Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Δεν εχω βαλει βιντεακι εδω, ε? Ενα πολυ συντομο απο την gtv, στην παρουσα φαση σηκωνω 1bar και το υπολογιζω γυρω στα 240 αλογα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eJIpauvFu_o]Alfa GTV 1.8 TS TB - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το Terrano II το έχουμε 15 χρόνια με 190.000 και έχει αλλάξει 1 φορά συμπλέκτη :D

Σε εχω :p

Δοξασμενο πΟΠΕΛ 329 χιλιαδες και κατι ψιλα ακομα με τον μαμα .:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Προσθηκη βιντεο
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πόσο δύσκολο/εύκολο είναι να αλλάξω την φορά περιστροφής ενός Ι4 μοτέρ;

Έχω ένα παλιό Quatrelle 850cc στο οποίο η Renault είχε βάλει ένα μοτέρ "Sierra" ανάποδα. Η διάταξη του είναι: Κιβώτιο ταχυτήτων, διαφορικό, μηχανή. Όλα σε ένα δηλαδή, μοτέρ και end-on κιβώτιο που κοιτά στο μπροστά μέρος του αμαξώματος.

Σκέφτομαι να το καθαρίσω, να του βάλω άλλο καρμπιρατέρ και να του φτιάξω ένα χταπόδι για να έχει νέες ανάσες καθώς μέρα παρά μέρα ο κολλητός μου επαναλαμβάνει την ιδέα να το κάνουμε mid-engine locost "κλέβοντας" τα σχέδια από το θρυλικό σωληνωτό σασί της Elva MKVII.

Το μόνο μας κόλλημα είναι το πως να ρυθμίσουμε οικονομικά την μηχανή που θα μπει στην πίσω μεριά να μην έχει 1 πρώτη και 4 όπισθεν...

Link to comment
Share on other sites

Ξενερα που το pikes peak ειναι πλεον μονο ασφαλτος.

Το χώμα είναι πιο θεαματικό συμφωνώ..

Αλλά η άσφαλτος έχει άλλη χάρη.Οι ταχύτητες σε άσφαλτο είναι πολύ μεγαλύτερες ( ειδικά στις στροφές )

Όλοι θαυμάσαμε το θεό που ανέβαινε με το 1 χέρι στο τιμότι και το άλλο για σκιά από τον ήλιο...Αλλά και το 240 τάπα σε στροφές είναι θεματάκι..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πόσο δύσκολο/εύκολο είναι να αλλάξω την φορά περιστροφής ενός Ι4 μοτέρ;

Έχω ένα παλιό Quatrelle 850cc στο οποίο η Renault είχε βάλει ένα μοτέρ "Sierra" ανάποδα. Η διάταξη του είναι: Κιβώτιο ταχυτήτων, διαφορικό, μηχανή. Όλα σε ένα δηλαδή, μοτέρ και end-on κιβώτιο που κοιτά στο μπροστά μέρος του αμαξώματος.

Σκέφτομαι να το καθαρίσω, να του βάλω άλλο καρμπιρατέρ και να του φτιάξω ένα χταπόδι για να έχει νέες ανάσες καθώς μέρα παρά μέρα ο κολλητός μου επαναλαμβάνει την ιδέα να το κάνουμε mid-engine locost "κλέβοντας" τα σχέδια από το θρυλικό σωληνωτό σασί της Elva MKVII.

Το μόνο μας κόλλημα είναι το πως να ρυθμίσουμε οικονομικά την μηχανή που θα μπει στην πίσω μεριά να μην έχει 1 πρώτη και 4 όπισθεν...

Αν μπείτε στην διαδικασία να φτιάξετε ενα locost, τοτε μαλλον δεν σας συμφέρει να κρατήσετε το υποτονικό (ειναι το πιο ευγενικό που μπορώ να πω :p ) μοτέρ του κατρέλ. Με τα "ιδια" λεφτά πανω κατω παίρνετε ενα μοτέρ Sierra 1600 και πολλα επίσης πράγματα (πολλα locost δανειζονται μηχανικά μερη, γεφυρες κλπ απο δώτες Sierra).

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε στο 1'17";

invisible bike

κι εγω σκαλωσα μεχρι να καταλαβω τι βλεπω

αν το παγωσεις αμεσως μετα την επαφη, βλεπεις τον αναβατη να εκτοξευεται

απο τα σχολια συμπεραινω οτι μαλλον το combo αναβατη/μηχανης ηταν ηδη εν πτηση προ της προσκρουσης

φρικη οπως και να χει παντως

Link to comment
Share on other sites

Αν μπείτε στην διαδικασία να φτιάξετε ενα locost, τοτε μαλλον δεν σας συμφέρει να κρατήσετε το υποτονικό (ειναι το πιο ευγενικό που μπορώ να πω :p ) μοτέρ του κατρέλ. Με τα "ιδια" λεφτά πανω κατω παίρνετε ενα μοτέρ Sierra 1600 και πολλα επίσης πράγματα (πολλα locost δανειζονται μηχανικά μερη, γεφυρες κλπ απο δώτες Sierra).

Συζητάμε για κάτι μικρό, ελαφρύ και χαμηλό -σε κέντρο βάρους και τιμή- που θα γίνει με προγραμματισμό Τζίγκερ (πλάνο 5ετίας). Η ιδέα είναι να "κλέψουμε" τα αναλυτικά σχέδια που έχουμε για τη 2θέσια Elva και να πάμε να κάνουμε κάτι που να μας θυμίζει την παλιά αγαπημένη Lotus 18 του '61. Η εμμονή του κολλητού μου για να κάνουμε την συγκεκριμένη μηχανή locost mid-engine σχετίζετε άμεσα με την αγάπη της Lotus 18, θέλει το χταπόδι και τα καρμπιρατέρ απο την ίδια μεριά όπως είχε το αυθεντικό μοτέρ της Lotus το Cosworth 105E.

Τώρα για το υποτονικό συμφωνώ μαζί σου, ευτυχώς εδώ υπάρχουν ελπίδες. Η Renault έδινε ένα μοτέρ 850cc που έβγαζε 35 άλογα μπουκωμένο. Αυτό γιατί του είχε στενή εξαγωγή και εξάτμιση για μηχανή ~25 αλόγων και τόσο η εισαγωγές όσο και το καρμπιρατέρ ήταν απαράδεκτα. Βρήκαμε σε ξένα forums ότι με αλλαγή του καρμπιρατέρ (απο ένα R5) και φαρδιές εξαγωγές τα άλογα έγιναν 85 χωρίς κανένα πρόβλημα στον δίσκο και τις ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο γουσταρω τις ιδιοκατασκευες, τετοιου ειδους εμμονες ειναι τουλαχιστον ανουσιες κατ'εμε, ειδικα απο την στιγμη που πατε να κανετε κατι μονοι σας, οποτε δεν υπαρχει καποια αναγκη να ειναι period correct (ανακατασκευη για concourse ας πουμε ή κατι τετοιο). Δεστε το για αγκυρα σε κα μια βαρκα, οπου και ανηκει, και ασχοληθειτε με κατι που δεν εχει ξεπεραστει εδω και 30 χρονια και βαλε, κριμα κι αδικο για το χρονο και το μερακι σας.

Link to comment
Share on other sites

Οσο γουσταρω τις ιδιοκατασκευες, τετοιου ειδους εμμονες ειναι τουλαχιστον ανουσιες κατ'εμε, ειδικα απο την στιγμη που πατε να κανετε κατι μονοι σας, οποτε δεν υπαρχει καποια αναγκη να ειναι period correct (ανακατασκευη για concourse ας πουμε ή κατι τετοιο). Δεστε το για αγκυρα σε κα μια βαρκα, οπου και ανηκει, και ασχοληθειτε με κατι που δεν εχει ξεπεραστει εδω και 30 χρονια και βαλε, κριμα κι αδικο για το χρονο και το μερακι σας.

μιλάει ο άνθρωπος που έχουν περάσει 35 Alfa Romeo από τα χέρια του και πήρε V6 μοτέρ από Alfa για να το βάλει σε lo(w)cost

Link to comment
Share on other sites

Και τελικα θα το βαλει στη gtv τουρμπισμενο. If you're gonna do it wrong, do it right :p. Δεν εχει σχεση ομως μ'αυτο που ειπα. Οσο κακεντρεχης και να σαι, το arese v6, ειδικα σε 24v μορφη, ακομα και τωρα δεν ειναι διολου ασχημο και ουδεμια σχεση εχει με μοτερ κατρελ.

Έγινε επεξεργασία από spresv
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.