Jump to content



Βοήθεια για Format


antonis_man

Recommended Posts

Θέλω να κάνω format σε ένα παλιο pc και κάπου κολάω.Να σας πω τι κάνω και να μου πείτε αν κάνω κάτι λάθος.

------------------------------------------------------------------:help1:

1)βάζω το CD με τα Win στο CDROM.

2)Κάνω επανεκκίνηση.

3)Πατάω delete και μπαίνω στο bios.

4)Ρυθμίζω boot sequense:CDROM,...

5)Αποθηκεύω και βγαίνω από το bios.

Κανονικά θα έπρεπε να μου βγάλει "boot from cd press any key........"

Αλλά μου βγάζει ένα "boot from CD faillure" και αμέσως ανοίγει τα Windows.

To CDROM δουλεύει γιατί μπορώ να το δω απο το My Computer.

Τι μπορεί να φταίει??

Πείτε μου κ εσεις...γιατι με έχει σπάσει τα @@.....:wall:

Link to comment
Share on other sites

Αν στο cd μέσα έχεις μόνο ένα αρχείο τότε έχεις κανείς λάθος στη δημιουργία του Cd .

Αν τώρα έχει πολλά αρχεία μέσα τότε μάλλον και το έχεις και κάνει και finalize κατά την δημιουργία του και δεν έχεις επιλέξει τίποτα σε multisession, μάλλον τότε η κοπιά που κατέβασες είναι μουφίτσα οπότε δοκίμασε κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λύθηκε το πρόβλημα παιδια... Το nero μου έκανε νερά και δεν έκανε bootable to cd.Το έκαψα όμως με το gburner και όλα ok! Έγινε και το format με επιτυχία...

Συμπέρασμα:----> Το gburner είναι αρκετά απλό και απολύτως λειτουργικό..:smoke:

Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε:beer:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγω άλλο θέμα,μιας και θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό.

Το αντιμετόπισα κάπως το πρόβλημα αλλά θέλω και την δικιά σας γνώμη και τις προτάσεις σας, για να έχουμε κάτι συγκεκριμένο ως οδηγό.

------------------------------------------------

Τι γίνεται αν μας ζητηθεί να κάνουμε format σε ένα pc αλλά δεν υπάρχουν οι drivers???

Ποια διαδικασία ακολουθούμε? Ποια προγραμματάκια χρησιμοποιούμε?

Να ακούσω τις ιδέες σας κύριοι................:yu:

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν μας ζητηθεί να κάνουμε format σε ένα pc αλλά δεν υπάρχουν οι drivers???

Ποια διαδικασία ακολουθούμε? Ποια προγραμματάκια χρησιμοποιούμε?

Να ακούσω τις ιδέες σας κύριοι................:yu:

Σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι απαραίτητο το internet, οπότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε drivers για Ethernet controller ή για το modem (ανάλογα με τον τρόπο που συνδέεται ο υπολογιστής στο internet) ή κάποιο laptop με πρόσβαση ώστε να κατεβάσεις από εκεί τον απαραίτητο driver.

Στη συνέχεια, με την προϋπόθεση ότι ο υπολογιστής έχει internet, μπαίνεις στο site του κατασκευαστή της μητρικής (π.χ. Asus, Gigabyte κ.λπ.) και κατεβάζεις τους drivers. Ακόμα καλύτερο είναι να πας κατευθείαν στο site του κατασκευαστή του κάθε component (π.χ. Intel για το chipset, Realtek για τον ήχο, κ.λπ.) και να κατεβάσεις την πιο ενημερωμένη έκδοση του driver.

Αν δε γνωρίζεις μάρκα και μοντέλο των υποσυστημάτων (όπως συμβαίνει, για παράδειγμα, σε αρκετά laptops), τότε πρέπει να κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής (Computer) --> Ιδιότητες (Properties) --> Διαχείριση συσκευών (Device manager). Εκεί θα βρεις πιθανότατα κάποια στοιχεία με ερωτηματικό ή θαυμαστικό στο εικονίδιό τους. Εκεί κάνεις δεξί κλικ σε αυτά και επιλέγεις Ιδιότητες (Properties), στη συνέχεια καρτέλα Λεπτομέρειες (Details) και εκεί διαλέγεις την επιλογή Αναγνωριστικά υλικού (Hardware Ids). Κάνοντας copy τα στοιχεία VEN και DEV (π.χ. VEN_10DE&DEV_0622) και ψάχνοντας τα στο Google, θα καταλάβεις αμέσως για ποια συσκευή πρόκειται.

Υπάρχουν και κάποια tools που υποτίθεται σκανάρουν το σύστημα και βρίσκουν τους drivers, αλλά, προσωπικά, προτιμώ αυτόν τον τρόπο. :)

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην χρησιμοποιήσεις κανένα πρόγραμμα για να σου βρεί drivers.

Ανοιξε το κουτί, δες μοντέλο μητρικής και κάρτας γραφικών. Μπες στο net στο site του κατασκευαστή της μητρικής και στην ATI ή nVidia και κατέβασε τους ανάλογους drivers.

Το ίδιο αν υπάρχει ξεχωριστή κάρτα ήχου και extra δικτύου.

Για περιφερειακές συσκευές (κινητά, ψηφιακές, mp3, εκτυπωτές), πάλι με μοντέλο και sn τους στον κατασκευαστή.

Επίσης βάλε το πιο σύγχρονο λειτουργικό που μπορείς και με όλα τα SP και updates και αν μείνει κάτι στο device manager με θαυμαστικό, τότε βάλε τα win να ψάξουν αυτόματα μόνα τους στο net για να βρουν drivers.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.