Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Χαλασμενο συστημα δε νομιζω...δεν εχω δει καποια διαροη απο πουθενα...εκτος αν εναι κατι που δεν φαινεται.

Και ο ιδιος απορει...οταν το παιρνω το ποδηλατο ειναι αψογο και μετα απο 2-3 βολτες μενω απο φρενα. Δε ξερω....ποσο ασχετος να ειναι?? Δε νομιζω μιας και ασχολειται χρονια...τι να πω αλλο??

Είχα και εγώ στην γειτονιά παλαίουρα τεχνικό που δεν κατάλαβε ότι έλειπε spacer από την πίσω κασέτα και πήγε να μου την σπάσει από το σφίξιμο.

Ότι είναι έμπειρος σε κάτι, δεν πάει να πει ότι είναι και σε κάθε μοντέλο/σύστημα/τεχνολογία : )

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ στην γειτονιά παλαίουρα τεχνικό που δεν κατάλαβε ότι έλειπε spacer από την πίσω κασέτα και πήγε να μου την σπάσει από το σφίξιμο.

Ότι είναι έμπειρος σε κάτι, δεν πάει να πει ότι είναι και σε κάθε μοντέλο/σύστημα/τεχνολογία : )

Συμφωνω αλλα δεν εχω αλλη επιλογη να παω σε αλλον και εξηγω στο πιο πανω ποστ τους λογους ρε man.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] Χαλασμένο σύστημα δεν είναι, γνωστός-γνωστού-ω γνωστέ είναι, γνώστης είναι, αλλά το θέμα παραμένει πως δεν έχει ποδήλατο κάθε τρεις και λίγο :nada: Btw, όταν το επισκευάζει, είσαι κι εσύ εκεί να κοιτάς; Όχι τόσο για να δεις αν κάνει καλή δουλειά κλπ, όσο το να βλέπεις την διαδικασία να μαθαίνεις.

Και πάμε λίγο προς Θεσσαλονίκη μεριά. Μετά από 2 βδομάδες εκτός για δουλειά, είπα να βγω μια μικρή βόλτα, κλασικά προς παραλία και Μέγαρο. Μπόλικος αέρας, ο μισός θερμαϊκός στην παραλιακή, πεζοί που για να μην γίνουν μούσκεμα έμπαιναν στο ποδηλατόδρομο κι άρα μετέτρεπαν το δικό τους πρόβλημα σε δικό μου όπως πάντα. Όλα εντάξει με τα φρένα, εκτός από κάποια φάση που περνάω μέσα από λιμνούλα με νερά. Πετάχτηκαν φυσικά λίγα νερά πέρα δώθε και λογικά μπήκαν στο δισκόφρενο. Πατάω φρένο για να μην πάρω μαζί μου τυπά που αγρόν αγόραζε κι ακούγονται τα φρένα λες κι έχω να τα δουλέψω από το 1900. Αργότερα όταν στέγνωσε, δεν ακουγόταν τίποτα. Είναι φυσιολογικό να ακούγονται έτσι με την πρώτη σταγόνα; Να σημειώσω πως δεν έχω θέμα γενικά με τα φρένα, ελαφριά μεταχείριση και πιάνουν σαν καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] τα είχα τρίψει πριν ~3 βδομάδες όταν έκανα ένα γενικό καθαρισμό, αλλά δεν παθαίνω τίποτα να το ξανακάνω. Μπορεί να μην το έκανα καλά την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] Χαλασμένο σύστημα δεν είναι, γνωστός-γνωστού-ω γνωστέ είναι, γνώστης είναι, αλλά το θέμα παραμένει πως δεν έχει ποδήλατο κάθε τρεις και λίγο :nada: Btw, όταν το επισκευάζει, είσαι κι εσύ εκεί να κοιτάς; Όχι τόσο για να δεις αν κάνει καλή δουλειά κλπ, όσο το να βλέπεις την διαδικασία να μαθαίνεις.

Οχι δεν ειμαι εκει γιατι δουλευω κιολας και δε ξερω ποτε το φτιαχνει...του το πηγαινω, το αφηνω και το φτιαχνει (λεμε τωρα...). Ειδα βιντεο στο youtube πως γινεται η εξαερωση...σκεφτομαι να παραγγειλω και τα απαραιτητα εργαλεια για την επομενη φορα που θα ειναι συντομη προβλεπω δυστηχως...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] Χαλασμένο σύστημα δεν είναι, γνωστός-γνωστού-ω γνωστέ είναι, γνώστης είναι, αλλά το θέμα παραμένει πως δεν έχει ποδήλατο κάθε τρεις και λίγο :nada: Btw, όταν το επισκευάζει, είσαι κι εσύ εκεί να κοιτάς; Όχι τόσο για να δεις αν κάνει καλή δουλειά κλπ, όσο το να βλέπεις την διαδικασία να μαθαίνεις.

Και πάμε λίγο προς Θεσσαλονίκη μεριά. Μετά από 2 βδομάδες εκτός για δουλειά, είπα να βγω μια μικρή βόλτα, κλασικά προς παραλία και Μέγαρο. Μπόλικος αέρας, ο μισός θερμαϊκός στην παραλιακή, πεζοί που για να μην γίνουν μούσκεμα έμπαιναν στο ποδηλατόδρομο κι άρα μετέτρεπαν το δικό τους πρόβλημα σε δικό μου όπως πάντα. Όλα εντάξει με τα φρένα, εκτός από κάποια φάση που περνάω μέσα από λιμνούλα με νερά. Πετάχτηκαν φυσικά λίγα νερά πέρα δώθε και λογικά μπήκαν στο δισκόφρενο. Πατάω φρένο για να μην πάρω μαζί μου τυπά που αγρόν αγόραζε κι ακούγονται τα φρένα λες κι έχω να τα δουλέψω από το 1900. Αργότερα όταν στέγνωσε, δεν ακουγόταν τίποτα. Είναι φυσιολογικό να ακούγονται έτσι με την πρώτη σταγόνα; Να σημειώσω πως δεν έχω θέμα γενικά με τα φρένα, ελαφριά μεταχείριση και πιάνουν σαν καινούρια.

Φυσιολογικότατο. Ακόμα και απο πρωινή πάχνη μπορεί να σκούζουν. Έχει συμβεί άπειρες φορές, no problem.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πότε ακριβώς θα κυκλοφορήσουν τα νέα DI2 για MTB αλλά θεωρώ πως όταν γίνει θα είναι μια καλή ευκαιρία για αναβάθμιση σε XTR προηγούμενης γενιάς.

Τι λέτε? Αξίζει να πάρω μεταχειρισμένα? Αν ναι που κοιτάμε? Ebay ? Κάπου αλλού ?

Μπορώ να κάνω την αλλαγή σιγά σιγά σε περιφερειακά ή θα συναντήσω ασυμβατότητες?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πότε ακριβώς θα κυκλοφορήσουν τα νέα DI2 για MTB αλλά θεωρώ πως όταν γίνει θα είναι μια καλή ευκαιρία για αναβάθμιση σε XTR προηγούμενης γενιάς.

Τι λέτε? Αξίζει να πάρω μεταχειρισμένα? Αν ναι που κοιτάμε? Ebay ? Κάπου αλλού ?

Μπορώ να κάνω την αλλαγή σιγά σιγά σε περιφερειακά ή θα συναντήσω ασυμβατότητες?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !

αν δε κάνω λάθος,όλα τα 9αρια και πάνω groupsets δεν έχουν πρόβλημα με τις XT,XTR

με των κωδικό του κάθε περιφερειακού, κοιτάς για compatibility Shimano

Link to comment
Share on other sites

Λέω να τα αγοράσω σιγά σιγά και όχι όλα σαν πακέτο... Γι αυτό λίγο προβληματίζομαι τι και αν θα λειτουργεί...

Πχ αν αγοράσω πετάλια... προφανώς και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να τα τοποθετήσω ΑΜΕΣΑ στο ποδήλατο...

Με τα άλλα περιφερειακά δε γνωρίζω...

Πχ μπορώ να πάρω μόνο το πίσω ντεραγιέ για αρχή? κτλ κτλ κτλ

Όποιος το κατέχει το μηχανικό του πράγματος ας προτείνει σειρά αγοράς εξαρτημάτων ή έστω σε ζευγάρια...

Αν είναι κουραστικό το θέμα και γνωρίζετε κάποιο url που να τα αναφέρει όλα αυτά ασφαλώς και δεν έχω πρόβλημα να καθίσω να τα διαβάσω... οπότε δώστε μου οτι νομίζετε οτι μπορεί να φανεί χρήσιμο !

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των συστημάτων(marketing ftw)... Τα 9άρια με τα 9άρια, τα 10άρια με τα 10άρια και τα 11άρια με τα 11άρια. Μπορείς να κάνεις μείξη π.χ. 10άρι slx δισκοβραχίωνα, με 10άρες XT αλλαγές και 10αρι XTR ντεντραγιέ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.