Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δεν έρχεσαι να κάνεις και το δικό μου; Ο πατέρας το είχε πάρει στις διακοπές κοντά στη θάλασσα και όταν επέστρεψε δεν το έπλυνε. Φοβάμαι μη μείνει η αλμύρα πάνω του και φθαρεί. Αλλά εγώ δεν έχω χρόνο να το πλύνω και να το λαδώσω...

βγαλε ενα εισιτηριο αεροπορικως για αθηνα! εχω να δω και κατι φιλους. σου κανω και το ποδηλατο!

περα απο την πλακα.

πρωτη φορα και γω το εκανα. νομιζω το ιδανικο ειναι να πας στο βενζιναδικο, παραφυνελαιο, και πλυσιμο με το πιεστικο, οκ νορμαλ οχι να διαλυθει(απο αποσταση ειναι οκ), και μετα λαδωμα.

εγω δεν το εκανα με πιεστικο, και παλι το τι μπιχλα εφυγε δεν λεγεται. μεχρι και κομματια απο χορτα εβγαζα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εγχείρηση πέτυχε!:)

Για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν το ίδιο, θα χρειαστούν ένα τρυπάνι 8.5mm.

Προσοχή να δώσετε στο γεγονός να τρίψετε περιμετρικά στο χείλος της τρύπας τα γρέζια που αφήνει το τρυπάνι και στις δύο τρύπες. (εφόσον μιλάμε για δίπατη ζάντα)

Τυλίξτε ένα ψιλό τρυπάνι με το υαλόχαρτο και περιστρέψτε το στις τρύπες για να φύγουν τα γρέζια.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω γάντια χειμερινά με gel εσωτερικά (έχω πρόβλημα με το μέσο νεύρο και μετά από 1 ώρα μουδιάζει αντίχειρας,δείκτης-ίσως σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα)

έχω αυτά Specialized Bicycle Components : BG Gel Glove

υπάρχουν αντίστοιχα Specialized Bicycle Components : BG Gel Glove Long Finger

αλλά δεν είμαι 100% ευχαριστημένος από τα κοντά και ψάχνω εναλλακτική πρόταση

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω γάντια χειμερινά με gel εσωτερικά (έχω πρόβλημα με το μέσο νεύρο και μετά από 1 ώρα μουδιάζει αντίχειρας,δείκτης-ίσως σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα)

έχω αυτά Specialized Bicycle Components : BG Gel Glove

υπάρχουν αντίστοιχα Specialized Bicycle Components : BG Gel Glove Long Finger

αλλά δεν είμαι 100% ευχαριστημένος από τα κοντά και ψάχνω εναλλακτική πρόταση

To ίδιο παθαίνω και γω στην κούρσα χωρίς γάντια ανώ στο MTB δεν είχα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο παθαίνω και γω στην κούρσα χωρίς γάντια ανώ στο MTB δεν είχα θέμα.

περισσότερη πίεση στο τιμόνι=καλύτερος έλεγχος του μπροστινού μέρους αφού το πιρούνι είναι συνεχώς φορτισμένο αλλά και μούδιασμα στα ακροδάχτυλα.

για γάντια καταλήγω σε αυτά που έβαλα παραπάνω.δεν βρήκα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

περισσότερη πίεση στο τιμόνι=καλύτερος έλεγχος του μπροστινού μέρους αφού το πιρούνι είναι συνεχώς φορτισμένο αλλά και μούδιασμα στα ακροδάχτυλα.

για γάντια καταλήγω σε αυτά που έβαλα παραπάνω.δεν βρήκα καλύτερα

Εγώ τσίμπισα αυτά και μετά από 3 ώρες δεν είχα θέμα

Cyclist.gr - Lizard Skins γάντια G-Love κοντά

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=fohPU3pDpFU]Chris Akrigg - A Hill in Spain - YouTube[/ame]

στο 2.55 ακουμπαει το ποδι του κατω ο παλιοαματουρ.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

[ame]

[/ame]

Not if, but when οντως : /

το A Hill in Spain ηταν και το τελευταιο video ο τραυματισμος ηταν πολυ σοβαρος.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Με την κούρσα, έτσι; Πόσα έκανες σε αυτόν τον χρόνο;

Ναι, με την κουρσα. Δεν εκανα πολλα, βολτουλα πηγαινα για να τσεκαρω τα γαντια. Πρεπει να εκανα καμια 60 αρα +-. Αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν κάνεις βολτούλα πόσα βγάζεις την ώρα; (αν έχεις κανένα site gps tracking στείλε)*

Δεν ρωτάω τον DJD για τα δικά του, γιατί λέει ψέμματα. (κάτι 60 την ώρα και τέτοια)

*σε λίγο θα βλέπω και στον ύπνο να οδηγώ κούρσα. Έχω λιώσει. :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν κάνεις βολτούλα πόσα βγάζεις την ώρα; (αν έχεις κανένα site gps tracking στείλε)*

Δεν ρωτάω τον DJD για τα δικά του, γιατί λέει ψέμματα. (κάτι 60 την ώρα και τέτοια)

*σε λίγο θα βλέπω και στον ύπνο να οδηγώ κούρσα. Έχω λιώσει. :man_in_love:

Δεν έχω διάγραμμα δυστυχώς.

Όταν δεν κάνω βόλτα και θέλω να πάω γρήγορα πάω με καμια 26άρα μέση ταχύτητα.Έχει τύχει να βγάλω σε 1 ώρα και ~35χλμ. Είναι τελείως ανάλογο το τι υψομετρικές διαφορές θα έχει ο δρόμος

Στην χαλαρή βολτούλα κινούμαι με 20-23 μέση ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να δω τι διαφορά θα έχω με κούρσα...από το 15κιλο MTB δεκαετίας. Με αυτό, με λίγες ανηφόρες κάνω καμιά 28αρα μέση ταχύτητα.

Κοίτα να δεις, είναι αναλόγως το τι θες να κάνεις.

Άμα θες να κάνεις προπόνηση και να κυνηγάς το χρονόμετρο, κούρσα με mtb δεν θα φτάσεις. Σε χαλαρές βόλτες, το μόνο που σου δίνει η κούρσα είναι η αίσθηση, σε μεγάλες αποστάσεις σου δίνει έξτρα δυνάμεις λόγο χαλαρότερης κύλισης

Link to comment
Share on other sites

βοηθαει και η πιο σκυφτη θεση στην κουρσα να εισαι τουλαχιστον +5 πανω στη μεση ωριαια...

Προπονηση βεβαια κανεις με το οτι να 'ναι...αν θες να σπασεις χρονομετρα τοτε θες κουρσα.

Υ.Γ

Μην παρεις κουρσα..(ή παρτην για τις ενδιαμεσες μερες :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Οι μέσες ταχύτητες μιας διαδρομής που νομίζουμε ούτε κατά διάνυα δεν πλησιάζουν αυτές που προκύπτουν από GPS.

Ο λόγος είναι ότι εμείς δεν συνυπολογίζουμε τα φανάρια που ρίχνουν στο βάραθρο το μέσο όρο

Εκτός αν βρεις πρόγραμμα που αφαιρεί τις στάσεις. Που και αυτό λάθος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίμησα τα Michelin που ήταν τσάμπα τελικά, φοβήθηκα ότι τα Marathon Cross δεν θα είναι τόσο καλύτερα σε άσφαλτο από τα Racing Ralph και τα Marathon Supreme είχαν τα 5πλάσια λεφτά, σε κανά 10αρι μέρες που θα τα έχω θα γράψω εντυπώσεις.

Ήρθε το δέμα τελικά την Παρασκευή. Έκανα 60 χιλιόμετρα το σαββατοκύριακο, πλήρως ικανοποιημένος με τα λάστιχα, ειδικά για τα λεφτά που έδωσα. Το ποδήλατο πατάει σίγουρα καλύτερα στην άσφαλτο. Από ταχύτητα δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα μιας και ήμουν λίγο φουσκωμένος από το μεσημεριανό το σάββατο:o και την κυριακή φύσαγε αρκετά, αλλά μάλλον έχω κερδίσει 1Km/h(πάντα μετράω με το GPS του iphone και runkeeper). Σε μία στροφή με αρκετό χαλίκι σε κάποιο σημείο γλίστρησε λίγο η μπροστινή ρόδα αλλά τπτ το ανησυχητικό.

Μαζί με τα λάστιχα είχα παραγγείλει και το CamelBak Podium Chill Bottle 2011, καμία σχέση με το Elite Higene Corsa που είχα πριν. Διατηρεί πιο κρύο το νερό και το σύστημα για να πίνεις πολύ ανώτερο.

Και επιτέλους έχω και κράνος για κάθε ενδεχόμενο, είναι το πρώτο μου οπότε δεν μπορώ να έχω συγκριτική άποψη σε σχέση με άλλα

MET Inferno UL Helmet 2011 | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Οι μέσες ταχύτητες μιας διαδρομής που νομίζουμε ούτε κατά διάνυα δεν πλησιάζουν αυτές που προκύπτουν από GPS.

Ο λόγος είναι ότι εμείς δεν συνυπολογίζουμε τα φανάρια που ρίχνουν στο βάραθρο το μέσο όρο

Εκτός αν βρεις πρόγραμμα που αφαιρεί τις στάσεις. Που και αυτό λάθος είναι.

Για αυτό σου λέω sportstracklive. Έχει και average speed (φανάρια, στάσεις για πικ νικ, etc), αλλά και average moving speed. (στην ανάλυση στο site)

BTW, θέλω και εγώ παγούρι. Ένα merida με 3 ευρώ που πήρα, είναι επιεικώς του πώλου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.