Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

και τωρα το χαος ο παλιος μου Vertex 3 σε laptop 6 ετιας φιλου που ειχε 4200 hdd........σαν να αλλαξα laptop

[MENTION=11414]christaras[/MENTION].

Άλλαξε το firmware αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Στο 2.15 δεν δούλευε σωστά το TRIM. Βάλε το τελευταίο 2.25.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=11414]christaras[/MENTION].

Άλλαξε το firmware αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Στο 2.15 δεν δούλευε σωστά το TRIM. Βάλε το τελευταίο 2.25.

το προσπαθησα αλλα μου εβγαζε error ουτε erase δεν μου εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το linux bootcd που δίνει η OCZ.

http://www.ocztechnology.com/files/ssd_tools/PC_BootableTools_v4.3.zip

Οδηγίες εδώ:

NEW!! - OCZ Bootable Toolbox - PC Edition

Πάρε image του drive πρώτα. Και καλό θα είναι να έχεις το laptop συνδεμένο στον router του internet με καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολους

περασα τους τελευταιους intel και πλεον ο η/υ θελει 23 απο 13 δευτερ να ανοιξει.

Ξαναπερασα τους παλιους και ο χρονος δεν πεφτει καθολου,τι μπορει να φταιει?

jax7480 μηπως μπορεις να βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ένα As ssd bench με τον καινούργιο μου 840pro 256Gb σε SATA II 3Gb/s controller:

samsung840pro256asssdbe.jpg

Είναι λογικά τα νούμερα για sata 3gb/s ή είναι πεσμένος;

:computer::computer: Δες το δικο μου που βρησκεται..αν εισαι πεσμενος τοτε εγω ειμαι γκρεμησμενος....και οι δυο με sata 2!!!!!

post-7941-1416077005,7867_thumb.jpg

:tomato::tomato::rant:

Link to comment
Share on other sites

:computer::computer: Δες το δικο μου που βρησκεται..αν εισαι πεσμενος τοτε εγω ειμαι γκρεμησμενος....και οι δυο με sata 2!!!!!

[ATTACH]54359[/ATTACH]

:tomato::tomato::rant:

Eισαι σε ide mode για αυτο και τα χαμηλα νουμερα.

Αν εχει επιλογη η μητικη σου για ahci ενεργοποιησε την (αφου εχεις κανει ηδη εγκατασταση θελει πρωτα μια-δυο αλλαγες σχετικα με αυτο στην registry)και θα δεις διαφορες..

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια αν μπορεις γιατι δεν εχω ασχοληθει και πολυ με SSD!!! Παντος ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα μεταξυ τους!!Μεσο Bios θα βρω αυην την επιλογη???

http://www.thelab.gr/1062781873-post32.html

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια αν μπορεις γιατι δεν εχω ασχοληθει και πολυ με SSD!!! Παντος ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα μεταξυ τους!!Μεσο Bios θα βρω αυην την επιλογη???

Ναι στο BIOS είναι η επιλογή. Κάνε πρώτα την αλλαγή στην registry και μετά άλλαξέ το στο BIOS. Αλλιώς δεν θα μπαίνεις στα 7.

Επίσης μετά εγώ πέρασα και το τελευταίο Intel Rapid Storage Technology (http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=3449&DwnldID=22194&keyword=intel+rapid+storage+technology+%28Intel+RST%29〈=eng) επειδή είχα intel controller. Στο δικό σου δεν ξέρω τι έχεις. Λογικά και σε AMD κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zαχο για ριξε καμμια ιδεα ρε συ σε win 8 τωρα αμα στησω raid 0 σε intel sata 2 controler ic10-r θα εχω Τrim με την maximus extreme ΙΙΙ [p55 socket] εχει βγει κατι για υποστηριξη η θα κανουμε secure erase καθε 3 και λιγο :confused:!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ASUS P7P55D Deluxe πάντως, λέει εδώ ότι έχει λειτουργήσει, με το Raid Rom Intel RAID ROM v11.6.0.1702, όπως δηλώνει εδώ το τυπάκι.

Σε Maximus III Formula πάλι με Intel P55 , πιό πάνω στη λίστα έχει σταματήσει στο Intel RST RAID ROM v11.1.0.1413 κάποιος άλλος χρηστης, αλλά είναι από το Μάρτιο του 2012 η προσπάθεια....

Καλό θα ήταν να το ψάξεις περαιτέρω...

Το Raid Rom που έχει χρησιμοποιηθεί πιό πάνω στην P7P55D είναι μονταρισμένο και θα το βρείς εδώ με κόκκινα γράμματα, πιο συγκεκριμένα σε αυτό το link .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους έχουν προβλήματα με την εγκατάσταση drivers με τον αυτόματο τρόπο,

μπορούν να κάνουν την εγκατάσταση με τον τρόπο που φαίνεται στο παρακάτο link..

To πέτυχα τυχαία και είναι πολύ κατατοπιστικό και με εικόνες :

DooRules Intel Driver Installation Guide with Pics

Επίσης για όσους αναρωτιούνται αν δουλεύει το TRIM ( όχι αν απλά είναι ενεργοποιημένο) βρήκα την παρακάτω εφαρμογή που το ελέγχει :

Trim Check

Απλά το κάνετε copy στο δίσκο που θέλετε να τσεκάρετε για TRIM και το τρέχετε από εκεί.

Αφού τρέξει την πρώτη φορά, το κλείνετε ακολουθώντας τις οδηγίες και περιμένετε από 15sec έως 5 λεπτά.

Κατόπιν το ξανατρέχετε και σας γράφει μετά από τον έλεγχο που κάνει, αν λειτουργεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.