Jump to content



Οικονομικά, επαγγελματικά, φορολογικά 2009 (και βάλε)


spresv

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Παίδες, έτσι είναι, αρχικά λέγανε ότι θα δε θα βάλουνε φόρους, παρά μόνο αν χρειαστεί. Και τώρα μάλλον χρειάστηκαν λίγο να γεμίσουν οι τσέπες τους...

Καιρός να αρχίσω πιο οικονομική οδήγηση γιατί θα μου κοστίζει η βενζίνη πολλά ευρώ ανά βδομάδα... :(

Πάντως, στη σχολή είναι σούπερ, παίρνουμε γαμάτο φραπεδάκι με 0.80 € :p

Link to comment
Share on other sites

Αν κανετε τη διαιρεση προκυπτει οτι οι επιταγες που "σκανε" ειναι κατα μεσο ορο στα 10.000Ε και η πλειοψηφια αυτων εχει να κανει με επιχειρησεις κι οχι με ιδιωτες.Τα χρεη που εχουν τα "νοικοκυρια" ειναι αλλο κεφαλαιο

Δειτε κι αυτο ομως...Αυτη δεν ηταν που εδινε οσο-οσο κατι ακινητα-φιλετα σε κατι ρασοφορους-μεγαλομεσιτες λιγους μηνες πριν? :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Για τα βασικά λέμε

αν παιρνεις 700 ευρω το μηνα ζεις ανετα για τα βασικα,εκτος κι αν εχεις παιδια.

αλλα και παλι δεν χρειαζεται να δανειζεσαι για να αγορασεις κατι,που ουτε στο μελλον δε θα μπορεις να το ξεπληρωσεις και απλα θα εχει μεγαλωσει το χρεος.

εγω σα φοιτητης ζουσα με 300 ευρω το μηνα εξοδα+νοικι.

φυσικα με εξοδους 1-2 φορες τη βδομαδα.

τα περισσοτερα εξοδα ηταν φαι απ εξω.δηλαδη αν ηξερα να μαγειρευω δε θα ειχα ουτε τα μισα εξοδα.

θα ηταν πολυ ωραια να ειχα βαλει 360 δοσεις για αυτοκινητο,αλλες 40 για super duper τηλεοραση στον κωτσοβολο αλλα δεν ειμαι τοσο βλακας

βγαλαν και φοιτητοδανειο με 17,3% επιτοκιο...:giveup:

Link to comment
Share on other sites

αν παιρνεις 700 ευρω το μηνα ζεις ανετα για τα βασικα

Μάλλον ζω σε άλλη χώρα...

Πάντως στην χώρα μου, τα μισά είναι το νοίκι σε μια τρύπα, ένα κλικ σε πολυτέλεια πάνω από σπηλιά Πακιστανών... οπότε με τα άλλα μισά ζεις άνετα...

Τόσα παίρνεις, ζεις μόνος σου και σου φτάνουν...?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο Χ χρονια σπουδων και 8+ ωρες ημερησιως στη δουλεια+μετακινησεις ειναι λογικο να εισαι ευχαριστημενος που μπορεις να σπαταλησεις με οποιο τροπο εσυ γουσταρεις 700Ε/μηνα - ενοικιο,λογαριασμους,κοινοχρηστα,θερμανση,μεταφορικα....και 1002 αλλα εκτακτα εξοδα

Για καποια χρονια(πχ φοιτητικα) παλευεται αυτη η κατασταση,αλλα αν ειναι να περασεις ολη σου τη ζωη ετσι...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Έλεος όχι και να περνάς άνετα με 700€!

ΟΚ να πιάσεις μία γκαρσονιέρα της κακιάς ώρας, να πηγαίνεις παντού με το λεωφορείο, να σου στέλνει η μαμά ταπεράκι ή να τρως μόνο μακαρόνια, αλλά δεν είσαι μια ζωή 18-25 ετών. Κάποια στιγμή πρέπει να μεγαλώσεις.

Μετά το ενοίκιο θα πάει 500€, το αυτοκίνητο 250€ το μήνα, ρεύμα, το 'να, τ'άλλο κλπ κλπ κι ο κατάλογος δεν τελειώνει.

Μετά παντρεύεσαι/συζείς γιατί αλλιώς δεν την παλεύεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και το θέμα είναι, πως όσοι είναι έξω από τον χορό δεν το νιώθουν, γιατί νομίζουν ότι η ζωή είναι μόνο δουλειά-νοίκι-πήγαινε-έλα-φαϊ... αμ πως... υπάρχουν ένα σωρό άλλα έξοδα μέσα σε έναν χρόνο που ακόμα δεν τα ξέρουν... ασφάλειες σπίτι-αμάξι, έξοδα συντήρησης σπιτιού-αμαξιού, κοινόχρηστα, φάρμακα-εξετάσεις-γιατροί-οδοντίατροι και ότι άλλο σου τύχει, δώρα γάμοι-βαφτίσεις-γιορτές-γενέθλια, διακοπές-εκδρομή-μετακινήσεις-διαμονή, ένα σωρό έκτακτα έξοδα (χάλασε το κινητό, κάηκε το pc, έσπασαν τα γυαλιά όρασης-ηλίου, τράκαρες, είσαι λέτσος με τα ρούχα που φοράς εδώ και 5 χρόνια και θες άλλα κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ), λογαρισμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κινητό και ένα σωρό που δεν θυμάμαι τώρα...

Δε νομίζω ότι αυτά είναι πολυτέλειες, αλλά και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τα έχει κανείς με 700 ευρώ... Η αποταμίευση, έστω και μικρή, είναι γι' αυτές τις περιπτώσεις... δεν μπορεί να είναι κανείς ασφαλής, έτσι όπως είναι πια τα πράγματα με 30 λεπτά υπόλοιπο στον λογαρισμό του κάθε μήνα... έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ζω σε άλλη χώρα...

Πάντως στην χώρα μου, τα μισά είναι το νοίκι σε μια τρύπα, ένα κλικ σε πολυτέλεια πάνω από σπηλιά Πακιστανών... οπότε με τα άλλα μισά ζεις άνετα...

Τόσα παίρνεις, ζεις μόνος σου και σου φτάνουν...?

Οχι.τιποτα δε παιρνω τωρα,για την ακριβεια 7,84,αλλα τρωω κατω απο 250 το μηνα,που τα μισα ειναι βενζινες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει το ΕΛΚΕΚΑ, το κόστος ζωής ανέβηκε στο 4% μέσα σε ένα χρόνο για μια τετραμελή οικογένεια , η οποία για να καλύψει βασικές ανάγκες χρειάζονταν τον Μάρτιο του 2008, 3.098 ευρώ, ενώ τον Μάρτιο του 2009, 3.219 ευρώ, διαφορά που ανέρχεται στα 121 ευρώ.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάζει το ΕΛΚΕΚΑ, μια τετραμελής οικογένεια κατά μέσο όρο ξόδευε τον Μάρτιο του 2008 για τρόφιμα 605 ευρώ, ενώ τον Μάρτιο του 2009 τα χρήματα που ξόδευε ανήλθαν στα 650 ευρώ, αύξηση δηλαδή της τάξεως του 7%.

Για πετρέλαιο θέρμανσης, την ίδια περίοδο, το ποσό από 33 ευρώ ανήλθε στα 53 ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 38%.

Αύξηση της τάξεως του 18% σημειώνεται και στην κατανάλωση βενζίνης. Συγκεκριμένα για 112,5 λίτρα μηνιαίως μια τετραμελής οικογένεια ξόδευε τον μήνα Μάρτιο του 2008 το ποσό των 115 ευρώ, ενώ τον αντίστοιχο μήνα του 2009 το ποσό αυτό αυξήθηκε κατά 25 ευρώ.

Για ένδυση τον Μάρτιο του 2009 το ποσό που ξοδεύτηκε ήταν τα 270 ευρώ, όταν τον αντίστοιχο μήνα του περασμένου έτους το ποσό αυτό έφτανε τα 260 ευρώ.

Αύξηση της τάξεως του 25% σημειώνεται και στις δημόσιες συγκοινωνίες, όπου από 96 ευρώ το 2008 το ποσό εκτινάχθηκε στα 120 ευρώ το 2009

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=37482

Για πες μου εσυ ρε φίλος, θα έπιβιώσεις με 850 ευρώ τον μήνα;:giveup:

έλεος πια.............

Link to comment
Share on other sites

αν παιρνεις 700 ευρω το μηνα ζεις ανετα για τα βασικα,εκτος κι αν εχεις παιδια.

Ποσες φορες τον μηνα τρως?

Μηπως εισαι γενετικα τροποποιημενος με γονιδια καμηλας?

Ναι με 700 ευρω τον μηνα με νοικιο ισως να μπορεις να επιβιωσεις αλλα να ζησεις δεν μπορεις....

Link to comment
Share on other sites

Και το θέμα είναι, πως όσοι είναι έξω από τον χορό δεν το νιώθουν, γιατί νομίζουν ότι η ζωή είναι μόνο δουλειά-νοίκι-πήγαινε-έλα-φαϊ... αμ πως... υπάρχουν ένα σωρό άλλα έξοδα μέσα σε έναν χρόνο που ακόμα δεν τα ξέρουν... ασφάλειες σπίτι-αμάξι, έξοδα συντήρησης σπιτιού-αμαξιού, κοινόχρηστα, φάρμακα-εξετάσεις-γιατροί-οδοντίατροι και ότι άλλο σου τύχει, δώρα γάμοι-βαφτίσεις-γιορτές-γενέθλια, διακοπές-εκδρομή-μετακινήσεις-διαμονή, ένα σωρό έκτακτα έξοδα (χάλασε το κινητό, κάηκε το pc, έσπασαν τα γυαλιά όρασης-ηλίου, τράκαρες, είσαι λέτσος με τα ρούχα που φοράς εδώ και 5 χρόνια και θες άλλα κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ), λογαρισμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κινητό και ένα σωρό που δεν θυμάμαι τώρα...

Δε νομίζω ότι αυτά είναι πολυτέλειες, αλλά και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τα έχει κανείς με 700 ευρώ... Η αποταμίευση, έστω και μικρή, είναι γι' αυτές τις περιπτώσεις... δεν μπορεί να είναι κανείς ασφαλής, έτσι όπως είναι πια τα πράγματα με 30 λεπτά υπόλοιπο στον λογαρισμό του κάθε μήνα... έλεος...

Ε φίλος, αυτά είναι για ζευγάρι ε; Γιατί μόλις υπάρξει η ιδέα του παιδιού, αρχίζουμε τους γυναικολόγους, μαιευτήρια, μωρουδιακά, παιδικά δωμάτια, βαφτίσεις, δώρα, παιχνίδια, ρούχα κάθε μήνα, παιδικοί σταθμοί, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, ωδεία, γυμναστήρια, ξένες γλώσσες, μουσικά όργανα, χαρτζηλήκια συν όλα αυτά που είπε ο από πάνω σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω 3ου/4ου μέλους οικογένειας και ένα σωρό ακόμα :hehe:

Όλα καλά, όλα ωραία. Δουλευταράδες είμεθα, θα την βγάλουμε όπως κι αν έχει. Απλά δεν είναι να τα ισωπεδώνει κανείς όλα λέγοντας ότι τη βγάζει μια χαρά με 700 ευρώ, μη τρελαθούμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία που θα ήταν μια μέρα να οργανώνονταν όλοι οι G700 και να έλεγαν "σταματάμε να δουλεύουμε τώρα, σταματάμε να ψωνίζουμε, να κινούμαστε, να ξοδεύουμε" και να σταμάταγαν για 1 χρόνο και να ζούσαν όσο πιο λιτά γινόταν με βοήθεια από συγγενείς... ταυτόχρονα όμως σε όλη την Ελλάδα... θα ήθελα να δω τι θα έκανε το σύστημα... θα κλαίγανε μανούλες...

Ουτοπικό σενάριο για τα δεδομένα μας, αλλά νομίζω ότι είναι η μόνη σίγουρη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορες τον μηνα τρως?

Μηπως εισαι γενετικα τροποποιημενος με γονιδια καμηλας?

Ναι με 700 ευρω τον μηνα με νοικιο ισως να μπορεις να επιβιωσεις αλλα να ζησεις δεν μπορεις....

μα αυτο εννοω,οτι μπορεις να επιβιωσεις,χωρις να χρειαζεται να δανειζεσαι για να αγορασεις εξτρα πραγματα που ετσι κι αλλιως δε προκειται να ξεπληρωσεις ποτε στο μελλον ειδικα οταν εχουν τοκιστει.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα 700το μήνα φτάνουν μόνο αν σπουδάζεις σε επαρχιακή πόλη....νοικιάζεις γκαρσονιέρα με 200ευρώ.....και σου στέλνει η μάνα σπιτικό φαγητό.

λες οτι τα μισά τα βάζεις βενζίνες......τα υπόλοιπα του αυτοκινήτου (ασφάλιστρα,τέλη κυκλοφορίας, service) εσύ τα πληρώνεις? ή το τουτού είναι στο όνομα του πατέρα σου?

δε θέλω να προσωποποιήσω τις ερωτήσεις αλλά μου κάνει εντύπωση η άνεση που αντιμετωπίζεις τη δύσκολη εποχή που ζούμε........σαν να ζεις ασκητική ζωή ακούγεσαι.

εγώ αν εξαιρέσουμε την μαύλα μου που μάζευα χρήματα από πιτσιρικάς για να πάρω τη σουηδέζα στα υπόλοιπα είμαι αρκετά μαζεμένο άτομο........επίσης δε καπνίζω, πίνω 3 μπύρες και βγαίνω για 2 καφέδες τη βδομάδα.

ίντερνετ,σταθερό,κινητό,ρεύμα είναι ένα 200άρι και ένα 150άρι οι βενζίνες.

...ευτυχώς έχω δικό μου σπίτι και μπορώ να πω οτι τα φέρνω βόλτα καλά αλλά όχι άνετα....αν θέλω να κάνω κάποια έκτακτη υπερβολή δε μπορώ.

αν είχα και νοίκι δε θα τη πάλευα......και όχι δεν είμαι μπλεγμένος με δάνεια και πιστωτικές....μόνο οι γυναίκες μου τα τρώνε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.