Jump to content



Νέοι SSD στο Πλαίσιο!


Delijohn

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Και μενα μου φαινεται η πιο καλη αγορα του Vertex.

Ετσι κ αλλιως ολοι δεν εχουν αλλαξει τον παλιο controller jmicron που δημιουργουσε προβληματα?

Βεβαια με την ocz υπαρχει και ενα θεματακι με τα firmware αλλα δεν εχω ακουσει προβληματα..

Αντε να περιμενουμε και τους Summit που θα ειναι ολα απο Samsung μερια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορώ να πω ότι οι Αdata, Mushkin, Intel, G.Skill και Walton Chaintech είναι διαθέσιμοι εδώ και καιρό και στο Μ Extreme, το λέω μιάς και είμαι προς αναζήτηση για εναν ssdάκο για το λάπτοπ μου και το ψάχνω... :D

Link to comment
Share on other sites

αν έπρεπε να παραγγείλω σήμερα από πλαίσιο οι επιλογές με βάση το value for money θα ήταν

1Χ 80GB Intel X-25M ( με προοπτική για έναν 2ό σε raid0 αργότερα)

2X 60GB OCZ Vertex

το ΣΗΜΕΡΑ είναι κυριολεκτικό... ο vertex έχει ανάποδα την τιμή από τον solid...:to_pick_ones_nose3: μάλλον δε θα μείνει για πολύ έτσι...

(αν κ ακολούθησε κ το eshop, το skroutz έχει μείνει με τις ψηλές τιμές και ο solid στο skroutz έχει 154... μύλος...)

Link to comment
Share on other sites

Με τον 60αρη vertex στα 179 μου φαινετε ψιλοακυρο να αγορασεις τον samsung.

είναι τόσο καλύτερος ο Vertex από το Samsung? Επειδή απ'ότι φαίνεται έχω χάσει επεισόδια, αν μπορείς δώκε λινκς με info (θυμάμαι είχες πάρει εσύ Vertex, rite?)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι η τιμη ειναι αναποδη λογικα!! Εγω παντως αυριο παραλαμβανω vertex 60gb στα 179 θελω να πιστευω.. (Στα 179 ειναι η παραγγελια αλλα θελω να πιστευω οτι πραγματι θα ερθει αυριο :) ):devil:

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε λίγο άπληστοι? (λέμε τώρα). Όχι μόνο SSD, αλλά και σε RAID0! :fie: Δηλαδή με τους HDD πρέπει να ήσασταν πολύ δυστυχισμένοι.

BTW, κάνει μεγάλη διαφορά το RAID0 σε SSD σε σχέση με απλό SSD ?

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε λίγο άπληστοι? (λέμε τώρα). Όχι μόνο SSD, αλλά και σε RAID0! :fie: Δηλαδή με τους HDD πρέπει να ήσασταν πολύ δυστυχισμένοι.

BTW, κάνει μεγάλη διαφορά το RAID0 σε SSD σε σχέση με απλό SSD ?

προσωπικα το εξτρα μεγεθος ηθελα, οποτε γιατι να παρω 1χ64 vs 2x32@raid0 ?

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε λίγο άπληστοι? (λέμε τώρα). Όχι μόνο SSD, αλλά και σε RAID0! :fie: Δηλαδή με τους HDD πρέπει να ήσασταν πολύ δυστυχισμένοι.

BTW, κάνει μεγάλη διαφορά το RAID0 σε SSD σε σχέση με απλό SSD ?

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που βάζεις οποιουδήποτε δίσκους σε raid0: επιδόσεις (σε sequential read/write) ή για την τιμή όταν 2 δίσκοι ΧΥΖ χωριτικότητας είναι πιο φθηνοί από εναν δίσκο διπλάσιας χωριτικότητας όπως συμβαίνει με τους Vertex των 60 & 120 GB
Link to comment
Share on other sites

Τα €309 του Χ25-Μ είναι "wow", wfp στον Gorillako που καθάρισε :triniti:

Μερικοί είστε λίγο άπληστοι? (λέμε τώρα). Όχι μόνο SSD, αλλά και σε RAID0! :fie: Δηλαδή με τους HDD πρέπει να ήσασταν πολύ δυστυχισμένοι.

BTW, κάνει μεγάλη διαφορά το RAID0 σε SSD σε σχέση με απλό SSD ?

1) Το access time που κάνει την μεγάλη διαφορά στους SSD, δεν αλλάζει με το RAID0

2) Σχεδόν όλα τα transfer rates διπλασιάζονται

3) Με 2+ δίσκους, ενεργοποιείται η μνήμη του συστήματος ως cache και δίνει άλλο αέρα στις εγγραφές ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα €309 του Χ25-Μ είναι "wow"

Η τιμη αυτη ειναι απολυτως ''λογικη'' απο τοτε που εριξε τις τιμες η Intel (πριν το Πασχα)

ΟΤ Εγω παντως με 2 απο δαυτους σε Raid 0 σε σχεση με τους 2 Veloci Raid 0 που ειχα πριν δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα.

Περιμενα σαφως περισσοτερα.

Σαν αισθηση ειναι ενα ''κλικ'' παραπανω αλλα οχι το χαος.

Περιμενα πχ μεγαλη διαφορα στο boot των Win αλλα εκει δεν ειδα σχεδον τπτ.

Θα ποσταρω και καποια νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη αυτη ειναι απολυτως ''λογικη'' απο τοτε που εριξε τις τιμες η Intel (πριν το Πασχα)

ΟΤ Εγω παντως με 2 απο δαυτους σε Raid 0 σε σχεση με τους 2 Veloci Raid 0 που ειχα πριν δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα.

Περιμενα σαφως περισσοτερα.

Σαν αισθηση ειναι ενα ''κλικ'' παραπανω αλλα οχι το χαος.

Περιμενα πχ μεγαλη διαφορα στο boot των Win αλλα εκει δεν ειδα σχεδον τπτ.

Θα ποσταρω και καποια νουμερα.

Ακριβως τα ιδιο κι εγω με τους samsung.

Αλλα να σου πω το περιμενα.

Τελικα το μονο αληθες, ειναι οτι οταν επιστρεψεις σε μηχανικους δισκους καταλαβαινεις τι θα πει ssd.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και το boot των windows δεν είναι μόνο loading και τίποτα άλλο, είναι άλλες οι διαδικασίες που το καθυστερούν πλέον και όχι ο δίσκος... Για παράδειγμα για να κάνει Polling όλα τα bus του και να ανιχνεύσει όλες τις συσκευές του, κάθε φορά από την αρχή παίρνει κάποιο χρόνο... επίσης το ριμάδι το Kernel και τα εσωτερικά του services αργούν πολύ να φορτώσουν γιατί μάλλον έχουν μεγάλα κενά ανάμεσά τους, τώρα το γιατί η ms το ξέρει... για παράδειγμα σε linux o ssd στο boot πετάει και η διαφορά είναι τραγική, καθώς ανάμεσα στα services του kernel δεν υπάρχουν κενά και όταν φορτώνουν δεν προλαβαίνεις καν να δεις τι φόρτωσε, είναι αστραπιαίο (αυτά με fedora και ocz solid)...

Τα 7 κάποιοι είπαν ότι είναι ssd friendly, οπότε λογικά αυτό θα πρέπει να το έχουν διορθώσει και να γίνεται και το Polling γρηγορότερα και να μην υπάρχουν στιγμές αδράνειας ανάμεσα στο φόρτωμα των διάφορων services του kernel και κατ' επέκταση στα υπόλοιπα services του λειτουργικού... Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, αναμένωντας να ωριμάσουν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και το boot των windows δεν είναι μόνο loading και τίποτα άλλο, είναι άλλες οι διαδικασίες που το καθυστερούν πλέον και όχι ο δίσκος... Για παράδειγμα για να κάνει Polling όλα τα bus του και να ανιχνεύσει όλες τις συσκευές του, κάθε φορά από την αρχή παίρνει κάποιο χρόνο... επίσης το ριμάδι το Kernel και τα εσωτερικά του services αργούν πολύ να φορτώσουν γιατί μάλλον έχουν μεγάλα κενά ανάμεσά τους, τώρα το γιατί η ms το ξέρει... για παράδειγμα σε linux o ssd στο boot πετάει και η διαφορά είναι τραγική, καθώς ανάμεσα στα services του kernel δεν υπάρχουν κενά και όταν φορτώνουν δεν προλαβαίνεις καν να δεις τι φόρτωσε, είναι αστραπιαίο (αυτά με fedora και ocz solid)...

Τα 7 κάποιοι είπαν ότι είναι ssd friendly, οπότε λογικά αυτό θα πρέπει να το έχουν διορθώσει και να γίνεται και το Polling γρηγορότερα και να μην υπάρχουν στιγμές αδράνειας ανάμεσα στο φόρτωμα των διάφορων services του kernel και κατ' επέκταση στα υπόλοιπα services του λειτουργικού... Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, αναμένωντας να ωριμάσουν λίγο...

Εγώ είδα μεγάλη διαφορά με κάποια πειράματα που έκανα μετά το φορμάτ και σε vista. Μακάρι να είναι ακόμα καλύτερα τα 7..:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.