Jump to content



Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό νιώθω η σπιρτάδα του υπολογιστή να έχει χαθεί, και δεδομένου ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις, υποπτεύομαι τον intel [είναι πρώτης γενιάς χωρίς τριμ]

Για αυτό το λόγο έκανα ότι benchmark είδα στις 2 τελευταίες σελίδες, σας παρουσιάζω τα αποτελέσματα, και περιμένω την ετυμηγορία σας :p

HD tune pro random access (read)

ssd-hdtunepro-random-access-read-5673.png

HD Tune pro benchmark (read)

ssd-hdtunepro-read-5674.png

CrystalMark 3.0 64bit

ssd-crystalmark-5672.png

AS SSD

ssd-as-ssd-5669.png

Copy

5671-ssd-as-ssd-copy-bm

Compression

ssd-as-ssd-compression-bm-5670.png

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής, ο ssd έχει το τελευταίο firmware για τη γενιά του, και το λειτουργικό είναι τα Windows 7 64bit. (Παλιότερα, σε αυτό το δίσκο είχαν εγκατασταθεί και τα: Vista, 7, Ubuntu). Ελπίζω να μην παρέλειψα να αναφέρω κάτι

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτάς εμένα:

α. Δεν ξέρω. Υποθέτω πως αν μπορώ να κάνω ένα image του ssd, και το περάσω μετά το secure erase, δεν πειράζει

β. Δεν ξέρω πως γίνεται :p

α. ωραία θα κάνουμε image στον SSD και μετά secure erase

β. εδώ θα δεις πως κάνουμε το image και μετά βρές ένα site το οποίο έχει το HDDerase 3.3 εκ των οποίων θα δημιουργήσεις ένα flashkey με boot option και θα το ρίξεις μέσα. Εγώ έκανα image το boot που χρησιμοποιεί η intel για upgrade το firmware και έριξα μέσα και το HDDerase οπότε όταν θέλω ή κάνω update ή secure erase.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζουν τόσο οι επιδόσεις γιατί με το υπάρχον 80GB G2 είμαι υπερκαλυμένος σε επιδόσεις όχι όμως σε μέγεθος. Τα 120/160GB φαίνονται πολύ οκ στα χαρτιά. Αυτό που με απογοητεύει είναι η τιμή. Πως είναι δυνατόν να μη δίνεις χρήματα για R&D για νέο controller απλά να τον προσαρμόζεις με fw σε νέα nand , να μικραίνεις τα τελευταία και να βγάζεις περισσότερα "ανα βάφλα" και να τα τιμολογείς υψηλότερα;;; Σίγουρα θα πέσουν κάποια στιγμη οι τιμές αλλά υπάρχει μια έκδηλη και έντονη καθυστέρηση γενικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

α. ωραία θα κάνουμε image στον SSD και μετά secure erase

β. εδώ θα δεις πως κάνουμε το image και μετά βρές ένα site το οποίο έχει το HDDerase 3.3 εκ των οποίων θα δημιουργήσεις ένα flashkey με boot option και θα το ρίξεις μέσα. Εγώ έκανα image το boot που χρησιμοποιεί η intel για upgrade το firmware και έριξα μέσα και το HDDerase οπότε όταν θέλω ή κάνω update ή secure erase.

αρχηγέ μου δε βοηθας έτσι... υπάρχουν κ άλλοι που δεν ξέρουν πως θα χρησιμοποιήσουν το HDDErase. Δεν ειναι λύση να τους πεις "θα δημιουργήσεις ένα flashkey με boot option και θα το ρίξεις μέσα" γιατι η επόμενη ερώτηση είναι "ωραια και πώς το κάνω αυτο"?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε!

Κατεβάζουμε το HP USB Disk Storage Format Tool από εδώ.

Στον φάκελο υπάρχει εκτός από το Disk Storage Format Tool και ο φάκελος win98boot που θα μας χρειαστεί στην συνέχεια.

Αφού κάνουμε την εγκατάσταση, συνδέουμε το USB stick που θέλουμε να κάνουμε bootable και παίρνουμε ότι αρχεία θέλουμε γιατί στην συνέχεια θα διαγράφουν όλα.

Έπειτα τρέχουμε το HP USB Disk Storage Format Tool, επιλέγουμε το USB stick, ορίζουμε το File system σε FAT ή FAT32 και επιλέγουμε τα quick format και create a DOS startup disk.

Όταν επιλέξουμε το «create a DOS startup disk» ενεργοποιείται η επιλογή «using DOS system files located at:» . Πατάμε στο κουμπάκι με τις 3 τελείες και ψάχνουμε να βρούμε τον φάκελο win98boot που κατεβάσαμε μαζί με το USB Disk Storage Format Tool.

Επιλέγουμε Start και έχουμε έτοιμο ένα Bootable USB!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε!

Κατεβάζουμε το HP USB Disk Storage Format Tool από εδώ.

Στον φάκελο υπάρχει εκτός από το Disk Storage Format Tool και ο φάκελος win98boot που θα μας χρειαστεί στην συνέχεια.

Αφού κάνουμε την εγκατάσταση, συνδέουμε το USB stick που θέλουμε να κάνουμε bootable και παίρνουμε ότι αρχεία θέλουμε γιατί στην συνέχεια θα διαγράφουν όλα.

Έπειτα τρέχουμε το HP USB Disk Storage Format Tool, επιλέγουμε το USB stick, ορίζουμε το File system σε FAT ή FAT32 και επιλέγουμε τα quick format και create a DOS startup disk.

Όταν επιλέξουμε το «create a DOS startup disk» ενεργοποιείται η επιλογή «using DOS system files located at:» . Πατάμε στο κουμπάκι με τις 3 τελείες και ψάχνουμε να βρούμε τον φάκελο win98boot που κατεβάσαμε μαζί με το USB Disk Storage Format Tool.

Επιλέγουμε Start και έχουμε έτοιμο ένα Bootable USB!

δεν υπάρχει κανένας φάκελος. Ενα stand alone exeδακι είναι, με όνομα HPUSBDisk.exe των 96kb.

Link to comment
Share on other sites

αυτο είναι ενα πρόγραμμα 2ΜΒ με όνομα SP27608.exe το οποιο οταν το κανουμε εγκατασταση μας δίνει το πρόγραμμαHP USB Disk Storage Format Tool αλλα πουθενά τον φάκελο win98boot.

Link to comment
Share on other sites

α. ωραία θα κάνουμε image στον SSD και μετά secure erase

β. εδώ θα δεις πως κάνουμε το image και μετά βρές ένα site το οποίο έχει το HDDerase 3.3 εκ των οποίων θα δημιουργήσεις ένα flashkey με boot option και θα το ρίξεις μέσα. Εγώ έκανα image το boot που χρησιμοποιεί η intel για upgrade το firmware και έριξα μέσα και το HDDerase οπότε όταν θέλω ή κάνω update ή secure erase.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω τοσο ανεπτυγμενο bios... ολα ειναι κλειδωμένα, και το μόνο που με αφήνει να πειράξω είναι τα boot priority :( Αυτο με το IDE το είχα διαβάσει και εχτές, σε κατι οδηγίες για το Hdderase που ελεγε "disable AHCI". Αλλα δεν :( δεν υπαρχει λυση ε ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.