Jump to content



Recommended Posts

Παιδια , επειδη σκεφτομαι και εγω να μεταβω σε ssd , μπορει να μου πει καποιος αν εχει δουλεψει με vertex και intel και να μου πει αν εχει δει σημαντικες διαφορες σε πραγματικες συνθηκες (οχι benchmarks). Ειμαι σιγουρος οτι ο Intel ειναι καλυτερος , αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει τα επιπλεον χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , επειδη σκεφτομαι και εγω να μεταβω σε ssd , μπορει να μου πει καποιος αν εχει δουλεψει με vertex και intel και να μου πει αν εχει δει σημαντικες διαφορες σε πραγματικες συνθηκες (οχι benchmarks). Ειμαι σιγουρος οτι ο Intel ειναι καλυτερος , αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει τα επιπλεον χρηματα.

Ποια ειναι ακριβως τα επιπλεον χρηματα?

Vertex 60αρης: --> 219€

Intel 80αρης: --> 200€

Link to comment
Share on other sites

Παραλειψη μου , αναφερομουν στον ocz vertex 32gb με 129ευρω. Για μενα ειτε 32gb ειτε 80gb δεν εχουν διαφορα , μιας και θα χρησιμοποιηθει για λειτουργικο και μου αρκουν και 20gb. Απλα δεν ξερω αν αξιζει η διαφορα χρηματων.

Link to comment
Share on other sites

Άν βάλεις Vista/7 x64 με service packs και updates την πατησες δέν θα φτάσουν με τπτ τα 32GB.Με XP οριακά μεν αλλά θα σαι ok.To ιντελκάκι είναι μονόδρομος αλλιώς πάς για κανένα Samsung 128GB και μάλιστα στην υλοποίηση της OCZ με το Summit που κοστίζει 289€ αυτή τη στιγμή αλλά και πάλι δέν είναι πολλά;...Κάνε υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα αφού οι τιμές καταρρέουν σιγά-σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Παραλειψη μου , αναφερομουν στον ocz vertex 32gb με 129ευρω. Για μενα ειτε 32gb ειτε 80gb δεν εχουν διαφορα , μιας και θα χρησιμοποιηθει για λειτουργικο και μου αρκουν και 20gb. Απλα δεν ξερω αν αξιζει η διαφορα χρηματων.

Πίες 10 καφέδες λιγότερους και φάε 10 σουβλάκια λιγότερα. Τα 32 γίγα με λειτουργικό (vista-7)εφαρμογές παιχνίδια δεν φτάνει ούτε για κρα. Στην τελική ο intel έχει καλύτερη σχέση GB/€ + ότι γλιτώνεις τα ατελείωτα firmware updates της OCZ

Άν βάλεις Vista/7 x64 με service packs και updates την πατησες δέν θα φτάσουν με τπτ τα 32GB.Με XP οριακά μεν αλλά θα σαι ok.To ιντελκάκι είναι μονόδρομος αλλιώς πάς για κανένα Samsung 128GB και μάλιστα στην υλοποίηση της OCZ με το Summit που κοστίζει 289€ αυτή τη στιγμή αλλά και πάλι δέν είναι πολλά;...Κάνε υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα αφού οι τιμές καταρρέουν σιγά-σιγά...

Με την ίδια λογική στην πληροφορική δεν παίρνεις τίποτα γιατί πάντα κάτι καλύτερο βγαίνει και πιο φθηνό.Για μένα τώρα είναι καλή περίπτωση για Intel ssd και ίσως κανά μήνα αργότερα να δούμε αν θα πέσει, σε καμμία περίπτωση για Χριστούγεννα,σιγά ρε παιδιά μην περιμένουμε να μας το φέρει και δώρο ο άγιος Βασίλης:fist:

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

Η λογική που αναφέρω είναι της άποψης οτι εφόσον πέφτουν τόσο γρήγορα οι τιμές στα ssd που αναπτύσονται τόσο γρήγορα εν σχέσει με τους cpu,vga,mobos γιατί να μήν κάνει άλλη λίγη υπομονή ούτως ώστε να φθάσει σε ακόμη πιο ανθρώπινη τιμή το intel η το οποιοδήποτε ssd. Σήμερα θεωρείται προιόν για ενθουσιώδεις σε 3 μήνες θα ναι καλοκαιρι΄νο αστείο.Εξάλλου δεν έχουμε όλοι την ίδια οικονομική δυνατότητα και έιμαστε πιό προσελτικοί με τις αναβαθμίσεις μας...Εγώ πχ εάν αγόραζα πρίν 2 εβδομάδες το Adata-intel 260€ και έβέπα οτι το ανανεωμένο έχει 205€ θα τα έκλαιγα τα 55€ χαμένα ευρώα και Ω ναι προτιμούσα τώρα που ναι καλοκαίρι να τα'χα κάνει σουβλάκια και καφέδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Άν παρακολουθείς θα δείς οτι δέν αγόρασαν και λίγοι τα πρωτης γενιάς ssd της intel πρίν 2 εβδομάδες και τώρα βλέπεις αγγελίες σε διάφορα fora...Είπαμε η υπομονή είναι αρετή...Μπορεί μεν να είναι προσιτή τιμή τα 205€ για ένα απ τα καλύτερα ssd αλλά όταν πρίν απο 4 χρόνια τόσο κόστιζαν οι δήθεν καλύτεροι μηχανικοί δίσκοι δέν το θεωρώ και επανάσταση στην τιμολόγηση...Το θέμα είναι οτι το νερό έχει μπεί στ' αυλάκι και ότι το 2010 θα δούμε ακόμα καλύτερες επιδόσεις μεγαλύτερες χωρητικότητες οπωσδήποτε και επιτέλους πιό ανθρπώπινες τιμές €/GB και επειδή το topic μας είναι τα intelakia επιμένω το vantage είναι τόσο άκυρο;;;Διότι στους τομείς που με ενδιαφέρουν [Vista starup, Gaming, Application Loading] παίρνουν κεφάλι απ το ανταγωνισμό...Μπορεί κάποιος που να έχει παίξει καί με τα 2 να μας εξηγήσει τέλως πάντων τί συμβάινει;

http://hothardware.com/Articles/Intel-34nm-X25M-Gen-2-SSD-Performance-Review/?

page=6

http://hothardware.com/Articles/Intel-34nm-X25M-Gen-2-SSD-Performance-Review/?page=7

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι τωρα ειναι μια αρκετα καλη περιοδος για ssd.

Ειδικα με τους Intel που ειναι κορυφη -> Με 200 ευρω εχεις "διαστημικο" συστημα.

Με καμια αλλη αναβαθμιση υποσυστηματος δεν το πετυχαινεις αυτο. Οσα ευρω και να δωσεις.

Συνεχως βγαινουν νεα προιοντα και πεφτουν οι τιμες.

Το ολο θεμα ειναι να εισαι ενημερωμενος και να περιμενεις την καταλληλη στιγμη, οχι να περιμενεις γενικα και αοριστα.

Έγινε επεξεργασία από ardi21
Link to comment
Share on other sites

Με 200 ευρω εχεις "διαστημικο" συστημα.

Με καμια αλλη αναβαθμιση υποσυστηματος δεν το πετυχαινεις αυτο. Οσα ευρω και να δωσεις.

Μπα??? Καποιος εκραζε οταν επαιρνα 3 mtron η μ φαινεται? :p:p:p Αντε με το καλο :D

Κι εγω αν επαιρνα τωρα intel δαγκωτο θα επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

***Public Service Announcement***

Intel has informed me of a bug in the X25-M G2 shipping firmware (02G2). This bug is specific to setting a hard drive password in your BIOS. If you have set a BIOS HDD password, then subsequently change or disable that password, the SSD may become inoperable. Intel is correcting the issue in firmware and will be posting a fix shortly. In summary:

  • DO NOT set a BIOS HDD password on an X25-M G2.
  • If you already have, DO NOT CHANGE OR DISABLE the BIOS HDD password.

It will be safe to do either of the above once the X25-M G2 is flashed to a newer firmware to be released by Intel shortly. Firmware, when available, can be reached by this not-yet-live link.

***End Public Service Announcement***

από http://pcper.com/article.php?aid=750

Άλλα νέα :

  • H Intel έχει και την αβάντα από την MS για τα Se7en : http://www.tomshardware.com/news/Intel-CPU-Windows-7-Optimizations,8337.html
    Joakim Lialias, Intel's Alliance Manager for Microsoft explained on the new Partner blog some of the optimizations: ...... ...... "Also, Intel and Microsoft jointly analyzed the boot/shutdown/sleep/resume times on Intel platforms during the development of Windows 7 to identify opportunities to optimize Intel drivers and BIOS as well as Windows 7," Lialias continued. "Our mutual goal was to provide the most responsive compute experience possible. Another key part of the performance and responsiveness was our collaboration to optimize Intel Solid State Drive technology for Windows 7."

Link to comment
Share on other sites

........ επειδή το topic μας είναι τα intelakia επιμένω το vantage είναι τόσο άκυρο;;;Διότι στους τομείς που με ενδιαφέρουν [Vista starup, Gaming, Application Loading] παίρνουν κεφάλι απ το ανταγωνισμό...

To ξαναειπαμε... το Vantage ειναι τοσο ακυρο.... Ειδικα στις μετρησεις HDD. Ενας λογος που δεν το εχει συμπεριλαβει το Hwbot.org στις μετρησεις του.

Το ιδιο πραγμα ειχε αναφερει και η OCZ για το vantage. Οτι οι μετρησεις δεν στεκουν.

Ριξε μια ματια σε αυτες τις μετρησεις...

http://service.futuremark.com/compare?pcmv=191246

Ειναι απο τους δικους μου δισκους. Επικεντρωσου στην μετρηση HDD test 6: Windows Media Center.

Παρατηρεις κατι τελειως ακυρο? 2.0GB/s..... ουτε ο controller ICH10R δεν μπορει να δωσει τετοιες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Άν παρακολουθείς θα δείς οτι δέν αγόρασαν και λίγοι τα πρωτης γενιάς ssd της intel πρίν 2 εβδομάδες και τώρα βλέπεις αγγελίες σε διάφορα fora...Είπαμε η υπομονή είναι αρετή...Μπορεί μεν να είναι προσιτή τιμή τα 205€ για ένα απ τα καλύτερα ssd αλλά όταν πρίν απο 4 χρόνια τόσο κόστιζαν οι δήθεν καλύτεροι μηχανικοί δίσκοι δέν το θεωρώ και επανάσταση στην τιμολόγηση...Το θέμα είναι οτι το νερό έχει μπεί στ' αυλάκι και ότι το 2010 θα δούμε ακόμα καλύτερες επιδόσεις μεγαλύτερες χωρητικότητες οπωσδήποτε και επιτέλους πιό ανθρπώπινες τιμές €/GB και επειδή το topic μας είναι τα intelakia επιμένω το vantage είναι τόσο άκυρο;;;Διότι στους τομείς που με ενδιαφέρουν [Vista starup, Gaming, Application Loading] παίρνουν κεφάλι απ το ανταγωνισμό...Μπορεί κάποιος που να έχει παίξει καί με τα 2 να μας εξηγήσει τέλως πάντων τί συμβάινει;

http://hothardware.com/Articles/Intel-34nm-X25M-Gen-2-SSD-Performance-Review/?

page=6

http://hothardware.com/Articles/Intel-34nm-X25M-Gen-2-SSD-Performance-Review/?page=7

Και της 1ής γενιάς να πάρεις ο δίσκος τα σπάει

Το ότι με τα ίδια € και λιγότερα όταν πριν 4 έπαιρνες μηχανικό με 10 φορές πιο χαμηλες επιδόσεις δεν είναι επανάσταση στην τιμολόγηση; Απόδοση /τιμή???:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Και της 1ής γενιάς να πάρεις ο δίσκος τα σπάει

Το ότι με τα ίδια € και λιγότερα όταν πριν 4 έπαιρνες μηχανικό με 10 φορές πιο χαμηλες επιδόσεις δεν είναι επανάσταση στην τιμολόγηση; Απόδοση /τιμή???:triniti:

Έχει πλεονεκτήματα αυτή η πρόταση...

Πρώτον οι G1 είναι κατατσεκαρισμένοι...

Δεύτερον σε λίγο θα πάρεις ένα δεύτερο παμφτηνότατα και θα κάνεις raid.

Με τους νέους παίρνεις το ρίσκο του tester...

Link to comment
Share on other sites

Από το ^^ link :

H Intel από την πλευρά της συστήνει στους χρήστες να μην χρησιμοποιούν κανένα BIOS, ούτε να το αλλάζουν αλλά και ούτε να το σβήνουν πριν κυκλοφορήσει το νέο firmware
κανένα BIOS :laughing::laughing::laughing::laughing::laughing:

ωραια το έγραψαν :p :P :p αστέρι μετάφραση ... :hang2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.