Jump to content



Recommended Posts

Ατιμε jax, μ' έσκισες....... :D

Όταν θα βάλω πάλι μάνω την ASUS με x48 και τον διπύρινο, θα σου δείξω εγώ..... :p

Υ.Γ. Τo bootvis ΔΕΝ κάνει τίποτα αν τα έχεις όλα ΟΚ....Δηλαδή αν έχεις κάνει defrag, αν έχεις σταθερό pagefile, κ.τ.λ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως ανεβάζω video (6ΜΒ) με VistaX64 σε VirtualMachine με boot 10secs ??

Edit: Fixed. Κατεβάστε το από εδώ : http://cid-126b7d650f19ab20.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/Movie.rar (350ΚΒytes)

Edit2: Ανέβηκε και utube

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

To βράδυ αν προλάβω θα φτιάξω ένα για τα XP :) αλλά το θέμα είναι να είναι και "λειτουργικά" τουλάχιστον για το 99% των χρηστών. Π.Χ. στα Vista αυτά έχω βγάλει DX10 γιατί δεν το θέλω στο debug !!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε οτι πετάνε τα Veloci???:coax:

Last year....

Win XP3 No tweak full drivers progz κλπ

όπως το δουλευω κάθε μέρα όχι τσιγοουνιές....

έχουμε και λέμε

e4500 @2200 -P35-2GB Ram-WD640-ICH9R-Win Xp pro SP3 27.609

e4500 @3003 -P35-2GB Ram-WD640-ICH9R-Win Xp pro SP3 25.078

e4500 @3003 -P35-2GB Ram-OCZ vertex 30GB-ICH9R-Win Xp pro SP3 22.546

(το bootimer στο μηχανικό δίσκο)

e4500 @3003 -P35-2GB Ram-OCZ vertex 30GB-ICH9R-Win Xp pro SP3 15.578

(το μόνο που άλλαξα είναι θέση το bootimer on SSD)

πάντως με το bootimer παρατηρώ αισθητή καθυστέρηση ειδικά στον SSD

και δεν έχω καταλάβει απο ξεκινάει να μετράει γιατί στα xp έχω και login μετράει μετά απο εκεί?

πριν?

και πως???

Για να ξυπνήσουμε λιγάκι.....

Ενας VELOCIRAPTOR 300GB Μονός - Χωρίς RAID 0,

TI MAΣ ΔΙΝΕΙ ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....

i509477_capturebqh.png

Από τον billy23

Q6600 στα 3,6ghz

P45 chipset

2x2gb 1066 , 5-5-5-15

velociraptor 300gb

ich10r

Windows 7 7057x86 , με optimised services και kaspersky internet security στο startup.

Τα περί ΜΠΥΡΑΣ ..... ΜΥΘΟΣ...... :worship::worship::worship:

Αυτά.....

Έγινε επεξεργασία από Dagalidis
Link to comment
Share on other sites

samsung nc10

atom N270

Intel 945GSE + ICH7M

1 GB DDR2 667

WD Scorpio Blue 160GB (5400 rpm S-ATA)

XP Pro nlite, lots of tweaks (καποια στιγμη θα δοκιμασω και με το bootvis)

attachment.php?attachmentid=34489&stc=1&d=1237561569

βεβαια, να πω την αληθεια δε μου φαινεται αρκετα ρεαλιστικο αυτο το τεστ.

για παραδειγμα ο quad μου ενω φορτωνει πιο γρηγορα τα windows (το βλεπω και με το ματι, εχω και 2 raptor πανω σε raid)

αργει αρκετα πιο πολυ στο bios (ενω το εχω καθαρισει οσο παει) οπου τρωει κατι παραπανω απο 10 sec ενω το netbook μονο 1 sec και ξεκινα κατευθειαν να φορτωνει το λειτουργικο.

και η διαφορα που εχουν στο boot up time ειναι περιπου 6 sec

για να μην παρεξηγηθω πολυ το γουσταρω αυτο το challenge, αλλα αν συμπεριλαμβανει και το bios τοτε δε μας λεει και πολλα..

post-2414-1416073915,6582_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

:hehe::hehe::hehe:

Not me....

Not me....

Καλοί και ΑΓΙΟΙ οι SSD αλλά μη τα ισοπεδώσουμε κιόλα επειδή έγινε μόδα με υψηλό ΤΙΜΗΜΑ (χρηματικό)... :p

Ρε συ Dag, κοψε κατι.

Μπορω να σου δειξω screenshot απο WD400DB, 40GB Sata Ι, ο οποιος μπουταρει τα XP σε 13 δευτερα.

Αυτο τι σημαινει? οτι ο ΓΑΛΟCIRAPTOR ειναι πιο αργος? ξεκολλα επιτελους.

Ειχαμε κι εμεις Veloci οχι εναν αλλα 3 σε Raid0, και μπροστα στους SSD ειναι πολυ αργοι. Πως να το κανουμε τωρα?

Γιατι δεν μας δειχνεις ενα HD Tune Random Access να δουμε ποσο πιο γρηγορος ειναι?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Ζάχο, ξεχνάς το καλύτερο! Ο Veloci έγινε φτηνός ξαφνικά :hehe:

Dag, αν σετάρω ένα καλό λειτουργικό χωρίς τόσα κομμένα Services, ώστε να μην κολλάει το benchάκι αυτό, ακόμα και ο Seagay που έχω στο laptop θα κάνει ταχύτερο χρόνο στο boot από το Veloci σου - το boot time δεν έχει απόλυτη σχέση με την ταχύτητα του δίσκου, εκτός αν μιλάμε για την αναζήτηση του καλύτερου χρόνου, όπου τα SSD δε θα πιάνονται (με περασμένους drivers, κτλ και όχι "ολόφρεσκο" OS - όλοι θυμόμαστε το πρώτο μας boot με Raptor και XP που ήταν όσο αυτό που σήκωσα στο Videάκι με τον Intel)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dag, κοψε κατι.

Μπορω να σου δειξω screenshot απο WD400DB, 40GB Sata Ι, ο οποιος μπουταρει τα XP σε 13 δευτερα.

Αυτο τι σημαινει? οτι ο ΓΑΛΟCIRAPTOR ειναι πιο αργος? ξεκολλα επιτελους.

Ειχαμε κι εμεις Veloci οχι εναν αλλα 3 σε Raid0, και μπροστα στους SSD ειναι πολυ αργοι. Πως να το κανουμε τωρα?

Γιατι δεν μας δειχνεις ενα HD Tune Random Access να δουμε ποσο πιο γρηγορος ειναι?

LOOOOOL....

Δεν είναι δικός μου βρε ο VELOCI....

O δικός μου είναι σχεδόν FULL και με VISTA και δε δοκιμάζω Bοοt up time για να μη πάθω εγκεφαλικό .... :rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλές συμπέρασμα σε καμία περίπτωση, αλλα τα 7 δείχνουν να βαδίζουν σε καλό δρόμο... Νομιζω ειναι ξεκάθαρη η διαφορά νοοτροπίας μεταξύ Seven & Vista...

Tα 7 φαίνεται να ειναι λειτουργικό αλλαγής πλεύσης και αποκατάστασης βλάβης... Η Microsoft εχει αλλάξει πρέπει να το καταλάβεις.. Yo. :p

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

Ψηλομάπα το καρπούζι.

Windows xp sp2 χωρίς προγράμματα κτλ,χρονομετρημένο και βιντεοσκοπημένο,στα 12sec εμφανίζει desktop χωρίς να χρειαστεί κάτι να φορτώσει επειδή δεν έχω βάλει προγράμματα,και το boot timer βγάζει 18sec.

Τέλος πάντων...

Pentium 4 506 @ 4ghz,nForce 4,2gb ram 1066mhz 4-4-4-10,Single HDD Samsung HD321KJ Sata 2 7200rpm με 16mb Cache με το δεύτερο partition σχεδόν γεμάτο,Windows Xp Professional SP2,no Tweaks no Updates,drivers της gpu μόνο.

mapa.jpg

Επειδή το σκορ είναι κάπως περίεργο (ο ssd πιο αργός κτλ),εάν θέλει κανείς κάνα video,το boot timer δίπλα σε cpu-z ή κάτι τέτοιο,ας το πει.:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.