Jump to content



Recommended Posts

Samsung εγγύηση, εγώ θα έπαιρνα με κλειστά μάτια.

Ήθελα επειγόντως για το κυρίως σύστημα και χτύπησα τον εξηντάρη τον summit. Για να δούμε πώς θα τρέξει σε OSX.

Τον περιμένω από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Χάλια φαίνεται...

Ψάχνω κάτι είτε από Πλαίσιο ή απο e-shop...και εκείνη την στιγμή ο summit φαινόταν η καλύτερη επιλογή στα 200-300.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου cebit, εαν δεν σε ενδιαφερει το μεγαλο sequential write (μεταφορα μεγαλων αρχειων) αλλα μονο η αισθηση ταχυτητας δηλαδη randoms writes-reads τοτε μονοδρομος σε MLC ο intel 80 gb...Αποψη μου περιμενε λιγο να δεις και τον νεο intel! Μην βιαζεσαι....λιγο εμεινε για να σκασει μυτη......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου cebit, εαν δεν σε ενδιαφερει το μεγαλο sequential write (μεταφορα μεγαλων αρχειων) αλλα μονο η αισθηση ταχυτητας δηλαδη randoms writes-reads τοτε μονοδρομος σε MLC ο intel 80 gb...Αποψη μου περιμενε λιγο να δεις και τον νεο intel! Μην βιαζεσαι....λιγο εμεινε για να σκασει μυτη......

Η κίνηση ήταν βιαστική. Την παραγγελία την ακύρωσα.

Ελπίζω να σκάσει σύντομα ο 34nm Intel, όπως λές, γιατί δεν την παλεύω πλέον με τους μηχανικούς :suicide:.

Για λειτουργικό τον θέλω, οπότε εμπίπτει η χρήση στην κατηγορία που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση ήταν βιαστική. Την παραγγελία την ακύρωσα.

Ελπίζω να σκάσει σύντομα ο 34nm Intel, όπως λές, γιατί δεν την παλεύω πλέον με τους μηχανικούς :suicide:.

Για λειτουργικό τον θέλω, οπότε εμπίπτει η χρήση στην κατηγορία που περιγράφεις.

η υπομονη ειναι αρετη:yes4:

αυτο που δεν καταλαβα ομως: τοσο καιρο πως την παλευες δηληδη με τους μηχανικους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η υπομονη ειναι αρετη:yes4:

αυτο που δεν καταλαβα ομως: τοσο καιρο πως την παλευες δηληδη με τους μηχανικους?

κατσε goku dbz γιατι ειδαμε το ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ, ατομο να περασει απο μηχανικους δεινοσαυρους σε RAID0 2xINTEL 80gb και να μην δει διαφορα στο συστηματα του!

Link to comment
Share on other sites

πολυ υποκειμενικο το να δει ή να μη δει καποιος διαφορα κατα την αλλαγη και σημαντικοτατο ρολο παιζει και τι κανει με το πισι του! αν σερφαρει ακουει μουσικη και βλεπει ταινιες τι διαφορα να δει???

και αν καποιος παλι μετρα την διαφορα ως προς τον χρονο εκκινησης του υπολογιστη παλι δεν θα δει διαφορες!

αυτο που ρωτησα τον φιλο cebit ειναι γιατι δεν την παλευει αλλο με μηχανικους? (αν δηλαδη δεν εβγαιναν οι ssd, τι θα εκανε?) με το ιδιο σκεπτικο και εγω δεν την παλευω με την 4850:crazy:

υγ: δεν το λεω με υφακι, απλα μου εκανε εντυπωση η δηλωση του...

Link to comment
Share on other sites

πολυ υποκειμενικο το να δει ή να μη δει καποιος διαφορα κατα την αλλαγη και σημαντικοτατο ρολο παιζει και τι κανει με το πισι του! αν σερφαρει ακουει μουσικη και βλεπει ταινιες τι διαφορα να δει???

και αν καποιος παλι μετρα την διαφορα ως προς τον χρονο εκκινησης του υπολογιστη παλι δεν θα δει διαφορες!

αυτο που ρωτησα τον φιλο cebit ειναι γιατι δεν την παλευει αλλο με μηχανικους? (αν δηλαδη δεν εβγαιναν οι ssd, τι θα εκανε?) με το ιδιο σκεπτικο και εγω δεν την παλευω με την 4850:crazy:

υγ: δεν το λεω με υφακι, απλα μου εκανε εντυπωση η δηλωση του...

Πέρασα έναν X25-M σε Hackintosh με Ε8400 και πάνε όλα σφαίρα.

Κάθομαι για εργασία σε μηχάνημα με μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ (8-Core Harpertown Xeon @ 2.8 MacPro, Raptor) και η διαφορά είναι μέρα με νύχτα. Από το boot, το άνοιγμα των εφαρμογών (και είναι αρκετές που τρέχουν παράλληλα), το άνοιγμα των plugins, τα πάντα.

Επιβεβαιώνω παραφράζοντας: once you go ssd/mac, you can't go back

Link to comment
Share on other sites

μα δεν διαφωνω μαζι σου! η γενικη αισθηση απο την αποκριση του συστηματος εννοειται πως ειναι μερα με τη νυχτα!!! απλα επειδη μερικοι κοιτανε ποσο γρηγορα πεταγονται οι εφαρμογες και μονο αυτο, αλλο μπαμ κανει να σου ανοιξει το word και τον ie στην στιγμη (που ουτως ή αλλως και με τον μηχανικο σφαιρατα ανοιγανε) και αλλο το photoshop που πριν εκανε 10" και τωρα 2" γι'αυτο σου λεω πως παιζει σημαντικοτατο ρολο και τι κανεις με το πισι σου...

edit:

Πέρασα έναν X25-M σε Hackintosh με Ε8400 και πάνε όλα σφαίρα.

Κάθομαι για εργασία σε μηχάνημα με μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ (8-Core Harpertown Xeon @ 2.8 MacPro, Raptor) και η διαφορά είναι μέρα με νύχτα. Από το boot, το άνοιγμα των εφαρμογών (και είναι αρκετές που τρέχουν παράλληλα), το άνοιγμα των plugins, τα πάντα.

Επιβεβαιώνω παραφράζοντας: once you go ssd/mac, you can't go back

ε ναι, τωρα ενταξει...δεν ηξερα οτι το χεις δοκιμασει το φρουτο! θα συμφωνησω και γω στο "once you go ssd, you never go back"

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
Link to comment
Share on other sites

@sebastian: και εγω θυμαμαι:hang2: αλλα πολυ σπανια εκανα τοσο βαρυ "multiopening"

οπως και να χει, για να μην ξεφυγουμε κι αλλο απο το θεμα μας, cebit καλα κανεις και πας σε ssd αφου τους εχεις δοκιμασει πρωτα οπως λες (δεν γνωριζα αυτη την λεπτομερεια) και ξερεις και τι θα κερδισεις! περιμενε ομως οπως λεει και ο seb τους καινουργιους ιντελ-δεν θα αργησουν και μπορει να επιφυλασσουν και καμια ευχαριστη εκπληξη!

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
Link to comment
Share on other sites

Goku dbz, θυμαμαι με τους μηχανικους Messenger και explorer παταγα να ανοιξουν ταυτοχρονα και γονατιζε ο Διας!! Οτι raid και ξεraid να εχεις!

Εσύ δεν χρειαζόσουν ssd... Format χρειαζόσουν! ;) Είπαμε καλοί χρυσοί οι ssd, οι intel ακομα καλύτεροι, αλλα μην το λυσάτε έτσι. Δεν ανακαλύφθηκε τώρα η φωτιά :dots:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι και όποιος προλάβει, πρόλαβε...

Εκτός και αν αναφερθεί καμιά major πατάτα από πλευράς Intel, που το θεωρώ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε καλοί χρυσοί οι ssd, οι intel ακομα καλύτεροι, αλλα μην το λυσάτε έτσι. Δεν ανακαλύφθηκε τώρα η φωτιά :dots:

εδω επιτρεψε μου να διαφωνησω και να εξηγησω και γιατι!

οι ssd ανηκουν στις καινοτομιες/προοδους που ερχονται καθε λιγα χρονια και αναθεωρουν την ολη μας εμπειρια με τους υπολογιστες( και δεν υπερβαλλω)...παρε για παραδειγμα :

-την voodoo 3-->επανασταση στην λεξη τρισδιαστατο παιχνιδι την τοτε εποχη!

-το cd rom--ποιος χρειαζεται 64 δισκετες 1,44 βαλε-βγαλε για να εγκαταστησει τα windows 95?

-τους pentium mmx και τους amd athlon-->ηρθαν και παρεκτοπισαν τα παντα μεχρι να βγουν οι pentium 2 και οι καλοι pentium 4 αντιστοιχα!!!

-την 8800gts-ηρθε και εσπειρε!καμια σχεση με οτι προηγουμενο και ακομα καλα κρατει!

και παρα πολλα αλλα...

ε τωρα ηρθαν οι ssd να αξιοποιησουμε τους υπερεπεξεργαστες που εχουμε ολοι (δες τετραπυρηνους με 12mb cache, i7 με 8 threads κτλ....)

η φωτια ανακαλυπτεται συνεχεια-αυτο ειναι το ωραιο και το κακο μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.