Jump to content



Κατάχρηση αξιολόγησης/reputation


Chosen

Recommended Posts

Ένα σύντομο post για να ενημερώσω ότι αν ξαναβρούμε κάποιον να κάνει 2ο λογαριασμό (μόνος του ή μέσω "φίλου") για να boostάρει τον αρχικό του λογαριασμό του σε reputation, θα παίξουν μόνιμα bans.

Στην προκειμένη περίπτωση πριν από λίγες μέρες γράφτηκε ένας καινούριος χρήστης και από το πρώτο λεπτό άρχισε τα Thank you σε έναν άλλο συγκεκριμένο χρήστη, ξεκινώντας από μαζικά post_thanks.png σε αγγελίες του (ναι, αγγελίες) από τον περσινό Μάρτιο. Καθόλου posts, καθόλου συμμετοχή και καθόλου αναμονή, κατευθείαν στο μούτι.

Και απ'ότι φαίνεται οι δύο χρήστες εκτός από κοινές απόψεις και πιστεύω, είχαν και κοινή ΙΡ...

Ο "παλιός" χρήστης θα απέχει για 3 μήνες και ο καινούριος για πάντα, αλλά αφού ενημερωθούν οι κανόνες κατάλληλα, οι τιμωρίες για τέτοιου είδους boosting θα είναι μόνιμες για όλους τους εμπλεκόμενους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Οντως ηταν απαράδεκτη ενέργεια. γι αυτό ομως υπάρχουν και οι admins για να βλέπουν κατι τέτοια ''στραβοπατήματα'' κάποιων και να τα διορθώνουν ώστε να συνεχίσει να είναι ποιοτικό και πάνω από όλα χρήσιμο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το ban , αν και ήταν αναμενόμενο ότι θα υπήρχαν τέτοια φαινόμενα

Πάντως , το απόλαυσα ψάχνοντας τον "μυστηριώδη" μπαναρισμένο χρήστη και τον φίλο του , μέσω των στοιχείων που παρέθεσε ο αρχηγός :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην παιζουμε τις κουμπαρες εδω μεσα εχουμε και λεμε......

ετσι οπως το εστειλα στον DJD:


Απο MOS

[FONT=Calibri]καλησπέρα DJD.....σου στελνω αυτο το μηνυμα για να ξεκαθαρισω την θεση μου και χωρις να ζηταω τιποτα.......[/FONT]

[FONT=Calibri]Λοιπον διαβασα το θεμα που εκανε o Chosen και ενω του ειχα στειλει μηνυμα για τον συγκεκριμενο χρηστη που εκανε αυτες τις κινησεις προς "ωφελος" μου κατα καποιο τροπο χωρις να το ξερω...και καθε φορα που εμπαινα στο lab εβλεπα το reputation να ανεβαινει...και το εκανε συστηματικα...δεν ξερω πραγματικα ποιος ηταν ο σκοπος του.....[/FONT]

[FONT=Calibri]Του ειχα πει οτι ειναι φιλαρακι μου και του ειπα εγω να κανει λογαριασμο στο Lab γιατι θα εβρισκε πολλα πραγματα για τα οποια στο παρερλθον ζαλιζε εμενα.....[/FONT]

[FONT=Calibri]Οσο για το θεμα της ιδιας IP που θιχτηκε ναι οντως ισχυει γιατι στην πολυκατοικια μας (φοιτητικη) εχουμε κοινο ιντερνετ απο τον ιδιο παροχεα και δεν σημαινει οτι εβγαινα απο τον δικο λογαριασμο και εμπαινα στον "fifo" αν θυμαμαι καλα για να κανω αξιολογηση.....[/FONT]

[FONT=Calibri]Ειλικρινα γελασα οταν μπηκα και ειδα οτι μεχρι και στις αγγελιες πωλησης που ειχα βαλει Π.Χ. εκανε thank post.....[/FONT]

[FONT=Calibri]ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ,ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.....ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE.....[/FONT]

[FONT=Calibri]Αυτα ειχα να πω.....δεν ξερω αν εχεις να συμπληρωσεις κατι....ενημερωσε ολη την ομαδα που σιγουρα γνωριζετε το θεμα......και τελος πες μου ποτε ληγει το ban μου.....[/FONT]

[FONT=Calibri]ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ[/FONT]
[FONT=Calibri]Βαγγελης[/FONT]

Και συμπληρωνω....δεν ειχα κανενα λογο να κανω αυτη την κινηση για την οποια κατηγορηθηκα....στο thelab.gr ειμαι 1 χρονο και κατι μηνες και απο την ημερα της εγγραφης μου συμμετεχω ενεργα στο site...

Σαν νεο μελος εκανα και εγω μακακιες στις αρχες....ρωτηστε και τον φιλο jpavly...αλλα μετα μαθαινοντας τους κανονες βελτιωθηκα....αλλα οχι ρε παιδια να εφτανα και σε τετοιο σημειο....ελεος, ποιος δινει σημασια το reputation,την αξιολογηση δεν την παιρνεις ετσι...καποια ατομα με ξερουν αρκετα καλα και εχουμε συνεργαστει καποιες φορες....

Δεν εχω να συμπληρωσω κατι...εκανα τον λογαριασμο αυτο μονο και μονο για να μην μεινω αμετοχος...μπορει τωρα να διαγραφει....

Link to comment
Share on other sites

tinalemetwra.jpg

τι να λεμε τωρα...

μπορουν οι μοδερατορες να δουν ποιος ειναι?? δεν θελω να μουν το πουν, γιατι ξερω, αλλα να του αφαιρεσουν το δικαιωμα της αξιολογησης

ps. αυτο γινετε οταν σε @@@@παιδα δινεται(παθητικη γ'ενικο) εξουσια

Link to comment
Share on other sites

tinalemetwra.jpg

τι να λεμε τωρα...

μπορουν οι μοδερατορες να δουν ποιος ειναι?? δεν θελω να μουν το πουν, γιατι ξερω, αλλα να του αφαιρεσουν το δικαιωμα της αξιολογησης

ps. αυτο γινετε οταν σε @@@@παιδα δινεται(παθητικη γ'ενικο) εξουσια

Τακτοποιήθηκαν και τα δύο και ο ένας χρήστης που έβρισε θα μας δει μετά από μερικές μέρες ξανά. Thanks για την ειδοποίηση, το ίδιο περιμένω να κάνουν και όσοι άλλοι έχουν κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος :-O

Μα πόσο καμμένος πρέπει να είναι κανείς να φτιάξει καινούριο account και να βάζει rep points ? :toomuchne

Τεσπα, πιστεύω πως καλό θα ήταν να δίνεται το δικαίωμα για rep points σε όσους είναι γραμμένους για 4 μήνες και αφού έχουν συμπληρώσει γύρω στα 50 ποστ. Εάν το όριο των ποστ είναι πολύ μεγάλο τότε εμμέσως προωθείται το spamάρισμα (btw ρε ea6gka 1.500 υπερβολή).

Πολλά ποστ ως προαπαιτούμενο για τα rep points είναι αντιφατικό με τον σκοπό των rep points.

Το μήνυμα που θέλουμε να δώσουμε είναι: ΛΙΓΑ post ΚΑΙ KAΛΑ

Eίναι πολύ προτιμότερο να βλέπεις ένα καινούριο μέλος, που δεν ξέρει και πολλά να γράφει 1 ποστ την εβδομάδα αλλά ένα ποστ με νόημα και άλλο ένα καινούριο μέλος να προσπαθεί να αυξήσει τον αριθμό των ποστ γράφοντας ότι λαμακία του κατέβει ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.