Jump to content



Αξιολόγηση - Reputation


DJD

Recommended Posts

Γιατι να καταργηθει ? επειδη υπάρχουν ενας 2 μαμακες και κανουν μαμακιες ? Αν ειναι ετσι δλδ και σε καποιον την βαρεσει και αρχισει και γραφει με greklish να καταργησουμε και τους λατινικους χαρακτηρες μετα κοκ .... Σε μια κοινοτητα δεν προσαρμοζουμε τους κανονες στις εξαιρεσεις αλλα στο συνολο εκτος και αν δεν θελουν οι περισσοτεροι το reputation οποτε αυτο ειναι αλλο θεμα.

Τα greeklish και κάποιοι άλλοι κανόνες εξυπηρετούν τους χρήστες να γίνεται πιο ευανάγνωστο το forum και όποιος δεν τους τηρεί δικαίως τιμωρείται.Το reputation power ποιόν οφελεί, τι εξυπηρετεί, βοηθάει κάποιους να καταλάβουν κάτι ή απλώς υπάρχει για να λέμε ότι υπάρχει;

Κατ'εμέ η εφαρμογή του reputation power έπρεπε αρχικά να γίνει δοκιμαστικά και έπειτα από κανά-δυο μήνες να υπάρξει η αντίστοιχη ψηφοφορία για το αν θέλουμε να υπάρχει ή όχι, αλλά ως προς αυτό δεν είμαι ο αρμόδιος να αποφασίσω οπότε πάω πάσο, μήπως όμως θα ήταν καλό ακόμα και τώρα να γίνει μια ψηφοφορία;

Όλοι βοηθάμε τους άλλους στο βαθμό που μπορούμε, οπότε έστω και ένα νέο μέλος μετά από λίγο χρόνο παραμονής στο forum θα έχει βγάλει τα συμπεράσματά του για τους άλλους χρήστες.Αν θέλει κάποιος να κάνει παράπονα στην διοίκηση του forum υπάρχει και το report, σήμερα πρώτη φορά το χρησιμοίησα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν έχω μεγάλο ή μικρό rep power, την γνώμη μου θα την γράφω όπως και να έχει, σύμφωνα πάντα με τους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

εγω παντως ειδα καταχρηση του συστηματος αυτου..

ορισμενοι νομιζουν πως οποιος εκφραζει διαφορετικη αποψη πρεπει να παιρνει - και οποιος παει με τα νερα μας +...

δεν ειναι ετσι ομως... - αξιζει οποιος βλαπτει την κοινοτητα με ψεματα,ανακριβιες κτλ ...οχι οποιος λεει την γνωμη του

ακομα και μια ακραια αποψη οπως "να κλεισουν ολα τα μαγαζια και να μενει μονο το πλαισιο" δεν δικαιολογει -...

ειναι λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βλέπω κάπως κουραστικό πλέον το θέμα. Είναι πολλοί που φαίνεται σαν να "ψάχνουν" ακόμα και την παραμικρή ευκαιρία να δώσουν το thumbs down, αν είναι δυνατόν... Λες και θα τους πει κάποιος μπράβο που έδωσαν το thumbs down. Και δε λέω, οκ, για ποστ με χοντράδες ή τελείως άκυρα κλπ καλά κάνουν, αλλά το να δίνουν κάποιοι thumbs down με το παραμικρό, ακόμα και για ένα αστείο που μπορεί να γράψει κανείς, είναι υπερβολή.

Στο φόρουμ αυτό χρόνια τώρα έχω συνηθίσει να βλέπω πολύ συχνά χιούμορ μέσα στα τόπικ, και από απλούς χρήστες και από όλο το team, αλλά τώρα το σκέφτομαι πολύ για να γράψω κάτι, μιας και νιώθω ότι... με περιμένουν στη γωνία :o

Link to comment
Share on other sites

Τα greeklish και κάποιοι άλλοι κανόνες εξυπηρετούν τους χρήστες να γίνεται πιο ευανάγνωστο το forum και όποιος δεν τους τηρεί δικαίως τιμωρείται.Το reputation power ποιόν οφελεί, τι εξυπηρετεί, βοηθάει κάποιους να καταλάβουν κάτι ή απλώς υπάρχει για να λέμε ότι υπάρχει;

Κατ'εμέ η εφαρμογή του reputation power έπρεπε αρχικά να γίνει δοκιμαστικά και έπειτα από κανά-δυο μήνες να υπάρξει η αντίστοιχη ψηφοφορία για το αν θέλουμε να υπάρχει ή όχι, αλλά ως προς αυτό δεν είμαι ο αρμόδιος να αποφασίσω οπότε πάω πάσο, μήπως όμως θα ήταν καλό ακόμα και τώρα να γίνει μια ψηφοφορία;

Όλοι βοηθάμε τους άλλους στο βαθμό που μπορούμε, οπότε έστω και ένα νέο μέλος μετά από λίγο χρόνο παραμονής στο forum θα έχει βγάλει τα συμπεράσματά του για τους άλλους χρήστες.Αν θέλει κάποιος να κάνει παράπονα στην διοίκηση του forum υπάρχει και το report, σήμερα πρώτη φορά το χρησιμοίησα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν έχω μεγάλο ή μικρό rep power, την γνώμη μου θα την γράφω όπως και να έχει, σύμφωνα πάντα με τους κανόνες.

Κοιτα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ουτε εμενα , 5 χρονια στο συγκεκριμενο φορα δεν περιμενω το reputation για να ''κριθω'' η να διαμορφωσω χαρακτηρα , Απο την αλλη ομως και αλλα φορα ξενα η μη εχουν εφαρμοσει παρομοια τακτικη και λειτουργει μια χαρα οποτε αν εδω δεν λειτουργει σωστα κατι δεν κανουμε εμεις σαν χρηστες καλα και δεν λειτουργει και ερχομαστε στο ποιντ μου που ειναι οταν κατι δεν λειτουργει σωστα κανουμε κατι να το διορθωσουμε η το καταργουμε απλα ?

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ αυτό χρόνια τώρα έχω συνηθίσει να βλέπω πολύ συχνά χιούμορ μέσα στα τόπικ, και από απλούς χρήστες και από όλο το team, αλλά τώρα το σκέφτομαι πολύ για να γράψω κάτι, μιας και νιώθω ότι... με περιμένουν στη γωνία :o

Και τι έγινε...? Ας σε κάνουν κατακόκκινο, να σου... εσύ να περνάς καλά εδώ μέσα, αν δεν κάνεις κάτι ενάντια στους απλούς κανόνες, άσ' τους άλλους να σε :TD:...

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλου κάτι λειτουργεί καλά και εδώ δε λειτουργεί, καλό είναι να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να δούμε ποιος φταίει.

Οι χρηστες ειναι πανω κατω παντου οι ιδιοι.Οι mods/admin αλλαζουνε :hehe:

Προφανως αστειακι...

Ισως να μην εχει νοημα να πω αν ειναι χρησιμο ή οχι το rep power αλλα μια δικλειδα ασφαλειας αν θα μπορουσε να γινει βεβαια, ειναι η παραχωρηση του δικαιωματος του :T::TD: στον εκαστοτε χρηστη μετα απο (τυχαιο νουμερο) συνολικα 10-15 :T: (μονο :T: ) σε διαφορετικα ποστς απο ιδια ατομα ή στο ιδιο ποστ απο διαφορετικα ατομα.

Κατι σαν το "μην κρινεσαι για να μην κριθεις" στο ακριβως αντιθετο.

Για να επιτυεχθει το παραπανω 8α πρεπει να ασχλοληθει ο χρηστης λιγο με το φορουμ και να του αναγνωρισθουν 5-10 πραματακια σωστα απο 5-10 ατομα.Τοτε θα μπορει να εχει το δικαιωμα να κρινει τους αλλους (αν τον ενδιαφερει)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν μπορούμε να δούμε ποιος μας αξιολογεί με το reputation.gif ? γιατί έτσι και αυτό έχει την κατάχρηση του. Μου έκανε ένας μια αρνητική χωρίς λόγο με την συγκεκριμμένη διαδικασία και στο σχόλιο έβαλε 4 τελίτσες. Έλεος δηλαδή απλά ήθελε να ρίξει το αρνητικό και να μην φαίνεται στο post.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ είναι αυτή η αξιολόγηση βρε παιδιά?......

Αξιολογήστε κι εμένα μπας και πάρω κάνα πόντο παραπάνω... :D

Δεν έχεις ανάγκη εσύ λεβέντημ, την έχεις μεγάλη.... την γνώση στα πισια :T:

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και το "είναι φαβορί για το ban club" στη λίστα, τώρα το είδα στον seb :p

και μακάρι να κάνατε ban όσους φτάνουν σε πολύ χαμηλή βαθμολογία

κρίμα που το λέω, αλλά ούτε με την αξιολόγηση δε σταματάνε να γράφουν μλκίες

(χωρίς να έχω κάποιον στο μυαλό μου)

Link to comment
Share on other sites

Και που υπάρχει rep δεν με ενδιαφέρει και πολύ.Δεν αλλάζει κάτι στο thelab.Απλά φτιάχνει ανταγωνισμό για τα άτομα που θέλουν να είναι πρώτοι παντού,ακόμα και στο διαδίκτυο.Εξήσου και τα νέα user names και thumbs up σε συγκεκριμένα post

Είναι σαν τις τάπες που παίρναμε στα γαριδάκια extra,όποιος είχε τις ποιό πολλές ήταν ο γ*μάω:sarcastic:

Εγώ ξέρω ότι θα μπω εδώ,θα μιλήσω με φίλους ανταλλάσοντας απόψεις,θα γελάσω στα off-topic και θα μείνω έκπληκτος απο τον βαθμό ηλιθιότητας σε μερικά topic στο black hole που άφησαν ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η ουσία είναι ότι ο χρήστης που συμβάλλει και βοηθάει κάνει "μπαμ" και δεν χρειάζεται το rep για να καταλάβουμε αν είναι σωστό άτομο ή spammer.

Το rep θα πρέπει να το λαμβάνετε υπόψην ανά καταχώρηση, imho.

Γιατί δεν κοιτάτε τι έχει προσφέρει ο καθένας στο forum που κατ' επέκταση προσφέρει στα μέλη του.

Τι εννοώ.

Να δείτε τι guides, howto, παρουσιάσεις, review έχει κάνει κάποιος και να μετράνε αυτά στο "rep"(?) power. Δε μιλάω για τις παρουσιάσεις που γίνονται σαν TheLab, αλλά ατομικές πρωτοβουλίες. Ποιος ξεχνάει ας πούμε τα φοβερά εκείνα ποστ του soki με τα timings, τους διαιρέτες κλπ σε intel πρίν πολύ πολύ καιρό που πρωτοβγήκε το dual channel. Γενικά τέτοια ποστ με προσπάθειες "ξεστραβώματος" απο μερικούς σε εποχές που το αντικείμενο που αναλύουν είναι φλού ακόμα στους πολλούς.

Ή τη φωτό του SLN ντυμένου w33ny teh P00t(Photochoped. Στην πραγματικότητα φόραγε μαυρο leather).

Τώρα το αν τα ποστ του είναι ουσιώδη ή όχι φαίνεται απο τα :T::TD:, αν και πιστεύω οτι ο καιρός δέιχνει καλύτερα τι είναι και το τι προσφέρει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.