Jump to content



Αξιολόγηση - Reputation


DJD

Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Ανεκτικοί δεν είναι σωστό imo. Απλά πρέπει να έχουμε την αυτογνωσία και να είμαστε αντικειμενικοί οταν δίνουμε ή λαμβάνουμε αρνητική ή θετική αξιολόγιση απο κάποιον.

Γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο το να παίρνουμε αρνητική για κάτι που γράψαμε και ηταν .... αλλά να μην πλακώνουν όλοι και δίνουν + για πόστ έτσι και έτσι, ή για να το παίξει καλός στους άλλους. Χειρότερο είναι αυτό.

Βλέπεις χαζομάρα; Κατέκρινε τη αν νομίζεις οτι έχεις το δικαίωμα και είσαι σίγουρος οτι κατάλαβες επαρκώς αυτό που αναφέρει ο άλλος.

Βλέπεις Αξιόλογο πόστ. Επικρότησε την προσπάθεια του άλλου αλλά μην δίνεις ανεξέλεγχτα για να παραμείνει αντικειμενική η αξιολόγιση.

Link to comment
Share on other sites

:hehe: (στο από πάνω thank:p)

imo κ μόνο που το συζητάμε τόσο σημαίνει ότι κάποιοι το πιστεύουν κ κάποιοι του δίνουν σημασία... απλά εγώ απορώ γτ δεν είναι αυτονόητο σε όλους ότι ο καθένας έχει δικό του μέτρο... δλδ κάποιος θα εντυπωσιαστεί σε διαφορετική συχνότητα από ένα ποστ, ή θα παραδεχτεί τη βοήθεια με ένα thanks σε άλλη συχνότητα από έναν άλλο... το ίδιο κ για αυτόν που λαμβάνει... άλλος θα ψωνιστεί κ άλλος θα μείνει αδιάφορος αφού έτσι κ αλλιώς τόσο καιρό μπορεί να έδινε βοηθητικά ποστ ασχέτως που δεν υπήρχαν τα thanks, νομίζω όλοι έχουμε μια γνώμη για τους άλλους χωρίς να κοιτάμε το rep...

από τη στιγμή που δεν έχει προσβλητικό χαρακτήρα, είναι για μένα μόνο στα πλαίσια των mod να κυνηγάνε silently τις καταχρήσεις (ας τα βρούνε με τους admin για την έξτρα αγγαρεία:p...), εμείς σα χρήστες δεν έχουμε νομίζω κ μεγάλο λόγο, όποιος θέλει το χρησιμοποιεί, όποιος θέλει όχι... no big deal, δε θα πάρει κανείς κανα φράγκο παραπάνω, ούτε θα σκοράρει πιο πολλές γκόμενες με κάμποσα thanks παραπάνω... τα μεταξύ μας μετράνε...

Link to comment
Share on other sites

:hehe: (στο από πάνω thank:p)

imo κ μόνο που το συζητάμε τόσο σημαίνει ότι κάποιοι το πιστεύουν κ κάποιοι του δίνουν σημασία... απλά εγώ απορώ γτ δεν είναι αυτονόητο σε όλους ότι ο καθένας έχει δικό του μέτρο... δλδ κάποιος θα εντυπωσιαστεί σε διαφορετική συχνότητα από ένα ποστ, ή θα παραδεχτεί τη βοήθεια με ένα thanks σε άλλη συχνότητα από έναν άλλο... το ίδιο κ για αυτόν που λαμβάνει... άλλος θα ψωνιστεί κ άλλος θα μείνει αδιάφορος αφού έτσι κ αλλιώς τόσο καιρό μπορεί να έδινε βοηθητικά ποστ ασχέτως που δεν υπήρχαν τα thanks, νομίζω όλοι έχουμε μια γνώμη για τους άλλους χωρίς να κοιτάμε το rep...

από τη στιγμή που δεν έχει προσβλητικό χαρακτήρα, είναι για μένα μόνο στα πλαίσια των mod να κυνηγάνε silently τις καταχρήσεις (ας τα βρούνε με τους admin για την έξτρα αγγαρεία:p...), εμείς σα χρήστες δεν έχουμε νομίζω κ μεγάλο λόγο, όποιος θέλει το χρησιμοποιεί, όποιος θέλει όχι... no big deal, δε θα πάρει κανείς κανα φράγκο παραπάνω, ούτε θα σκοράρει πιο πολλές γκόμενες με κάμποσα thanks παραπάνω... τα μεταξύ μας μετράνε...

Ακριβως!!! Συμφωνω απολυτα με τον φιλο μας.........

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί τα έχω καταλάβει ανάποδα?

μάλιστα και οι πόντοι με το thumb-up είναι λιγότεροι απο ότι με την αξιολόγηση

Θοδωρή το ένα είναι Thanks....ευχαριστώ για κάτι χρήσιμο.....το άλλο είναι εγκρίνω συμφωνώ.....

σε ένα review θα βάλεις Thanks....όχι εγκρίνω συμφωνώ.....

σε μια σωστή άποψη που τη συμμερίζεσαι θα βάλεις εγκρίνω/συμφωνώ και οχι Thanks.....γι αυτό λέω οτι ακόμα οι περισσότεροι είναι μπερδεμένοι.

Link to comment
Share on other sites

@fragma http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062610883&postcount=31

γιατί να στο στείλω σε π.μ.?

θα στα πω εδώ χύμα.

δεν χρειαζότανε το post σου

δεν μου αρέσουν οι υποδείξεις από μέλη προς μέλη

γράφεις κάτι που για μένα είναι αυτονόητο

και το βρίσκω ειρωνικό και εριστικό.

Γιάυτο και σε κατακρίνω .

Επίσης να ενημερώσω τους αναγνώστες του φόρουμ

πως απο εδώ και στο εξής δίπλα σε κάθε αξιολόγηση θα

1.γράφω έκθεση αιτολόγησης. (μα αυτό είναι post,τότε τι την κάναμε την αξιολόγηση?)

2.θα αναφέρω ξεκάθαρα πως ξύπνησα...

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το ένα είναι Thanks....ευχαριστώ για κάτι χρήσιμο.....το άλλο είναι εγκρίνω συμφωνώ.....

σε ένα review θα βάλεις Thanks....όχι εγκρίνω συμφωνώ.....

σε μια σωστή άποψη που τη συμμερίζεσαι θα βάλεις εγκρίνω/συμφωνώ και οχι Thanks.....γι αυτό λέω οτι ακόμα οι περισσότεροι είναι μπερδεμένοι.

προσωπικά αξιολόγηση σε μήνυμα θα βάλω δύσκολα

όχι επειδή συμφωνώ μόνο αλλά και επειδή ο άλλος έκανε κόπο να γράψει κάτι και να το αξίζει

το ευχαριστώ μπορείς κάλλιστα να δώσεις και επειδή συμφωνείς,

είναι και καταλληλότερο με τους πόντους που δίνει κατα τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

@fragma http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062610883&postcount=31

γιατί να στο στείλω σε π.μ.?

θα στα πω εδώ χύμα.

δεν χρειαζότανε το post σου

δεν μου αρέσουν οι υποδείξεις από μέλη προς μέλη

γράφεις κάτι που για μένα είναι αυτονόητο

και το βρίσκω ειρωνικό και εριστικό.

Γιάυτο και σε κατακρίνω .

Επίσης να ενημερώσω τους αναγνώστες του φόρουμ

πως απο εδώ και στο εξής δίπλα σε κάθε αξιολόγηση θα

1.γράφω έκθεση αιτολόγησης. (μα αυτό είναι post,τότε τι την κάναμε την αξιολόγηση?)

2.θα αναφέρω ξεκάθαρα πως ξύπνησα...

α) αν για σένα είναι αυτονόητο μπορείς να το προσπεράσεις. γιατί κάποιον άλλον μπορεί να τον βοήθησε όπως τον mech και τον pontium.

β) δεν ήταν υπόδειξη αλλά μια κατά την άποψή μου επεξήγηση του πως αντιλαμβάνομαι το σύστημα αξιολόγησης.

ειρωνικό και εριστικό που προσπάθησα να επεξηγήσω το σύστημα?αν είναι δυνατόν αυτό που διαβάζω......

1)δεν είπα να γράψει κανείς έκθεση......αλλά όχι και αιτιολογίσεις του στυλ....."είναι περιττό,δε χρειαζότανε".

γράψε λοιπόν από κάτω τι χρειαζότανε.......

2)....ουδέν σχόλιον.

για τα 1 και 2 διακρίνω ειρωνεία από τη μεριά σου χωρίς να έχω δώσει έναυσμα για κάτι τέτοιο........το μόνο που προσπάθησα είναι να ξεκαθαρίσω κατά πως αντιλαμβάνομαι το μπέρδεμα με το σύστημα αξιολόγησης.....

εάν έρχεσαι λοιπόν και μου κριτικάρεις αρνητικά ακόμα και την όρεξη για διάλογο στο μπέρδεμα τότε δεν έχω να περιμένω κάτι ουσιαστικό και εποικοδομητικό στην κουβέντα μαζί σου.

προσωπικά αξιολόγηση σε μήνυμα θα βάλω δύσκολα

όχι επειδή συμφωνώ μόνο αλλά και επειδή ο άλλος έκανε κόπο να γράψει κάτι και να το αξίζει

το ευχαριστώ μπορείς κάλλιστα να δώσεις και επειδή συμφωνείς,

είναι και καταλληλότερο με τους πόντους που δίνει κατα τη γνώμη μου

νομίζω οτί πρέπει η Δ.Ο. να μας επεξηγήσει καλύτερα με παραδείγματα γιατί μάλλον απέχουμε πολύ ακόμα στο να το κατανοήσουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτί πρέπει η Δ.Ο. να μας επεξηγήσει καλύτερα με παραδείγματα γιατί μάλλον απέχουμε πολύ ακόμα στο να το κατανοήσουμε.:)

δυστυχώς ότι και να κάνει η ΔΟ κάποιοι θα πατάνε τα κουμπάκια χωρίς λόγο και ουσία

πάντως θα με ενδιέφερε μια "επίσημη" άποψη

Link to comment
Share on other sites

με ενα μαχαιρι μπορεις να κοψεις το ψωμι αλλα υπαρχουν και καποιοι που θα σκοτωσουν με αυτο. αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταργηθουν τα μαχαιρια ή να μαθουμε να τα χρησιμοποιουμε σωστα ;;)

Link to comment
Share on other sites

προφανώς φίλε μου να μάθουμε να τα χρησημοποιούμε, αλλά για να γίνει αυτο, πρέπει να θέλουμε, κ κατι τέτοιο δεν το βλέπω..αντίθετα, διαβαζω ποστ του στυλ, "γιατι με εκανε αρνητικη βαθμολογηση κυριε αντμιν" κ μην ξεχνάς την περίπτωση απο το παλήκαρι που ειχε δυο λογαριασμούς, και εκανε thanks στον εαυτο του..γενικότερα, δεν διαφωνω με το όλο συστημα, άλλωστε δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, απλά νομιζω οτι θα πρεπει να σκεφτόμαστε καλά τα thanks or groan που βαζουμε..άλλα πιστεύω οτι πολύς κόσμος το παιρνει πολύ αψηφιστα..αυτή ειναι η άποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο forum έχει παρατηρηθεί ότι ο οποιοσδήποτε αέρας αλλαγής, προκαλεί συντονισμένες αντιδράσεις και ξεσηκωμούς... είτε αυτό είναι το χρώμα του forum, είτε είναι το reputation, είτε κάποιο χριστ. παιχνίδι, θα ξεσηκωθούν πολλοί και θα γίνει πανικός... δεν νομίζω να γίνεται αλλού σε τόσο έντονο βαθμό...

Προσωπικά αν ήταν δικό μου το forum, δεν είναι ότι δεν θα σεβόμουν τους άλλους, αλλά κάποια πράγματα θα τα έκανα όπως ήθελα εγώ, γιατί 1, είναι ο κόπος μου και το μεράκι μου, 2, η ανανέωση/αναβάθμιση πρέπει να θεωρείται συστηματικά απαραίτητη, 3,αφού δουλεύει στον υπόλοιπο κόσμο, γιατί να μην δουλέψει και εδώ...? Είναι μια αλλαγή, τι να γίνει δηλαδή... δεν είναι ούτε το τέλος του κόσμου, ούτε θα δημιουργηθούν δύο τάξεις χρηστών, ούτε θα γίνει "ξεκαθάρισμα"... ένα option την vB είναι, το οποίο σε άλλα forum πχ το αγνοούν και πλήρως... δεν κρίνει τον υπάλληλο του μήνα...

Ούλα συνήθεια είναι... ούτε εμένα μου άρεσε πχ το χρώμα όταν είχε αλλάξει, αλλά οκ τι να κάνουμε, θα το συνήθιζα... το ίδιο και με το rep... δώστε λίγο χρόνο και σκεφτείτε ότι δεν ξεκινάει με κακό σκοπό, τώρα αν κάποιοι δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όπως πρέπει, εν καιρό θα βρεθεί φάρμακο και γι' αυτούς...

Πάντως είναι απίστευτα ενοχλητικό, ένα option το οποίο δουλεύει παγκοσμίως εδώ και χρόνια, να θέλει ειδική μεταχείρηση και εφαρμογή σε ένα ελληνικό τεχνολογικό forum... :mad:

Τι άλλο να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιοι θεωρούν ότι επειδή υπάρχει πλέον η αξιολόγηση, πρέπει να τη χρησιμοποιούν παντού και συνεχώς, σαν να είναι υποχρεωμένοι να αξιολογούν τα πάντα. Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι

α) όταν κάποιος δίνει thumbs down/αρνητικό μέσα σε κάποιο τόπικ, θα πρέπει να πει και κάτι για να υποστηρίξει την άποψή του και να εξηγήσει γιατί δε συμφωνεί με κάτι (δε μιλάω για ποστ τύπου "omfg lol!!" που όλοι καταλαβαίνουμε γιατί πήραν την αρνητική αξιολόγηση). Αλλιώς ποιος ο λόγος του να αξιολογούμε αρνητικά; Το "δε συμφωνώ με αυτό που λες" είναι τελείως ανούσιο, είναι απαραίτητη και η άλλη άποψη για να σταθεί.

β) δεν είναι "ορθό" να μπαίνουν κάποιοι σε ένα τόπικ, να μοιράζουν παντού τις αξιολογήσεις και να φεύγουν. Ανοίγω τα active topics και βλέπω στα περισσότερα συγκεκριμένα άτομα να έχουν περάσει σαν σίφουνες και να αφήνουν thumbs up/down και συνήθως κανένα σχόλιο. Δηλαδή δεν είναι δουλειά του χρήστη να ελέγχει τα πάντα, αυτό το κάνουν οι moderators. Καλοδεχούμενη η αξιολόγηση σε καίρια σημεία αλλά όχι παντού και πάντα. Καταντάει κουραστικό και δεν προσφέρει κάτι, νομίζω ο καθένας σε κάθε τόπικ με τα μισά ποστ που υποστηρίζουν μια άποψη θα συμφωνεί και με τα άλλα μισά που υποστηρίζουν άλλη, θα διαφωνεί. Δεν υπάρχει λόγος να τα αξιολογούμε όοολα τα ποστ.

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά το φαινόμενο αυτό με την αξιολόγηση και τον χαμό δεν το έχω ξαναδεί σε φόρουμ :upside: Ίσως επειδή είναι ακόμα καινούριο "φρούτο" στο Lab να είναι έτσι, αλλά κάποιοι δείχνουν υπέρμετρο ζήλο να αξιολογήσουν τους συμφορουμίτες τους! :D Η αξιολόγηση πιστεύω είναι ένα εργαλείο, το οποίο πρέπει να χρησιμοποιείται σωστά και με μέτρο, όχι ακατάσχετα, ώστε να βοηθάει και όχι να μπερδεύει. Είναι όπως το ρεύμα στο overclock, αν δώσεις λίγο/με μέτρο θα σε βοηθήσει να πας πιο ψηλά, αν δώσεις όμως πολύ, μάλλον θα κάνεις ζημιά...!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που δεν το έχει δει-προσέξει σε άλλα forum (πλην των "γνωστών")?

Oχι δεν εισαι ο μονος,σε αλλα μονο το thanks εχω δει.Απ'οσο βλεπω εχει γινει μεγαλος ντορος για αυτα τα groans και τσακωνονται ο ενας με τον αλλον.:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν κατι...δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα θα το πω....

Θα ηταν ασχημη ιδεα, να εχουν το δικαιωμα του Τhanks και του Groan μελη με αριθμο ποστ πανω απο 600-700 τι λετε?

Ωστε να εχουν παρει τον ''αερα'' του φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν κατι...δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα θα το πω....

Θα ηταν ασχημη ιδεα, να εχουν το δικαιωμα του Τhanks και του Groan μελη με αριθμο ποστ πανω απο 600-700 τι λετε?

Ωστε να εχουν παρει τον ''αερα'' του φορουμ...

Θα ήταν απόλυτα σωστό αυτό που λες αν ποσότητα = ποιότητα.

Δυστυχώς δεν μπορεί να ισχύει αυτό (σε κανένα forum φαντάζομαι) και θα έχουμε περιπτώσεις που κάποιος με 1000+ post από τα οποία τα μισά θα είναι αρλούμπες θα έχει παραπάνω δικαιώματα από κάποιον για παράδειγμα που έχει μόνο 30-50 και θα είναι σωστός και ευγενικός και θα έχει βοηθήσει και 4-5 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.