουσα ολη μερα να περασω λειτουργικο και δεν τα καταφερνω με τιποτα.Κολλαει στη κατασταση expanding windows ειτε τα περναω με DVD ειτε με USB Flash.

Το bios της Asrock αναβαθμισα πρωτο πρωτο μεσω του UEFI. Στο Vertex 3 εκανα πριν περασω οτιδηποτε firmware update απο το 2,15 στο 2,25 οπως και secure erase.

Στο bios ειναι ως Solid state disk και με ενεργοποιημενο AHCI. Δοκιμασα και με IDE mode αλλα παλι τα ιδια δεν μπαινουν με τιποτα τα windows.

Δοκιμασα να κανω εγκατασταση σε HDD και ολα παιζουν καλα.

Εχω ανοιξει ηδη ενα thread στο OCZ forum και ετοιμαζομαι να το ξαναστειλω για RMA οπως φαινεται για τεταρτη φορα.

Αλλο ενα ενδεχομενο που σκεφτομαι ειναι να παρω καποιον αλλο που να μην εχει sandforce controller και να μην ειναι OCZ , ισως καποιο Samsung 830 ο οποιος εχει αλλο controller μηπως και σωθω.

Εχω απογοητευτει εντελως με την OCZ και με τον Sandforce ασχετα εαν ο παλαιοτερος δεν μου ειχε βγαλει ποτε προβλημα.

Ευχαριστω και ελπιζω να μην κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αξιζει μια αλλαγη απο vertex 4 σε vector? Η σε καθημερινη χρήση-games δεν θα δούμε καμια διαφορα?

Προφανώς είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. Γνώμη μου είναι ότι σε φυσιολογική χρήση (από 1 χρήστη) θα δυσκολευτείς πολύ να δεις διαφορά. Αν δε φορτώσεις IOPS με καμιά βάση δεδομένων και πολλούς χρήστες, σχεδόν δε σε απασχολεί ούτε το transfer rate. Σε καθημερινή χρήση (σε δίσκο λειτουργικού συστήματος) δυσκολεύομαι να καταλάβω διαφορά ανάμεσα σε Χ25 και Vertex 3.

Οπότε, αν δεν έχεις ήδη SSD, πάρε τον καλύτερο που μπορείς. Αν έχεις Vertex 4, προσπέρνα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.