Jump to content



Αξιολόγηση - Reputation


DJD

Recommended Posts

Όπως προείπα το νέο σύστημα θα δουλέψει αρκεί να το χρησιμοποιήσουμε με σύνεση.

Είναι όντως κάτι νέο και είμαι σίγουρος οτι 9 στους 10 (κυρίως τα παλιά μέλη) είναι ακόμα διστακτικοί.

Νομίζω όμως οτι υπερβάλλετε με το να το "φοβάστε". Η αξιολόγηση και η συμμετοχή στο σύστημα δεν είναι υποχρεωτική είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο βαθμό.

Ας ξεκινήσει ο καθένας να πειραματίζεται με αξιολογήσεις σε εύκολα προς αξιολόγηση θέματα (reviews,how-to's) και ας αφήσει εκτός στην αρχή τα "ζόρικα" που διαφαίνονται flame spam καταστάσεις.

Δεν χρειάζεται μεμιάς να κάθεστε απίκο σε κάθε ποστ και να σπάτε το κεφάλι σας με την αξιολόγηση που πρέπει να κάνετε. Εξάλλου για τις κλασσικές ασχήμιες υπάρχει και το κουμπί report.

Σιγά Σιγά και θα το συνηθίσουμε.:turn:

Υ.Γ. και σε αυτό που λέει ο DJD για υποστήριξη από τους παλιούς έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

δε φοβαται κανενας τπτ.

θα ειχε ουσια το συστημα αυτο αν πχ ετρωγε καποιο μελος ασχημη κριτικη πχ απο 5 διαφορετικα ατομα για λογους spam και επαιρνε κιτρινη καρτα αυτοματα.

Τοτε ναι , ετσι θα διωρθωθουν καπως τα πραγματα

Αν ο σκοπος σας ειναι να πολεμησετε αυτες τις περιπτωσεις.

Τωρα δε πα να εχεις -50 η +5000 το ιδιο πραγμα ειναι.

Το μονο που αλλαζει ειναι το κοκκινακι

Link to comment
Share on other sites

Gomar-ούλη μη μιλάς μόνο για σένα.Εσύ μπορεί να μη "φοβάσαι"......και σίγουρα η λέξη φόβος για την αξιολόγηση δεν την έγραψα με την έννοια "απειλή μαστίγιου" (παλιές καλές εποχές :hehe: ).

Νομίζω οτι προτρέχεις πάντως και έχεις αρνητική προδιάθεση έστω να το δοκιμάσεις. Δε λέω, σεβαστές οι αντιρρήσεις σου αλλά χαλάρωσε:p

Ο χρόνος και η διάθεση όλων μας για το πως θα χρησιμοποιείται θα δείξει εάν τελικά είναι για καλό.piece:neo:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα σοβαρολογείς ή απλά λέμε για να λέμε; Όλοι μπορούν να σε κρίνουν σε μια κοινότητα, ποιος είσαι; Ο πάπας κι έχεις το αλάθητο; Όπως εμείς (οι admins και mods) μπορούμε να κρίνουμε αν ένα post πρέπει να μένει ή όχι, έτσι κι ο κόσμος μπορεί να κρίνει το post και να αποφασίσει αν του αρέσει ή όχι.

Και δε μπορώ να καταλάβω τι φοβάστε ακριβώς. Μη σας κακολογήσει κανείς; Ειδικά από τα παλιά μέλη περίμενα την υποστήριξη.

Φυσικά και σοβαρολογώ και δεν λέω απλά για να λέω. Ξεκίνησες ένα thread και σου λέω τη γνώμη μου. Προσωπικά δεν θέλω να κρίνω ούτε να κριθώ από κανέναν χωρίς να τον ξέρω - με ξέρει, απλά πατώντας ένα κουμπί. Αν διαφωνώ με κάποιον υπάρχουν πιο "σπαθάτοι" τρόποι για να του το δείξω - εκφράσω. Και δεν είμαι ούτε ο πάπας ούτε φοβάμαι μην με κακολογήσει κάποιος.

Αν δεν κάνω λάθος συμμετέχω τόσα χρόνια σε ένα τεχνολογικό forum και θέλω να παραμείνει έτσι.

Την θυμωμένη αντίδρασή σου δεν την κατάλαβα. Ποιός σου είπε ότι είναι δεδομένο ότι θα συμφωνήσω μαζί σου;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι το βλεπετε στραβα...

δεν ειναι διαγωνισμος

ουτε υποχρεωτικη η χρηση του

καλο ειναι να χρησιμοποιειται μονο οπου το σηκωνει η περισταση

μπαινει ενα νεο μελος και ρωταει κατι για μια υδροψυξη λ.χ.

θα παρει 3 διαφορετικες απαντησεις

με το συστημα αυτο μπορει να τσεκαρει εαν αυτος που του απαντα

εχει γνωση επι του θεματος

ή αν απλα εχει μπει για πλακα για να πει το μακρυ και το κοντο του

και ενδεχομενως οι συμβουλες του ειναι για τα μπαζα

επισης δινει την δυνατοτητα σε αυτους που παρακολουθουν το θεμα

να επιβραβευσουν αυτον που βοηθα ενεργα

και να επισημανουν σ'αυτον που ποσταρει για να ποσταρει

οτι εαν συνεχισει ετσι , θα στιγματιστει

και σε λιγο κανεις δεν θα τον παιρνει στα σοβαρα

ισως κανει και μερικους να το σκεφτονται ξανα πριν ποσταρουν

και αλλους να αποκτησουν νεα διαθεση για να βοηθησουν

εγω το εγκρινω 100% παντως

Και εαν προκυψει οποιαδηποτε λανθασμενη χρηση του στο μελλον

θα ευθυνομαστε εμεις οι ιδιοι και μονο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τώρα τι αλλάζει στο περιεχόμενο και τον προσανατολισμό του φόρουμ ;

Θα στο θέσω απλά. Αν εγώ π.χ. για κάποιο λόγο δεν σε γουστάρω και σου ρίξω ένα :TD:, εσύ δεν θα κάτσεις να ασχοληθείς για το πως και το γιατί και δεν θα σφυρίξεις στους φίλους σου να μου το ανταποδώσουν; Ε λοιπόν θεωρώ ότι θα υπάρξει ένας φαύλος κύκλος που μόνο αποπροσανατολισμό από το χαρακτήρα του forum μπορεί να οδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο θέσω απλά. Αν εγώ π.χ. για κάποιο λόγο δεν σε γουστάρω και σου ρίξω ένα :TD:, εσύ δεν θα κάτσεις να ασχοληθείς για το πως και το γιατί και δεν θα σφυρίξεις στους φίλους σου να μου το ανταποδώσουν; Ε λοιπόν θεωρώ ότι θα υπάρξει ένας φαύλος κύκλος που μόνο αποπροσανατολισμό από το χαρακτήρα του forum μπορεί να οδηγήσει.

προσωπικά πιστεύω πως αυτό που περιγράφεις είναι τρόπος αντιμετώπισης ενός παιδιού του δημοτικού. σε μια κοινότητα με 10.000+ μέλη δεν νομίζω πως λειτουργούν όλοι έτσι και δεν έχουν παρουσιασθεί τέτοια δείγματα από την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου. ακόμη και τέτοιοι όμως να υπάρχουν δεν θα είναι και πολύ δύσκολο να εντοπιστούν και να απομονωθούν ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα στο θέσω απλά. Αν εγώ π.χ. για κάποιο λόγο δεν σε γουστάρω και σου ρίξω ένα :TD:, εσύ δεν θα κάτσεις να ασχοληθείς για το πως και το γιατί και δεν θα σφυρίξεις στους φίλους σου να μου το ανταποδώσουν; Ε λοιπόν θεωρώ ότι θα υπάρξει ένας φαύλος κύκλος που μόνο αποπροσανατολισμό από το χαρακτήρα του forum μπορεί να οδηγήσει.

αν μου ρίξεις :TD: επειδή δε με γουστάρεις θα σου γυρίσει μπούμερανγκ....εάν εγώ που έφαγα το :TD: το έφαγα γιατί όντως έγραψα χαζομάρες σε ένα ποστ θα δαγκωθώ και δεν θα υπάρξει επόμενη φορά που θα ποστάρω πριν σκεφτώ καλύτερα τι γράφω και εάν είναι το ποστ άξιο προς ανάγνωση.

ξαναλέω οτι είναι σημαντικό να χρησιμοποιηθεί με σύνεση και υπομονή.......αν τώρα κάποιος πέσει με τα μούτρα να ρίχνει :TD: με την πρώτη ευκαιρία θα στιγματιστεί μόνος του.

συνεχίζω να πιστεύω οτι δίνεται παραπάνω σημασία από ότι πρέπει.......

μέτρο φιλτραρίσματος και ανόδου της ποιότητας του forum είναι....όχι μπαμπούλας και ξεκατίνιασμα μεταξύ των μελών.......εκτός εάν η προδιάθεση των περισσότερων είναι να το βλέπετε έτσι. Στο χέρι μας είναι να γίνει εργαλείο αλληλοκάλυψης/αλληλοβοήθειας και όχι όπλο ανταγωνισμού και κλίκας.:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε, αλλά οι παλαιοί είναι αυτοί κυρίως που φωνάζουν ότι έχει αυξηθεί το spam και τα ανούσια post. Κι αυτό είναι μία μορφή λύσης.

Όπως ξαναείπα, τρέχει σε πιλοτικό στάδιο, αν δε το γουστάρουμε θα το βγάλουμε, αλλά αφήστε να το δοκιμάσουμε το ρημάδι πρώτα!

Mεταξυ μας τωρα, (μην το πεις παραεξω) το σπαμ σε αυτο το φορουμ ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ !

Εκτος και αν εννοεις σπαμ τα θεματα τυπου "ΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ 20.000 ευρω",

τα οποια δεν ειναι σπαμ αλλα βλακεια...

@κοπριτης

Αυτο που λες δεν ειναι φορουμ αλλα το wickipedia....

Link to comment
Share on other sites

Mεταξυ μας τωρα, (μην το πεις παραεξω) το σπαμ σε αυτο το φορουμ ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ !

Εκτος και αν εννοεις σπαμ τα θεματα τυπου "ΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ 20.000 ευρω",

τα οποια δεν ειναι σπαμ αλλα βλακεια...

ανύπαρκτο όχι αλλά σε σχέση με άλλα fora ναι.......η μέρα με τη νύχτα.αλλά δε παύει να αυξάνεται όσο αυξάνονται τα νέα μέλη.

το προλαμβάνειν είναι προτιμότερο του θεραπεύειν.

Link to comment
Share on other sites

Georgesod με συγχωρείς για το ύφος μου, απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση τo post σου.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, ο haya και ο φάρμας με κάλυψαν απόλυτα (και πρέπει να είναι η πρώτη φορά στα χρονικά :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Georgesod με συγχωρείς για το ύφος μου, απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση τo post σου.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, ο haya και ο φάρμας με κάλυψαν απόλυτα (και πρέπει να είναι η πρώτη φορά στα χρονικά :hehe:)

να πα να ρίξεις κανα συμφωνώ και :T: αν σε κάλυψα και να ξεχάσεις τις εύκολες λύσεις ευχαριστίας.....υποστήριξε την καινοτομία σου:hehe:

Link to comment
Share on other sites

ανύπαρκτο όχι αλλά σε σχέση με άλλα fora ναι.......η μέρα με τη νύχτα.αλλά δε παύει να αυξάνεται όσο αυξάνονται τα νέα μέλη.

το προλαμβάνειν είναι προτιμότερο του θεραπεύειν.

To θεμα ειναι το εξης. Το σπαμ εχει 2 οψεις.

Η μια ειναι η γνωστη κακια οψη !!! Το φορουμ γινεται μπαχαλο και γεμιζει εμοτικον και μπουρδες !!!

Η αλλη λεει το εξης. Τα μελη γνωριζονται, δημιουργειται οικειοτητα φιλιες

και σε ενα περιβαλλον σαν του λαμπ αυτο θα ηταν καλο.

Σε φορουμ με οχηματα

πανε εκδρομες καφεδες, βολτες.... Εδω δεν εχω δει καμια συναντηση.... :nono:

Υπαρχουμ μερικα μελη που λογω προσωπικης ενασχολησης τα ξερουν ολοι,

και υπαρχει και ο enzo με τα 50 ποστ, που δεν τον ξερει κανεις παροτι παρακολουθει

τα τεκτενομενα απο το 2006....

Το τι θα κανετε ειναι δικο σας θεμα, δεν πληρωνω εγω τον σερβερ :upside:

αλλα καλο ειναι να ακουγονται και οι αποψεις των πιο ανενεργων....

Link to comment
Share on other sites

να πα να ρίξεις κανα συμφωνώ και :T: αν σε κάλυψα και να ξεχάσεις τις εύκολες λύσεις ευχαριστίας.....υποστήριξε την καινοτομία σου:hehe:

Άντε ρε :T: - λάγνε :hehe:

( ps εντάξει δουλεύει και η φάτσα προς τα κάτω :p :P :p )

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι το εξης. Το σπαμ εχει 2 οψεις.

Η μια ειναι η γνωστη κακια οψη !!! Το φορουμ γινεται μπαχαλο και γεμιζει εμοτικον και μπουρδες !!!

Η αλλη λεει το εξης. Τα μελη γνωριζονται, δημιουργειται οικειοτητα φιλιες

και σε ενα περιβαλλον σαν του λαμπ αυτο θα ηταν καλο.

Σε φορουμ με οχηματα

πανε εκδρομες καφεδες, βολτες.... Εδω δεν εχω δει καμια συναντηση.... :nono:

Υπαρχουμ μερικα μελη που λογω προσωπικης ενασχολησης τα ξερουν ολοι,

και υπαρχει και ο enzo με τα 50 ποστ, που δεν τον ξερει κανεις παροτι παρακολουθει

τα τεκτενομενα απο το 2006....

Το τι θα κανετε ειναι δικο σας θεμα, δεν πληρωνω εγω τον σερβερ :upside:

αλλα καλο ειναι να ακουγονται και οι αποψεις των πιο ανενεργων....

Εννοείται ότι θέλουμε να ακούμε όλες τις απόψεις όταν είναι με σωστά δομημένα επιχειρήματα.

Κι είμαστε υπέρ του φιλικού κλίματος, πάντα είμασταν, έχουμε κατηγορηθεί ότι παραείμαστε χαλαροί.. Όπως και να έχει, μπορείς εσύ να ξεκινήσεις την ιδέα της συνάντησης :) (το κάναμε παλιότερα πάντως τουλάχιστον 2-3 φορές το χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.