Jump to content



Windows 7 Seven και επιδόσεις.


ChSin7

Recommended Posts

Ας φτιάξουμε ένα thread για τις επιδόσεις (και μόνο) των Windows Seven.

Όσο πλησιάζουν προς την επίσημη κυκλοφορία τους τόσο και πιο "βαριά" μου φαίνεται ότι γίνονται, πλησιάζοντας τα Vista. Έχω δοκιμάσει διάφορα build από τα 7000 ώς την ReleaseCandidate 7100. Ένα ενδιαφέρον άρθρο είναι εδώ : Vista vs Seven RC

windows7benchmain.jpg

Ποιες είναι οι εμπειρίες σας ?

Καλό θα ήταν να βάζουμε και τις μετρήσεις από το Seven Performance Information, μαζί με μια πλήρη περιγραφή του συστήματός σας όπως :

Seven build 7100 // Q9400 @ 3600 (8x450) // P45 // 4x2GB @ 900 CL5 // 4890 (stock) // 4xSammsung SSD SLC Raid0

attachment.php?attachmentid=34892&stc=1&d=1241199871

To maximum score είναι το 7.9. Αν μπορεί κάποιος με πιο δυνατή κάρτα (285ΓΤΧ/295/4870χ2) ας δώσει αποτελέσματα γιατί νομίζω όλες οι DX10 κάρτες έχουν cap το 6.9.

Και ο Jax7480 αν μπορεί να μας δώσει το score από τους 2-3-4 (όσους έχει) Intels X25-E Raid0 ;)

post-8540-1416073961,6566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να φυγει το gap των 666MB/s του Intel ICH10R(9R) και λοιπα θα μεινω με 2(μαλλον).

Windows 7 X64 7100 (RC). Asus Maximus II Formula (P45), Q9550 @ 460x8.5 (3.93), 2x2GB DDR2 Mushkin PC8500@ 1105 (5-5-5-15-2T), GeForce 9800GTX+ @ stock, 2x Intel X25-E SLC @ Raid0 on ICH10R

post-51-1416073961,731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, είναι για γέλια κι αυτό το τεστ γμτ....

4x Samsung SLC VS 1x Intel SLC = 2

Βγάζει 7.7 στο XPS ο Intel, είναι λίγο κουλό θα έλεγα...τεσπα. Μόνο αν μετράει και τις μεταφορές μικρών αρχείων δικαιολογείται. Έχει και καλύτερο ομωsch:

1x GTX 295 VS 1x 4890 = 2

5.9 βγάζει η 295 στο Desktop και παίζει να βγάζει τόσο και στα games, δε θυμάμαι ακριβώς όμως...Εντωμεταξύ έμαθα ότι με κάθε νέο driver της ATi, το σκορ στα 7 ανέβαινε...

Κλασικές χαζομάρες της MS.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση στα Vista to gap δεν ειναι το 5.9 ??? αλλαξε στα 7 ?? ειναι το 7.9 ?? ?????

Οπως το ειπες. Στα 7 πλεον ειναι 7.9. Τουλαχιστον σε δισκους και επεξεργαστη ετσι δειχνει.

Απο την αλλη, στην VGA στα Vista ειχα σκορ αν θυμαμαι καλα 5.5 και στα 7 εχω 6.1, οποτε παιζει και να εχει αλλαξει ο τροπος αξιολογησης. Δηλαδη τα σκορ που εχει καποιος στα Βιστα δεν ειναι ιδια με τα 7.

Βασικα για μενα πιστευω οτι ειναι τραγικο το γεγονος οτι υπαρχει gap. Απο την στιγμη που ξερεις οτι υπαρχει hardware που θα το τερματισει, βαλε ενα gap που να ξερεις οτι το τωρινο hardware δεν μπορει να την τερματισει. Π.χ. εγω πιστευω οτι το raid που εχω στημενο, αν υπηρχε μεγαλυτερο gap, π.χ. 9 ή 10 μπορει να τερματιζε κι εκεινο.

Θεωριες (συνομοσιας) βεβαια αλλα γιατι να μην υπαρχει.......

Link to comment
Share on other sites

@gnzp: Αν θέλεις μας λες πλήρη score και συνθέσεις, μπας και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα. Ότι το score που βγάζει η MS σε Vista/Seven είναι ψιλοάκυρα είναι γεγονός.

Δεν έχω περάσει drivers Intel Matrix ακόμα.

Edit: περάστηκαν οι Intel Matrix 8.8.1009 και ... ακριβώς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά άλλαξαν το Range και το έκαναν λίγο πιο δύσκολο :p

Ποιός ο λόγος πχ που δεν αριστεύει μια 8800GT στο windows aero? Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί ποτέ κάτι περισσότερο?

Γιατί το Scale δεν είναι μέχρι το 10 γενικά? Γιατί δεν ήταν ούτε στα Vista? Είναι μια μπούρδα και μισή και δεν αξίζει ούτε το ρεύμα που καις για να βγάλεις ένα νούμερο.

Προσωπική άποψη πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.