Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Ας το αφήσω εδώ να υπάρχει:

Open Day στην Πίστα των Μεγάρων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ - ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2012

- Σάββατο 3 Νοεμβρίου

- Δευτέρα 5 Νοεμβρίου

- Πέμπτη 15 Νοεμβρίου

- Δευτέρα 19 Νοεμβρίου

- Σάββατο 24 Νοεμβρίου

- Δευτέρα 26 Νοεμβριου

Πότε θα πάμε;

ποσο παει το μαλλι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω λινκ σε άλλη σελίδα με τον τιμοκατάλογο;

Γενικά είναι:

ΣΑΒΒΑΤΟ - ΚΥΡΙΑΚΗ

ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΝΑ ΣΚΕΛΟΣ €25

ΟΔΗΓΗΣΗ ΔΥΟ ΣΚΕΛΗ €40

ΟΔΗΓΗΣΗ 4 ΣΚΕΛΗ €60

ΟΔΗΓΗΣΗ 7 ΣΚΕΛΗ €90

ΔΕΥΤΕΡΑ - ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΕΜΠΤΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΝΑ ΣΚΕΛΟΣ €20

ΟΔΗΓΗΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟ €40

Κάθε σκέλος αν δεν κάνω λάθος είναι 12-15 λεπτά.

Κράνος-πυροσβεστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Στα φρεναρισματα σε βρεγμενο τι γινεται ομως?που πεφτει ολο το βαρος μπροστα?νομιζω πιο πολυ αυτο ενδιαφερει.γιατι στη στροφη μπαινεις προσεκτικα και εισαι οκ.στο φρεναρισμα δεν μπορεις να κανεις κατι ,το καρυδωνεις και κανεις τη προσευχη σου.

Κάνεις τα πίσω μπροστά και βάζεις καινούρια πίσω.

Κανόνας αυτός για να διατηρείς υποστροφικό το αυτοκίνητο.

Υποστροφικό μπροστοκίνητο σημαίνει ότι και η θείτσα μπορεί να το μαζέψει.

Αν βάλεις χειρότερα λάστιχα πίσω μετά παίζεις με το αν θα μπορέσεις να μαζέψεις την υπερστροφή.

Επειδή μου έχει πετάξει κώλο με 120 το punto σε στροφή (γιατί και τα ίδια λάστιχα να έχεις δεν σημαίνει ότι το αμάξι θα είναι 100% ουδέτερο), πίστεψέ με, προτιμάς λίγο να ανοίξει η μουρίτσα παρά να αρχίσεις να μαζεύεις τα αμάζευτα. Αν δεν είχε ESP δεν ξέρω αν θα το είχα μαζέψει, και δεν κάνω ποτέ τα μπροστά πίσω (αλλάζω 4δα) άρα είχε καλύτερα λάστιχα πίσω.

Φαντάσου να βάλεις τα σάπια πίσω τι θα γίνει.

Στο φρενάρισμα στο βρεγμένο που λές αν πίσω τα λάστιχα είναι σαπούνια, θα σε προσπεράσει ο κώλος και θα ψάχνεις να βρεις γιατί έφερες τετακέ με το φρενάρισμα. Ειδικά όταν κάνεις αυτό που λες φρενάρισμα πανικού.

Link to comment
Share on other sites

χθες απο σερρες για θεσσαλονικη, πριν την γεφυρα του στριμωνα για οσους ξερουν,

νταλικα, που βρισκοταν ενα αμαξι πισω απο εμενα, ενω πηγαιναμε ολοι κανονικα ~ 80χλμ, βγαινει για προσπεραση, μπροστα μου εχω 2 νταλικες να πηγαινουν κολλητα.

περναει το πισω απο μενα αυτοκινητο, τον βλεπω που ερχεται, κανω δεξια,οσο πηγαινε με κλεινει, κοβω, παει να περασει την νταλικα μπροστα μου, και για μερικα εκατοστα τα συρομενα πισω δεν ακουμπησαν.

την ωρα εκεινη η μια νταλικα που πηγαινε κανονικα, κανει τερμα δεξια για να μην βρου, και γλυφει την μπαριερα σηκωνοντας χωματα κτλ...

αυτο εγινε γιατι ο νταλικιερης βγηκε για προσπεραση, ενω ερχοταν απο το αντιθετο ρευμα αμαξι, και πηγαν να βρουν τα συρωμενα..

μιλαμε μου κοπηκαν τα ποδια. λεω παει, αν ακουμπουσαν θα διπλωναν και 2!!! μιλαμε για μερικα εκατοστα! σκηνικο οπως βλεπουμε βιντεακια απο ρωσια φαση!

το μονο που εκανα ηταν να παρω το ποδι μου απο το γκαζι...

η νταλικα βουλγαρικη volvo καινουρια φαινοταν, και μιλαμε οταν με περασε, με περασε σαν σταματημενο...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιους (και έχω συναντήσει πολλούς ανά την Ευρώπη) τους *μπιπ* το σπίτι, αν μου κάνουν κάτι τέτοιο πάω μπροστά κόβω στα 50 και πάω ζιγκ ζαγκ. (και μετά του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ εννοείται). Στην Ελλάδα μου τό 'χουν κάνει ΚΤΕΛ στην Πατρών. Αν τους πας με 50 στρώνουν, αν όχι, 40, 30, 20, 10, μέχρι να στρώσουν.

Έγινε επεξεργασία από RootX
με μέτρο :P
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να γίνουμε σαν τους Γερμανούς. Τηλέφωνο στην τροχαία, είδα νταλίκα με αριθμό κυκλοφορίας να κάνει "αυτό, εκεί" και να τον μαζέψουν.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το ποσο γρηγορα εκανε προσπεραση. μιλαμε τραβουσε αγρια!!

πως γινεται ρε 7 στους 10 βουλγαρους να ειναι καμικαζι! και οχι τιποτα αλλο, να φας και καμια 10αρια ατομα αν σου διπλωσει απο καραμπολα.

υ.γ σωτηρη τι να κοψω μπροστα του. αυτος ειναι ικανος να με εσπρωχνε απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πού μπορούμε να βρούμε σε λογικές τιμές γύρω στα 10 μέτρα σωληνάκι υποπίεσης σιλικόνης με 3-4mm εσωτερική διάμετρο?

Τα σωληνάκια από την αντλία ως τα πιτσιλιστήρια θέλω να αλλάξω, οπότε δεν είναι ανάγκη να είναι Samco.

Κοίταζα στο eBay και βρήκα πακετάκι 10 μέτρα με περίπου 13 λίρες + 10 μεταφορικά.

Επειδή μου φαίνονται πολλά τα μεταφορικά (συγκριτικά πάντα με την αξία του προϊόντος), αν ξέρει κανείς πού θα βρω στην Αθήνα, ας πει!

Θενκς! :)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Θελεις 10 μετρα σωληνακι για τα πιτσιλιστιρια? Η αντλια θα ειναι στο αυτοκινητο συνοδειας σου? :hehe: Εχει σιλικονης ο Πρωτογερος στην Κορυτσας (καθετη στη Σπ. Πατση), τον οποιο βεβαια αντιπαθω σφοδρα. Το σιλικονης 3mm εχει 3€/m, το λαστιχενιο περιπου τα μισα, ισως και λιγο λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια θα ειναι στο αυτοκινητο συνοδειας σου? :hehe:

:hehe: :hehe: Ρε κάπου έχει κοπεί αυτό που στέλνει στο πίσω τζάμι και θέλω να αλλαχτεί μονοκόμματο...

Οπότε θέλει μπόλικο, κι ας μείνει και λίγο στην άκρη, δεν πάει χαμένο ;)

Θενκς για τις πληροφορίες, μάλλον το σιλικόνης είναι στα ίδια με ebay τελικά.

Θα κοιτάξω και λαστιχένιο, αν και θα ήθελα σιλικόνης για να μην ξανασχοληθώ ποτέ (ειδικά με το πίσω που κάνει ένα κάρο βόλτες για να φτάσει στο πίσω τζάμι)...

Link to comment
Share on other sites

Μού χουν σπάσει τα νεύρα με τις ασφάλειες στο γιου γκέυ μαμώ τον κάμερον, είναι δυνατόν να βρίσκω κουατροπόρτε με 4 χιλιάρικα αριστεροτίμονη και να θέλουν 7 χιλιάρικα το χρόνο ασφάλεια? Οι απατεώνες? ΑΛΗΤΕΙΑ!

Τσάκωνα [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] αυτό που είχες βρει για ασφάλιση με τον GPS δέκτη διάβασα τα παραλειπόμενα, αν πάς πάνω από 100 μίλια περ άουερ χάνεις την ασφάλιση (= πρέπει να ξαναπληρώσεις για να ασφαλιστείς + χάνεις όλα τα μπόνους που είχες). Δηλαδή αν περάσεις τα 160 τέλος. Πέραν του ότι αν περάσεις speed limits etc. όλα καταγράφονται και ανεβαίνεις κατηγορία ως 'επικίνδυνος' οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Μού χουν σπάσει τα νεύρα με τις ασφάλειες στο γιου γκέυ μαμώ τον κάμερον, είναι δυνατόν να βρίσκω κουατροπόρτε με 4 χιλιάρικα αριστεροτίμονη και να θέλουν 7 χιλιάρικα το χρόνο ασφάλεια? Οι απατεώνες? ΑΛΗΤΕΙΑ!

Τσάκωνα [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] αυτό που είχες βρει για ασφάλιση με τον GPS δέκτη διάβασα τα παραλειπόμενα, αν πάς πάνω από 100 μίλια περ άουερ χάνεις την ασφάλιση (= πρέπει να ξαναπληρώσεις για να ασφαλιστείς + χάνεις όλα τα μπόνους που είχες). Δηλαδή αν περάσεις τα 160 τέλος. Πέραν του ότι αν περάσεις speed limits etc. όλα καταγράφονται και ανεβαίνεις κατηγορία ως 'επικίνδυνος' οδηγός.

ειχα βρει καπου ενα γκατζετακι που το βαζεις στον αναπτηρα και νεκρωνουν ολες oi ασυρματες τελεπικοινωνιες στο αυτοκινητο, δεν ξερω αν βεβαια πιανει σε επικοινωνια τυπου GPS (10-11GHz νομιζω και ειναι μονο download, ενω τα κινητα ειναι 900mhz-1800mhz-1900mhz), αλλα κατι τετοιο εχουν τα κλεφτρονια για οχηματα με συναγερμο gps...

Η ακομα καλυτερα (trollscience) ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΧΑΡΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΤΟ GPS. Insurance goes bankrupt. (αν και λογικα δεν θα λειτουργει με εγκατεστημενους χαρτες)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πού μπορούμε να βρούμε σε λογικές τιμές γύρω στα 10 μέτρα σωληνάκι υποπίεσης σιλικόνης με 3-4mm εσωτερική διάμετρο?

Τα σωληνάκια από την αντλία ως τα πιτσιλιστήρια θέλω να αλλάξω, οπότε δεν είναι ανάγκη να είναι Samco.

Κοίταζα στο eBay και βρήκα πακετάκι 10 μέτρα με περίπου 13 λίρες + 10 μεταφορικά.

Επειδή μου φαίνονται πολλά τα μεταφορικά (συγκριτικά πάντα με την αξία του προϊόντος), αν ξέρει κανείς πού θα βρω στην Αθήνα, ας πει!

Θενκς! :)

Εγώ που έβαλα το κλασικό μπλε σωληνάκι festo που πήρα από το εργοστάσιο, πειράζει; :p

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe: Ρε κάπου έχει κοπεί αυτό που στέλνει στο πίσω τζάμι και θέλω να αλλαχτεί μονοκόμματο...

Οπότε θέλει μπόλικο, κι ας μείνει και λίγο στην άκρη, δεν πάει χαμένο ;)

Θενκς για τις πληροφορίες, μάλλον το σιλικόνης είναι στα ίδια με ebay τελικά.

Θα κοιτάξω και λαστιχένιο, αν και θα ήθελα σιλικόνης για να μην ξανασχοληθώ ποτέ (ειδικά με το πίσω που κάνει ένα κάρο βόλτες για να φτάσει στο πίσω τζάμι)...

Σπυρου Πατση θα βρεις τα παντα ολα απο σωληνες καθε υλικου. Πες τους ακριβως τι θελεις και για τι εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.