Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
1.314 ειναι καλα για 4.00γιγα με αερα (με ΗΤ οφφ)?

76ΜΑΧ εχω αυτη τη στιγμη

Ναι είναι καλά. Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα με auto. Αν δε σου παίζει σωστά, τότε βάλε manual το ρεύμα που λες. Εγώ πάντως έχω και HT on.

Link to comment
Share on other sites

1.414 δίνει την ώρα που στρεσάρεις το cpu (π.χ. full prime)? Τα volt που δίνω πιο πάνω είναι με 8πλό prime. Έχει σημασία. Τρέξε ένα cpu-z παράλληλα με 4πλο prime (εφόσον έχεις HT off) και πες πόσο ρεύμα δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε idle πόσο δίνει?

Σε μένα δίνει 1.376 σε idle (HT on) και σε full load πέφτει 1,312v-1,328v.

Οπότε αν έχουμε κομμάτι ίδιων δυνατοτήτων, θα είσαι εντάξει με τα ρεύματα που σου δίνω παραπάνω. Δεν ξέρω όμως τι setting πρέπει να βάλεις στο vtt και στο line calibration για να πάρεις τα παραπάνω (όπως είπα, όλα auto είναι)

Link to comment
Share on other sites

1.314 ειναι καλα για 4.00γιγα με αερα (με ΗΤ οφφ)?

76ΜΑΧ εχω αυτη τη στιγμη

Το αν ειναι καλα πως το εννοεις;

Με D0 στα 4 & HT off σιγουρα μπορεις και με λιγοτερο.

1.2 - 1.25 ανετα με ht off.

Link to comment
Share on other sites

1,552 για να βγάλει superpi 1m? Σοκ. Ο παλαίμαχος 920 με τον οποίο ξεκίνησα αυτό το thread ήθελε 1,37 για τα 4,5 prime stable (με νερό βέβαια). Μην τον ζορίζεις τόσο όμως με αέρα γιατί θα τον χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μην ξεχνάς όμως ότι το δικό σου κομμάτι ήταν golden οπότε μη συγκρίνεις.Και από την άλλη το δικό μου που ήθελε 1.43 για prime stable είχε ίδιες και καλύτερες θερμοκρασίες με το δικό σου στην ίδια συχνότητα με παραπάνω τάση!

Οπότε δε σημαίνει ότι είναι και παράξενο να θέλει τόση τάση απλά μπορεί το πιθανότερο να θέλει λιγότερη αλλά μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

εγω παρεμεινα σταθερος εδω και 3 χρονια με τον ταπυνο 920 στα 4,4Ghz 1,3750v HT on απροβληματιστα και σταθερος ακομα στις επιδοσεις του. αν και μου λεγανε μην τον ζωριζεις ή θα τον χασω τελικα φτου μην τον ματιαξω ακομα θυριο , με βλεπω να αργω ακομα για την επομενη αναβαθμιση.. Ολα αυτα τα καλα αποτελεσματα που εχω τετυχει τοσα χρονια , τα χρωσταω στην μεγαλη βοηθεια που μου εδωσε ο φιλος απο πανω Κώστα - wacko gr :)

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

ετρεξα διαφορα αλλα μπεντσακια για καταταξη και ειμουν εκει σταθερος και δεν τρελαθηκα στο ψαξιμο για λιγοτερο ρευμα !!

φυσικα και δεν θα παιζει εκει με τιποτα ετσι!! αντε κανα 4.0-4.2 το πολυ με το αναλογο ρευμα!!

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα για τα 4.00 σημερα αλλα δεν τα καταφερα, οποτε δοκιμασα τις παλιες ρυθμισεις που ειχα για 3.60, αλλα δεν μου επαιζε, ισως φταιει η αλλαγη του bios που εχω κανει. Τελικα καταφερα αυτο εδω, θα το αποθηκευσω και δοκιμαζω σιγα σιγα πιο πανω.

52973d1351197312-overclocking-core-i7-d0-3.6-ht-on-12gb-bios1408.jpg

2bee14217009471.jpg

post-7649-1416076722,5701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες σου , 1.65 δε θα έπρεπε να παίζουν? Τα 3.6 για το cpu είναι πολύ χαμηλά. Κάτι κάνεις λάθος.

Y.Γ. Έχεις 3x4GB ή 6x2GB ;

edit: 1.160 στο cpu??? ΧΩΣΕ ΡΕΥΜΑ!!!

Υ.Γ. 2 : Έχω και μια μικρή υποψία μήπως η μητρική σου δε σηκώνει άλλο bclk...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

3*4 εχω, και γραφουν οτι παιζουν στα 1.5. Κατι παλιες που ειχα ελεγαν 1.6.

Θα το κοιταξω και για περισσοτερο, αλλα δεν ξερω τι αλλο να ανεβασω εκτος απο το vcore.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3*4 εχω, και γραφουν οτι παιζουν στα 1.5.

Πάνω στο αυτοκόλλητο γράφουν 1.5 ? Αν ναι, τότε ok. Αλλά θυμάμαι ότι οι μνήμες την εποχή του 920 D0 έπαιζαν @ 1.65

αλλα δεν ξερω τι αλλο να ανεβασω εκτος απο το vcore.

Ξεκίνα με 1.35 στο cpu αν θες να παίξεις στα 4 GHz. To 1.16v που φαίνεται στο screenshot είναι πολύ λίγο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.