Jump to content



Recommended Posts

εμείς που τον έχουμε σε ahci πρέπει να τον γυρίσουμε με ide, να περάσουμε το νέο firm και μετά προτού μπουτάρει για πρωτη φορά με το νέο firm τον ξαναγυρνάμε σε ahci ???????

Ναι και εγω με το raid το ιδιο εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα update firmware στον ενα οκ στον 2ο μου εγραφε οτι δεν περασε καποιο αρχειο οποτε μου ειχε επιλογη να προσπαθησω ξανα αλλα παλι τα ιδια. Εκανα restart και παω να ξανακανω update και μου εγραφε οτι εχει γινει αναβαθμιση . Μπορει απο αυτο που εγινε να εχουν αυτα τα χαλια?

Yπαρχει τροπος να ξαναπερασω το firmware?

20091202044423.png

20091202040650.png

20091202041004.png

20091202040742.png

Έγινε επεξεργασία από Morgan
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επιμενω να το αφησω κανενα μηνα ακομα να μας πουν πρωτα τα πειραματοζωα τι γινεται και μετα θα το περασω :whistling .Δεν βλεπω τον λογο να βιαζομαι αφου ο intel μου παει σφαιρα.Οσο για τα benchmarks δεν με ενδιαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα update firmware στον ενα οκ στον 2ο μου εγραφε οτι δεν περασε καποιο αρχειο οποτε μου ειχε επιλογη να προσπαθησω ξανα αλλα παλι τα ιδια. Εκανα restart και παω να ξανακανω update και μου εγραφε οτι εχει γινει αναβαθμιση . Μπορει απο αυτο που εγινε να εχουν αυτα τα χαλια?

Yπαρχει τροπος να ξαναπερασω το firmware?

Δοκιμασε να βγαλεις αυτον που περαστηκε το firmware επιτυχως, απο το συστημα και κρατα επανω μονο αυτον που δεν εγινε σωστα συνδεμενο.

Επισης βαλε τον στο ιδιο SATA που ηταν αυτος που εγινε το update σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα παραπονιέστε οτι σας brickarουν τα SSD.:p

Ελεος με τα κακοπροεραιτα μυνηματα, οποιος θελει το βαζει και αν του μπρικαρει δικο του θεμα, σε εσενα παραπονεθηκε κανεις? Σου ζητησε support? Ειδες κανεναν να εχει προβλημα με το νεο fw? Κουραστικο καταντησε πια.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ με το καινούριο firmware όλα ΟΚ.80άρης postville σε AHCI Mode.

Όσο αναφορά τα παιδιά που είναι επιφυλακτικά και έχουν καεί με το παλιό firmware απλά να πώ ότι συμφωνώ μαζί τους,έχουν κάθε λόγο να είναι κουμπωμένοι,πιστέυω βέβαια ότι τώρα πρέπει να έγινε σωστά η δουλειά από την Intel.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος με τα κακοπροεραιτα μυνηματα, οποιος θελει το βαζει και αν του μπρικαρει δικο του θεμα, σε εσενα παραπονεθηκε κανεις? Σου ζητησε support? Ειδες κανεναν να εχει προβλημα με το νεο fw? Κουραστικο καταντησε πια.

Oι SSD brickαραν επειδή οι περισσότεροι flasharαν λάθος και επειδή δεν κάναν τον κόπο να διαβάσουν τον Guide.(Σε μενα,στον Stelara,στον nickl και σε αλλους τοσους κτλ γιατι δεν brickaran?Επισης ολοι οσοι αγορασαν προσφατα ειχαν το τελευταίο firmware).

Τωρα που μαθαν ολοι να flasharουν ειδες κανεναν να βγει να πει τπτ??:hi:

Κουραστικο εχει καταντησει που λεμε τα ιδια και τα ιδια και σε καθε σελιδα αυτου του θρεντ ρωτατε τα ιδια πραγματα..και στο τελος βλεπουμε και ίδια νουμερα λες και δεν τα ξερουμε.:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Oι SSD brickαραν επειδή οι περισσότεροι flasharαν λάθος και επειδή δεν κάναν τον κόπο να διαβάσουν τον Guide.(Σε μενα,στον Stelara,στον nickl και σε αλλους τοσους κτλ γιατι δεν brickaran?Επισης ολοι οσοι αγορασαν προσφατα ειχαν το τελευταίο firmware).

Τωρα που μαθαν ολοι να flasharουν ειδες κανεναν να βγει να πει τπτ??:hi:

Κουραστικο εχει καταντησει που λεμε τα ιδια και τα ιδια και σε καθε σελιδα αυτου του θρεντ ρωτατε τα ιδια πραγματα..και στο τελος βλεπουμε και ίδια νουμερα λες και δεν τα ξερουμε.:whistle2:

Σοβαρά κάναμε λάθος ε?? Και εγώ που νόμιζα ότι υπήρχε ένας τρόπος flasharismatos μόνο (βάζεις CD, boot, εύρεση SSD, Flash, καπούτ).. Τυχεροί ήσασταν εσείς που φλασάρατε το προηγούμενο firm και όχι ψαγμένοι.. Κάτι τέτοια post διαβάζω και τα παίρνω άσχημα μιλάμε :rant: Ιδιαίτερα όταν 1-3 με 5 ssd βγήκε off από το προηγούμενο firm της Intel (που δεν είναι και η πρώτη φορά που κάνει πατατιά με firms για SSD).

Και ακούω που συμβουλεύεται τον κόσμο να flasharei μόνο σε Ide κτλ ενώ στο readme η Intel προτείνει ACHI mode.

Another tip. The guidelines do not say you "MUST" be in AHCI mode. Below is taken directly from the Readme. I'm sure many users will have to update in IDE mode due to chipset / controller issues.

BIOS STORAGE CONFIGURATION

This tool will only function correctly with the BIOS SATA ports

configured to "Legacy" / "Compatibility" mode, or "AHCI" mode.

Some BIOS configurations support SATA port modes such as "IRRT",

"RAID", and "Native + IDE" mode, which are not supported by this

utility.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ και με τον δικο μου (160gb)

Το περιεργο ειναι οτι ημουν σε AHCI και το προγραμμα μου ειπε οτι δεν μπορεσε να κανει το flash.Εκανα restart να το γυρισω σε IDE αλλα οταν ξανατρεξα το προγραμμα μου ειπε οτι το flash ειχε γινει :rofl:

Τον εχω 3 μερες και εχω βαλει windows 7 64bit κατι προγραμματα και 2 παιχνιδια (συνολο 44gb απο τα 148).

MS drivers

1η μερα με 2-3 tweaks

post-13925-1416074234,1012_thumb.png

2η μερα με αρκετα ακομα tweaks

post-13925-1416074234,3342_thumb.png

3η μερα μετα το update

post-13925-1416074234,3877_thumb.png

ΕΙναι λιγο χαμηλο το 4Κ read ετσι?Καμια ιδεα?

Πως μπορω να δω αν το trim ειναι οκ χωρις να βαλω matrix?

Γινεται αυτοματα χωρις καμια ενεργεια εκ μερους μου ετσι?

Έγινε επεξεργασία από koskotas
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά κάναμε λάθος ε?? Και εγώ που νόμιζα ότι υπήρχε ένας τρόπος flasharismatos μόνο (βάζεις CD, boot, εύρεση SSD, Flash, καπούτ).. Τυχεροί ήσασταν εσείς που φλασάρατε το προηγούμενο firm και όχι ψαγμένοι.. Κάτι τέτοια post διαβάζω και τα παίρνω άσχημα μιλάμε :rant: Ιδιαίτερα όταν 1-3 με 5 ssd βγήκε off από το προηγούμενο firm της Intel (που δεν είναι και η πρώτη φορά που κάνει πατατιά με firms για SSD).

Και ακούω που συμβουλεύεται τον κόσμο να flasharei μόνο σε Ide κτλ ενώ στο readme η Intel προτείνει ACHI mode.

Another tip. The guidelines do not say you "MUST" be in AHCI mode. Below is taken directly from the Readme. I'm sure many users will have to update in IDE mode due to chipset / controller issues.

BIOS STORAGE CONFIGURATION

This tool will only function correctly with the BIOS SATA ports

configured to "Legacy" / "Compatibility" mode, or "AHCI" mode.

Some BIOS configurations support SATA port modes such as "IRRT",

"RAID", and "Native + IDE" mode, which are not supported by this

utility.

Αδερφέ δεν χρειάζεται να τα "παίρνεις στην κράνα"..ξέρεις ότι έχουν shipar-ει αρκετοί SSD με το προβληματικό Firmware που δουλεύουν κανονικά??Αυτούς Voudou τους κάναν??

Ανέκαθεν όλους τους SSD (και τους indilix) σε IDE τους flasharουν.

Επίσης δες αυτό εδώ:

http://download.intel.com/support/ssdc/hpssd/sb/sata_ssd_firmware_update_tool_guidelines_322571.pdf

Πάτα Control+F και γράψε AHCI. Η μόνη αναφορά που θα βρεις είναι στο Glossary.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ επιτυχία στο update. 80άρης και αλλαγή σε IDE για την διαδικασία για καλό και για κακό και μετά πάλι σε ACHI. :woot:

Βγάλανε όμως το optimizer από το site.

Έγινε επεξεργασία από mastro
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ δεν χρειάζεται να τα "παίρνεις στην κράνα"..ξέρεις ότι έχουν shipar-ει αρκετοί SSD με το προβληματικό Firmware που δουλεύουν κανονικά??Αυτούς Voudou τους κάναν??

Ανέκαθεν όλους τους SSD (και τους indilix) σε IDE τους flasharουν.

Επίσης δες αυτό εδώ:

http://download.intel.com/support/ssdc/hpssd/sb/sata_ssd_firmware_update_tool_guidelines_322571.pdf

Πάτα Control+F και γράψε AHCI. Η μόνη αναφορά που θα βρεις είναι στο Glossary.

καλά με δουλεύεις τώρα? Θες να πεις ότι 2 μήνες κοντά η Intel προσπαθεί να φτιάξει ένα firm το οποίο εμείς περάσαμε λάθος και εμείς φταίμε που brickaran οι ssd μας? Δηλαδή τι προσπαθούσε να φτιάξει τότε τόσο καιρό αφού εμείς κάναμε το λάθος. Να γράψει πιο σωστές οδηγίες?

Τες πα επειδή δεν γνωρίζεις το θέμα από ότι φαίνεται και απλώς γραφεις μερικά πραγματάκια για να τσατίσεις αυτούς που την πάτησαν με το πρώτο firm, το πρόβλημα ήταν στον installer από ότι λέγεται και απλώς σε μερικούς που ήταν τυχεροί δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα. Όσο για τους δίσκους που βγήκαν με το new firm καλά τι νόμιζες ότι η Intel περνάει το firm σε αυτούς όπως εμείς!! Αν δεν το ξέρεις να στο πώ και αυτό το μυστικό αυτοί προγραμματίζουν κατευθείαν το chip στην γραμμή παραγωγής :jump: και δεν έχουν 5-10 υπαλλήλους να μπαινο-βγάζουν ssd σε PC για να τους κάνουν update μέσω boot-cd.

Όσο για το άλλο που λες κάνε ένα κόπο και διάβασε το readme που έρχεται μαζί με το update. Κάπου εκεί θα βρεις αυτό που έγραψα παραπάνω.

Αυτά.. Το τελειώνω εδώ γιατί δεν έχω καθόλου διάθεση και κέφια να το συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλανε όμως το optimizer από το site.
All,

Intel is continuing to work on a solution to this issue and expects to release a new version of the Intel® SSD Toolbox. Intel will give regular updates on this issue.

Rgds,

Alan

NAND Solutions Group

Υπομονή, θα βγάλουν καινούργιο.

[Αν είσαι με MS drivers δεν το χρειάζεσαι]

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το πέρασα και εγώ !

τον είχα σε AHCI, προτού κάνω update το firmware τον γύρισα σε ide,

έκανα κανονικά το update

έκλεισα το pc για 10 δευτερόλεπτα όπως έλεγε

αλλάζω πάλι τις ρυθμίσεις σε AHCI

boot-άρω τα Windows 7 64bit

τον κάνει install μέσα στα windows επιλέγοντας μόνος του τους windows drivers (Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller)

reboot και όλα οκ!!

ΠΡΙΝ ΤΟ update

attachment.php?attachmentid=36890&d=1257519584

Μετά το update

attachment.php?attachmentid=37190&stc=1&d=1259754913

post-5016-1416074234,4724_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από aldon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.