Jump to content



Αξιολόγηση - Reputation


DJD

Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Βασικά άλλη μία παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω είναι η αξιολόγηση, να είναι μεν δυνατή παντού, αλλά να επηρεάζει το rep μόνο σε υποforum σχετικά με το αντικείμενο του site. Δηλαδή στο "Παζάρι" δεν βρίσκω γιατί να μετράει, ή πχ στα "off topic", ή το παρόν υποforum. :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, η καρτα παιζει ρολο στο rep?

Γιατι αποτι καταλαβα ειναι παντα συστημενες....και αυτο αρχιζει και με ενοχλει ιδιαιτερα σε σημειο που θα αρχισω να αντιδρω..

τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι μου λέει ότι δικαίωμα :T::TD: θα έχουν σε λίγο καιρό όσοι είναι 4* μήνες γραμμένοι ή/και έχουν 150* posts και πάνω

(* βάλτε ότι νουμερα θέλετε)

Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Απλο σενάριο: Γραφεται κάποιος, αντιμετοπίζει πρόβλημα με τον Η/Υ του, ποστάρει, γιατί να μην μπορεί να ευχαριστησει αυτόν/τους που τον βοήθησαν ?

Το ότι γραφτηκε καποιος εχτες δεν λέει και πολλά, εγς παρακολουθουσα το TheLab.gr καθημερινά χωρίς να γραφτώ για χρόνια πριν την εγραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

το rep πρέπει να είναι free

νομίζω και με τις αγγελίες που δοκιμάστηκε το 300+ post και εξάμηνο

δεν βγήκε τίποτα...

γεμίσαμε όχι π.μ. σε μένα στο φίλο μου που το δίνει.

τι νόημα είχε ο αρχικός περιορισμός τότε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να μπεί κάποιος περιορισμός.

Με τις αγγελίες έλεγε ο άλλος pm στον τάδε, με το :T: και το :TD: δεν μπορεί να γίνει.

Αλλά επειδή καλός ή κακός δεν είμαστε ώριμοι σαν κοινωνία για ελεύθερη κριτική σε όλους και όλα, τότε πρέπει ή να καταργηθεί ή να μπουν σοβαροί περιορισμοί...(για μένα 6μήνο και 300 post).

Για όσους δεν έχουν τα απαιτούμενα post και χρόνο στο forum, τότε μπορούν να πουν ένα κανονικό ευχαριστώ αν θέλουν και αργά ή γρήγορα θα έχουν και αρκετά post για να το κάνουν με εικονίδια...

Στο κάτω κάτω δεν είναι απαραίτητο να λέμε την γνώμη μας για ότι θέλουμε, αλλά κυρίως να συμμετάσχουμε στο forum ενεργά.

My 2 cent (Πάντα ήθελα να το πώ αυτό:upside:)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μέτρο αλα xtremesystems πιστεύω θα είναι αρκετό.

Αν κάποιος χρήστης πιστεύετε ότι "εκμεταλλεύεται" το σύστημα, το χρησιμοποιεί λανθασμένα επίτηδες ( πρώτα ένα warning δηλαδή ), ή προμοτάρει φίλο του κλπ, να κάνουνε report οι users στους admins, και αν οι admins το βρίσκουνε σωστό να του κόβουνε την δυνατότητα χρήσης του rep system.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με αφορμή αυτό το γεγονός πρέπει να σκεφτούμε το εξής.

Το rep system βοηθά στο να βλέπουμε ποιές δημοσιεύσεις είχαν απήχηση και ποιές όχι. Κατ΄επέκταση ποιός χρήστης γράφει λογικά και ποιός 'ό,τι να ναι'.

Αυτό όμως δεν χρειάζεται να γίνει αυτοσκοπός.

Δεν χρειάζεται να μετρούνται αυτά τα Points. Μας νοιάζει να υπάρχει ποιότητα.

Το να έχω στον Πίνακα ελέγχου μια λίστα με άτομα που είπαν ευχαριστώ είναι ωραίο αλλά θα χάσουμε το μέτρο και το νόημα.

Μήπως απλά να υπήρχε το σύστημα αλλά να μην μετριέται, να μην παίζει ρόλο πέρα απο το να βλέπουμε στο εκάστοτε θέμα ποιά άποψη ήταν βαρυσήμαντη ή δημοφιλής;

Απλά λέω.

Link to comment
Share on other sites

1. Οι κακόφημοι έχουν πέραση στις γυναίκες.

2. Σε καμιά απάντηση, κανενός, δεν έχω πάει πάνω από το rep του και να δω πόσο το έχει, ώστε για να αποφασίσω αν αυτό που λέει είναι σωστό ή όχι... δηλαδή καλύτερος είναι αυτός με το μεγαλύτερο...? rep εννοώ πάντα... μην παρεξηγηθούμε...

3. Βλέπω τι γίνεται και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κουνήσω το κεφάλι... μέχρι στιγμής προτιμώ το γέλιο...

4. Επιμένω στην +1/-1 λογική, αλλιώς θα ρίξουμε πολύ γέλιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να ασχολούμαστε με το πόσο rep έχει ο καθένας. Αλλά στο κάθε θέμα, ποιού την απάντηση εκτίμησαν περισσότερο οι άλλοι χρήστες. Δεν νομίζω ότι πολύς κόσμος ασχολείται με το πόσο μεγάλη την έχει ο εκάστοτε χρήστης (την rep εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.