Jump to content



Recommended Posts

Μπράβο παίδες, αρχίζω ανανέωση. Bear with me γιατι τα κανω ολα μανιουαλι!

@ChSin7 Windows 7 Database is up 'n' runnin' :T:

@ Ολους με δευτερα/τρίτα ποστ, εχω κρατήσει το καλύτερο σας σκόρ, εκτός και αν υπάρχουν και με άλλα λειτουργικά, οπότε εχω βάλει και αυτά. ;)

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες Vista/Seven (δεν ξέρω για τα ΧΡ) μπορούν να δουν και τον boot χρόνο από τα logs του συστήματος. Στον Event Viewer -> Applications and Services Logs->Microsoft->Windows->Diagnostics-Performance/Operational

@LevelOne: εγώ λόγω δουλειάς έχω triple boot (7, Vista, XP). Νόμιζα ότι είναι "εκπαιδευτικού-επιμορφωτικού-χαρακτήρα" thread, και όχι "ποιος-τον-έχει-μικρότερο" Thread, και έλεγα να ποστάρω και χρόνους από win2k,2k3,2k8 σε VMachines.

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παίδες, αρχίζω ανανέωση. Bear with me γιατι τα κανω ολα μανιουαλι!

@ChSin7 Windows 7 Database is up 'n' runnin' :T:

@ Ολους με δευτερα/τρίτα ποστ, εχω κρατήσει το καλύτερο σας σκόρ, εκτός και αν υπάρχουν και με άλλα λειτουργικά, οπότε εχω βάλει και αυτά. ;)

νομιζω θα ηταν χρησιμο να βαζουμε και τι tweaking παιζει, ετσι ωστε να δουμε τι παιρνει πολυ χρονο στο boot e.g. χωρις sidebar/av/best perfomance κερδιζω εγω 6" αλλα δεν προκειται να μπουταρω ποτε ετσι γιατι δεν εχει νοημα για μενα :p

υ.γ. ειμαι με σπ1 ;p

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα.... Ενα καλο και ενα κακο.

Το κακο ειναι οτι με ΠΑΤΗΣΕΣ !!!!

Το καλο ειναι οτι τρεχεις ακομα με ΧΡ...

Ολοι φωναζουν για τα βιστα, και ολοι βιστα εχουν τελικα !!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

νταξει ρεεεεεε

αυτον τι τον παίζουμε???(hipro5)

τόσα χρόνια.... το ίδιο παραμύθι....

μη δει λίστα! τσουπ απάνω.... :pleasantry:

:rofl:

i7965 @ 3220MHz (140x23)

Intel x58

6GB RAM @ 840 / 7-7-7-21-1T

OCZ Apex 120GB SINGLE SSD

ICH10R

Windows XP SP2 fully tweaked

....να πάρτε κι ένα backup που είχα.... :p:D

RAID 0 killer... :p

Bootuptime1.png

Έγινε επεξεργασία από hipro5
Link to comment
Share on other sites

το γεγονος που δεν βγαζει παντα τον ιδιο χρονο δεν το κανει αναξιοπιστο?

Έχεις δει πολλά Bench να βγάζουν πάντα το ίδιο score? Επίσης, όλος ο κόσμος βελτιώνει κάτι και ξανατρέχει, δεν το κάνει έτσι για να του βρίσκεται :p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλά (*1)Bench να βγάζουν πάντα το ίδιο score? (*2)Επίσης, όλος ο κόσμος βελτιώνει κάτι και ξανατρέχει, δεν το κάνει έτσι για να του βρίσκεται :p

(*1)Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να γινει Bench με την εννοια που ολοι ξερουμε.

Το ΒΟΟΤ ΤΙΜΕ για μενα ειναι ενδεικτικο. Να δουμε τι παιζει με διαφορες πλατφορμες

τις διαφορες σκληρων με SSD και να πει ο καθενας κανα real life tweak

να βοηθησει και τους αλλους...

Bare Bones, Tweaked for Aquamark λειτουργικα, κλπ αν και βγαζουν χρονους, ειναι πρακτικα ΑΧΡΗΣΤΑ !

(*2)Εκτος αυτου ας σκεφτουμε και τον Level One που τα γραφει "με το χερακι του"

και ειναι αδικο να κανει 1000 εντιτ στον καθενα για 1 ms βελτιωση !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο προγραμματακι ειναι ενδεικτικο της ταχυτητας των δισκων

με καναδυο tweaks μπορεις να μπεις γρηγορα στα windows.

Windows 7 x64 7048

Core 2 Duo 8600@4500, 2048ΜΒ 5-5-5-15@1081,GeForce 9800GTX+, Asus Maximus II Formula, 2x Intel X25-E@Raid0 on ICH10R

post-51-1416073914,7857_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε Vista/7 δεν χρειάζετε καν το πρόγραμμα/reboot.

Event Viewer->Applications and Services Log->Microsoft->Windows->Diagnostics-Performance/Operational

Εκεί θα βρείτε logs από κάθε boot(εκτός αν το έχετε κάνει clear).

Το boot duration είναι το άθροισμα του MainPathBootTime(απαραίτητα services/drivers) + BootPostBootTime(services/drivers/apps με low priority) +10secs (που θεωρεί ο counter ότι το σύστημα είναι idle από την στιγμή που φόρτωσαν όλα). Θα τα βρείτε στο details.

Η τιμή που δίνει η εφαρμογή BootTimer συμφωνεί με το άθροισμα MainPathBootTime + BootPostBootTime .

Έγινε επεξεργασία από RootX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

H MS είχε ένα πολύ καλό tool μέρι πρόσφατα για boot analysis σε XP, to BootVis. Δείχνει αναλυτικά τι τρέχει, πότε και πόση ώρα κάνει.

Σχετικά: http://tweakhound.com/xp/bootvis/index.htm και http://en.wikipedia.org/wiki/BootVis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.