Jump to content



Αξιολόγηση - Reputation


DJD

Recommended Posts

Όντως, ουσιαστικά αυτό που ζητείται από τα μέλη είναι μεταξύ τους να είναι τυπικοί και με μυνήματα γεμάτα καλοπιστικές φατσούλες.

Προσωπικά δεν το βλέπω έτσι. Το ιδανικό θα ήταν να μην σκεφτόμαστε ότι αξιολογούμαστε και απλά να συνεχίσουμε να συμπεριφερόμαστε όπως κάναμε πάντα. Σε βάθος χρόνου, το σύστημα θα μπορέσει να προσφέρει. Σαφώς και μέσα σε ένα μήνα δεν θα φανούν αποτελέσματα, αλλά μετά από ένα χρόνο πχ, θα έχει διαμορφωθεί μια εικόνα.

μπαινει ενα νεο μελος και ρωταει κατι για μια υδροψυξη λ.χ.

θα παρει 3 διαφορετικες απαντησεις

με το συστημα αυτο μπορει να τσεκαρει εαν αυτος που του απαντα

εχει γνωση επι του θεματος

Όχι μόνο αυτό, αλλά ακόμα και αν έχει δεχτεί το post που του απαντά θετικές από άτομα που έχουν δείξει ότι ξέρουν, θα καταλάβει ότι αυτό που διαβάζει έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι σωστό.

Πάντως, προσωπικά με το να μην σας γνωρίζω ακόμα (αν και πάνω κάτω έχω "καταλάβει" μερικούς), βρίσκω αρκετά βοηθητικό το να βλέπω posts στα οποία συμφωνούν αρκετά άτομα, γιατί αυτά τα posts αποκτούν μεγαλύτερη βαρύτητα. Έτσι, όταν "scanάρω" γρήγορα κάποια θέματα (για εξοικονόμηση χρόνου), μπορώ να εστιάσω σε συγκεκριμένα μόνο posts, τα οποία έχουν το περισσότερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

άμα πέφτει warn από το team του lab, γιατί επηρρεάζεται το reputation? επιπρόσθετα γιατί δεν δείχνει ποιος επέβαλε το warn?

άμα το reputation είναι community driven δεν είναι λίγο παράλογο να είναι στην δραστική επιρροή των mods/admin πέραν της χρήσης των thumb-up/down κουμπιών?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο warn και ποιο reputation από την ομάδα μας;

Δεν το έπιασα με την "δραστική επιρροή των mods/admins". Θες να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

Αν καταλαβα καλα λεει..αν ενα μελος τα παει καλα με το reputation και καπου γινει μια στραβη και παρει ενα warn το οποιο ακολουθειτε εστω απο ενα ban....αυτο σημαινει οτι εχει επιπτωση και στην αξιολογηση του ??

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ακόμα δεν κατάλαβα τι γίνεται αλλά μου ζητήθηκε να ρωτήσω εδώ...

Στην σελίδα του προφίλ βλέπω 2 αξιολογήσεις (μεταξύ άλλων): Μια που έχει ΓΚΡΙ icon, και δεν έχει σχόλιο, και μια με ΚΟΚΚΙΝΟ icon που αντί του "Thanked Post" ή του αρνητικού, έχει μια ολόκληρη πρόταση. Το rep μου πήγε από 11 στο 0 αν και αυτό ενδέχεται να ήταν από λάθος γιατί με την διευρεύνηση έστρωσε.

Το ακόμα πιο παράξενο είναι ότι αυτές οι 2 αξιολογήσεις δεν φαίνονται στο post που αφορούν, εγώ τις βλέπω μόνο μέσω της σελίδας του προφιλ.

Οπότε οι βασική ερώτηση είναι, τι είδους αξιολόγηση είναι αυτή, τι σημαίνει και πως την κάνουμε.

Επίσης ένα request, όταν έχουμε τέτοιες αξιολογήσεις, ας φαίνεται σας παρακαλώ ποιος την έκανε (μιας και δεν φαίνεται στο post το ίδιο)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για τα :TD:

Όπως δεν είναι ωραίο να δίνεις αστυνομική εξουσία σε συμπολίτες σου έτσι δεν είναι ωραίο και να δίνεις το "όπλο" της αρνητικής κριτικής σε συμφορουμίτες. Για παράδειγμα σε περίπτωση σπαμαρισματος ο μόνος που θα πρέπει να επαναφέρει την τάξη είναι ο moderator.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα :TD: θα δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα απ' όσα θα λύσουν.

Σταύρος.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα :TD: θα δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα απ' όσα θα λύσουν.

Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά όταν χρησιμοποιείται μόνο και μόνο επειδή απλά διαφωνούμε (έχω δει τέτοια περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα :TD: θα δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα απ' όσα θα λύσουν.

Σταύρος.

Ξαναλέω ότι για 15 περίπου μέρες ακόμα η αξιολόγηση θα τρέχει πιλοτικά και μετά θα αποφασίσουμε πως θα το κρατήσουμε. Προσωπικά ούτε εμένα μου αρέσει πως χρησιμοποιείται το :TD: για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να υπάρχει το :T:, από την άποψη ότι είναι σα να λες "+1" ή "όντως" ή "συμφωνώ" ή "πες τα μεγάλε", αλλά μάλλον θα πρέπει να αλλάξει από "ευχαριστώ" και να γίνει κάτι από τα προηγούμενα...

Επίσης το :TD: δεν χρειάζεται...

Τέλος, δεν θα τα υπολόγιζα στο reputation το :T: ή το :TD: γιατί δεν έχει νόημα με τον τρόπο που έχει χρησιμοποιηθεί μέχρι στιγμής...

Aν νιώθει κάποιος να πει κάτι καλό για κάποιον, ας το κάνει με το reputation.gif και ας γράψει και τον λόγο... αυτό ας μετρήσει στο reputation και είναι και πιο ουσιαστικό, γιατί δίνεις στο άλλο την δυνατότητα να πει το λόγο αλλά και επίσης σε αναγκάζει να μπεις στην διαδικασία αυτή, που σημαίνει ότι αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

jesus τι γκαβός που είμαι...

σε αναφορά του προηγούμενου πόστ μου προφανώς η δεύτερη αξιολόγηση ήταν

reputation.gif...

οπότε εξακολουθώ να μην ξέρω τι ήταν η πρώτη (κενή) αξιολόγηση με το reputation_balance.gif

γενικά τείνω να συμφωνήσω με τα λεγόμενα του jaco, όντως το thumbsup.gif θα μπορούσε να είναι +1 και το thumbsdown.gif -1 εκφράζοντας έτσι περισσότερο την αξία του ποστ και όχι του συγγραφέα του ποστ

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μην κάνετε ότι δε θέλετε να σας κάνουν, και επιπροσθέτως σταματήστε να ασχολείστε με τις αξιολογήσεις και φερθείτε όπως θα θέλατε να σας φέρονται. Απλή συνταγή που φέρνει πάντα την επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται?Ειχα "δεν ηταν καλο παιδι στο παρελθον" και τωρα εχω "μπορει να ελπιζει μονο σε βελτιωση" η κατι παρομοιο,εν τω μεταξυ δεν ξερω πως,γιατι δεν εχω πολυκαταλαβει?δηλαδη αυτη η αλλαγη προεκυψε απο ενα Groam που παιζει να μου εκανε καποιος?Αν ναι πως μπορω να μαθω σε ποιο θεμα με εκανε η ποιος... ? αααα σε λιγο θα φαμε και ban απο τα gromas:suicide:

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ αμα δεις που μου τα εκαναν,δηλαδη λες και ειπα τιποτα φοβερο οταν εγραψα "ενδιαφερον" για το case ενος και με εκαναν 4 ατομα groam.hmmm ωραιο επαγγελμα,θα το σκευτω και εγω στο μελλον,σιγα να μην σκασω ;)

thx παντως

(ναι τωρα θα φαω 5 groams) κλασσικα χεχε:upside:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται?Ειχα "δεν ηταν καλο παιδι στο παρελθον" και τωρα εχω "μπορει να ελπιζει μονο σε βελτιωση" η κατι παρομοιο,εν τω μεταξυ δεν ξερω πως,γιατι δεν εχω πολυκαταλαβει?δηλαδη αυτη η αλλαγη προεκυψε απο ενα Groam που παιζει να μου εκανε καποιος?Αν ναι πως μπορω να μαθω σε ποιο θεμα με εκανε η ποιος... ? αααα σε λιγο θα φαμε και ban απο τα gromas:suicide:

Έχεις κάτι spamoid posts που κάποιοι σε τίμησαν :D

Εντάξει τώρα να κάνεις post "ααα ok" στο thread show us your case είναι ολίγον τι spam

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ αμα δεις που μου τα εκαναν,δηλαδη λες και ειπα τιποτα φοβερο οταν εγραψα "ενδιαφερον" για το case ενος και με εκαναν 4 ατομα groam.hmmm ωραιο επαγγελμα,θα το σκευτω και εγω στο μελλον,σιγα να μην σκασω ;)

thx παντως

(ναι τωρα θα φαω 5 groams) κλασσικα χεχε:upside:

Κοίτα, συνήθως τις δημοσιεύσεις τις κάνουμε όταν έχουμε να πούμε κάτι το οποίο θα κρατήσει τη "φλόγα της συζήτησης" - αν με εννοάς. Το "ενδιαφέρον" χωρίς να προσθέσεις κάποιο σχόλιο ή ερώτηση, προφανώς δε προσφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.