Jump to content


Πρώτος φακός για D80.


Recommended Posts

Λοιπόν έχοντας μαζέψει αρκετά χρήματα για ενα D80 body ψάχνομαι τώρα για το ποιος θα είναι ο πρώτος μου φακός.

Σε προηγούμενο thread όλοι μου είχαν πεί να πάρω εναν 18-200.

Έχω όμως κάποιους ενδοιασμούς. Καταρχήν δεν είναι σχετικά βαρύς/μεγάλος φακός για κάθε μέρα. Ακόμα ποιον να επιλέξω γιατί απο χαρακτηριστικά φακών είμαι εντελώς σκράπας. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 250/300€.

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει πάντως ότι αν πάρεις κάποιον μακρύ φακό το ενσωματωμένο φλας θα κάνει σκιά...αν είναι αλήθεια ας το επιβεβαιώσει κάποιος...

Εγώ πάντως θα έπαιρνα τον sigma 17-70mm f2.8-4 HSM.

Ναι και εγω το εχω διαβασει αλλα δεν ξερω πρακτικά αν γίνεται(αν δηλαδή η φλασια ειναι αρκετα δυνατή για να δημιουργήσει σκια σε tele)

Ο φακος εχει ικανοποιοητικο εστιακό μήκος και με μεγάλο διάφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι στα 200 κάνει σκιά όντος, και ο Sigma και ο Nikon οι 18-200. (ο sigma ειναι 16, και ο Νικον 16,5 εκ στα 200mm).

Γενικά δεν είναι φακοί σαν τον 18-55, αλλά ούτε σαν του Dubber τον 70-200 2.8 που κάνει και για αλτίρι.

Εχει σημασία να κάνει καλή ισοροπία με το σώμα της μηχανής και νομίζω πως είναι ιδανικό πάνω κάτω για μέγεθος/βαρος D80.

Πήγαινε βάλτον πάνω, ή αν θες να τον πάρεις απο νετ, μήλα με κάποιον απο εμάς να στον φέρουμε να τον δείς.

Η αλήθεια είναι πως για "νορμάλ" απαιτήσεις και all around use, οι 18-200 είναι ΠΟΛΥ πρακτικοί.

Ο Νικον είναι ελαφρός καλύτερος, ο Sigma είναι στο price range που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικον είναι VR o Sigma OS (Optical Stabilization) και τα 2 μια χαρά δουλεύουν για ~2 στοπ, 3 με ευνοϊκό τυφώνα.

Αν τον βρεις σε καλή κατάσταση είναι καλή αγορά, αλλά με την διαφορά τιμής που έχουν παίζει για μεταχειρισμένο Νικον να δώσεις πιο πολλά από οτι για καινούργιο SIGMA… δεν ξέρω αν θα το έκανα, εκτός αν είσαι 100% σίγουρος για τον φακό, τι έχει πάθει κλπ κλπ.

Χανιά είναι όντως δύσκολο να σου δώσω τον δικό μου να τον δεις... αλλά μαγαζιά θα βρεις να τον βάλεις πάνω.

Link to comment
Share on other sites

18-200 Nikkor ήλπιζα να βρώ με κανα 400άρι ευρώ.

Απλά τώρα που ξεκινάω θέλω να πάρω εναν φακό να με καλύψει για αρκετό καιρό.Όχι σε 6μήνες πάλι να ψάχνω για καινούργιο.

γνωμη μου 24-70

Link to comment
Share on other sites

Όχι για APS-C

αν εννοεις με αυτο για non full frame μηχανες....

εγω με τον 24-70 sigma μια χαρα ειμαι ικανοποιημενος με το ευρος πεδιου του...

Ενταξει δεν εχω wide...αλλα μπορω να πω μεχρι τωρα δε μου εχει "λειψει"

βεβαια ειναι και τι θελεις ετσι...

αν δεν επαιρνα τον 24-70 hsm 2.8 θα επαιρνα τον 17-70 hsm

Link to comment
Share on other sites

εγώ παίζω με τον 18-200 της νικον εδώ και λιγο καιρο, ωραίος φακός, στιβαρός και οξύς και έχει και τον σταθεροποιητή που κανει καλή δουλίτσα αλλά αν τον πάρεις καλύτερα για μένα να ξεχάσεις τις λήψεις με το φλασάκι της μηχανής. στο wide θα σου βγάζει σκια και στο tele σπάνια θα φωτίζει επαρκώς.

καλύτερα να πάρεις τον 17-70 της σιγμα και αν θέλεις τελε πάρε και τον 70-300 της ιδιας εταιρειας που ειναι μια τιμια λυση στα λεφτά του. άλλωστα με τα λεφτά που δίνεις δεν νομίζω να βρεις πουθενά τον 18-200 (της νικον τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα ακαταλαβίστικα ; :p

αφού δεν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις ένα φακό που να έχει και wide και τελε (βλ νικον 18-200) καλύτερα να πάρεις ένα μέσο φακό για τις καθημερινές λήψεις και ένα τηλεφακό για τις υπόλοιπες (που θα ειναι σαφώς λιγότερες)

τώρα που το σκέφτομαι ίσως αν θες να τα κάνεις όλα με ένα φακό να κοίταζες και τον 18-250 της σιγμα που πήρε και βραβείο προσφάτως. καινούργιος παίζει κάπου στο 500άρικο οπότε αν το βρεις μτχ πουθενά ίσως να πέσεις κοντά στο budget σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.