Jump to content



Οικονομικά, επαγγελματικά, φορολογικά 2009 (και βάλε)


spresv

Recommended Posts

Αθορυβα και αναιμακτα, παλι εφτασε στο € η τιμη της βενζινης... Με το βαρελι πετελαιο να ειναι ακομα στην τιμη που ηταν οταν η βενζινη κοστιζε 70 λεπτα το λιτρο (και θα επρεπε να κοστιζει και λιγοτερο). Να δω ποτε θα τα σπασουμε ολα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

μιλάς σοβαρά; Το γεγονός ότι σε κάποια φάση η βενζίνη ήταν 1:1 με τη τιμή του πετρελαίου δε σου λέει κάτι; Ή μας κοροϊδεύουν τώρα, ή μας κάνανε χάρη τότε. Και από όσο ξέρω οι πετρελαϊκές εταιρίες δε κάνουν χάρες

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως πιο λογικό μου φαίνεται να είναι στο € (και κατα περιπτώσεις παρακάτω) το λίτρο της βενζίνης παρά στα 50 λεπτά το μπουκαλάκι του νερού ;)

εμένα μου φαίνονται και τα δύο, το ίδιο (πολύ) παράλογα :boxed:

Link to comment
Share on other sites

μιλάς σοβαρά; Το γεγονός ότι σε κάποια φάση η βενζίνη ήταν 1:1 με τη τιμή του πετρελαίου δε σου λέει κάτι; Ή μας κοροϊδεύουν τώρα, ή μας κάνανε χάρη τότε. Και από όσο ξέρω οι πετρελαϊκές εταιρίες δε κάνουν χάρες

σοβαρότατα, σκέψου το λιγάκι (όλα τα παρακάτω δε αναιρούν φυσικα σε καμια περίπτωση το οτι η βενζίνη ειναι ακριβή, απλά στην περίπτωση του νερού πιάνεσαι περισσότερο κορόϊδο)

Έχουμε και λέμε λοιπόν,

Αν το παράγωγο του μαύρου χρυσού (για τον οποίο έχουν γίνει και θα γινουν πόλεμοι), η βενζίνη κοστίζει 1€/λιτρο (όπως συμβαίνει τώρα) τότε το μισό λίτρο κοστίζει 50 λεπτά και το πρατηριο έχει κέρδος από αυτή την τιμή.

Όμως η βενζίνη για να παραχθεί και να φτάσει στο ρεζερβουάρ κάνει πολύ μεγαλύτερη διαδρομή από το νερό που θα πάει στο περίπτερο. Και εξηγώ:

Για να παραχθει το μισο λίτρο βενζίνης πρεπει να δουλέψουν εργάτες και πλατφόρμες άντλησης (στην μέση τυου πουθενά), να μεταφερθεί ορυκτό στα διυληστήρια (καράβια, ναύτες και εργάτες στο διυληστήριο), να γίνει η δουλειά και έπειτα να μεταφερθεί και πάλι με προορισμό την κάθε εταιρεία η οποία μ την σειρά της θα το διανείμει στα πρατήρια και αυτά θα το πουλήσουν για 0.50 €

Το νεράκι από την άλλη, το παίρνει η εταιρεία από την πηγούλα (εντός Ελλάδας φυσικά), το πάει στο εργοστάσιο (εργάτες κλπ), το εμφιαλώνει και το δίνει προς πώληση όπου και το αγοράζουμε προς 50 λεπτά επίσης.

Ειναι λογικό αυτά τα δύο με βάση τις διαδικασίες που χρειάζεται για να παραχθεί ίδια ποσότητα από καθένα να έχουν την ίδια τιμή; Σαφώς όχι και σαφώς αποτελούν και οι δύο περιπτώσεις παραδείγματα αισχροκέρδειας με την διαφορά ότι η βιομηχανία του νερού παρά το ότι βγάζει τρελά λεφτά αναλογικά με τις πετρελαιοβιομηχανίες καταφέρνει να μένει στο περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως πιο λογικό μου φαίνεται να είναι στο € (και κατα περιπτώσεις παρακάτω) το λίτρο της βενζίνης παρά στα 50 λεπτά το μπουκαλάκι του νερού ;)

To μπουκαλάκι έπρεπε να κοστίζει φτηνότερα - true.

Για τράβα όμως στην "πολιτισμένη" Ευρώπη να το δεις στα 1.50-3.00€ (ναι για το μικρό λέω). Ίδια τιμή με την Coca-Cola έχει, άσε που η βενζίνη εκεί πάει στα 2.00€ άνετα.

Εδώ απλά είναι απατεώνες. Μέχρι απλά κάποια στιγμή, ο όχλος να αγανακτήσει τόσο που η βία θα είναι η απάντηση. Και πάλι βέβαια, παροδική θα είναι η "άνοιξη".

edit: haya - ξεχνάς κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό. Χωρίς πόσιμο νερό δεν ζεις, όπως και (πλέον) χωρίς αυτοκίνητο δεν μπορεί να συντηρηθεί ο σύγχρονος πολιτισμός. Τέλος, δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία στο γιατί αισχροκερδούν - απλά γιατί μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Αθορυβα και αναιμακτα, παλι εφτασε στο € η τιμη της βενζινης... Με το βαρελι πετελαιο να ειναι ακομα στην τιμη που ηταν οταν η βενζινη κοστιζε 70 λεπτα το λιτρο (και θα επρεπε να κοστιζει και λιγοτερο). Να δω ποτε θα τα σπασουμε ολα...

Θα ανέβει και άλλο από βδομάδα... αύξηση 20% στον φόρο στα καύσιμα, που σημαίνει 7-10 λεπτά το λίτρο ακόμα...

Και για να μην στεναχωριέστε όσοι δεν έχετε αμάξι και δεν θα προσφέρετε με τους φόρους σας στο κράτος, τότε αν έχετε κινητό υπολογίστε μια αύξηση ~10€/μήνα στον λογαριασμό, λόγο αύξηση του φόρου στα κινητά...

Και όσοι δεν έχετε ούτε κινητό μην ανησυχείτε, η κυβέρνηση φροντίζει για εσάς και θα πάρει την δωρεά σας με κάποιον άλλο τρόπο...

Τουλάχιστον θα κόψετε το τσιγάρο, οπότε μπορείτε να πληρώνετε τους έξτρα φόρους από τα έξοδα αυτά...

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Για τράβα όμως στην "πολιτισμένη" Ευρώπη να το δεις στα 1.50-3.00 (ναι για το μικρό λέω). Ίδια τιμή με την Coca-Cola έχει, άσε που η βενζίνη εκεί πάει στα 2.00 άνετα.

QFT

Με 2-3Ε πινεις μισο λιτρο εξαιρετικης μπυρας στη Γερμανια,Ολλανδια σε μπυραρια/pub και οχι στην πλατεια απο το περιπτερο

Επισης,η βενζινη στην Ελλαδα ειναι ισως η φθηνοτερη στην Ευρωζωνη και ειναι θεμα χρονου ποτε θα εξισωθει η τιμη με τους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο με την συζητηση αλλα το νερο με την καμια δεν κοστιζει 0.50€ το μισο λιτρο.

Η αισχοκεδρια στην προκειμενη ειναι καθαρα του τελευταιου πωλητη. Οι γονεις μου που ειχαν μινι μαρκετ αγοραζαν χονδρικη την 6αδα το νερο ( 1.5 λιτρα Ζαγορι) προς 1.10€ την εξαδα. Αρα αυτος που σας πουλαει 1€ το λιτρο εχει ενα κερδος περιπου 500-600%.

Οι γονεις μου που αισχοκερδουσαν και αυτοι (αναλογικα αν το δεις φυσικα) πουλουσαν 50 λεπτα το εναμισολιτρο και 1.70 την εξαδα.

Γι'αυτο φυσικα το καλοκαιρι πουλουσαν περι τις 30 6αδες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο με την συζητηση αλλα το νερο με την καμια δεν κοστιζει 0.50€ το μισο λιτρο.

Η αισχοκεδρια στην προκειμενη ειναι καθαρα του τελευταιου πωλητη. Οι γονεις μου που ειχαν μινι μαρκετ αγοραζαν χονδρικη την 6αδα το νερο ( 1.5 λιτρα Ζαγορι) προς 1.10€ την εξαδα. Αρα αυτος που σας πουλαει 1€ το λιτρο εχει ενα κερδος περιπου 500-600%.

Οι γονεις μου που αισχοκερδουσαν και αυτοι (αναλογικα αν το δεις φυσικα) πουλουσαν 50 λεπτα το εναμισολιτρο και 1.70 την εξαδα.

Γι'αυτο φυσικα το καλοκαιρι πουλουσαν περι τις 30 6αδες την ημερα.

στο νησι η θεια μου εχει "μινι μαρκετ" .

Δινει το καλοκαιρι τουλαχιστον 200 μπουκαλια ημερισιως,το μεγαλο κοστολογειται 40 λεπτα και εχει και κερδος...

-και οχι δεν ειναι Λουτρακι ΑΚΑ αηδια-

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως πιο λογικό μου φαίνεται να είναι στο € (και κατα περιπτώσεις παρακάτω) το λίτρο της βενζίνης παρά στα 50 λεπτά το μπουκαλάκι του νερού ;)

με προλαβες

το νερο ειναι πιο ακριβο και απο τη βενζινη...

1 ευρω το λιτρο...

το νερο το μικρο το αγοραζουν οι πωλητες σιγουρα κατω απο 10 λεπτα.

10 με 20 το πουλανε στα στρατοπεδα,παλι πανακριβα,αλλα παλευεται η τιμη

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλάκια με νερό παίρνεις και απ' το σπίτι αν θες με μηδενικό κόστος....

Μακάρι να γινόταν το ίδιο και με τη βενζίνη....

Edit:

Ρε Μήτσο σε σκόνες τα παίρνετε??Τι γρ. λέει? :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλάκια με νερό παίρνεις και απ' το σπίτι αν θες με μηδενικό κόστος....

Μακάρι να γινόταν το ίδιο και με τη βενζίνη....

Edit:

Ρε Μήτσο σε σκόνες τα παίρνετε??Τι γρ. λέει? :hehe::hehe:

χαχα

παντως για καθαρο νερο H2o 1kg=1lt και μονο για καθαρο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.